Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Παρουσίαση Dwarf Puffers (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68051)

nazgul 09-01-13 23:14

Παρουσίαση Dwarf Puffers
 
Μετα απο ενα χρονο ενασχολησης με αυτα τα πολυ ενδιαφεροντα και πανεμορφα "τερατακια" των 2.5 μολις εκατοστων που νομιζουν οτι ειναι καρχαριες, παρουσιαζω το "σπιτι" τους...

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 42 Χ 33Χ 36
Όγκος: 48 λιτρα
Κατηγορία: Dwarf Puffers (Carinotetraodon Travancoricus)
Φυτά: Hygrophila Corymbosa Siamensis, Microsorum Pteropus, Microsorum Pteropus "Windelov", Monosolenium Tenerum (Pellia), Taxiphyllum Barbieri (Java Moss), Cladophora Aegagrophila (Marimo Ball), Cryptocoryne Balansae.
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 Dwarf Puffers, 3 Amano Shrimps, 2 Otocinclus Affinis.
Διακοσμητικά υλικά: μαυρο χαλαζιακο χαλικι 1-2mm, ριζα redmoor, μη ασβεστολιθικες πετρες.
Φόντο: χαρτονι με χρωματικες διακυμανσεις.
Φωτισμός: Arcadia Tropical PL 11w, Hagen Aqua Glo T5 8w.
Διάρκεια φωτισμού: 18:00 - 02:00 Arcadia Tropical, 18:30 - 02:30 Hagen Aqua Glo.
Φιλτράρισμα: Εξωτερικο Fluval 105 με Siporax, Hoby Ceramlit, μπλε σφουγγαρι και filter wool.
Θερμοστάτης: Eheim Jagger 50w
Λίπανση: λιγο Seachem Flourish σε καθε αλλαγη νερου, μερικες φορες λιγο παραπανω για να δημιουργειται λιγη αλγη για τους Otocinclus :p ,καλιο - σιδηρο σπανια, οποτε χρειαστει.
Παροχή CO2: οχι
Διατροφη: Ταϊσμα 2 φορες τη μερα με κατεψυγμενα bloodworms κυριως. Τα grindal μπηκαν προσφατα στη διατροφη και απο τοτε που μου εκαναν τη χαρη να τα δοκιμασουν, εξαφανιζονται. Σαλιγκαρια λαθρεπιβατες σπανια. Κατεψυγμενη artemia, daphnia, δεν εδωσαν ποτε σημασια. Μια φορα την ημερα ή ανα δυο ημερες ελαχιστη ποσοτητα απο ποικιλια τροφων για τις γαριδες και τους otocinclus σε μορφη ταμπλετας ή pellet.

Παράμετροι:

pH: 7.8
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 15 λιτρα ανα εβδομαδα, παντα με σκουπα βυθου.
Θερμοκρασία: 26 με controller STC-1000


Παρατηρησεις: τις προσεχεις ημερες θα αγοραστει αντιστροφη οσμωση, ωστε να γλυτωσω απο το σκληρο νερο της Θεσσαλονικης μια και καλη, με συνθηκες πλεον περιπου pH 7.2 και Gh 5-6. Οι Otocinclus βρισκονται 2 μηνες στο ενυδρειο. Δεν ξερω τι με επιασε και τους εβαλα σε σκληρο νερο, αλλα τους εβαλα. Πιθανο να μεταφερθουν και σε αλλο ενυδρειο με πιο μαλακο νερο.


Εφοσον μια φωτογραφια ειναι καλυτερη απο χιλιες λεξεις - ετσι για να πρωτοτυπησω - ενα μουσικο βιντεο ισως να ειναι περισσοτερες. Αξιζει τον κοπο νομιζω :D

http://www.youtube.com/watch?v=hq-Jgk4IcZE

Ευχαριστω.

panos_auk 09-01-13 23:36

πανεμορφο ενυδρειο και ψαρακια!

kgf12345 09-01-13 23:43

ομορφο και καθαρο ενυδρειο.μου αrεσει πολυ!και τα παφερακια πανεμορφα!μπραβο!να το χαιρεσαι!:p
ελπιζω να μπορεσω να φτιαξω ενα ενυδρειακι μαυτα καποια στιγμη,οποτε θα χρειαστω την εμπειρια σου:)
για τους οτο το ειπες κ μονος σου...

exelix 09-01-13 23:44

Πραγματικά πολύ καθαρό! Μεγάλα ζιζάνια τα πάφερ! Στραβοκοιτάνε τις γαρίδες;

Dimis 09-01-13 23:48

Πολυ ομορφο ενυδρειο!
Υπεροχη η ριζα σου!

nazgul 10-01-13 00:08

Ευχαριστω πολυ παιδια, εχει στηθει με πολυ μερακι και θαυμασμο για αυτους τους μικρους εξολοθρευτες bloodworms!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345
ελπιζω να μπορεσω να φτιαξω ενα ενυδρειακι μαυτα καποια στιγμη,οποτε θα χρειαστω την εμπειρια σου:smile:

Αξιζει πραγματικα τον κοπο, πιστεψε με. Μεγαλος ερωτας τα puffers!


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix
Μεγάλα ζιζάνια τα πάφερ! Στραβοκοιτάνε τις γαρίδες;

Φροντιζω να τα εχω σκασμενα στο φαϊ (οχι πως εχω και αλλη επιλογη δηλαδη), αλλα ποτε δεν ξερεις. Παντως, η συμβιωση ενος χρονου μια χαρα πηγαινει.

nikolakis94 10-01-13 00:21

Πολυ καλο το ενυδρειο σου.Δεν εχεις προβλημα με τις γαριδες?Δεν προσπαθουν να τις φανε?

nazgul 10-01-13 00:30

Δεν εχουν δειξει τετοια σημαδια σε ενα χρονο. Μαλιστα οταν πηρα τις amano, πηρα 3 σε διαφορα μεγεθη, απο μικρη μεχρι μεγαλη. Η μεγαλη, μαλιστα, αυτη τη στιγμη ειναι τεραστια, 3-4 φορες μεγαλυτερη απο τα pufferακια. Οπως ειπα και πιο πανω, φροντιζω να τα σκαω στο φαγητο, οποτε μονο οταν λειπω αρκετες ημερες κανουν διαιτα.

Εχει ρισκο η συμβιωση με οτιδηποτε, παντως.

delta66 10-01-13 00:53

Πολυ ωραιο ενυδρειο.
Φατσες τα παφερακια.
Οι αμανο τουμπανο στα αυγα.

Πιστευω οτι το νερο ειναι μια χαρα για τα παφερ.
Δεν χρειαζεται η ΑΟ.
Οι οτο, ετσι κι αλλιως ζουν σε νερο με παραμετρους που ξεκινανε εκει που τελειωνουν των παφερ. Και τα δυο παραπονουμενα θα ειναι σε μια μεση κατασταση.
Καλυτερα δωστους.

nazgul 10-01-13 01:02

Αυτα σκεφτομαι και εγω και λεω να τους βαλω στο αλλο ενυδρειο στα κοντα που εχει πιο μαλακο νερο.

Kasper 10-01-13 01:30

Ωραίο ενυδρείο, τα puffers είναι τέλεια!Εγώ έχω 2 figure 8 puffers του υφάλμυρου νερού. Από που τα πήρες τα δικά σου? Είναι dwarf puffers του γλυκού νερού, έτσι?

nazgul 10-01-13 01:33

Pufferοπληκτος και εσυ, ε? :D

Ναι, αυτα ειναι καθαρα γλυκου νερου. Απο τον azores τα πηρα με παραγγελια.

Kasper 10-01-13 01:47

Άσε..είναι από τα πιο χαριτωμένα ψάρια και τα πιο ενδιαφέροντα.Απλά έκανα την βλακεία να πάρω τα figure 8 puffers που απ' ότι διάβασα μετά την αγορά τους, γίνονται μεγάλα και θέλουν λίτρα, ενώ εγώ τα έχω σε ένα 54λιτρο . Έψαχνα τα dwarf puffers αλλά δεν τα έβρισκα...

nazgul 10-01-13 01:57

Τα figure 8 θελουν παρα πολυ μεγαλο ενυδρειο, απο 400αρι και πανω, δεν ξερω αν εισαι διατεθειμενος να κανεις τετοιο μεγαλο βημα. Και εγω αυτα σε 22αρι τα ειχα στην αρχη, αλλα ηταν πιο ευκολη η μεταβαση σε 48αρι.

Κουραμπιές 10-01-13 02:35

Θοδωρηηηη απιστευτο το ενυδρειο μπραβο. Παρα πολυ ωραια και τα παφερ και τα παντα. Η ριζα απιστευτη. Υπερκινητικοι οι οτο εεε;; Μπραβο. Βαλτους στο αλλο προσοχη σε προσαρμογη τα ξερεις.

nazgul 10-01-13 02:41

Να'σαι καλα! :D
Ναι, ετσι λεω να κανω αυτες τις μερες. Ουτε να τα ταλαιπωρησω θελω, ουτε να χαλασω τις ισορροπιες του ενυδρειου.

harmasn 10-01-13 05:05

Respect!!!!!
Ειναι και μενα μεγαλη μου αγαπη τα συγγεκρημενα pufferakia
Αλλα ειμαι ακομα στο διαβασμα....
Ειχα κανει και εδω αθηνα μερικες προσπαθιες να τα βρω αλλα τιποτα...
Μετα πηγα για καφε με τον ΧρηστοσΖ και μου ειπε μια τιμη στα 30ευρω το κομματι και οτι αναπαραγωγη δεν γινετε plus οτι ζουνε λιγο....και μου κοπηκαν λιγο τα φτερα για την ωρα αλλα δεν το βαζω κατω!!!!
Πραγματικα πανεμορφο να τα χερεσαι!!!!
Ισχυει οτι εχουν προβλημα με τα δοντια τους αν δεν τρωνε σωστα;;;

nazgul 10-01-13 06:02

Μαλλον για αλλα puffers μιλησατε. Τα συγκεκριμενα τα πηρα 5 ευρω και ειναι εφικτη η αναπαραγωγη στο ενυδρειο. Δεν εχω προσπαθησει, δεν ξερω αν θα το κανω εντατικα για να πω την αληθεια. Παντως καλο ειναι να μπει χαρεμακι σε ενυδρειο αναπαραγωγης και οχι ζευγαρι, οπως εχω εγω.

Τωρα για το προσδοκιμο ζωης, δεν ειναι χρυσοψαρα, αλλα ζουν γυρω στα 5 χρονια. Επισης, αυτο με τα δοντια που ρωτας, ισχυει σε ολα τα ειδη puffers εκτος απο τα συγκεκριμενα, οπου τα δοντια τους μεγαλωνουν συνεχως και χρειαζονται απαραιτητα σαλιγκαρια στη διατροφη τους για να τροχιζουν τα δοντια τους. Στα dwarves δεν ειναι απαραιτητο, αλλα τα σαλιγκαρια ειναι αγαπημενος μεζες :p

Αν αποφασισεις να ασχοληθεις, παντως, να ξερεις οτι θελουν απαραιτητα στρωμενο φιλτρο, πολυ χαμηλα νιτρικα, ανελλιπως εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και δεν τρωνε flakes και λοιπες τροφες που μπορεις να βαλεις και σε αυτοματη ταϊστρα. Μονο κατεψυγμενη και ζωντανη.

Κλεόβουλος 10-01-13 08:33

+-3 Εύγε! Πολύ όμορφο!
Βάλτο στον διαγωνισμό ;)

harmasn 10-01-13 09:18

Δεν φανταζεσαι τι χαρα μου δινεις τωρα!!!!!
Θα κολισω το 96αρι που εχω στο μπαλκονι θα το κανω ζουγκλα και θα το γεμισω με αυτα τα απιστευτα μουτρακια!!!!
Ειχα δει πρωτη φορα το video που εχεις στην υπογραφη σου και ειχα παθει την πλακα μου!!!!
Ετσι οπως κοιταει το σαλιγγαρι στο τζαμι και μετα κανει επιθεση...!!!!απλα απιστευτα!!!!

Kasper 10-01-13 09:59

Άσε,άσε απογοήτευση...θα τα δώσω σε κάποια φάση γιατί δεν μπορώ να έχω τέτοιο ενυδρείο, είναι και το θέμα με τα αλάτια. Αν βρω κάποιον που ξέρει και θα τα προσέχει θα τα δώσω

nazgul 10-01-13 13:52

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kasper
Άσε,άσε απογοήτευση...θα τα δώσω σε κάποια φάση γιατί δεν μπορώ να έχω τέτοιο ενυδρείο, είναι και το θέμα με τα αλάτια. Αν βρω κάποιον που ξέρει και θα τα προσέχει θα τα δώσω

Ναι ρε συ, δωστα καλυτερα. Δεν θα αντεξουν σε τοσο μικρο ενυδρειο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harmasn
Δεν φανταζεσαι τι χαρα μου δινεις τωρα!!!!!
Θα κολισω το 96αρι που εχω στο μπαλκονι θα το κανω ζουγκλα και θα το γεμισω με αυτα τα απιστευτα μουτρακια!!!!
Ειχα δει πρωτη φορα το video που εχεις στην υπογραφη σου και ειχα παθει την πλακα μου!!!!
Ετσι οπως κοιταει το σαλιγγαρι στο τζαμι και μετα κανει επιθεση...!!!!απλα απιστευτα!!!!

Και εγω κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω καποια στιγμη! :D
Προετοιμασου καλα μονο και καλα ξεκολληματα απο τα τζαμια ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος
+-3 Εύγε! Πολύ όμορφο!
Βάλτο στον διαγωνισμό :wink:

Κλεοβουλε, να το βαλω ετσι????
χαχαχα! +-8

Alex_Salonica 10-01-13 14:01

Αυτά τα τερατάκια :smt106 είναι το δεύτερο απωθημένο μου.. κάποια στιγμή θα στήσω ένα 60λιτρο για πάρτη τους.

Πολύ όμορφο το ενυδρειάκι! :smt023
Πρέπει να μειώσεις όμως λίγο τη πίεση, προτιμούν πιο ήρεμο νερό για να μπορούν να κάνουν τις τρίπλες τους

nazgul 10-01-13 14:10

Δεν φαινονται να εχουν προβλημα με τη ροη, αντιθετως κανουν και παιχνιδακια συχνα. Δεν το εχω πολυ δυνατα, απλα μεσω spray bar πεφτει απο ψηλα το νερο για αναταραξη. Αλλα ειναι ψηλο το ενυδρειο για τα λιτρα και δεν γινεται "πλυντηριο". Ρυθμιζομενο ειναι το fluval, παντως.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 10-01-13 14:11

Πολυ ομορφο μπραβο.

Alex_Salonica 10-01-13 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 725105)
Δεν φαινονται να εχουν προβλημα με τη ροη, αντιθετως κανουν και παιχνιδακια συχνα. Δεν το εχω πολυ δυνατα, απλα μεσω spray bar πεφτει απο ψηλα το νερο για αναταραξη. Αλλα ειναι ψηλο το ενυδρειο για τα λιτρα και δεν γινεται "πλυντηριο". Ρυθμιζομενο ειναι το fluval, παντως.

Δοκίμασε με χαμηλότερη πίεση.. θα δεις διαφορετικές συμπεριφορές τόσο από τα παφεράκια αλλά και από τις γαρίδες και τα ότο ;)

nazgul 10-01-13 14:22

Θα το δοκιμασω, απλα ολα ειναι υπερκινητικα και ετσι.

Κλεόβουλος 10-01-13 14:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 725099)
Κλεοβουλε, να το βαλω ετσι????
χαχαχα! +-8

Έτσι πάει και σε διαγωνισμό για γάτες :D:D

nazgul 10-01-13 19:58

Μπορει να μπει και νεα κατηγορια στο διαγωνισμο:
"Φυτεμενα και τετραποδα"

maria p 10-01-13 20:38

πολύ ωραίο!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02362 seconds with 11 queries