Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Τρελένομαι σας λέω!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81361)

chrisvari 19-07-14 08:31

Τρελένομαι σας λέω!!
 
Κσλημέρα παιδιά!Μετά απο 4 μήνες που τα περιμένω ήρθαν κι εμένα τα καμάρια μου.8 δισκάκια,τα 3 γύρω στα 10 με 12 εκ και 5 πιο μικρά γύρω στα 8 εκ.Πέμπτη φτάσανε, έγινε προσαρμογή μία ώρα σε κουβά με τη μέθοδο της σταγόνας και αεραντλία.Αφού τα έβαλα μέσα κατευθείαν πήγαν κάτω απο τις ρίζες.Παρασκευή πρωί τα βλέπω όλα έξω να κάνουν τις βόλτες τους.Δεν κόλωσαν ούτε στο φωτισμό που άνοιξε αργότερα με προσομοίωση Ανατολής Δύσης που έχω.Φάγανε κιόλας.Όλα καλά!Πάντως είναι φοβερό να τα παρακολουθείς.Ειδικά εκεί που πάνε στην άμμο και φυσάνε με το στόμα τους για να σηκωθεί η τροφή.
Βάζω και κάποιες φωτο να μου πείτε αν καταλαβαίνετε τι strain είναι

chrisvari 19-07-14 08:52

6 Συνημμένο(α)
Εδώ οι φωτο

chrisvari 19-07-14 09:15

Τα 3 πιο μεγάλα είναι όπως στη τελευταία φώτο.Marlboro μου είπαν.Τα άλλα 5 τα πιο μικρά είναι απο piwowarski.red tirquase ή blue?
Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι οτι τα 4 πιο μεγάλα μόλις ρίξω φαί τρλεχουν κατευθείαν,ενώ τα 4 πιο μικρά παρακολουθούνε απο πίσω και δεν πολυτρώνε.Βέβαια αρχή ελιναι ακόμη.Αύριο θα ποτίσω και σε σκρδοζούμι και απο βδομάδα θα ξεκινήσω σιγά σιγά και καρδιά

stanlee 19-07-14 09:55

....
 
Να τα χαίρεσαι φίλε μου είναι πολύ όμορφα και καλως ήρθες στους δισκάδες...
Υπομονή προσοχή και καλή ρουτίνα και πραγματικά δεν θα ξανα ασχοληθείς με άλλα ψάρια ποτέ στη ζωή σου!!!!!!!!!!!!!!!!

Καρδια με ρέγουλα και δικιά μου γνώμη πριν απ την αλλαγή και όσο για σκορδόζουμο μια στις 10-15 και είσαι κομπλέ.

Λίγα λόγια για το ενυδρείο πες μας διαστάσεις-παραμέτρους και βάλε και μια ολόκληρη φωτό...;)

chrisvari 19-07-14 10:08

Ευχαριστώ φίλε μου.Έλεγα εναλλαξ κάθε Σάββατο σκορδόζουμο και fishtamin,αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα 50% απο πρόφιλτρα σε ενυδρείο 620 λίτρα καθαρό νερό,καρδιά εννοείται με ρέγουλα 2 φορές την εβδομάδα πριν τις αλλαγές νερού και αυτό θα γίνει όταν η θερμοκραδία φτάσει σταδιακά στους 29,5.Τώρα είναι στους 27,5

stanlee 19-07-14 10:16

...
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisvari (Μήνυμα 847999)
Ευχαριστώ φίλε μου.Έλεγα εναλλαξ κάθε Σάββατο σκορδόζουμο και fishtamin,αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα 50% απο πρόφιλτρα σε ενυδρείο 620 λίτρα καθαρό νερό,καρδιά εννοείται με ρέγουλα 2 φορές την εβδομάδα πριν τις αλλαγές νερού και αυτό θα γίνει όταν η θερμοκραδία φτάσει σταδιακά στους 29,5.Τώρα είναι στους 27,5

:smt038:smt038:smt038 Διαβασμένος και σίγουρα τα ψαράκια σου θα καλόπεράσουν!!!!
Να τα χαίρεσαι και πάλι και ανέβαζε συχνά φωτο να τα χαιρόμαστε και μεις λίγο!!!!

chrisvari 19-07-14 10:18

Θα ανεβάδω κι άλλες αργότερα που θα ανάψουν τα φώτα

Dimitris77 19-07-14 10:24

Καλως τα δεχτηκες.Φουλ ταισμα και αλλαγες!!

delta66 19-07-14 16:41

Καλως τα δεχτηκες,
Παντα υγεια ευχομαι.
Ποιοτικο ταισμα και ποιοτικο νερο is all you and they need.

chrisvari 19-07-14 22:20

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Σήμερα ξεψάρωσαν ακόμα περισσότερο.Άρχισαν και τα κυνηγητά.Θα βάλω και άλλες φώτο απο αύριο

Dimitris77 21-07-14 13:54

Τωρα που ειναι μωρα βαλε την σπιρουλινα στην διατροφη τους....να μαθαινουν να την τρωνε.

beast 21-07-14 14:13

Καλως τα δεχτηκες, φιλαρακι ειναι πανεμορφα τα δισκακια :D

gordon 21-07-14 14:36

Καλως τα δεχτηκες, να σου ζήσουν !!!

chrisvari 21-07-14 21:03

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Κάθε μέρα το πρώτο γεύμα είναι σπιρουλίνα
-------------------------
Κι ένα video
My red marlboro and red piwowarski discus fish ta…: http://youtu.be/aZqphlThA8M

Giwrgos5 21-07-14 21:17

να τα χαιρεσε φιλε μου, πολυ ομορφα. θα συμφωνησω με τον σπυρο, καθαρο νερο και φαι, πολυ φαι!!!!!!!

chrisvari 21-07-14 21:24

Θα ήθελα μια βοήθεια σε κάτι.Τα 6 απο τα 8 δισκάκια μόλις καταλάβουν οτι πεφτει μάσα, τρέχουν σα παλαβά να διεκδικήσουν το μερίδιο τους.Τα 2 όμως , τα πιο μικρά,ενώ γενικά ακολουθούν το κοπάδι και δείχνουν εξαιρετικά,όταν πέσει τροφή είναι σαν να τους έχουν πει τα άλλα''θα φάμε εμείς κι όταν τελειώσουμε μπορεί να τσιμπήσεις κάτι''.Διασκορπίζω με τέτοιο τρόπο τα flakes,έτσι ώστε να πηγαίνουν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του ενυδρείου.Βλέπω τροφή να πηγαίνει δίπλα στο στόμα τους και να μην το ανοίγουν καν.Δε θέλω να ξεκινήσω ακόμα με καρδιά.Θέλω να τρέξει 2 βδομάδες το ενυδρείο έτσι και μετά.Μπορώ να μουλιάζω σε σκορδόζουμο 1 φορά την εβδομάδα.Τι άλλο μπορώ να κάνω?Απο τροφές δείνω ocean nutricion spirulina flakes,ocean formula 2 flakes,ocean prime reef flakes,grand champion granulat tony tan,day by day granulat tony tan,tropical d50 plus flakes,tropical d-allio tabin,tropical vegetabin b και απο κατεψυγμένη έχω στη κατάψυξη για να ξεκινήσω ocean nutricion discus food (καρδιά),ocean discus quintet και ocean nutricion special formula vhp

Diskus fan 26-07-14 01:23

1. Καλό θα ήταν να αυξήσεις το κοπάδι... τώρα που είναι ακόμα νωρίς (χώρο έχεις).
2. Την σπιρουλίνα περιόρισε την σε 2 γεύματα την εβδομάδα... όχι κάθε μέρα.
3. Δώσε χρόνο στα ψάρια να προσαρμοστούν... 2-3 μέρες ΔΕΝ είναι αρκετές.-

chrisvari 28-07-14 20:04

Ευχαριστώ Νίκο.Ήδη και τα υπόλοιπα ξεκίνησαν να τσιμπάνε δειλά δειλά απο κάτω.Σπιρουλίνα λέω να ταίζω όλη τη μέρα για αποτοξίνωση κάθε Σάββατο.

Diskus fan 28-07-14 22:34

Προσωπικά θεωρώ ότι με 1-2 γεύματα την εβδομάδα... είσαι εντάξει.
Εκτός βέβαια... ειδικών καταστάσεων.- ;)

chrisvari 03-08-14 19:19

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας.Μόλις ρίξω τη τροφή πέφτουν πάνω απο τα 8 δισκάκια τα 4,ενώ τα υπόλοιπα κοιτάνε και δε συγκινούνται.Απλά όταν τελειώσει το φαγοπότι τα υπόλοιπα θα πάνε και θα τσιμπολογάνε απο την άμμο.Δεν τρώνε όπως πρέπει και αργά ή γρήγορα θα μου γυρίσει σε ασθένεια.Εΐδκά με 2 υπάρχει θέμα σίγουρα.Το ένα είναι συνέχεια κρυμμένο,δεν ξέρω καν αν τρώει.Γενικά τα πιο μεγάλα τα τραμπουκίζουν συνεχώς.Το δεύτερο(το έχω και σε video πιο κάτω) αναπνέει πολύ γρήγορα ολη την ώρα,όχι μόνο μετά το φαί(τρ'ωει ελάχιστα έτσι κι αλλιώς) και ανοίγει τα βράγχια του υπερβολικά νομίζω.Σαν κάτι να το ενοχλεί.Πολλές φορές μαυρίζει παραπάνω και μετά επανέρχεται αλλά οι ανάσες πάντα γρήγορες.Εξωτερικά δεν έχει κανένα σημάδι όπως και τα υπόλοιπα.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Το ενυδρείο γύρω στα 600 λίτρα καθαρά,αλλαγές κάθε Τετάρτη και Κυριακή 50% απο πρόφιλτρα.Ταίζω 7 διαφορετικές τροφές ocean και tropical και καρδιά ένα κυβάκι 2 φορές την εβδομάδα.Σπιρουλίνα πλέον 2,3 φορές την εβδομάδα και μία φορά την εβδομάδα μουλιάζω σε σκορδόζουμο.Τα περιττώματα των μεγάλων που τρώνε σα κτήνη είναι χρωματιστά χρωματιστά και δεν προδίδουν κάτι το ανησυχητικό.Για τα 2 πιο μικρά που έχουν το θέμα δεν έχω δει τίποτα.Θερμοκρασία αυτή τη στιγμή 29,6.Έχω 2 φίλτρα φουλαρισμένα με 13 λίτρα το καθένα κυρίως βιολογικό υλικό.Επίσης σήμερα έριξα και 3 φύλλα κάταπα.Τα δισκάκια κλείσανε σήμερα 18 μέρες που τα έχω.
Σήμερα πριν την αλλαγή
Αμμωνία 0
NO2 0
νιτρικά 10
tds 160
PH 7,8

Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι το ph 7,8 είναι υπερβολικό κι απο την επόμενη αλλάγή θα προσθέτω νερό απο όσμωση μέχρι να φτάσω στο 50-50 δίκτυο-όσμωση.Επίσης μες στην εβδομάδα να ανοίξω τα φίλτρα μήπως έχουν πιάσει υπερβολική μάκα,αν και όπως σας είπα δεν ταίζω καρδία.
Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο θα μπορούσα να κάνω
¨Οσον αφορά αυτό που αναπνέει γρήγορα?Μήπως έχει κανα εσωτερικό παράσιτο?Να ανεβάσω θερμοκρασία και να προσθέσω ektozon?Αλλά απο την άλλη φοβάμαι να ανεβάσω θερμοκρασία μήπως έχει καμιά βακτηριακή.Δεν βλέπω εξωτερικά κάτι ανησυχητικό ούτε λευκά περιτώματα.Τι λέτε ρε παιδιά?
Να σημειώσω οτι υπάρχει ετοιμοπόλεμη καραντίνα 64 λίτρα αν δούμε τα χειρότερα

Εδώ και το video http://youtu.be/qQSixtUkr7I

grgargy 03-08-14 20:12

Ph 7,8??????????? Και αναρωτιεσαι τι γινεται με τα ψαρια????

chrisvari 03-08-14 20:18

Καλά εντάξει προφανώς είναι καλύτερα να ζούνε σε πιο όξινα νερά,αλλά δεν είναι απαραίτητο οτι πρέπει να αρρωστήσουν αν ζουν και σε πιο σκληρό νερό.Άλλωστε πολλοί τα κρατάνε σε νερό δικτύου. ΤΟ σίγουρο είναι οτι ξεκινάω νερό όσμωσης απο την επόμενη φορά

Diskus fan 03-08-14 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisvari (Μήνυμα 849754)
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας.Μόλις ρίξω τη τροφή πέφτουν πάνω απο τα 8 δισκάκια τα 4,ενώ τα υπόλοιπα κοιτάνε και δε συγκινούνται.Απλά όταν τελειώσει το φαγοπότι τα υπόλοιπα θα πάνε και θα τσιμπολογάνε απο την άμμο.Δεν τρώνε όπως πρέπει και αργά ή γρήγορα θα μου γυρίσει σε ασθένεια.Εΐδκά με 2 υπάρχει θέμα σίγουρα.Το ένα είναι συνέχεια κρυμμένο,δεν ξέρω καν αν τρώει.Γενικά τα πιο μεγάλα τα τραμπουκίζουν συνεχώς.
Αυτά πιο πάνω... τα διάβασες; Αύξησε την ομάδα να σπάσει η επιθετικότητα.
Το δεύτερο(το έχω και σε video πιο κάτω) αναπνέει πολύ γρήγορα ολη την ώρα,όχι μόνο μετά το φαί(τρ'ωει ελάχιστα έτσι κι αλλιώς) και ανοίγει τα βράγχια του υπερβολικά νομίζω.Σαν κάτι να το ενοχλεί.Πολλές φορές μαυρίζει παραπάνω και μετά επανέρχεται αλλά οι ανάσες πάντα γρήγορες.Εξωτερικά δεν έχει κανένα σημάδι όπως και τα υπόλοιπα.
Μια θεραπεία... ΔΕΝ θα ήταν άσχημη ιδέα. Καραντίνα να υποθέσω... ΔΕΝ τους έκανες. Σωστά;
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Το ενυδρείο γύρω στα 600 λίτρα καθαρά,αλλαγές κάθε Τετάρτη και Κυριακή 50% απο πρόφιλτρα.Ταίζω 7 διαφορετικές τροφές ocean και tropical και καρδιά ένα κυβάκι 2 φορές την εβδομάδα.Σπιρουλίνα πλέον 2,3 φορές την εβδομάδα και μία φορά την εβδομάδα μουλιάζω σε σκορδόζουμο.Τα περιττώματα των μεγάλων που τρώνε σα κτήνη είναι χρωματιστά χρωματιστά και δεν προδίδουν κάτι το ανησυχητικό.Για τα 2 πιο μικρά που έχουν το θέμα δεν έχω δει τίποτα.Θερμοκρασία αυτή τη στιγμή 29,6.
Η εξωτερική θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη... πως έχεις μόνο τόσο;
Έχω 2 φίλτρα φουλαρισμένα με 13 λίτρα το καθένα κυρίως βιολογικό υλικό.
Κυρίως; Τι άλλο έχεις μέσα... δηλαδή;
Επίσης σήμερα έριξα και 3 φύλλα κάταπα.
Για να κάνουν... τι;
Τα δισκάκια κλείσανε σήμερα 18 μέρες που τα έχω.
Σήμερα πριν την αλλαγή
Αμμωνία 0
NO2 0
νιτρικά 10
tds 160
PH 7,8

Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι το ph 7,8 είναι υπερβολικό
Μα γιατί το λες αυτό; Ίσα-ίσα... μπορείς να βάλεις και αφρικάνες!!!!!
κι απο την επόμενη αλλάγή θα προσθέτω νερό απο όσμωση μέχρι να φτάσω στο 50-50 δίκτυο-όσμωση.Επίσης μες στην εβδομάδα να ανοίξω τα φίλτρα μήπως έχουν πιάσει υπερβολική μάκα,
Με τα ψάρια μόνο 18 μέρες μέσα... και εσύ θα ανοίξεις φίλτρα; Μήπως να το ξανασκεφτείς;
αν και όπως σας είπα δεν ταίζω καρδία.
Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο θα μπορούσα να κάνω
¨Οσον αφορά αυτό που αναπνέει γρήγορα?Μήπως έχει κανα εσωτερικό παράσιτο?Να ανεβάσω θερμοκρασία και να προσθέσω ektozon?
Αυτά που γράφεις τα σκέφτεσαι; Το ανέβασμα θερμοκρασίας να κάνει... τι; Το εκτοζοn; Στην τύχη κινήσεις και... θα ρίχνεις ότι βρεις μπροστά σου;
Αλλά απο την άλλη φοβάμαι να ανεβάσω θερμοκρασία μήπως έχει καμιά βακτηριακή.Δεν βλέπω εξωτερικά κάτι ανησυχητικό ούτε λευκά περιτώματα.Τι λέτε ρε παιδιά?
Να σημειώσω οτι υπάρχει ετοιμοπόλεμη καραντίνα 64 λίτρα αν δούμε τα χειρότερα

Εδώ και το video http://youtu.be/qQSixtUkr7I

Νομίζω... σε έχω καλύψει.- :cool:

chrisvari 04-08-14 16:45

Με κάλυψες απόλυτα.Απλά πιο πάνω λες οτι μια θεραπεία δεν θα ήταν άσχημη ιδέα.Τι θα μου πρότεινες να κάνω δηλαδή?έχεις κάτι κατα νου?ήδη σήμερα ξεκίνάω να αλλάζω μικρές ποσότητες νερού καθημερινά με νερό μόνο όσμωσης.Απο το video μπορείς να καταλάβεις κάτι?Ο συγκεκριμένος μικρός έχει πολύ γρήγορες ανάσες και ανοίγει πολύ τα βράγχια του.Επίσης ψάχνω και για άλλα 4 δισκάκια

Diskus fan 04-08-14 18:22

Τον είδα στο video... ξεκίνα του μια αγωγή για βραγχιοσκώληκες... και βλέπεις στην συνέχεια.- ;)

chrisvari 04-08-14 18:46

Κάτσε γιατί θα με τρελάνεις.Η αγωγή που λες δεν προυποθέτει ανέβασμα θερμοκρασίας και αλατάκι πες το ektozon πες το api salt πες το οτι θες?

Diskus fan 04-08-14 18:54

Εσύ έχεις διαβάσει για βραγχιοσκώληκες... αύξηση θερμοκρασίας; Στείλε μια κάρτα με τα ευχαριστήρια σου στον συγγραφέα... και βάλε και τα δικά μου μαζί.
Το αλατάκι έχει όνομα... το ΕΚΤΟΖΟΝ το ίδιο... ΔΕΝ περιμένει να το βαφτίσω εγώ ή εσύ.-

chrisvari 04-08-14 18:56

Ωραία και τι κινήσεις περιλαμβάνει αυτή η αγωγή για βραγχιοσκώληκες?

Diskus fan 04-08-14 19:02

:rolleyes:Πρέπει να γράφονται... τα ίδια και τα ίδια... ξανά και ξανά;
Διάβασε λίγο είναι γραμμένα... και είσαι μέλος και στα 2 forum.- ;)

chrisvari 04-08-14 19:03

Α ωραία καλά κατάλαβα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02428 seconds with 11 queries