Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Διαρροή? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46870)

zipo 11-12-10 22:37

Διαρροή?
 
1 Συνημμένο(α)
Μπορώ με το εικονιζόμενο εργαλείο να δω πιθανή διαρροή στο ενυδρείο.Αν ναι,γράψτε μου οδηγίες για το πως.Ευχαριστώ.

kingrim 11-12-10 22:39

zipo βαλε γειωση στο ενυδρειο σου και αν εχεις διαρροη θα πεσει το αντιηλεκτροπλιξιακο που εχεις στον πινακα (λογικα εχεις)

αλλιως με ενα δοκιμαστικο αλλα θα πρεπει να ειναι μεγαλη η διαρροη

εσυ εχεις καποιο προβλημα και θελεις να μετρησεις?

zipo 11-12-10 22:40

Με αυτό το μαραφέτι μπορώ να μάθω?

tsoum 11-12-10 22:47

Τι είναι αυτό το μαραφέτι βρε ανθρωπα; Θα μπορούσε να είναι και θερμόμετρο!!! :D

Αμα θες να ξες σίγουρα, νομίζω πως με ένα πολύμετρο επιλεγόμενης αντίστασης θα μπορούσες να μάθεις. Αλλα κοστίζει γύρω στο εικοσάρικο απ'οσο ξέρω.

Χαραμάδας 11-12-10 22:48

Δάγκωσε μιά παρανυχίδα να ματώσει και βάλε το δάχτυλό σου (αυτό με την παρανυχίδα) στο ενυδρείο (στο νερό μέσα).
Από το πόσο θα χοροπηδήσεις θα καταλάβεις αν έχεις διαροή και πόσο μεγάλη είναι...;).

zipo 11-12-10 22:50

Λέει ότι είναι δοκιμαστικό ρεύματος και πρέπει να έχει αγοραστεί από Praktiker.Ρωτώ γιατί έβαλα το θερμοστάτη στο ενυδρείο λόγω κρύου.Λίγο ότι είναι της Juwel,λίγο ότι είχα να τον χρησιμοποιήσω κανένα 5μηνο...είπα μπας και μπορώ να κάνω κάποια μέτρηση με αυτό το εργαλείο.Αν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει και μπορεί να μου δώσει κάποιες οδηγίες...

Χαραμάδας 11-12-10 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 520384)
Τι είναι αυτό το μαραφέτι βρε ανθρωπα; Θα μπορούσε να είναι και θερμόμετρο!!! :D

Αμα θες να ξες σίγουρα, νομίζω πως με ένα πολύμετρο επιλεγόμενης αντίστασης θα μπορούσες να μάθεις. Αλλα κοστίζει γύρω στο εικοσάρικο απ'οσο ξέρω.

Αν αυτό το βλέπεις θερμόμετρο βρε ανθρωπα tsoum τότε μάλλον το ''καταπα'' δίνει και παίρνει...:D:D:D.

kingrim 11-12-10 22:58

καταπα rules

Δημητρη τπτ δεν ειναι πιο σιγουρο απο το να βγαζεις ολες τις πριζες πριν βαλεις τα χερια σου στο ενυδρειο.

Με δοκιμαστικο θα δεις μονο μια πολυ μεγαλη διαρροη.

αυτο που λεει ο christos ισχυει αφου τα σημεια που λειπει δερμα ειναι πολυ πιο ευαισθητα στο ρευμα φυσικα δεν πρεπει να το κανεις αλλα εχω καταλαβει ετσι διαρροη σε ενα ενυδρειο μου και αυτο που εκανα ηταν να περιμενω 2-3 μερες να κλεισει η πληγη :)

zipo 11-12-10 23:02

Σήμερα,μόλις έβαλα το θερμοστάτη,πηγαίνω στο ενυδρείο και βλέπω τα ψάρια με σκούρα ξεθωριασμένα χρώματα.Αυτό σημαίνει πως είχαν στρες για κάποιο λόγο και έτσι υποπτέυτηκα αυτόν τον θερμοστάτη.

kingrim 11-12-10 23:10

χωρις να ειμαι 1000% σιγουρος τα ψαρια δεν μπορουν να καταλαβουν την διαρροη ρευματος στο ενυδρειο

zipo 11-12-10 23:13

Πάντως,χωρίς να ξέρω τι ακριβώς μετράει,αυτό το μηχανηματάκι βγάζει διαφορετικές μετρήσεις με τα φίλτρα στην μπρίζα και διαφορετικές με τα φίλτρα εκτός λειτουργείας.Ας περιμένουμε τη βοήθεια κάποιου πιο ειδικού. :)

tsoum 11-12-10 23:15

1 Συνημμένο(α)
Μοιάζει ή όχι;:rolleyes:

kingrim 11-12-10 23:23

καταπα rules

chris129 12-12-10 19:59

λοιπον zipo εαν εχεις ρελε διαφυγης στον πινακα του σπιτιου σου και ειχες προβλημα διαφυγης θα το εριχνε μπορεις να παρεις ενα πολυμπριζο με ρελε επανω και να διαπυστωσεις εαν εχεις προβλημα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01521 seconds with 11 queries