Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Επιτέλους να και μια γέννα... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58942)

Γιάννης12 05-01-12 15:26

Επιτέλους να και μια γέννα...
 
5 Συνημμένο(α)
Γέννησαν οι αφρικάνικες κιχλίδες μου και έπιασα όσα μικρά μπόρεσα και τα έβαλα στην γεννήστρα . Καμία συμβουλή για το πως να συνεχίσω ?? Δεν φαίνονται και πολύ καλά στις φωτογραφίες ...Χτες το βράδυ τα είδα για πρώτη φορά

Παναγιώτης Κ 05-01-12 15:28

Τι είδος ? Μαλάουι?

Γιάννης12 05-01-12 15:30

Ναι...

Παναγιώτης Κ 05-01-12 15:34

Ποιό είδος Μαλάουι?

Γιάννης12 05-01-12 15:50

Στο ενυδρείο έχω 2 Labidochromis Ceareleus,1 pseudotropheus acei white tail και 5 albino pindani .
-------------------------
Καμία συμβουλή για το τι να κάνω με τα μικρά ? Δεν μου έχουν ξαναγεννήσει και δεν ξέρω ποιοι είναι οι γονείς κιόλας :/

Παναγιώτης Κ 05-01-12 16:51

Μήπως έγινε υβριδισμός?
2 Labido και 1 acei κακώς έχεις!
Κανονικά έπρεπε να έχεις 4 labido και 4 acei. Ανάλογα βέβαια και με τον χώρο που διαθέτεις τόσα χαρέμια ψαριών θα βάλεις.
Οι φωτό δεν είναι ξεκάθαρες, αλλά εμένα μου φαίνονται για λαμπίντο.(αλλά είναι λίγο ωχρά)
Ίσως όπως σου είπα να έγινε υβριδισμός.

Γιάννης12 05-01-12 16:56

Υβριδισμος ? δηλαδη μεταξύ ποιων ψαριών ?

Παναγιώτης Κ 05-01-12 17:00

Το ψάρι στην δεύτερη φωτό είναι pindani?
Τα ψάρια στην γεννήστρα μου φέρνουν κάτι ενδιάμεσα σε λαμπίντο και σε pindani.
Ενδέχεται να είναι pindani.
Εσύ δεν είδες ποια θηλικιά 'ηταν μπουκωμένη για να καταλάβεις ποιανού είναι τα μωρά?

Γιάννης12 05-01-12 17:07

Οχι δν ειδα καμια θυλικιά να ειναι μπουκωμενη καθως τα ψαρακια αυτα τα βρηκα εντελως τυχαια κατω απο μια πετρα οποτε....

Παναγιώτης Κ 05-01-12 17:09

Το ψάρι στην δεύτερη φωτό τι είναι?
ΣΕ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ?

Γιάννης12 05-01-12 17:14

Το ψαρι στην δευτερη φωτογραφια ειναι pindani και τα εχω σε 130 λιτρα αλλα σε λιγο καιρο προκειται να τα μεταφερω σε μεγαλυτερο !

Παναγιώτης Κ 05-01-12 17:19

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση ο γόνος να είναι Pindani.
Πρώτη φορά παίρνεις γέννα?
Τα ψάρια σου τι φύλλα είναι?(αρσ-θηλ)?

ΜΙΜΗΣ 05-01-12 17:20

καλησπερα φιλε μου και συγχαρητηρια για την γεννα
απλα καλυτερα ειναι να βγαλεις τα μωρα απο την πλαστικη γεννηστρα
που μονο προβληματα δημιουργει
εγω ειχα δυο και τις πεταξα
και βαλε τα ψαρακια σου σε ενα μικρο ενυδρειο με φιλτρο και θερμοστατη
η να τα αφησεις ελευθερα μεσα στο ενυδρειο σου και να βαλεις και αλλες κρυψωνες

φιλικα μιμης

Γιάννης12 05-01-12 17:26

Ναι αυτη ειναι η πρωτη γεννα και καταλαβαίνετε την χαρα μου....! Για το μονο ψαρι που ειμαι σιγουρος ειναι για το ενα labido το οποιο ειναι χωρις αμφιβολια αρσενικο!
-------------------------
Λεω να αφησω λιγο ακομα στην γεννηστρα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο ακομα οσο αναφορα τις κρυψωνες πιστευω πως φτανουν και με το παραπανω

Παναγιώτης Κ 05-01-12 17:31

Μπράβο σου που έβγαλες γέννα!
Σόρρυ που θα σε στεναχωρήσω, αλλά επειδή δεν γνωρίζεις τα φύλλα των ψαριών σου, αλλά και επειδή δεν γνωρίζεις και ποιο ψάρι τα έκανε, καλό θα ήταν να μην τα δώσεις(γιατί αν είναι υβριδισμός θα εισάγεις ένα νέο είδος που θα είναι κακό για τα ενυδρεία).
Αλλά είναι μεγάλες οι πιθανότητες να είναι pindani! Με τον καιρό θα δείξει!
Κανονικά όμως θα έπρεπε να έχεις 4,5 Pindani, 4,5 acei και 4,5 labido. Τα ψάρια αυτά μπαίνουν σε χαρέμια δηλαδή 1αρσενικό με 3ή4 θηλικά για να κρατάται η ισσοροπία.

Γιάννης12 05-01-12 17:38

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια ! Δεν σκοπευω να τα δωσω ομως πρωτη φορα μπαμπας και θα τα αφησω ετσι ? χαχα . Χρειαζεται να κανω τωρα κατι ακομα για τα μικρα ? Οπως για παραδειγμα τι τροφη θελουν ? και οτι αλλο χρειαστουν !

Παναγιώτης Κ 05-01-12 17:40

Πώς τα βλέπεις μέσα στην γεννήστρα?
Τάισε τα flakes(φυλαράκια) τρυμένα πολύ για να μπορούν να τα τρώνε.

Γιάννης12 05-01-12 17:58

Πως τα βλέπω εε? Ειναι αρκετα δραστηρια και κυνηγιούνται αν ειναι αυτη η απαντηση στην ερωτηση σου ! Ωραια εχω ήδη τετοια τροφη !
-------------------------
Μολις τωρα ειδα αλλα 3 μικρα τα οποια ειναι λιγο μεγαλυτερα απο τα υπολοιπα και αρχιζουν και εχουν κιτρινοπα χρωματα . Υπάρχει περιπτωση να ειναι απο την ιδια γεννα ? πφφ

Παναγιώτης Κ 05-01-12 18:17

Αφού είναι ζωηρά τότε είσαι σε καλό δρόμο.
Τα 3 που είδες είναι έξω απο την γεννήστρα?
Κίτρινα είπες? Μήπως είναι Λαμπίντο?

Γιάννης12 05-01-12 18:21

Ναι ειναι πολυ ζωηρα . Αυτα που ειδα ειναι εξω απο την γεννιστρα και εχουν κιτρινο χρωμα και ειναι λιγο μεγαλυτερα απο τα αλλα. Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι!

Παναγιώτης Κ 05-01-12 23:27

Μάλλον φίλε μου πήρες και άλλες γέννες και δεν το κατάλαβες! Αυτά που είναι έξω ίσως να είναι λαμπίντο, ενώ αυτά που είναι μέσα ίσως να είναι pindani ή λαμπίντο. Ο χρόνος θα δείξει!

platy 06-01-12 01:56

δεν μου φαινονται και για νεογεννητα...πρεπει να ειναι αρκετο καιρο μεσα στο ενυδρειο.....γιατι εχουν σχηματισει τα εξωτερικα χαρακτηριστικα τους...!! παραυτα ταιζε τρυμμενο φυλλαρακι και καμια κατεψυγμενη..διορθωσε την ψαροσυνθεση σου οπως προειπαν τα παιδια και καλη συνεχεια απο μενα !

Σπύρος Μ 06-01-12 03:45

To ψαράκι στην 2η φωτογραφία είναι pindani,και κουβαλάει και τα γονίδια των γονιών του,μιας και είναι albino..
Mπράβο για την γέννα,πάντα τέτοια..!Για τροφή και ομαλότερη-καλύτερη ανάπτυξη ,θα σου πρότεινα να τους παρέχεις μια ποικιλία τροφών,οπου θα φτιάξεις το πρόγραμμα ταίσματος.!

Γιάννης12 06-01-12 14:57

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και θα διορθωσω την ψαροσυνθεση . Έχω ένα pindani που είδα σήμερα το πρωί και είναι απομακρυσμένο από τα αλλά και το στόμα του είναι γεμάτο και φουσκωμένο . Λέτε να έχει κι αλλά μικρα στο στόμα του ?

Παναγιώτης Κ 06-01-12 14:59

Oh yes!
Mάλλον μπούκωσε κι'άλλο θηλικό!

Γιάννης12 06-01-12 15:10

Τώρα το θηλυκό αυτό πρέπει να το κάνω κάτι ? Μήπως να το χωρίσω απο τα υπόλοιπα ? . Τώρα το τελευταίο καιρό μέσα στην περίοδο των Χριστουγέννων έχουν συμβεί όλες αυτές οι γεννες και τα ζευγάρωματα κατα ενώ τα έχω τα ψαράκια απο το τέλη Αυγούστου ... Μήπως πρέπει να ανησυχώ για κάτι ??

Παναγιώτης Κ 06-01-12 15:15

Δεν χρειάζεται να ανυσηχείς! είναι φυσικό και θα το βλέπεις συνέχεια εφόσον να ξέρεις ότι τα αφρικάνικα είναι κουνελόψαρα(γεννάνε ασύστολα)
Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να την αφήσεις να τα κάνει στο ενυδρείο. Για να επιζήσουν τα νεογνά πρέπει να έχεις αρκετές πέτρες κρυψώνες.
Ή μπορείς να βγάλεις την εγκυμονούσα και να την βάλεις σε ένα άλλο ενυδρείο μόνη της(φυσικά στρωμένο) όταν θα είναι στις τελευταίες μερες και να την αφήσεις να τα γεννήσει εκεί.
Αν και εγλω θα την αφηνα να γεννήσει στο ενυδρείο. Και βασικό είναι να μην την στρεσάρεις!

Γιάννης12 06-01-12 15:18

Εχω ενα μικρο ενυδρειακι 30 λτ και σκεφτομαι να την βαλω εκει και ειναι στρωμμενο ...αλλα θα αξιζει τον κοπο ?? Επισης πως μπορω να καταλαβω οτι ειναι στις τελευταιες τις μερες πρωτου <<φτυσει>> τα μικρα της και θα τα προσεχει αυτη αφου τα αφησει ελευθερα ή οχι ?

Παναγιώτης Κ 06-01-12 18:31

Τα αφρικάνικα ειναι οι πιο στοργικοί γονείς-ψάρια που έχω δει. Η μητέρα πάντα προσέχει τα μικρά της μέχρι να μην την χρειάζονται άλλο.
Σε 30 λίτρα δεν θα το έλεγα να την βάλεις. Καλύτερα άστο. Αν έχεις πολλές και μικρές κρυψώνες τότε θα επιβιώσουν πολλά μικρά.
Τα αφρικάνικα κάνουν απο 18 έως 25 μέρες για να φτύσουν μικρά. Όταν φτάσει στις 15 μέρες θα το καταλάβεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01902 seconds with 11 queries