Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ξύλινο Ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6472)

johnny98130 14-10-04 10:29

Ξύλινο Ενυδρείο
 
Μου άρεσε πολύ το αρθρο για το ξύλινο ενυδρειο που υπάρχει στο δευτερο τεύχος του GAB. Το ερώτημα μου ειναι αν υπαρχουν και ποιοι ειναι αυτοι οι επαγγελματίες που μπορούν να φτιάξουν ενα τετοιο ενυδρειο στην Ελλάδα και σε διαστάσεις που εμείς θα ορίσουμε??
Το λέω αυτό καθως οι κλασσικοί κατασκευαστές ενυδρειων (Μπατζακακης, Χριστοφιλόπουλος, κτλ) δεν νομίζω να έχουν εμπειρια σε ξύλινες κατασκευές αλλα ουτε και διάθεση (IMO) να εμπλακούν σε τέτοια κόλπα.

dantouan 14-10-04 15:29

Γιατι δεν προσπαθεις να το φτιαξεις μονος σου φιλε johnny98130, αλλωστε το αρθρο στο περιοδικο ειναι κατατοπειστικοτατο... 8)

johnny98130 14-10-04 16:00

Δεν ειναι για μενα φιλε μου αλλα για ενα ξενοδοχειο ενός φίλου. Του ειπα τι παιζεται και θελει πληροφορίες για επαγγελματική κατασκευή.

Tolis 14-10-04 16:04

Ολες οι οδηγιες ειναι στο αρθρο. Μπορει την κατασκευη να την αναλαβει καποιος ξυλουργος διαβαζοντας το.

Markos 14-10-04 18:45

Τόλη πόσο καιρό λειτουργεί το ξύλινο που έχεις?

Μην το παρεξειγήσεις, ρωτάω γιατί έχεις βάλει πολλούς σε σκέψεις (συμπεριλαμβάνοντας και εμένα) για μία τέτοια κατασκευή...

Είναι με μεγάλη διαφορά πιο οικονομικό και πιο εύκολο στην κατασκευή (έτσι πιστεύω τουλάχιστο)...

Μήπως έχεις και φωτογραφίες με ψαράκια για να δούμε το τελικό αποτέλεσμα?

γαυρος 14-10-04 20:39

μπορει να σας φαινεται ευκολο αλλα θελει φοβερη προσοχη και προπαντων τεχνικη !! πρεπει να κενταν τα χερια αυτου που θα το κανει....δεν ειναι οτι βαζουμε 6 κοματια και τα βιδωνουμε....

βεβαια το αποτελεσμα ειναι ενα πολυ ομορφο ενυδρειο με μια η δυο γυαλινες πλευρες και το υπολοιπο μπετοφορμ.

για τα λοιπα φωτο κλπ κλπ στον προεδρο.

εγω επειδη το ειδα εξεφρασα αποψη !! θετικοτατη....

ΓιαγκΤ 15-10-04 00:36

Σιγά μην πάει σε κεντήστρα!!!
Μην απελπίζεις τον κόσμο, λίγη προσοχή θέλει.

Filippos 15-10-04 07:54

Μάρκο,

Το δικό μου κοντεύει τα 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια επειδή το έχω στο υπόγειο δεν με πολυαπασχόλησε το θέμα ομορφιά...
Εάν κάποιος σκοπεύει να το κάνει "σαλονάτο" θα πρέπει να προσέξει πάρα πολύ όσον αφορά τις κολλήσεις με τη σιλικόνη καθώς και το εξωτερικό "ντύσιμο" του ενυδρείου με κάποια καλή επένδυση...

Εμένα αυτό που με απασχόλησε όταν το έφτιαξα, ήταν ότι το μονωτικό που το πέρασα εσωτερικά ήταν άσπρο και δεν ήξερα τί να προσθέσω μέσα για να του αλλάξω το χρώμα. Τελικά έμεινε το εωτερικό του κάτασπρο...

Δεν ξέρω εάν ο Τόλης ή κάποιος άλλος έχει καμιά ιδέα για το θέμα...

koulio 15-10-04 12:06

κατασπρο :shock: :shock: σαν τα λευκα κελια στι φυλακες της τουρκιας το εκανες....

να ξερεις οτι το ασπρο διημιουργει στρες σε πολλα ψαρια :wink:

johnny98130 15-10-04 12:09

Παράθεση:

μπορει να σας φαινεται ευκολο αλλα θελει φοβερη προσοχη και προπαντων τεχνικη !! πρεπει να κενταν τα χερια αυτου που θα το κανει....δεν ειναι οτι βαζουμε 6 κοματια και τα βιδωνουμε....
Έτσι ειναι παιδες. Δεν ειναι τοσο απλό όσο φαίνεται.

Filippos 15-10-04 15:09

Παράθεση:

κατασπρο σαν τα λευκα κελια στι φυλακες της τουρκιας το εκανες....
Καλό :D ... Εντάξει τώρα έχει αποκτήσει και μια στρώση άλγη και είναι μια χαρά... Καμιά ιδέα για να αποφεύγουμε τα "άσπρα κελιά" παίζει?

Tolis 15-10-04 16:33

Απο οτι καταλαβα Φιλιππε, εσυ το εκανες με ξυλο θαλασσης και εστρωσες μονωτικο μετα? Εκ των υστερων το μονο που μπορεις να κανεις αν ειναι γεματο το ενυδρειο, ειναι να στερεωσεις καποιο απο τα ετοιμα φοντα της αγορας. Αν ειναι αδειο, φελιζολ - γλυπτικη, στρωσιμο με σιλικονη και τιναγμα αμμου πανω του.

Μαρκο το ενυδρειο δεν λειτουργει ακομα λογω ελλειψης χρονου για το στησιμο. Εχει γεμισει δυο φορες ομως, την πρωτη 3 μερες και την δευτερη 2 βδομαδες χωρις την παραμικρη διαρροη.

Η κατασκευη κεντηστρα δεν θελει, αλλά οντως θελει πολυ ακριβή κοψιματα - γωνιασματα, και γενικα προσοχη στην συναρμολογηση, και καθολου τσιγγουνιες στην σιλικονη.

γαυρος 15-10-04 20:55

στο κεντημα βλεπω κολλατε ε??
εχουμε μερικους εδω που ειναι καλοι στο κεντημα.. :D :D :D :D

ενα πολυ απλο πραγμα,λιγο να φυγει το δραπανο και γινει η τρουπα στραβη, ελατε να μου πειτε ποσο ευκολο ειναι,ειπαμε για οσους πιανουν τα χερια τους θαναι δυνατον να γινει.
σε οσους ΔΕΝ, ας μην το προσπαθησουν.
καλυτερα να τον απελπιζεις καποιον που νομιζει αλλα δεν μπορει να το φτιαξει,παρα να κλαιει μετα ....
και ποσο μαλλον οταν προοριζεται για ενυδρειο display.
:wink: :wink: :wink:

Filippos 16-10-04 15:36

Τόλη,

Με νοβοπάν το είχα κάνει με πάχος περίπου 1-1,5 εκ. από τη στιγμή που δεν είναι display δεν με απασχολεί καθόλου σε αυτή τη φάση.
Ερώτηση: Το ξύλο θαλλάσσης είναι ποι λεπτό? Εάν ναι, αντέχει τις πιέσεις?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries