Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ξύλινο η γυάλινο?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68078)

giannisqq 11-01-13 03:36

Ξύλινο η γυάλινο??
 
Καλησπέρα,θέλω να συζητήσουμε ένα θέμα που το ψάχνω τελευταία....τι πιστεύεται θα ήταν καλύτερο και πιο καλα μονωμενο ενυδρειο απο απώλειες θερμότητας?ενα ξύλινο ενυδρειο?η ενα ενυδρειο απο γυαλί που που θα ήταν χωνευτο μέσα σε ντουλάπι στο οποίο θα υπήρχε φελιζολ?δηλαδη γυαλί,φελιζολ και απο έξω ντυμένο με ξύλο??

Nick74 11-01-13 06:29

το γυαλι ειναι θερμοαγωγιμο ενω το ξυλο θερμομονωτικο οποτε η δευτερη περιπτωση ελαχιστα θα προσφερε το γυαλι και παλι θα στηριχθεις στο ξυλο και στο φελιζολ.
Το φελιζολ βεβαια ειναι κι αυτο αριστο μονωτικο οπως και το ξυλο, οποτε η θερμοαπαγωγη και στις δυο περιπτωσεις προχειρα και χωρις καποια ιδιεταιρη μελλετη μοιαζει να ειναι πανω κατω η ιδια (αν και εφ οσον βεβαια το φελιζολ καλυπτει το 100% της επιφανειας που θα καλυπτε το ξυλο).
Τωρα αν θεωρητικα ψαξουμε τραβηγμενα τις λεπτομερειες, συμφωνα μετο μυηδενικο νομο της θερμοδυναμικης το ζεστο ειναι που προσπαθει να εξισορροπισει προς το κρυο κι οχι το αντιθετο οποτε ΙΣΩΣ -χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος- η υπαρξη του γυαλιου στη δευτερη περιπτωση να λειτουργει επιβραδυντικα στην "ταση για εντροπια" (οπως πχ λειτουργει το λαδι στα καλοριφερ λαδιου) αλλα αυτο ακουγεται τοσο τραβηγμενο απο τα μαλια που μονο θεωρητικη αξια εχει (οση αξια εχει στον πραγματικο κοσμο το να βρουμε πχ το δεκατο δεκαδικο πανω σε μια μελλετη)

g81gr 11-01-13 08:14

Βασικά από τη στιγμή που θα έχεις το μπροστινό γυαλί εκτεθημένο, η θερμότητα θα μπαινοβγαίνει από εκεί και από το καπάκι, οπότε δε νομίζω ότι θα κάνεις δουλειά έτσι. Θα σου πω ένα παράδειγμα. Το σπίτι μου έχει 3 εξωτερικούς τοίχους με μονωμένα παράθυρα, εκτός από μία πόρτα η οποία είναι παλιού τύπου και μπάζει. Το σπίτι όλο είναι ζεστό και μια χαρά, εκτός από το δωμάτιο με την μη μονωμένη πόρτα το οποίο είναι ολοπάγωτο!!! Έτσι λοιπόν από αυτή την εμπειρία μου υποθέτω ότι δε θα κάνει κάποια μεγάλη διαφορά στο ενυδρείο το να το μονώσεις από το πλάι και πίσω. ίσως αν έβαζες διπλά τζάμια σε όλο το ενυδρείο να έκανε διαφορά!!!

Sakisdraminos 23-06-13 17:25

επιδι εχω και εγω σκεψη για ξιλινο λογο οικονομιας....

θα πω ενα παραδειγμα και θα μου πειτε αμα ειμαι λαθος?


αμα σκεφτουμε οτι το ενυδρειο ειναι 1μ*1μ*1μ και με ανοιχτο το πανω μερος λογο του κρεμαστου φωτιστηκου.

αμα υπολογισουμε οτι τα τετραγωνικα που ειναι εκτεθιμενα ειναι 5τμ μπρος,πισω,πανω,δεξια,αριστερα.

και εμεις μονοσουμε με μονοτικο φελιζολ τα 3τμ πισω δεξια αριστερα. δεν θα εχουμε εξικονομηση ενεργιας 60%?

τι θελω να πω τωρα θεωρητηκα παντα και λγο οτι ειναι ντιμενο ολο πλην την οθονη ενα ξιλινο ενυδρειο δεν θα εχει την καλητερη μονοση?

Nick74 23-06-13 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 773828)
τι θελω να πω τωρα θεωρητηκα παντα και λγο οτι ειναι ντιμενο ολο πλην την οθονη ενα ξιλινο ενυδρειο δεν θα εχει την καλητερη μονοση?


Aυτονοητο ειναι

ελιοτ 23-06-13 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 773828)
επιδι εχω και εγω σκεψη για ξιλινο λογο οικονομιας....

θα πω ενα παραδειγμα και θα μου πειτε αμα ειμαι λαθος?


αμα σκεφτουμε οτι το ενυδρειο ειναι 1μ*1μ*1μ και με ανοιχτο το πανω μερος λογο του κρεμαστου φωτιστηκου.

αμα υπολογισουμε οτι τα τετραγωνικα που ειναι εκτεθιμενα ειναι 5τμ μπρος,πισω,πανω,δεξια,αριστερα.

και εμεις μονοσουμε με μονοτικο φελιζολ τα 3τμ πισω δεξια αριστερα. δεν θα εχουμε εξικονομηση ενεργιας 60%?

τι θελω να πω τωρα θεωρητηκα παντα και λγο οτι ειναι ντιμενο ολο πλην την οθονη ενα ξιλινο ενυδρειο δεν θα εχει την καλητερη μονοση?



καλυτερη μονωση θα εχεις αλλα οχι 60%, ισως καταφερεις να πιασεις το 20-25%

Sakisdraminos 23-06-13 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ (Μήνυμα 773888)
καλυτερη μονωση θα εχεις αλλα οχι 60%, ισως καταφερεις να πιασεις το 20-25%

μπορεις να μου το τεκμιριοσεις σε παρακαλω!!

thanasis76 23-06-13 22:20

παιδια ασχετα με ποσοστα και τα σχετικα που χρειαζεται πολλες μετρησεις και πολυ καιρος για να κανεις ενα σωστο τεστ συγκρισης....
το ξυλινο ειναι παρα πολυ πιο οικονομικο απο ενα γυαλινο.
τα εχουμε πει σε αμετρητα, ποστ τα πως και τα γιατι...
:D:D:D

ελιοτ 23-06-13 22:44

Θαναση εδω λεμε για ενυδρειο που δεν θα εχει καθολου καπακι, απο το καλυτερο μονωτικο να ειναι οι υπολοιπες 5 πλευρες, οι απωλειες θερμοκρασιας απο την επανω μερια θα ειναι τεραστιες. ισως και τα ποσοστα οικονομιας που εγραψα να ειναι μεγαλα.
Σακη σκεψου μια πισινα με φουλ μονωση στις 5 πλευρες και ανοιχτη απο πανω, πως μπορει να μην εχει τεραστιες απωλειες?

Nick74 23-06-13 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ (Μήνυμα 773939)
Θαναση εδω λεμε για ενυδρειο που δεν θα εχει καθολου καπακι,


αν ξαναδιαβασεις (θελει και λιγη αποκωδικοποιηση οπως ειναι γραμμενο) το μυνημα θα δεις πως προσπαθει να συγκρινει ενα ενυδρειο με φελιζολ παντου χωρις καπακι, με ενα ξυλινο που εχει και καπακι κι απ ολα αλλα μπροστα θα εχει γυαλι (οπως να χει το γυαλι οκ, δεν ειναι ο καλυτερος μονωτης του κοσμου αλλα δε συγκρινεται με το κενο)

ελιοτ 23-06-13 23:18

αν εχει καπακι τοτε αλλαζουν πολυ τα δεδομενα.

n4speed 04-07-13 10:12

Το ξύλο είναι καλύτερο θερμομονωτικό από το γυαλί. Αλλά δεν πλησιάζει καν τα θερμομονωτικά υλικά. Χάνει περίπου 4 φορές λιγότερη θερμότητα από το γυαλί και 5-8 φορές περισσότερη θερμότητα από το φελιζολ/διογκωμένη πολυστερίνη.

Ακόμα και μία πλευρά να θερμομονώσουμε έχουμε διαφορά. Εγώ σε ενυδρείο 240 καθαρων λίτρων , σε μη θερμαινόμενο σπίτι το χειμώνα (θερμοκρασίες σπιτιού 12 βαθμούς), ο θερμοστάτης των 250 watt δεν έφτανε και το ενυδρείο είχε 23 βαθμούς αντί 26, παρόλο που έκαιγε συνεχώς! Έβαλα 3 πόντους φελιζόλ στην πίσω όψη και μετά έφτανε τους 26 άνετα και χωρίς να ανάβει και συνέχεια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01609 seconds with 11 queries