Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Σκεψη Για Κατασκευη Sump.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68446)

mmamatsis 23-01-13 11:08

Σκεψη Για Κατασκευη Sump....
 
Εχω αρχισει να σκευτομαι σοβαρα την κατασκευη sump για το ενυδρειο μου (450 λιτρα ειναι το ενυδρειο) αλλα δεν θελω να τρυπησω το τζαμι του ενυδρειου ??? δεν εχω ιδεα ειμαι ασχετος!!!!
επισης ποσα λιτρα θα ηταν ιδανικα για sump ξερω οτι θα μου πειτε οσο πιο μεγαλο τοσο καλυτερα αλλα δεν υπαρχει παρα πολυ χωρος επειδη θα μπει διπλα στο ενυδρειο και οχι απο κατω ( το επιπλο του ριο 400 εχει τα ραφακια απο κατω και δεν βολευει ).
Αν φτιαξω τελικα το sump τα εξωτερικα φιλτρα τα θελω ???
Πιστευω να μην σας κουρασα!!!!


Ευχαριστω

Butterfly 23-01-13 12:22

Στην ίδια σκέψη ήμουν και εγώ πριν κανένα μήνα περίπου που πήρα το 450αρι...

Εάν πας σε sump θέλει τουλάχιστον 150-200lt, θες μια πολύ καλή αντλία και δεν χρειάζονται τα εξωτερικά φίλτρα

mmamatsis 23-01-13 12:27

Τελικα δεν θα το κανεις ???
τοσο μεγαλο πρεπει να ειναι ??? επειδη δεν υπαρχει ο χωρος για τοσο μεγαλο!!!
και το μεγαλο προβλημα επισης ειναι οτι δεν εχω ιδεα πως να το κανω!!!!
θεματα με κατασκευες δεν το εχω καθολου!!!!

Butterfly 23-01-13 12:29

Δεν θα το φτιάξω γιατί θα πάρω το Eheim 2080

ignatios 23-01-13 12:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 728795)
Δεν θα το φτιάξω γιατί θα πάρω το Eheim 2080

:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023

mmamatsis 23-01-13 12:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 728795)
Δεν θα το φτιάξω γιατί θα πάρω το Eheim 2080

Φανταζομαι οτι εχουμε το ιδιο ενυδρειο ριο400 (450 λιτρα) τι φιλτρανση εχεις τωρα μαζι με το 2080 που θα παρεις?

ignatios 23-01-13 12:35

τι ψάρια έχεις μέσα? Γιατί το 2080 απο μόνο του είναι αρκετό, εκτός αν θές να βάλεις κιχλίδες

Butterfly 23-01-13 12:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από overlimit (Μήνυμα 728797)
Φανταζομαι οτι εχουμε το ιδιο ενυδρειο ριο400 (450 λιτρα) τι φιλτρανση εχεις τωρα μαζι με το 2080 που θα παρεις?

Ρίξε μια ματιά εδώ στο θέμα που είχα ανοίξει

mmamatsis 23-01-13 12:39

εγω εχω δισκους και τωρα εχω το 2075, ecco pro 200 (που θελω να το βγαλω και να παρω το 2080 ή να παω σε λυση sump και να τα βγαλω ολα) και το εσωτερικο του ριο 400

yannis 23-01-13 12:39

Δεν χρειάζεται να τρυπήσεις το τζάμι, αρκεί μια εξωτερική υπερχείλιση που είτε την αγοράζεις είτε την φτιάχνεις. ψάξε σχετικές πληροφορίες.
Το μέγεθος του σαμπ εξαρτάται από τον διαθέσιμο χώρο σου και τις ανάγκες σου.

Η βασική λειτουργία του σαμπ είναι το φιλτράρισμα και αυτό που έχει σημασία είναι να μπορείς να βάλεις πολύ περισσότερα βιολογικά υλικά από ότι έχεις σήμερα ώστε να αξίζει ο κόπος και η επένδυση.

Ένα σαμπ 100 λίτρα πχ με 60 λίτρα υλικά είναι σουπερ κατά την γνώμη μου. Αν τώρα μπορείς να φτιάξεις κάτι μεγαλύτερο ώστε να σε βολεύει και στις αλλαγές νερού ΊΣΩΣ είναι καλύτερα όπως αναφέρεις. Δηλαδή το σαμπ σου μπορεί να είναι πχ 250 λιτρα και τα 150 να είναι χώρος τον οποίο θα αδειάζεις και θα γεμίζεις με φρέσκο νερό. Σε αυτή την περίπτωση αυξάνονται σημαντικά τα συνολικά λίτρα του συστήματος με όλα τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα (πχ κατανάλωση) που ακολουθούν

Σημαντικό στοιχείο του συστήματος είναι πόσα λίτρα την ώρα θα γυρίζει και αυτό θα καθορίσει το μέγεθος της υπερχείλισης και την απόδοση της/των αντλιών επιστροφής (+κόστος). Στο σαμπ καλό είναι να μπορείς να βάλεις τα πάντα όπως τους θερμαντήρες .

Με λίγα λόγια το μεγάλο δεν σημαίνει πάντα καλύτερο. Το καλύτερο προκύπτει σε σχέση με αυτό που καταφέρνεις τώρα + την επένδυση που θα κάνεις + τι θα χρειάζεται για να είναι λειτουργικό.

Όπως και να έχει, ανεξάρτητα από το μέγεθος, χρειάζεται καλό και προσεχτικό σχεδιασμό για να αποφύγεις την πλημύρα και να δουλεύει συνεχώς χωρίς την παρουσία σου. Θα πρέπει να υπολογίσεις τι θα συμβεί σε περίπτωση διακοπής της ροής του νερού οπουδήποτε στο κύκλωμα, και σε περίπτωση διακοπής του ηλεκτρισμού. Για αυτό το λόγο πρέπει να μελετήσεις προσεκτικά το θέμα πριν ξεκινήσεις, δεν υπάρχουν πάντα στάνταρ φόρμουλες.

Φυσικά παρουσία σαμπ τα φίλτρα είναι περιττά και δεν έχει νόημα να τα δουλεύεις παράλληλα με το σαμπ (έκτος από την αρχή αν έχεις αμφιβολίες).

kostas82 23-01-13 13:35

να τρυπήσεις το ενυδρείο γιατί οι εξωτερικές υπερχ. όλο προβλήματα είναι...όχι εσύ αλλά ένας που ειναι η δουλεία του , πάρε ένα τηλ τον Νινταλ να σου δώσει μια τιμή , σαμπ να κάνεις τόσο μεγάλο όσο χρειάζεται να χωράει τον εξοπλισμό που θα βάλεις και ότι βιολογικό υλικό

mmamatsis 23-01-13 13:42

αν τελικα παω στη λυση sump για Νινταλ με βλεπω ειμαι και κοντα στο μαγαζι του!!!
δεν θελω να το τρυπησω ειναι καινουργιο το ενυδρειο 2 μηνων και θα χαθει η εγγυηση!!!
εδω θελω να βγαλω και το εσωτερικο φιλτρο και δεν το κανω

TRYFONAS K. 23-01-13 13:48

Επειδη το σκεφτομουν κ γω....στο επιπλο του ριο μπορει να μπει????

mmamatsis 23-01-13 14:02

αν θα βαλω εγω το σκεφτομαι για διπλα

vasilis4x4 23-01-13 14:03

Aν φτιαξεις sump δεν χρειζεσαι αλλα φιλτρα
Θα βαλεις ολο το βιολογικο υλικο σου μεσα στο sump
Mια καλη υπερχειλιση ειναι η tunze 1074, την δουλευω χρονια χωρις προβλημα.
Να ξερεις οτι το καλοκαιρι θα εχεις εξατμιση στο διαμερισμα της αντλιας επιστροφης και θα χρειαστεις αναπληρωση

Αν παλι δεν φτιαξεις sump, η καλυτερη λυση ειναι αυτη που ειπε ο φιλος παραπανω:
τα πετας ολα, παιρνεις ενα 2080 και καθαρισες!

Butterfly 23-01-13 14:10

Υπολόγισε το κόστος κατασκευής του sump και τα παρελκόμενα σε σχέση με το Eheim 2080 και αποφάσισε τι θα κάνεις...!!!

ignatios 23-01-13 14:39

Και μην ξεχνάς, άλλο ενα ωραίο φίλτρο συνιαρισμένο, και άλλο μια γυάλα με τα βιολογικά και την μπίχλα να φαίνεται.

Προσωπικά δεν θα το έκανα αν μπορούσα να το αποφύγω.

yannis 23-01-13 14:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από disc-postman (Μήνυμα 728815)
Aν φτιαξεις sump δεν χρειζεσαι αλλα φιλτρα
Θα βαλεις ολο το βιολογικο υλικο σου μεσα στο sump
Mια καλη υπερχειλιση ειναι η tunze 1074, την δουλευω χρονια χωρις προβλημα.
Να ξερεις οτι το καλοκαιρι θα εχεις εξατμιση στο διαμερισμα της αντλιας επιστροφης και θα χρειαστεις αναπληρωση

Αν παλι δεν φτιαξεις sump, η καλυτερη λυση ειναι αυτη που ειπε ο φιλος παραπανω:
τα πετας ολα, παιρνεις ενα 2080 και καθαρισες!

σε πόσα λίτρα ενυδρείο την έχεις; τι κυκλοφορία (λίτρα/ώρα) περίπου πιάνεις;

stelios816 23-01-13 16:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. (Μήνυμα 728809)
Επειδη το σκεφτομουν κ γω....στο επιπλο του ριο μπορει να μπει????

θελουμε και sumpακι τωρα μπααα? κατι θα κανουμε αν το αποφασισεις.

εγω παλι χωρις sump πλεον ενυδρειο δεν θα εφτιαχνα ποτε .ετσι και εγω πριν το παρω αποφαση ελεγα διαφορα αλλα απλα οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια ημουν και εγω.το sump οπως και να το κανουμε εχει 1000 υπερ και 1-2 και το να το συγκρινουμε με το καλυτερο φιλτρο της αγορας δεν λεει απολυτως τιποτα .ειναι απλα μια αποφοση αρκει να κανεις μια καλη μελετη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχω οσο για το τεραστιο sump ουτε αυτο μου λεει κατι το θεμα ειναι μια καλη διαριθμηση να κανεις και να ειναι πληρως λειτουργικο οσο μικρο και αν ειναι θα παρει 10 φορες περισοτερη βιολογικο υλικο απο οποιο φιλτρο .

TRYFONAS K. 23-01-13 16:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 728845)
θελουμε και sumpακι τωρα μπααα? κατι θα κανουμε αν το αποφασισεις .

Χαχαχαχα...;-) θα τα συζητησουμε με τον καφε αυτα!!!

stelios816 23-01-13 16:46

da :smt047:smt047 παλι σε εξοδα θα σε βαλω ρεεεε:smt016:smt016

mmamatsis 23-01-13 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. (Μήνυμα 728851)
Χαχαχαχα...;-) θα τα συζητησουμε με τον καφε αυτα!!!

Πολυ θα ηθελα να ακουσω αυτη τη συζητηση!!!!!:p

TRYFONAS K. 23-01-13 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από overlimit (Μήνυμα 728855)
Πολυ θα ηθελα να ακουσω αυτη τη συζητηση!!!!!:p

Οκ...να κανονιστει!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 728853)
da :smt047:smt047 παλι σε εξοδα θα σε βαλω ρεεεε:smt016:smt016

Γι αυτο σου λεω να το συζητησουμε πρωτα.ν.:D:D

stelios816 23-01-13 17:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από overlimit (Μήνυμα 728855)
Πολυ θα ηθελα να ακουσω αυτη τη συζητηση!!!!!:p

αν ερθεις στην πιτα την κυριακη θα σε αφησουμε να ακουσεις χχαχαχ :D θα τα πουμε απο κοντα αν θες και θα σε πεισω και εσενα για εξοδα:Dπου δεν θα μετανοιωσεις ομως.
-------------------------
-------------------------

Γι αυτο σου λεω να το συζητησουμε πρωτα.ν.:D:D[/QUOTE]


ωπα μη τα γυρνας τωρα θα τα χωσεις δε θελω πισωγυρισματα:D:D

Nick74 23-01-13 17:54

Μην το σκεφτεσαι καν, απλα καντο και θα δεις τι ευκολιες παρεχει -εκτος απο τα λιτρα.
Η diy εξωτερικη υπερχειλιση δουλευει θαυμασια χωρις τρυπες και με κολπα με σφουγκαρι μπορει να ειναι σχεδον εντελως αθορυβη, και τα εξοδα ειναι μηδαμηνα (ζητα μη τοξικη κολλα, εμενα μου δωσαν μια γκρι που θεωρειται η καλυτερη).
Αν δεν εχεις αντλια μπορεις να χρησιμοποιησεις το φιλτρο σου σε σειρα (να τραβαει απο το sump και να στελνει στο ενυδρειο) και ετσι εχεις και ακομα επι πλεον χωρο υλικων

stelios816 23-01-13 18:02

οχι ρε νικο μια αντλια και τελος τι να το κανεις το φιλτρο με το sump ρε φιλε
νοικοκιρεμενα πραγματα οχι οτι να ναι φιλε η κανεις η δεν κανεις .η pvc κολλες ειναι μη τοξικες ολες.

Nick74 23-01-13 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 728868)
οχι ρε νικο μια αντλια και τελος τι να το κανεις το φιλτρο με το sump ρε φιλε



εγω ακομα ετσι το χω "προσωρινα" :smt080

stelios816 23-01-13 18:21

το ουδεν μονιμοτερο εκ του πρωσορινου το ξερεις ετσι? γιαυτο δεν εχεις παραπονο απο την υπερχειλεισει εε? ειπα και εγω .

Nick74 23-01-13 18:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 728872)
το ουδεν μονιμοτερο εκ του πρωσορινου το ξερεις ετσι?

αμε πως δεν το ξερω? Με εκφραζει τοσο που σκεφτομαι να τυπωσω και μπλουζακια :D

Παράθεση:

γιαυτο δεν εχεις παραπονο απο την υπερχειλεισει εε? ειπα και εγω .

οχι αυτο δεν εχει σχεση, η υπερχειλιση δουλευει τελεια και εχει αποδειξει την αξια της και σε διακοπες ρευματος;)

stelios816 23-01-13 18:26

ποια εχεις κανει αυτη που ειναι μιση μεσα μιση εξω δεν λες?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02809 seconds with 11 queries