Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Μεσογειακή ανεμώνη! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17248)

accnt 06-05-07 23:27

Μεσογειακή ανεμώνη!
 
1 Συνημμένο(α)
Αυτή είναι μια Μεσογειακή ανεμώνη την οποία και είχα παλιότερα στο mini reef μου, μαζί με τα άλλα τροπικά είδη. Ξέρω ότι αυτό που έκανα ήταν λάθος!
Κατά τύχη βρήκα την φωτογραφία αυτή και είπα να την δείτε και εσείς....

Lsourtzo 07-05-07 07:33

όμορφη και η Μεσογειακή ...:rolleyes:
αλλά δεν τσίμπαγε τα ψάρια ?? :confused:

accnt 07-05-07 07:48

Έχουν ένστικτο τα ψάρια, δεν πήγαιναν κοντά, όπως άλλωστε και στις τροπικές ανεμώνες....

Lsourtzo 07-05-07 08:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 172879)
Έχουν ένστικτο τα ψάρια, δεν πήγαιναν κοντά, όπως άλλωστε και στις τροπικές ανεμώνες....

όχι όλα τα ψάρια !!!
Κάποτε είχα ακούσει για ένα που είχε βάλει μεσογειακή ανεμώνη και του έγδαρε ένα clown !!!
για αυτό ρώτησα .. :rolleyes:

accnt 07-05-07 08:05

Αυτά που είχα εννοώ ;) .

Παρόλα αυτά δεν είναι σωστό να αναμιγνύουμε οργανισμούς από διαφορετικές περιοχές, για πολλούς λόγους.

NPS 08-05-07 05:30

Απ' ότι διακρίνω στη φωτογραφία, το συγκεκριμένο είδος, δεν πρόκειται για τη γνωστή σε όλους μας, ανεμώνη των αβαθών, κοινώς "κολιτσάνους".
Ή κάνω λάθος?
Από τι βάθος την ψάρεψες? Και σε ποιά περιοχή?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 172884)
Παρόλα αυτά δεν είναι σωστό να αναμιγνύουμε οργανισμούς από διαφορετικές περιοχές, για πολλούς λόγους.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, παρ' όλο που πολλές φορές, δεν το εφαρμόζω.

accnt 08-05-07 07:24

Την ψάρεμα από τον Σαρωνικό και σε βάθος 8 - 10 μέτρων. Παρατήρησα ότι βρισκόταν μόνο σε άμμο. Με το που την άγγιζες κρυβόταν όλη μέσα στην άμμο και χρειαζόταν επίμονο σκάψιμο και μεγάλη προσοχή για να μην την τραυματίσεις.
Έτρωγε κανονικά για όσο την είχα και δεν παρατήρησα να έχει πρόβλημα στις διαφορετικές συνθήκες (αλατότητας και θερμοκρασίας).

Lsourtzo 08-05-07 07:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 173166)
Έτρωγε κανονικά για όσο την είχα και δεν παρατήρησα να έχει πρόβλημα στις διαφορετικές συνθήκες (αλατότητας και θερμοκρασίας).

αφού μπορούσε να ζήσει στον Σαρωνικό ... μπορούσε παντού .. :D

netblues 08-05-07 07:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 173166)
Με το που την άγγιζες κρυβόταν όλη μέσα στην άμμο και χρειαζόταν επίμονο σκάψιμο και μεγάλη προσοχή για να μην την τραυματίσεις.

Και δεν την εκοβες στη μεση και συ? :D:D

dimitris21 08-05-07 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 173171)
Και δεν την εκοβες στη μεση και συ? :D:D

Δεν ήξερε τότε και μπερδεύτηκε. Την έκοψε φέτες…:D :D

Υ.Γ. προσωπικά τη βρίσκω πολύ πιο όμορφη απ’ όσες τροπικές έχω δει.

NPS 09-05-07 05:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 173166)
Την ψάρεμα από τον Σαρωνικό και σε βάθος 8 - 10 μέτρων. Παρατήρησα ότι βρισκόταν μόνο σε άμμο. Με το που την άγγιζες κρυβόταν όλη μέσα στην άμμο και χρειαζόταν επίμονο σκάψιμο και μεγάλη προσοχή για να μην την τραυματίσεις.
Έτρωγε κανονικά για όσο την είχα και δεν παρατήρησα να έχει πρόβλημα στις διαφορετικές συνθήκες (αλατότητας και θερμοκρασίας).

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

3r4ndo 02-03-09 00:52

Ειναι απιστευτα ομορφη!!!! Θα συμφωνησω με τον δημητρη!!!!

sifnos 02-03-09 11:32

θα εχουν περασει και 2 χρονια απο τοτε:D
αν θελες να δεις περισσοτερες κοιτα εδω http://europe.oceana.org/index.php?id=2144

manosek 10-03-09 16:28

:smt077Ενα ενυδριο 750λιτρα σε μεσογειακο ποσο περιπου φτανει με τα περισοτερα DIY.Απο ειδη ψαριων και κορακιων τι παιζει που μπορω να διαβασω-να δω(ελληνικα):smt077

NPS 22-03-09 08:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manosek (Μήνυμα 339842)
:smt077Ενα ενυδριο 750λιτρα σε μεσογειακο ποσο περιπου φτανει με τα περισοτερα DIY.Απο ειδη ψαριων και κορακιων τι παιζει που μπορω να διαβασω-να δω(ελληνικα):smt077

Ένα Μεσογειακό ενυδρείο δεν διαφέρει σε κόστος από ένα αντίστοιχο τροπικό, τόσο όσον αφορά το κόστος του εξοπλισμού, όσο και το κόστος συντήρησης.
Μπορείς λοιπόν να αναζητήσεις τις πληροφορίες σου στις αντίστοιχες αναφορές του τροπικού.

Δυστυχώς δεν θα βρεις πολλές πληροφορίες στα Ελληνικά, ούτε και στα Αγγλικά, για Μεσογειακούς οργανισμούς που μπορούν να φιλοξενηθούν σε κλειστά συστήματα.
Οι μόνες πληροφορίες βρίσκονται στα διάφορα fora μας.

Lsourtzo 22-03-09 09:29

αν μένει κοντά σε θάλασσα με καθαρά νερά ...
λίγο δύσκολο για την αθήνα βέβαια ...
η αν δεν βαριαίτε να κάνει κάθε μήνα βόλτα μέχρι την θάλασσα ...
μπορεί να πάιρνει νερό απο εκεί οπότε να γλυτώσει αρκετό απο το κόστος συντήρησεις ...
τώρα αν βουτάει κιόλας ...
μπορεί το ίδιο να κάνει και με τα είδη που θα βάλει μέσα ... βράχο - ψάρια - κοράλια ... (με προσοχή όμως γιατί είναι παράνομο) ...
οπότε πάλι γλυτώνει απο το κόστος αγοράς ...

sifnos 22-03-09 11:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 342738)
αν μένει κοντά σε θάλασσα με καθαρά νερά ...
λίγο δύσκολο για την αθήνα βέβαια ...
η αν δεν βαριαίτε να κάνει κάθε μήνα βόλτα μέχρι την θάλασσα ...
μπορεί να πάιρνει νερό απο εκεί οπότε να γλυτώσει αρκετό απο το κόστος συντήρησεις ...
τώρα αν βουτάει κιόλας ...
μπορεί το ίδιο να κάνει και με τα είδη που θα βάλει μέσα ... βράχο - ψάρια - κοράλια ... (με προσοχή όμως γιατί είναι παράνομο) ...
οπότε πάλι γλυτώνει απο το κόστος αγοράς ...

αν κανει κατι τετοιο εκτος απο αισχρο(εχουμε που εχουμε λιγα πραγματα να τα βγαζουμε κιολας)ειναι και ακρος επικυνδινο.θελει να εχει διπλωμα καταδυσης και μπουκαλιτσα.σχεδον σιγουροςο ελεγχος απο τις λιμενικες αρχες.

Lsourtzo 22-03-09 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 342746)
αν κανει κατι τετοιο εκτος απο αισχρο(εχουμε που εχουμε λιγα πραγματα να τα βγαζουμε κιολας)ειναι και ακρος επικυνδινο.θελει να εχει διπλωμα καταδυσης και μπουκαλιτσα.σχεδον σιγουροςο ελεγχος απο τις λιμενικες αρχες.

1. σωστά όταν τα κάνουν άλλοι για εμάς στην άλλη πλευρά της υδρογείου είναι καλύτερα ... έχεις δίκαίο ... δεν έχουμε τις ενοχές ...
2. εγώ δεν μίλησα για μπουκάλα ... το να βγάλεις ένα είδος που ζει στα 15 μέτρα και να το βάλει σε ένα ενυδρείο στους 40 πόντους βάθος ...από μόνο του αποτελεί πρόβλημα ... υπάρχει λόγος που είναι στα 15 μέτρα .. πίεση .. φως κτλ κτλ ...
3. νομίζω ότι τα οικοσυστήματα μας κινδυνεύουν από πολύ σοβαρότερα προβλήματα από ότι να βγάλει κάποιος μία ανεμώνη από μέσα και να την βάλει σε ένα μεσογειακό ... να ψαρέψεις ένα χάνο και έναν γύλο .. ή να πιάσεις έναν αχινό ...
4. ότι και να πιάσεις από την μεσόγειο έχεις πάντα την λύση το να το ξαναφήσεις εκεί που το βρήκες άμα μεγαλώσει αρκετά ...
σε αντίθεση με τα τροπικά θαλασσινά και γλυκού νερού ψάρια που βρομάει ο κόσμος από ενήλικα ταλαιπωρημένα ψάρια που κάποιος πήρε .. το μεγάλωσε και απλά δεν ήξερε τι να το κάνει μετά ... (πχ. pangasius, piranhas και πολλά άλλα )

θεωρώ ότι η τοποθέτηση σου είναι λίγο υπερβολική ... αν κάποιος το κάνει με την απαραίτητη προσοχή και ευαισθησία .. όχι μόνο κατακριτέο δεν είναι ..
αλλά για μένα είναι πολύ καλύτερο από το να φτιάξεις ένα reef το οποίο δεν ξέρεις πόσα άλλα ζωντανά πέθαναν μέχρι να φτάσεις να αγοράσεις τα δικά σου ...

καμιά φορά στην προσπάθεια μας να εκδηλώσουμε το πραγματικό μας ενδιαφέρων για περιβαντολογικά θέματα .. χάνουμε το μέτρο υπερβάλλοντας σε ελάσσονος σημασίας πράγματα ... και χάνοντας την ουσία ...

πάντα χωρίς παρεξήγηση …
φιλικά …

sifnos 22-03-09 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 342778)
1. σωστά όταν τα κάνουν άλλοι για εμάς στην άλλη πλευρά της υδρογείου είναι καλύτερα ... έχεις δίκαίο ... δεν έχουμε τις ενοχές ... που ειδες να το γραφω αυτο??
2. εγώ δεν μίλησα για μπουκάλα ... το να βγάλεις ένα είδος που ζει στα 15 μέτρα και να το βάλει σε ένα ενυδρείο στους 40 πόντους βάθος ...από μόνο του αποτελεί πρόβλημα ... υπάρχει λόγος που είναι στα 15 μέτρα .. πίεση .. φως κτλ κτλ ...πας εσυ στα 15 μετρα και μπορεις να βγαλεις ανεμωνη χωρις να εχεις μπουκαλα:confused:3. νομίζω ότι τα οικοσυστήματα μας κινδυνεύουν από πολύ σοβαρότερα προβλήματα από ότι να βγάλει κάποιος μία ανεμώνη από μέσα και να την βάλει σε ένα μεσογειακό ... να ψαρέψεις ένα χάνο και έναν γύλο .. ή να πιάσεις έναν αχινό ...ποιος ειπε οχι και ποιος ειπς για αχινους και χανους:confused:4. ότι και να πιάσεις από την μεσόγειο έχεις πάντα την λύση το να το ξαναφήσεις εκεί που το βρήκες άμα μεγαλώσει αρκετά ...
σε αντίθεση με τα τροπικά θαλασσινά και γλυκού νερού ψάρια που βρομάει ο κόσμος από ενήλικα ταλαιπωρημένα ψάρια που κάποιος πήρε .. το μεγάλωσε και απλά δεν ήξερε τι να το κάνει μετά ... (πχ. pangasius, piranhas και πολλά άλλα )τι σχεση εχει τωρα αυτο?

θεωρώ ότι η τοποθέτηση σου είναι λίγο υπερβολική ... αν κάποιος το κάνει με την απαραίτητη προσοχή και ευαισθησία .. όχι μόνο κατακριτέο δεν είναι ..το ιδο και η δικη σου.δωσε ενα τροπο περι προσοχης και ευαισθησιας
αλλά για μένα είναι πολύ καλύτερο από το να φτιάξεις ένα reef το οποίο δεν ξέρεις πόσα άλλα ζωντανά πέθαναν μέχρι να φτάσεις να αγοράσεις τα δικά σου ... αυτο συνβαινει με τα παντα

καμιά φορά στην προσπάθεια μας να εκδηλώσουμε το πραγματικό μας ενδιαφέρων για περιβαντολογικά θέματα .. χάνουμε το μέτρο υπερβάλλοντας σε ελάσσονος σημασίας πράγματα ... και χάνοντας την ουσία ...


πάντα χωρίς παρεξήγηση …
φιλικά …

φιλε μου διαφονω με τη λογικη του να πιανουμε με μπουκαλες και να βαζουμε στο ενυδρειο μας.δεν ξερω ανεμωνη που να βγαινει ετσι.δεν ειπε κανενας τιποτα για αχινους.κι εγω θα στησω μεσογειακο σε λιγο καιρο

halvas69 22-03-09 15:45

Βρε Billy, γιατί το πήρες έτσι το ζήτημα μου κάνει εντύπωση.
Δεν είπε πουθενά για μπουκάλες ο Lsourtzo, μάλλον έβγαλες λάθος συμπέρασμα από την φράση :
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 342738)
τώρα αν βουτάει κιόλας ...
μπορεί το ίδιο να κάνει και με τα είδη που θα βάλει μέσα ... βράχο - ψάρια - κοράλια ... (με προσοχή όμως γιατί είναι παράνομο) ...

Βλέπεις μπορεί να είναι νόμιμο στην Ελλάδα να ψαρεύεις αλλά να μαζέψεις κάτι για να το βάλεις στο ενυδρείο σου είναι παράνομο.
Όπως τα κοράλλια, όστρακα κλπ που απαγορεύεται δια ροπάλου εκτός αν έχεις την σχετική άδεια.
Όσο για τα 15 μέτρα,λέει ότι δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι από μεγάλο βάθος γιατί δεν μπορείς να προσομοιώσεις τις συνθήκες (πίεση κλπ)

ΥΓ και κάτι άσχετο-σχετικό,όντως δεν θες μπουκάλα να πας στα 15 να βγάλεις κάτι, αρκεί αν μπορείς.
Ο πλάτσα-πλούτσα ψαροντουφεκάς επιφανείας δεν μπορεί, αλλά κάποιος που ξέρει και κάνει 2-3 πράγματα με ελεύθερη κατάδυση το κάνει εύκολα.
Και στο λέω εγώ που είμαι τέτοιο "είδος", βέβαια με τα 135 κιλά μου μάλλον στους θαλάσσιους ελέφαντες κατατάσσομαι και όχι στους freedivers. χα,χα,χα :p

sifnos 22-03-09 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 342808)
Βρε Billy, γιατί το πήρες έτσι το ζήτημα μου κάνει εντύπωση.
Δεν είπε πουθενά για μπουκάλες ο Lsourtzo, μάλλον έβγαλες λάθος συμπέρασμα από την φράση :


Βλέπεις μπορεί να είναι νόμιμο στην Ελλάδα να ψαρεύεις αλλά να μαζέψεις κάτι για να το βάλεις στο ενυδρείο σου είναι παράνομο.
Όπως τα κοράλλια, όστρακα κλπ που απαγορεύεται δια ροπάλου εκτός αν έχεις την σχετική άδεια.
Όσο για τα 15 μέτρα,λέει ότι δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι από μεγάλο βάθος γιατί δεν μπορείς να προσομοιώσεις τις συνθήκες (πίεση κλπ)

ΥΓ και κάτι άσχετο-σχετικό,όντως δεν θες μπουκάλα να πας στα 15 να βγάλεις κάτι, αρκεί αν μπορείς.
Ο πλάτσα-πλούτσα ψαροντουφεκάς επιφανείας δεν μπορεί, αλλά κάποιος που ξέρει και κάνει 2-3 πράγματα με ελεύθερη κατάδυση το κάνει εύκολα.
Και στο λέω εγώ που είμαι τέτοιο "είδος", βέβαια με τα 135 κιλά μου μάλλον στους θαλάσσιους ελέφαντες κατατάσσομαι και όχι στους freedivers. χα,χα,χα :p

αυτο λεω κι εγω ρε.οτι για τετοια βαθη θελεις μπουκαλα!τιποτα αλλο!και οτι δεν ειναι σωστο.κι εγω αχινο και βραχο απο τη σιφνο θα βαλω αφου ειχα πει και στον αλεξανδρο να φερω...για την καταδυση με μπουκαλα ελεγα παιδες.αφου το γραφω στο πρωτο μου ποστ:(
"ειναι αισχρο και επικυνδινο"η καταδυση ρε παιδες νομιζα οτι το ελεγα καθαρα

halvas69 22-03-09 16:23

Εντάξει παρατάτε το, τσάμπα μπουρδούκλωμα έπεσε, όλα ok.

θα πάμε για ψάρεμα το καλοκαίρι ?
Nα σε υπολογίζω ?
Eτοιμάζω GAB underawater team......αν και πάλι τον φωτογράφο θα κάνω χαχαχα.

sifnos 22-03-09 18:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 342816)
Εντάξει παρατάτε το, τσάμπα μπουρδούκλωμα έπεσε, όλα ok.

θα πάμε για ψάρεμα το καλοκαίρι ?
Nα σε υπολογίζω ?
Eτοιμάζω GAB underawater team......αν και πάλι τον φωτογράφο θα κάνω χαχαχα.


μεσα απο τους πρωτους:Dκανονισε τωρα το υποσχεθηκες...

Μικρος 22-03-09 18:48

1 Συνημμένο(α)
:smt049Ανεμωνη:smt049 δια χειρος Μικρου την οποια ψαρεψα στους 50 ποντους οπου και διατηρω πανω απο 1 χρονο στο μεσιγειακο μου.

sifnos 22-03-09 19:13

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ απο που?

3r4ndo 22-03-09 20:14

Στην περιοχη μου εχει γεμισει ο τοπος τετοιες, απο 2 εκατοστα μεχρι και 7 εχω δει! θα βαλω μια σιγουρα μολις ειναι ετοιμο το δικο μου αλλα πως τις βγαζουμε χωρις να τις τραυματισουμε?? (απο οτι εχω παρατηρησει καθονται παντα σε σκιερο μερος για αυτο δεν φενονται, αν ομως ψαξεις κατω απο βραχια γινεται χαμος...)

Lsourtzo 22-03-09 20:32

και εγώ είχα βρεί κάτι καταπλυκτηκές στην αστυπάλαια πέρσυ ...
στα 2 μέτρα ...
με χρώματα τιγρέ ...

3r4ndo 22-03-09 21:19

Λοιπον παιδια προτεινω να κανουμε ολοι μεσογειακα και να αρχισουμε τις ανταλαγες, εγω φερνω τις κοκκινες!!:D

sifnos 22-03-09 21:53

ρε σεις θα με τρελαντε!!δεν εχω δει πουθενα σε τοσο μικρα βαθη!!!!για δωστε καμια πληροφορια.

3r4ndo 23-03-09 00:05

Την συγκεκριμενη δεν την εχω δει σε βαθως μεγαλυτερο του ενος μετρου, σε βραχοδη παραλιες αν δεις αναμεσα στα βραχια, οταν πεφτει η σταθμη της θαλασσας τις εχω δει και εξω απο το νερο...(κλειστες φυσικα, ειναι σαν μπαλιτσα κολλημενη στον βραχο με μια τρυπουλα στην κορυφη τους) Αν θελεις και μπορεις ελα μια μερα να σε ξεναγησω στα βραχια μας, θα καταλαβεις γιατι θελω μεσογειακο!!!! Θα δεις σφουγκαρια κοκκινα κιτρινα γκριζα, ανεμονες κοκκινες και μοβ, μανιταρια καφε με μαυρες ριγες και πολλα αλλα!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02568 seconds with 11 queries