Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Πρόβλημα με γρασίδι Cuba και Κuhli; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96602)

AGGELOSAR 01-04-17 11:56

Πρόβλημα με γρασίδι Cuba και Κuhli;
 
Kαλημέρα σε όλους,
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το γρασίδι του ενυδρείου μου.
Εχει ξεκολήσει τοπικά από το υπόστρωμα και ''αιωρείται'' πλέον 2 με 3 πόντους από αυτό !
Νομίζω δε, πως γνωρίζω και τους ''ενόχους'' για αυτό!
Υποψιάζομαι πως είναι τα 3 Kuhli που πρόσθεσα, πριν κάμπορους μήνες.
Αυτά τα ψάρια, αρχικά ''έπαιζαν' με την χοντρόκοκη άμμο ή μπαινόβγαιναν στα κενά του χονδροχάλικου, όποτε τα έβλεπα, συνήθως, την ώρα του φαγητού! Αργότερα (1 με δύο μήνες μετά) τα έχασα και τα έβλεπα πάρα πολύ σπάνια, πάλι κατά το τάισμα! Στο pet shop, μου είπαν ότι αυτό, είναι φυσιολογικό, και δε συνέβει τίποτε περισσότερο, από το ότι τα ψάρια προσαρμόστηκαν και βρήκαν τη θέση τους στο ενυδρείο! Είναι άλλωστε εκ φύσεως ντροπαλά και νυκτόβια άρα πολύ λογικά, είναι ακριβοθώρητα ειδικά σε μεγάλο πυκνοφυτεμένο ενυδρείο! Με είχαν δε άλλωστε προειδοποιήσει για αυτό! ¨Ομως το τελευταίο μήνα όσες φορές τα έβλεπα βγαινουν, μέσα από το γρασίδι. Τότε περίπου άρχισαν και οι πρώτες τοπικές αποκολήσεις του. Πριν από καμία εικοσαρίά μέρες όμως παρατήρησα μία ''σήραγγα'' ακριβώς μεταξύ τζαμιού υποστρώματος και ριζώματος της Cuba. Eκει βρισκόταν συχνά και ένα από τα Kuhli που μάλλον κοιμόταν εκεί! ( Εμενε τη περισσότερη ώρα ακίνητο εκεί σε βαθμό που στην αρχή νόμισα ότι είναι άρρωστο ή νεκρό). Κατόπιν όλων αυτών, προσπάθησα να εντοπίσω τα Kuhli και όσες φορές τα κατάφερα, προσπάθησα να τα πιάσω με την απόχη ώστε να τα μετακομίσω στο μικρό μου ενυδρείο. Στάθηκε όμως αδύνατο γιατί είναι ιδιαιτέρως ευέλικτα και ικανά να τρυπώνουν σε απρόσιτα μέρη! Τι μπορεί να κάνει άραγε κανείς για αυτό; Γνωρίζει κανείς κάποιο τέχναμα για να τα αιγμαλωτίσει; Θα έχει κανένα αποτέλεσμα , αν συγκρατήσω το γρασίδι με τα γνωστά ''τσιμπιδάκια'' για τα φυτά ή τα Κuhli θα συνεχίσουν να καταστρέφουν το ριζικό του σύστημα και τελικά θα το καταστρέψουν;
Oχι τίποτε άλλο, αλλά ''έφτυσα αίμα'' για να αναπτύξω το γρασίδι και παίνει πολύ χρόνο το άτιμο για να πιάσει και να γίνει ''χαλί''!

Dimitra_ 01-04-17 13:49

Καλησπέρα , τα Kuhlii θέλουν ενα αρκετά παχυ υπόστρωμα με αμμο και απο πανω κάποια στρώση απο χαλίκι , οπως σωστα εχεις κανει (όχι όμως αιχμηρά γιατί μπορεί να τραυματιστούν... ) Βάζοντας ομως γρασίδι στο ενυδρείο τους έχει κόψει τη πρόσβαση στο υπόστρωμα. Τα kuhlii ζουν σε κρυψώνες και μπαινοβγαίνουν στο υπόστρωμα...Είναι κρίμα να μην μπορούν να το κάνουν... Προφανώς για αυτό σου τρυπανε το χαλί. Αν θες το χαλί σου ανέπαφο, θα σου πρότεινα να τα μεταφερεις σε άλλο ενυδρείο που να έχει όμως σκέτη άμμο με χαλικι.. Με λίγη υπομονή πιστεύω θα τα πιάσεις... Αρκεί να τα κουράσεις... Ίσως όταν κανεις αλλαγή που είναι λιγότερο το νερό...
Είναι υπερκινητικα... Αλλά τελικά πιάνονται.
Σκέψου οτι εγώ έπιασα τα μωρακια τους που είναι ακόμα πιο ευκίνητα!
Ελπίζω να τα καταφερεις .

AGGELOSAR 01-04-17 16:32

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ομως το γρασίδι μου πιάνει μόνο το 20% της επιφάνειας του υποσστρώματος. Υπάρχει λοιπόν θεωρητικά τουλάχιστον αρκετή χονδρόκοκη άμμος για 3 Κuhli. Δε ξέρω βέβαια αν είναι επαρκώς λεπτόκοκη για να τη σκάψουν ή αν είναι αιχμηρή και τα δυσκολεύει. Είναι η μαυρη βαλσατική άμμος που πουλάει η χωματοταχνική! Ομολογώ πως δεν τα είχα δει ποτέ να τη σκάβουν! Συνήθως προτιμούσαν να χώνονται στα κενά του χαλικιού! Τώρα στο pet shop, που πήγα για να πάρω ''τσιμπιδάκια'' για να το ξανακολήσω στο υπόστρωμα, μου είπαν πως ενδεχομένως να μη φταίνε τα Kuhli αλλά το γεγονός, ότι το γρασίδι μου είναι πολύ πυκνό και ότι λόγω του co2, η φωτοσύνθνση και η αναπνοή είναι έντονη, και κατακρατείται αέριο μέσα στη μάζα του και, ότι είναι συνηθισμένο σε μεγάλες επιφάνειες πυκνού γρασιδιού να αποκολώνται τα πιο αδύναμα σημεία τους από το υπόστρωμα, λόγω της αυξημένης άνωσης που δημιουργούν τα παραγόμενα αέρια! Μου συνέστησαν να τρυπάω ανά τακτά διαστήματα το γρασίδι με καλαμάκι από σουβλάκια, για να κάνουμε ''εξαέρωση'', όπως ακριβώς κάνουμε και με το γκαζόν στο κήπο! Δε ξέρω πόσο στέκει, αλλά αυτό μου είπαν, και νομίζω πως δε χάνω και τίποτε να το δοκιμάσω και αυτό!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01152 seconds with 11 queries