Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Ασπονδυλο για πράσινη άλγη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86238)

gkontos 24-04-15 21:45

Ασπονδυλο για πράσινη άλγη
 
Παιδία ποια ασπονδυλα τρέφονται με πράσινη άλγη??

Τάκης 24-04-15 21:48

Από όσο ξέρω τα Zebra Nerite τρώνε όλα τα είδη άλγης, ακόμα και κυανό έχω ακούσει

fotis_k 24-04-15 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 886717)
Από όσο ξέρω τα Zebra Nerite τρώνε όλα τα είδη άλγης, ακόμα και κυανό έχω ακούσει


Staghorn που εχω εγω παντως δεν τρώνε.

Τάκης 24-04-15 22:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 886721)
Staghorn που εχω εγω παντως δεν τρώνε.

Δεν το ήξερα, έχω ακούσει πως είναι από τα καλύτερα αλγοφάγα

nazgul 24-04-15 22:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos
Παιδία ποια ασπονδυλα τρέφονται με πράσινη άλγη??

Γενικως, ειναι καλυτερο να βρεις τις αιτιες που προκαλουν εξαρση αλγης και να τις διορθωσεις, παρα να βαλεις στο ενυδρειο οργανισμους που υπαρχει πιθανοτητα να τη μειωσουν. Ειναι καλυτερο να βρεις την αιτια του προβληματος (αν μπορουμε να το θεσουμε ετσι), γιατι μονο ετσι θα λυθει. Αλλιως, μακροπροθεσμα δεν προκειται να ξεφορτωθει κανενα ειδος αλγης και παντα θα εμφανιζεται.

Κανε μια μινι παρουσιαση του ενυδρειου σου χρησιμοποιωντας αυτη τη φορμα, αν θελεις, για να ακουσεις προτασεις βελτιωσης.

gkontos 24-04-15 22:45

Βασικά είναι ενσ μικρό ενυδρείο που έχουμε στην δουλεια.. Εγώ πιστεύω το πρόβλημα είναι ο φωτισμός

fotis_k 24-04-15 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 886722)
Δεν το ήξερα, έχω ακούσει πως είναι από τα καλύτερα αλγοφάγα


Γενικα ειναι εξαιρετικα αλγοφαγα σαλιγκαρια.Προσπαθω να αφησω τα τζαμια να πιασουν πρασινη αλγη για τις γαριδες και δεν μ αφηνουν:D.Τα γλυφουν στην κυριολεξια τα ατιμα.Επισης οταν ειχα τριχοειδη ειχα παρατηρησει οτι δεν την προτιμουσαν.

gkontos 24-04-15 23:28

Δεν έχεις πρόβλημα με τα αυγά τους όμως?

sarpijk 25-04-15 00:01

Eχεις δικιο να υποψιαζεσαι το φωτισμο.

fotis_k 25-04-15 09:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 886751)
Δεν έχεις πρόβλημα με τα αυγά τους όμως?


Δεν ξερω αν ειμαι τυχερός και πέτυχα αρσενικά αλλα τα χω κανά δυο μήνες σε δυο ενυδρεια και αυγα δεν εχω δει ακόμα.Ίσως δεν εχουν προσαρμοστεί ακομα

stanisalus18 25-04-15 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 886787)
Δεν ξερω αν ειμαι τυχερός και πέτυχα αρσενικά αλλα τα χω κανά δυο μήνες σε δυο ενυδρεια και αυγα δεν εχω δει ακόμα.Ίσως δεν εχουν προσαρμοστεί ακομα

θελουν τον χρονο τους απο οτι εχω καταλαβει. και εγω στην αρχη νομισα οτι πετυχα αρσενικο και εκει που ημουν χαρουμενος τελικα ηταν θηλυκο, μετα απο καποιους μηνες αρχισε να αφηνει αυγα παντου. σταματησε τωρα ομως και δεν αφηνει πια μου φαινεται, ξεμεινε μαλλον :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01516 seconds with 11 queries