Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   problhma me betta (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28865)

harris samos 22-12-08 14:30

problhma me betta
 
geia sas exv ena zeygari mpetas se 220 litra enydrio kai skvtononte th mpvrei na ftaih ?????????:confused::confused::confused:

Raven 22-12-08 14:40

Πατριδα γεια σου και καλως ηρθες ! Μηπως εχεις 2 αρσενικους μονομαχους; Αυτοι θελουν μονοι τους γι αυτο σκοτωνονται..το λεει και το ονομα ;) Αλλα ακομα και ζευγαρι να ειναι ο αρσενικος μπορει να την σκοτωσει την κοπελια. Ριξε μια ματια στην κατηγορια betta να δεις οτι ακομα και στο ζευγαρωμα θελει ειδικη προετοιμασια μεχρι να βαλει κανεις μαζι το ζευγος. Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα;
Και γραφε σε παρακαλω με ελληνικους χαρακτηρες.

chemical mac 22-12-08 14:41

όταν λες ζευγάρι εννοείς αρσενικό - θηλυκό ή απλά δυο αρσενικούς στο ίδιο ενυδρείο; φυτά έχεις μέσα; το ενυδρείο σου είναι μεγάλο σε σχέση με αυτά που διατηρεί ο περισσότερος κόσμος για τους μονομάχους αλλά αν δεν υπάρχουν διακριτά όρια (που δημιουργούνται από τα φυτά κυρίως ώστε να ορίσει ο καθένας την περιοχή του) θα πέφτει συνέχεια ξύλο μέχρι τελικής πτώσης.

saxo_29 22-12-08 14:43

Τι ειδος Betta εχεις;

imichal 22-12-08 16:32

και η θηλυκια μπορει να σκοτωσει τον αρσενικο......

crazyio 22-12-08 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 314922)
και η θηλυκια μπορει να σκοτωσει τον αρσενικο......

Άτιμες γυναίκες ... :D

sifnos 22-12-08 17:11

καλώς ήρθες. με ένα search θα σου λυθουν πολλες αποριες

harris samos 23-12-08 16:04

ειναι αρσενικο θυλικο σε μεγαλο ενυδρειο ειχα ακουσει οτι δε θα ειχα προβλημα αλλα ειχα μου των εκανε των αρσενικο να μη βλεπετε ευτηχωσ την προλαβα. μεσα στο ιδιο ενυδρειο εχω 1 ζευγαρι μολλυ 5γκαπι 5νεον 4 ροδοστομουσ 2 πλεκο 4 γατοψαρα 1ζευγαρι ξιφοφορους και τελευταια μου φερανε ενα ελεφαντοψαρο δωρο και το κρατησα. εχω και φυτα μεσα .
-------------------------
θα σε γελασω δεν ειναι ουτε με τεραστια ουρα ουτε ομωσ και με πολυ μικρη σαν θυλικια πρεπει να το ψαξω λιγο ξερεισ ποσα ειδη ηπαρχουν ?

Γιώργος Κ 23-12-08 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 315148)
ειναι αρσενικο θυλικο σε μεγαλο ενυδρειο ειχα ακουσει οτι δε θα ειχα προβλημα αλλα ειχα μου των εκανε των αρσενικο να μη βλεπετε ευτηχωσ την προλαβα. μεσα στο ιδιο ενυδρειο εχω 1 ζευγαρι μολλυ 5γκαπι 5νεον 4 ροδοστομουσ 2 πλεκο 4 γατοψαρα 1ζευγαρι ξιφοφορους και τελευταια μου φερανε ενα ελεφαντοψαρο δωρο και το κρατησα. εχω και φυτα μεσα .
-------------------------
θα σε γελασω δεν ειναι ουτε με τεραστια ουρα ουτε ομωσ και με πολυ μικρη σαν θυλικια πρεπει να το ψαξω λιγο ξερεισ ποσα ειδη ηπαρχουν ?

Λυπαμαι αν θα σε στεναχωρησω αλλα εχεις ψαρακια που εχουν διαφορετικες απαιτησεις σε συνθήκες νερου....Θα πρεπει να διαλεξεις αργα η γρηγορα (για μενα γρηγορα) πριν αρχισουν τα προβληματα!Πριν λοιπων ψαχνεις στις "Ασθενειες" καλο ειναι να το προλαβεις....Ψαξε να δεις ποια ειδη ειναι συμβατα μεταξυ τους και ταιριαζουν και σε χαρακτηρα αλλα και σε συνθηκες νερου (θερμοκρασια, ph, σκληροτητες κ.λ.)

harris samos 29-12-08 14:59

δεν εχω προβλημα με το νερο ουτε με τα ψαρια τα εχω 2 χρονια τωρα ετσι! να σε ρωτησω κατι ? νερο απο που βαζεισ στο ενυδρειο σου?

Γιώργος Κ 29-12-08 16:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 316127)
δεν εχω προβλημα με το νερο ουτε με τα ψαρια τα εχω 2 χρονια τωρα ετσι! να σε ρωτησω κατι ? νερο απο που βαζεισ στο ενυδρειο σου?

Εχω αντιστρωφη οσμωση για τα δισκακια μου....
Αλλα ψαρακια θελουν μαλακο νερο και αλλα σκληρο .... Το οτι ζουν δεν σημαινει πως ειναι χαρουμενα!!!!!!!!!!

delta66 29-12-08 16:09

Σιγουρα ο μονομαχος την "κουτσουρεψε" γιατι εχεις αρκετα ψαρακια που ειναι ικανα γι'αυτο.
Ειπες τα εχεις δυο χρονια.
Τους μονομαχους εννοεις?
Και δυο χρονια στο 220λιτρο?
Αν ναι, γιατι να αρχισουν τωρα τα προβληματα και οχι νωριτερα.

Γιώργος Κ 29-12-08 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 315155)
Λυπαμαι αν θα σε στεναχωρησω αλλα εχεις ψαρακια που εχουν διαφορετικες απαιτησεις σε συνθήκες νερου....Θα πρεπει να διαλεξεις αργα η γρηγορα (για μενα γρηγορα) πριν αρχισουν τα προβληματα!Πριν λοιπων ψαχνεις στις "Ασθενειες" καλο ειναι να το προλαβεις....Ψαξε να δεις ποια ειδη ειναι συμβατα μεταξυ τους και ταιριαζουν και σε χαρακτηρα αλλα και σε συνθηκες νερου (θερμοκρασια, ph, σκληροτητες κ.λ.)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 316139)
Σιγουρα ο μονομαχος την "κουτσουρεψε" γιατι εχεις αρκετα ψαρακια που ειναι ικανα γι'αυτο.
Ειπες τα εχεις δυο χρονια.
Τους μονομαχους εννοεις?
Και δυο χρονια στο 220λιτρο?
Αν ναι, γιατι να αρχισουν τωρα τα προβληματα και οχι νωριτερα.

Σε αυτο απανταει...

delta66 29-12-08 16:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 316140)
Σε αυτο απανταει...

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:?????

harris samos 02-01-09 16:38

οχι μονο των αρσενικο ειχα την θυλικια τωρα την πηρα αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο θυλικια δεν ειμαι σιγουροσ ακομα αλλα 99 % ειναι αρσενικοσ με κοντα φτερα .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01665 seconds with 11 queries