Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   γέμισα σκουλήκια .... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46791)

lion 09-12-10 14:04

γέμισα σκουλήκια ....
 
Έχω γεμίσει σκουλίκια.... :confused:
Όταν έστρωνα το ενυδρείο μου με αμμωνία πριν 2 χρόνια είχα γεμίσει πλανάρια, κάτασπρα και μικρά 1-2 χιλιοστά τα οποία φαγώθηκαν από τους πρώτους κατοίκους (νέον)
Αυτά είναι 4-5 χιλιοστά, καφέ και εμφανίστηκαν μετά που έβγαλα από το ενυδρείο τα κριμπενσις. Oι τωρινοί κάτοικοι, αμαντάε, νέον και γαρίδες red-cherry δεν τα πειράζουν.

Έχω μειώσει κατά πολύ το ταϊσμα εδώ και 1 εβδομάδα αλλά δεν βλέπω διαφορά....

Nα δοκιμάσω panacur; :(

bokostas 09-12-10 14:07

Ξαναβάλε κριμπς. Χαριλάου δεν μένεις?? τι περίμενες??:D

Ideal 09-12-10 14:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 519204)
Ξαναβάλε κριμπς. Χαριλάου δεν μένεις?? τι περίμενες??:D


Ωραίος !!!!

(Βάζελος)

Κλεόβουλος 09-12-10 14:41

Λεωνίδα φέρτο στην Τούμπα να στο καθαρίσουμε :D:D

halvas69 09-12-10 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 519201)
Έχω γεμίσει σκουλίκια.... :confused:(

Να πλυθείς !!! χααχαχαχΧΑΧΑΧΑΑΧαχχαχαΑΧΑ

ΤΑΣΟΣ 09-12-10 16:03

Γεια σου Λεωνιδα. Καταρχας θελω να σε συγχαρω για την επισκεψη των Αριανων στο ενυδρειο σου. Δεν πανε σε οποιον να 'ναι. Ειναι μαγκια να τους εχεις prive. Οτι σου λενε οι πικροχολοι εσυ απλα μην τους ακους. Σε ζηλευουν. :smt041 :smt041 :smt041

Raven 09-12-10 16:35

Mπορεις να φτιαξεις μια παγιδα για πλαναρια και να αφαιρεσεις ενα μεγαλο αριθμο αλλα οχι ολα.
Επειτα σημαντικο ειναι να κανεις σκουπα βυθου αν γινεται και να αφαιρεσεις οσα περισσοτερα γινεται απο τα οργανικα υλικα που μαζευονται στο βυθο.
Φυσικα, προσοχη στο ταισμα.
Με αυτα τα κολπακια μπορεις να μειωσεις σημαντικα και να ελεγξεις τον πληθυσμο των planarias.
Τελευταια λυση ειναι η χρηση fembendazole (Panacur).
Προσοχη στην δοσολογια μιας και μπορει να βλαψει τα ασπονδυλα ! Πιο καλα πριν την χρηση του να βγαλεις τα σαλιγκαρια αν εχεις και κυριως τα apple και nerite τα οποια τα σκοτωνει.
Η δοσεις καλυτερα να ειναι κατω απο την συνιστωμενη στην αρχη και μονο αν δεις αντοχη των σκουληκιων να την αυξησεις εως την συνιστωμενη.
Επισης πολυ σημαντικο ειναι να διαλυσεις καλα το χαπι ή την σκονη σε χλιαρο νερο και μετα να το ριξεις στο ενυδρειο σιγα σιγα.

Ενα χαπι Panacur εναι αρκετο για 432 λιτρα νερου. Αν το ενυδρειο σου ειναι 70 λιτρα θες περιπου 40mg ή 15% απο το χαπι.
Μετα απο 5 μερες κανεις μια αλλαγη νερου 40-50% και μετα απο αλλες 5 μερες, ξανα αλλαγη νερου και ενεργο ανθρακα στο φιλτρο να απορροφησει τα υπολλειματα του φαρμακου.

lion 09-12-10 17:29

Παλαιότερα που είχα ύδρες, ( όλα τα καλά.... :grin: ) είχα γεμίσει ένα μικρό εξωτερικό φίλτρο με ενυδρειακό βαμβάκι και καθάριζα κάθε μέρα τον βυθό, μάζευα και όποια ύδρα έβλεπα. Μεσα σε μία εβδομάδα είχα απαλλαχτεί.
Θα κάνω το ίδιο και βλέπουμε.

Γιώργος Κ 12-12-10 09:21

Ελπιζω να τα μαζεψεις σαν τις υδρες αλλα κατι μου λεει οτι θα ειναι δυσκολο ... ειναι κυριολεκτικα αμετρητα αν εχεις οσα εχω και εγω :D:D

yannis 12-12-10 11:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 519201)
Έχω γεμίσει σκουλίκια.... :confused:
Όταν έστρωνα το ενυδρείο μου με αμμωνία πριν 2 χρόνια είχα γεμίσει πλανάρια, κάτασπρα και μικρά 1-2 χιλιοστά τα οποία φαγώθηκαν από τους πρώτους κατοίκους (νέον)
Αυτά είναι 4-5 χιλιοστά, καφέ και εμφανίστηκαν μετά που έβγαλα από το ενυδρείο τα κριμπενσις. Oι τωρινοί κάτοικοι, αμαντάε, νέον και γαρίδες red-cherry δεν τα πειράζουν.

Έχω μειώσει κατά πολύ το ταϊσμα εδώ και 1 εβδομάδα αλλά δεν βλέπω διαφορά....

Nα δοκιμάσω panacur; :(

Είναι ανοιχτό το ενυδρείο σου απο πάνω;

lion 13-12-10 11:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannis (Μήνυμα 520565)
Είναι ανοιχτό το ενυδρείο σου απο πάνω;

Nαί.

georgis4 13-12-10 11:13

Δοκιμασες τελικα το κολπο με την κοτα που σου ειπαν την κυριακη στον καφε?:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01889 seconds with 11 queries