Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ηχομόνωση επίπλου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93729)

Undertaker 21-09-16 18:33

Ηχομόνωση επίπλου
 
Τα βράδια όταν υπάρχει απόλυτη ησυχία στο σπίτι, από το έπιπλο του ενυδρείου ακούγεται ενα ελαφρύ βουϊτό που προέρχεται από τα δύο φίλτρα που βρίσκονται μέσα. Ενοχλητικό δεν είναι, την ημέρα δεν ακούγεται τίποτα. Επειδή όμως ο μικρός με εκτοπίζει από την κρεβατοκάμαρά μου και αναγκάζομαι να τρώω στη μάπα τον καναπέ στο σαλόνι, πολύ κοντά στο ενυδρείο, το βουϊτό είναι κάπως ενοχλητικό ειδικά όταν έχω αϋπνίες. Πήρα 2 ηχοαπορροφητικά πάνελ τύπου ricofon (https://www.google.gr/search?q=ricof...hmBfEQ_AUIBigB) για να ντύσω το εσωτερικά παντού, σε όλες τις πλευρές αλλά δυστυχώς δεν υπολόγισα σωστά, αποδείχθηκε λίγο και δε μου φτάνει για να το ντύσω όλο (λείπουν δύο μικρά ακομμάτια 60x40 εκ). Για να μη μπω στη διαδικασία να παραγγείλω ένα κομμάτι μόνο, υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να βάλω και το βρίσκω πιο εύκολα; πετροβάμβακας ας πούμε θα κάνει δουλειά; οι μεγάλες καρτέλες από τα αυγά; κάτι άλλο;

Κλεόβουλος 21-09-16 18:36

dow ίσως?

Undertaker 21-09-16 18:53

Θερμομονωτικό δεν είναι το dow; Είναι και σκληρό υλικό και μάλλον το αντίθετο αποτέλεσμα θα έχω.

tsoui 21-09-16 18:56

Καρτελες απο αυγα παιξε Πανο.
Εκει που πατανε εχεις βαλει κατι?

Λάμπρος.Τ 21-09-16 18:57

Δεν κάνει το .dow. Το έχω δοκιμάσει.
Βάλε καρτέλες αυγών αλλά βάλε 2 αντίθετες. Όχι τη μια μέσα στη άλλη οι τρύπες.

Undertaker 21-09-16 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 965828)
Δεν κάνει το .dow. Το έχω δοκιμάσει.
Βάλε καρτέλες αυγών αλλά βάλε 2 αντίθετες. Όχι τη μια μέσα στη άλλη οι τρύπες.

Ρε Λάμπρο, αν το κάνω αυτό θα πιάσω πολύ χώρο του ντουλαπιού. Θα πιάσει τουλάχιστον 8 πόντους.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 965827)
Καρτελες απο αυγα παιξε Πανο.
Εκει που πατανε εχεις βαλει κατι?

αυτό λέω κι εγώ Χρήστο αλλα μια στρώση. Εκεί που πατάνε δεν έχω βάλει κάτι, οχι.

tsoui 21-09-16 19:04

Βαλε κατι ελαστικο Πανο εκει που πατανε για να μην συντονιζει το επιπλο αφου την εκανες την δουλεια σωστα.

Undertaker 21-09-16 19:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 965833)
Βαλε κατι ελαστικο Πανο εκει που πατανε για να μην συντονιζει το επιπλο αφου την εκανες την δουλεια σωστα.

Βασικά λέω και στο κάτω μέρος να βάλω το ricofon. Δε μου φτάνει για αν βάλω στο "ταβάνι" και στις πλευρές της εσωτερικής κολώνας, του διαχωρηστικού δηλαδή. Θάλω να ντύσω το εσωτερικό των ντουλαπιών πάνω - κάτω, γύρω - γύρω....όλο. Οι αυγοθήκες είναι δοκιμασμένες;

tsoui 21-09-16 19:14

Θα κατσουν ομως τα φιλτρα πανω ή θα τα μαζευεις γυρω γυρω?
Εγω σκεφτομουν κατω να εβαζες κατι σε στυλ carrymat,κατι "περιπου "τετοιο εχω βαλει και εγω και ειναι μουγκα χαχαχα

Undertaker 21-09-16 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 965836)
Θα κατσουν ομως τα φιλτρα πανω ή θα τα μαζευεις γυρω γυρω?
Εγω σκεφτομουν κατω να εβαζες κατι σε στυλ carrymat,κατι "περιπου "τετοιο εχω βαλει και εγω και ειναι μουγκα χαχαχα

Αυτά που πήρα είναι 2 εκατοστά πάχος. ΔΕεν ήθελα πιο χοντρά. Τα φίλτρα ειναι βαριά, αν κάτσουν επάνω θα τα κάνουν πίτα, δε κουνιούνται. Το
carrymatείναι εξίσου λεπτό οποτε δε ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα.

delta66 21-09-16 19:32

Ricofon στα τοιχωματα (για ηχοαπορροφηση), αντικραδασμικο λαστιχο στη βαση.

ΥΓ Δεν γινονται θαυματα παντως. Η ακουστικη ειναι μεγαλη επιστήμη και χρειαζονται πολυ εξειδικευμενα (και ακριβα) υλικα και ηχητικη μελετη απο μηχανικους για απολυτη επιτυχια ηχομονωσης (iso box, room in a room, floating floor κλπ).

.

Κωστας Malawi 21-09-16 19:33

Υπαρχει ηχομονωτικη αυτοκολητη ταινια στο πρακτικερ.

Undertaker 21-09-16 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 965843)
Υπαρχει ηχομονωτικη αυτοκολητη ταινια στο πρακτικερ.

αυτοκολητη ταινια για που;

Τάκης 21-09-16 20:09

Πάνο, πιστεύω πως το βουητό που ακούς είναι μόνο επειδή το/τα φίλτρα πατάνε επάνω στο έπιπλο,
και είναι ο συντονισμός που κάνει το μοτερ με το έπιπλο, το έπιπλο δηλαδή γίνεται ηχείο.
Πιστεύω πως αν βάλεις κάτι μαλακό να πατάνε τα φίλτρα,
όχι όμως τόσο μαλακό που να συμπιέζεται, θα ελαττωθεί κατά πολύ ο θόρυβος.
Προσπάθησε να βρεις κανα κομμάτι σαμπρέλα,
να κόψεις κομμάτια και να τα βάλεις να πατάνε επάνω

Undertaker 21-09-16 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 965842)
Ricofon στα τοιχωματα (για ηχοαπορροφηση), αντικραδασμικο λαστιχο στη βαση.

ΥΓ Δεν γινονται θαυματα παντως. Η ακουστικη ειναι μεγαλη επιστήμη και χρειαζονται πολυ εξειδικευμενα (και ακριβα) υλικα και ηχητικη μελετη απο μηχανικους για απολυτη επιτυχια ηχομονωσης (iso box, room in a room, floating floor κλπ).

.

Κοίτα το βουητό είναι ανύπαρκτο με.τους θορύβους της ημέρας, όση ησυχία και να έχει το σπίτι. Το βράδυ το ακούω επειδή κοιμάμαι πολύ κοντά του και έχει απόλυτη ησυχία. Είναι σπαστικό γιατί αν και είναι ανεπαίσθητο, είναι συνεχόμενο. Πολλές φορές κοιμάται και η γυναίκα εκεί και εκείνη σκέφτομαι περισσότερο. Θα κάνω όπως λες. Πιστεύω θα σταματήσει ο ήχος.

Τάκης 21-09-16 20:18

Βρε Πάνο, για δοκίμασε να βάλεις 2-3 στρώσεις αεροπλαστ μήπως σταματήσει ο θόρυβος,
είναι το ναύλον με τις φυσαλίδες
http://www.metakomiseis-mpolis.gr/images/aeroplast.jpg

Λάμπρος.Τ 21-09-16 20:24

Ρε συ μην με ξαναπάρεις να με ρωτήσεις αφού δεν με ακούς !!!!:p

Δεν σου είπα πρώτα από όλα να βάλεις κάτω εκεί που πατάει το φίλτρο ???

Δεν σου είπα να φτιάξεις κενό με τον τοίχο ???
Στον ουρανό από το ντουλάπι δεν έχει ανάγκη.
Εσύ τώρα κάνε ότι νομίζεις......
Εγώ δεν σου ξαναλέω τίποτε.

Undertaker 21-09-16 20:28

Αυτό που μου είπες έκανα ρε γκρινιάρη!!!! Απλά δεν έφτασε το Ricofon. Πω πω ρε φίλε κλαψααααααα!!!!!!

Λάμπρος.Τ 21-09-16 20:34

Πως εκανες αυτό που σου είπα αφού δεν έβαλες κάτω ?
Εγώ σου είπα από εκεί να ξεκινήσεις.
Μην με συγχίζεις και θα φάω κάνα κιλό παρφέ.

Undertaker 21-09-16 20:38

Δε τα έχω βρει ακόμα βρε, απλά υπολόγισα που θα μπει τι. Το Ricofon είναι 2 εκατοστά οπότε και κάτω να το βάλω, το φίλτρο θα το κάνει ένα χιλιοστό οπότε δωρο....άδωρο θα είναι.

Κλεόβουλος 21-09-16 20:42

Υπάρχει κι άλλη λύση :p για τον ύπνο
https://www.google.gr/search?q=%CF%8...BD%CE%B7%CF%82

Τάκης 21-09-16 20:42

Δοκίμασε βρε αεροπλαστ που δεν συμπιέζεται και ασε τη γκρίνια εσυ και ο άλλος

Λάμπρος.Τ 21-09-16 20:43

Νομίζεις...!!!!!!!!!
Δοκίμασε το και μετά μου λες ;)

tsoui 21-09-16 20:52

Πανο η συμπιεση δεν ειναι προβλημα τις δονησεις θες να αποσβεσεις

Undertaker 21-09-16 20:58

Θα βάλω το Ricofon από κάτω και θα δω πως θα πάει. Μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε. Πάντως ημιμονιμες λύσεις όπως το αεροπλαστ Τάκη, δε θέλω να κάνω.

globalzero 21-09-16 21:10

Να ρωτήσω ποιο ρικοφον πήρες?Τι σχέδιο έχει πάνω?

Το καθένα από όσο ξέρω είναι για την κατάλληλη συχνότητα.

Undertaker 21-09-16 21:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από globalzero (Μήνυμα 965879)
Να ρωτήσω ποιο ρικοφον πήρες?Τι σχέδιο έχει πάνω?

Το καθένα από όσο ξέρω είναι για την κατάλληλη συχνότητα.

Το ECHO WAVE από τα παρακάτω:

http://www.lazarakis-constructions.g...ts.php?cid=274

delta66 21-09-16 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 965851)
Κοίτα το βουητό είναι ανύπαρκτο με.τους θορύβους της ημέρας, όση ησυχία και να έχει το σπίτι. Το βράδυ το ακούω επειδή κοιμάμαι πολύ κοντά του και έχει απόλυτη ησυχία. Είναι σπαστικό γιατί αν και είναι ανεπαίσθητο, είναι συνεχόμενο. Πολλές φορές κοιμάται και η γυναίκα εκεί και εκείνη σκέφτομαι περισσότερο. Θα κάνω όπως λες. Πιστεύω θα σταματήσει ο ήχος.

Καταλαβαινω απολυτα τι λες.
Καμια φορα επισης παιζει ρολο και το που καθεσαι. Αν κατσεις σε αλλο σημειο δεν ακους τιποτα. Συντονισμος ειναι που ακουγεται μεσα στην ησυχια.

Breathless 23-09-16 09:35

Πλάκα κανείς.... πήγαινε στο κρεβατακι σου ρε παλικάρι μη χαλασεις τον γαμο σου και ασε καναπέ και ενυδρείο...... Εντελώς φιλικά!!!!

Undertaker 23-09-16 10:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Breathless (Μήνυμα 966275)
Πλάκα κανείς.... πήγαινε στο κρεβατακι σου ρε παλικάρι μη χαλασεις τον γαμο σου και ασε καναπέ και ενυδρείο...... Εντελώς φιλικά!!!!

Αστείο φαντάζομαι......ε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02288 seconds with 11 queries