Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Τι Corydoras να επιλέξω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85954)

blacksun 07-04-15 13:32

Τι Corydoras να επιλέξω?
 
Έχω ένα Rio 125 (6 μήνες) με 9 Tiger Barbs (δίχως απώλεια-φτου φτου) και θέλω να βάλω και κάποιο είδος Cory. Μου αρέσουν πολύ τα Sterbai....
Τα διάφορα sites με προφίλ ψαριών έχουν πολύ μεγάλο range για Ph Gh κτλ. και έτσι δεν μπορώ να αποφασίσω.
Συγκεκριμένα έχω τα κάτωθι.
Co2: Μπουκάλα 2κιλη με ph controller
Ph: 7
Gh: 11
Kh: 6
Χαλαζιακή άμμος λεπτόκοκκη μάλλον 0,3mm και από φυτά Hygrophila Polysperma, Egeria Densa Microsorum Pteropous και Anubia
Φωτισμός 8 ώρες (2 λάμπες Sylvania - 1 Aquastar + 1 Grolux )
Φίλτρο Eheim 2217
Αλλαγές νερού κάθε 7 μέρες 30%
Τι με συμβουλεύετε?

Λάζαρος 07-04-15 13:58

εχω sterbai ωραια,αλλα εχω και julii αυτα με τρελαινουν:p τα προτιμω και ως χαρακτηρα και ως εμφανιση,αλλα περι ορεξεως

tsala 07-04-15 14:16

ολα κουκλια ειναι! :p
επελεξε οι σου αρεσει..
εγω εχω aeneus albino, ειναι τα αγαπημενα μου μαζι με τα sterbai..
αλλα ειδη δεν εχω φιλοξενισει βεβαια..

blacksun 07-04-15 14:26

Από Ph Gh Kh είμαι εντάξει δηλαδή? Να προχωρήσω άφοβα?

Dimis 07-04-15 14:32

Με 7 ph,μη αιχμηρό υποστρωμα και τα λιτρα σου,μπορεις να βαλεις οποιο cory σου αρεσει.

Λάζαρος 07-04-15 14:59

βαλε και φελιζολ ενα ας πουμε "ειδικο" οχι το τυπικο φελιζολ
απο κατω απο το ενυδρειο σου για να μην τρομαζουν τα ψαρια οταν περπατας
ιδιως με τα στερμπαι ακριβως επειδη δεν εβαλα δεν ειδα ποτε στην πραγματικοτητα την συμπεριφορα τους

Γιώργος Κ 07-04-15 17:18

Εγώ θα ημουν επιφυλακτικός με τα "τιγράκια" ... Αν τα δουν στραβά τα κορυ θα τα τσακίσουν τα καημενα ....

Πάνος 07-04-15 19:28

θα συμφωνησω....αν εχεις μονίμως φαγωμενα ραχιαια πτερυγια μη σου κανει εντυπωση. Δεν είναι βεβαιο αλλα είναι πιθανο.

blacksun 07-04-15 20:20

Μπέρδεμα η δουλειά. Και τι να κάνω τώρα?
Να βάλω ή όχι? Ιδού η απορία..!!

Giorgos 07-04-15 20:24

Στην θεση σου δεν θα εβαζα κανενα ειδος Corydoras μαζι με Tiger barbs επειδη ειναι σχεδον βεβαιο οτι τα τιγρακια θα καταληξουν να κυνηγουν τα κορυντορας.

Μπορεις ομως, αν σου αρεσουν, να επιλεξεις καποιο ειδος Botia οπως για παραδειγμα τα B. lohachata ή B. striata που δεν θα εχουν κανενα προβλημα με τα τιγράκια.

Λάζαρος 07-04-15 20:30

τιγρακια με cory με τιποτα,δεν προσεξα οτι εχεις μεσα τετοια ψαρια

blacksun 08-04-15 10:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 884278)
Στην θεση σου δεν θα εβαζα κανενα ειδος Corydoras μαζι με Tiger barbs επειδη ειναι σχεδον βεβαιο οτι τα τιγρακια θα καταληξουν να κυνηγουν τα κορυντορας.

Μπορεις ομως, αν σου αρεσουν, να επιλεξεις καποιο ειδος Botia οπως για παραδειγμα τα B. lohachata ή B. striata που δεν θα εχουν κανενα προβλημα με τα τιγράκια.

Τα B. lohachata τα είδα χθές σε κατάστημα. Είναι πολύ όμορφα. Αλλά και τα 2 θέλουν μακρύ ενυδρείο. Το Rio 125 δεν θα τους αρέσει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01483 seconds with 11 queries