Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Περι ζουμιών και σύνθεσης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28060)

Σπύρος Μ 17-11-08 11:55

Περι ζουμιών και σύνθεσης
 
μολις τελείωσα το στήσιμο του ενυδρείου μου 120λιτρα τανγκανίκα.Λέω να ρίξω τανγκανίκα μπάφερ τησ σιτσεμ γιανα ανεβάσω το πεχα λιγο ακομα και να το παω 9.Στα 120λιτρα ποσο να βάλω;Να εμπιστευτώ την δοσολογία ή αν την εμπιστευτώ θα εχω φουλ αλκαλικό νερό;Ακομα οσο αναφορά τη σύνθεση θα αποτελείτε απο 1 αρσενικό και 3 θυληκά μούλτι και απο 1 ζευγος τζουλιντόχρομις ορνάτους(τα βρήκα και θα πάρω σήμερα 3 ωστε να βγάλω ζευγάρι).Εχω μεχρι στιγμής 20κελύφη και αρκετά κιλά πέτρας.Θα βάλω αλλα 20-30 κελύφη στο αμεσο μέλλον.Οσο για την σύνθεση είναι καλή;Δεν θα είναι για μόνιμα αφου σε 5-6 μήνες θα προχωρήσω σε αγορά αλλου ενυδρείου μεγαλύτερου να τα φυλοξενήσει που μαλλον θα είναι το ριο180.Θα ανεβάσω και φώτο.Βοήθεια!!!

xontros 17-11-08 12:36

Για τη σύνθεση δε μπορώ να σου απαντήσω, ας περιμένουμε κάποιο γνώστη..

Σε ό,τι αφορά στο αλάτι της seachem, γνώμη μου είναι να μή χρησιμοποιήσεις τίποτα απολύτως εφόσον δεν δείξουν οι μετρήσεις σου ότι το χρειάζεσαι.. Έχεις ήδη βάλει αραγωνίτη για υπόστρωμα, έχεις μπόλικες πέτρες που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και αυτές ασβεστολιθικές, κάνε καμία μέτρηση GH, KH και pH να δούμε που βρίσκεσαι, και νομίζω ότι οι μετρήσεις οι ίδιες θα δείξουν ότι είναι μια χαρά το νερό σου και δε χρειάζεται κανένα buffer..

Σπύρος Μ 17-11-08 12:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 305260)
Για τη σύνθεση δε μπορώ να σου απαντήσω, ας περιμένουμε κάποιο γνώστη.. ok!!!

Σε ό,τι αφορά στο αλάτι της seachem, γνώμη μου είναι να μή χρησιμοποιήσεις τίποτα απολύτως εφόσον δεν δείξουν οι μετρήσεις σου ότι το χρειάζεσαι.. Έχεις ήδη βάλει αραγωνίτη(oχι εβαλα λευκή ασβεστολιθηκή αμμο απο πετ) για υπόστρωμα, έχεις μπόλικες πέτρες(εχω αρκετά κιλά) που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και αυτές ασβεστολιθικές, κάνε καμία μέτρηση GH, KH και pH να δούμε που βρίσκεσαι, και νομίζω ότι οι μετρήσεις οι ίδιες θα δείξουν ότι είναι μια χαρά το νερό σου και δε χρειάζεται κανένα buffer..

ενταξει
ευχαριστώ

xontros 17-11-08 12:44

Και η ασβεστολιθική άμμος (όπως και ο αραγωνίτης) την ίδια δουλειά κάνουν.. Ανεβάζουν pH, GH, KH.. Για κάνε καμιά μέτρηση να δούμε που βρισκόμαστε..

Σπύρος Μ 17-11-08 12:50

Λοιπόν θελω μια μεταφρασούλα!!!
1.Repeadly rinse the test cup with the water to be tested
2.Fill test cup with the water to be tested up to the 5ml-marking(CAUTION):the lower line of the water level must coincide with the marking).
3.Add 4 drops of the reagent and stil briefly
4.Compare the resulting colours on white background with the enclosed colour chart and read the corresponding ph-value

xontros 17-11-08 13:01

Απλό..

1. Ξεπλένεις καλά το δοσομετρικό σωληνάκι
2. Βάζεις 5ml νερό
3. Ρίχνεις και 4 σταγόνες από το αντιδραστήριο, ανακινείς ελαφρά (να γίνει ομοιόμορφο το χρώμα)
4. ..και πας στο χρωματολόγιο και διαβάζεις το pH! :p

Για ρίξε να μεταφράσουμε και οδηγίες για GH και KH!

Σπύρος Μ 17-11-08 13:10

οχι εντάξει παρόμοιεσ είναι ενώ gh μετράω με στικ επειδή δεν εχω υγρό
λοιπόν πολυπόθητες μετρήσεις:nh3/4:0
no2:γυρω στο 0,1
no3:250
gh:14
dt:<14
th:<14
kh:10>
ph:7,5
οπότε να ρίξω ζουμί;

makis206 17-11-08 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 305267)
1. Ξεπλένεις καλά το δοσομετρικό σωληνάκι

Σημαντική λεπτομέρεια !

Ξεπλένεις και το σωληνάκι αλλά και το καπάκι του με νερό απ'το ενυδρείο !;)


:smt054

alexinio 17-11-08 14:08

Δεν ξέρω γιατα άλλα που είπες αλλά μην βάλεις δεύτερο είδος στα 120 λίτρα.Μόνο τα μούλτι για να δείς συμπεριφορές.

Σπύρος Μ 17-11-08 14:18

Θα είναι οπως είπα για κανα 6μηνο(ίσως και λιγότερο).
Δηλαδή να βάλω μονο τα μούλτι;Τωρα είμαι σε δίλημα.Με 1α 3θ μουλτι
και 1 ζεύγος julidochromis ornatus που είναι και πιο κινητικά νομίζω πως μπορεί να γίνει ωραίο.Θα δείτε στην παρουσίαση.Αν δεν πετύχει θα μεταφερθούν στο 96ρι ενα απο τα 2 είδη

Σπύρος Μ 17-11-08 14:35

3 Συνημμένο(α)
φωτος:

rita 17-11-08 15:32

το χρυσοψαρο....?

chemical mac 17-11-08 15:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rita (Μήνυμα 305293)
το χρυσοψαρο....?

...στρώσιμο...κάνεις κάτι ερωτήσεις κι εσύ :D για τον westie πρόκειται

Σπύρος Μ 17-11-08 18:04

To ενυδρείο ήταν είδη στρωμένο.Το χρυσόψαρο προορίζεται για άλλο σκοπό και μπήκε στο 120ρι ωστε να το συντηρήσει για να μην αλλάξουν οι τιμές νερού.Σημερα θα μετακομίσει σε ενα μικρό τανκ του ξάδελφού μου(στρωμένο)γυρω στα 60λιτρα και το Σαββατοκύριακο θα πάει στην λίμνη που θα μένει μόνιμα
-------------------------
Τα πήρα!!!
Τώρα κάνω αργή προσαρμογή!!!
Είναι πολύ ωραία και τελικά βρίκα τρανκριπους!!!

alexinio 17-11-08 18:36

Όταν τα βάλεις μέσα βγάλε και καμία ίσια φωτογραφία να τα δούμε.
Να σου ζήσουν!

Σπύρος Μ 17-11-08 20:23

Ευχαριστώ!!!Μονο που μου τα χτύπησαν και lamprologus leleupi.Οταν είναι μικρά το εξής είδος είναι κίτρινο με καφέ βούλες;Εχει ξεκινήσει ίδη το κυρίαρχο αρσενικό να μαγγεύει.Το ενα είναι σύγουρα αρσενικό.Λοιπόν μου αρέσουν οι αφρικάνες.Τωρα σκέφτομαι να φτιάξω moonlight ωστε να υπάρχει ενα μικρό φωτάκι.Είναι εκπληκτικά ψάρια!!!Τώρα είναι κρυμένα στις πέτρες και είναι εκπληκτικό θέαμα.Είμαι χαρούμενος.Πολυ ωραία τα ψάρια.Θα βάλω αυριο φωτο

george 17-11-08 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 305301)
Το χρυσόψαρο προορίζεται για άλλο σκοπό και μπήκε στο 120ρι ωστε να το συντηρήσει για να μην αλλάξουν οι τιμές νερού.Σημερα θα μετακομίσει σε ενα μικρό τανκ του ξάδελφού μου(στρωμένο)γυρω στα 60λιτρα και το Σαββατοκύριακο θα πάει στην λίμνη που θα μένει μόνιμα

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=427

Γρήγορα την έκανε τη λίμνη ο θείος :smt035:smt035:smt035

Σπύρος Μ 17-11-08 21:38

H λιμνη είναι φτιαγμένη ίδη.Απλά απο 150λιτρα που είναιτωρα θα την κάνει μεγαλύτερη.Γιατί ρωτας;;)

Σπύρος Μ 18-11-08 15:12

4 Συνημμένο(α)
Λοιπόν παραθέτω φωτο για αναγνώριση του είδους!!Εγώ νομιζα πως μου εδωσε julido ornatus αλλα τελικά δεν είναι αυτά.Πήγα χθες στις 5:30(εδιωξα και την καθηγήτρια που μου κάνει ιδιαίτερα για να πάω να τα πάρω.Πήγα του έδειξα ποια θέλω ενω παράλληλα ο πατέρας μου μου έδειχνε τους δίσκους και μου έλεγε<<Αυτούς να πάρεις ασε τις αθερίνες>>.Του εξήγησα.Ο πετ-σοπας μου τα είχε ετοιμα στην σακούλα τα ψάρια και πήρα και μια τροφή και πήγαμε στο ταμίο.Εκεί βλέπω ενα παράξενο κιτρινο-καφετί χρωμα.Λεω με γελούν τα μάτια μου γιατί είχα αφήσει τα γυαλιά μου στο σπίτι.Είδα όμως πως στην αρχή μου τα χτύπησε για ορνάτους μετά για μαρλιέρι μετά και τρανσιπους και τέλος τα αγόρασα στην τιμή των λελεούπι(τα αναγνώρισε ετσι).Δείτε μερικές φώτο.Τα ψάρια πάντως είναι εκπληκτικά.Πρεπει να εχω 2αρσενκα ενα θυληκό.Θα δείτε φωτο απο τα δυο το άλλο κρύβεται!!!

george 18-11-08 15:13

:smt035:smt035:smt035

PUF 18-11-08 15:16

Καλοριζικα, να σου ζησουν και να τα προσεχεις. :p

Σπύρος Μ 18-11-08 15:24

Ευχαριστώ για τα καλα σας λόγια!!!

xontros 18-11-08 15:45

Να σου ζήσουν Σπύρο! :p

Ερωτήσεις-παρατηρήσεις:
1. Έκανες καμία μεγάαααλη αλλαγή νερού να φύγουνε τα νιτρικά?
2. Πώς πας τώρα από μετρήσεις NH4/NO2/NO3? Θα πρέπει να παρακολουθείς εντατικά τώρα στην αρχή (μετρήσεις κάθε 1-2 μέρες για κανα-δυο εβδομάδες).. (με υγρά)
3. Το pH τι τιμή έχει? (με υγρά)
4. Θερμοκρασία?
5. Μη βιαστείς να προσθέσεις άλλα ψάρια, περίμενε πρώτα λίγο καιρό να βεβαιωθείς ότι δε θα ανεβάσει αμμωνία το ενυδρείο..

Και σε ό,τι έχει να κάνει με τις σκληρότητες.. Κατάλαβα ότι μετράς με sticks.. JBL 5in1 αν θυμάμαι καλά.. Προσπάθησε να διαβάσεις τις οδηγίες (ή δωσ'τες για μετάφραση), γιατί μετράς σίγουρα παραπάνω πράγματα απ'ό,τι σου δίνει το τεστ.. Το τεστ σου δίνει: NO2, NO3, GH (που μπορεί να το αναγράφει και ως TH), KH και pH.. Γράψε αναλυτικά τι κάνεις, και τι βλέπεις, για να βεβαιωθούμε ότι τα μετράς σωστά, και να δούμε αν χρειάζεται κάποια παρέμβαση..

Σπύρος Μ 18-11-08 17:08

οχι εχω υγρά jbl και στικάκια της eSHa.Λοιπόν μετράω τώρα και σας λέω.
Αλλαγή εκανα ενα 50% προσθεσα και αντιχλώριο(ερώτηση:αντιχλοριο να ρίχνουμε αναλόγος τα λίτρα που αλλάζουμε ή για ολο το ενυδρείο;)
Θα πω στο παιδι που θα μου έστελνε τα μουλτι να μην μου στείλει παλι γιατί θα το καθηστερήσω καμμια ευδομάδα.Θερμοκρασία στους 25βαθμούς ο θερμοστάτης!!!Σε λίγο καιρό θα κάνω και παρουσίαση.ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!!!

Tolis 18-11-08 17:23

Διορθωσα λιγο τις φωτος.
Απο που τα πηρες, τι μεγεθος εχουν, και γιατι λες οτι εχεις ενα αρσενικο και δυο θηλυκα?

xontros 18-11-08 17:35

Σε ό,τι αφορά στα sticks της eSHa:

1. Βουτάς σε νερό ενυδρείου για 1 δευτερόλεπτο.. (κάποιοι λένε ότι είναι καλύτερα να βάλεις νερό σε ένα ποτηράκι και να μετρήσεις, αλλά εγώ πάντα μέτραγα κατευθείαν στο ενυδρείο.. :rolleyes:)

2. Τινάζεις τα νερά και περιμένεις 60 δευτερόλεπτα.. (αν διαβάσεις πιο νωρίς ή πιο αργά, επηρρεάζονται οι μετρήσεις)

3. Συγκρίνεις και διαβάζεις:
- Τα 2 πρώτα άσπρα τετραγωνάκια, ανάλογα με το πόσο ροζ γίνονται σου δείχνουν τα NO2 και ΝΟ3..
- Τα επόμενα 3 είναι πράσινα, και κάποια από αυτά γίνονται ροζ.. Αν μείνουν όλα πράσινα, έχεις GH<7.. Αν ροζίσει το 1, έχεις GH άπο 7 έως 14.. Αν ροζίσουν τα 2, έχεις GH από 14 έως 21.. Και αν ροζίσουν και τα 3 έχεις GH>21..
- Τα επόμενα δύο τετραγωνάκια τα συγκρίνεις με τη χρωματική κλίμακα και σου δίνουν το KH και το pH..

Γενικά, πάντως, αν μετρήσεις σωστά, δεν πέφτουν και πολύ έξω (τουλάχιστον τα δικά μου, όταν είχα πάρει κάποτε)..

Σπύρος Μ 18-11-08 17:44

Οι φωτος είναι απο κινητό αρκετά πρόχειρες δυστιχός δεν μπορώ να τις κανω καλύτερες.Ισως ζητησω απο κάποιον που μπορεί αν μου τις επεξεργαστεί με φώτοσοπ.Τα ψάρια τα πήρα απο το πετ-μπουμ στο Αιγάλεω.Είναι 3-4εκ.Απο αρσενικό και θυληκό τα έβγαλα βάση της επιθετηκότητασ.2 πάνε μαζί και ένα μόνο του
-------------------------
ph:8
no2:0
nh3/4:o
no3:25
πιστεύω πως με την επόμενη αλλαγή θα πέσουν και αυτά τα νιτρικά.Λεω να ρίξω και κερατόφυλλο για λίγο καιρο.

Tolis 18-11-08 18:00

Επειδη μια πειρα στη Ταγκανικα την εχω, και τα ψαρια των φωτο δεν μου λενε τιποτα, τα εβαλα σε γαλλικο φορουμ φιλων, ηδη οι πρωτοι εξπερ λενε οτι πιθανοτατα προκειται για Pseudotropheus crabro, απο την γειτονικη malawi :smt035:smt035:smt035

alexinio 18-11-08 18:25

NH3 4? ή διάβασα λάθος?
Φίλε westie δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ούτε εμένα τα ψαράκια σου μου μοιάζουν για julido.Μακάρι να βγω ψεύτης.
Ψηφιακή δεν έχεις?

Tolis 18-11-08 18:27

Δεν θα βγεις ψευτης...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02452 seconds with 11 queries