Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   240 λίτρα Σκαλαροενυδρείο φυτεμένο .. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58335)

achisael 12-12-11 01:33

240 λίτρα Σκαλαροενυδρείο φυτεμένο ..
 
8 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 1.20 * 55(ύψος) *40(πλατος)

Όγκος: 240 λίτρα καθαρά

Κατηγορία: Φυτεμένο

Φυτά:
Βαλισνιέρες (15-20) και μια gigantea , 8 anubias , 7 java fern , 5 τα πίσω τα ψιλα που δεν θυμαμαι πως τα λενε

Ψάρια / Άλλα είδη:
4 σκαλαρια
(2 ΑΡΣΕΝΙΚΑ - 2 ΘΗΛΥΚΑ) και τα 2 ειναι ζευγαρια με γεννα.. (νομιζω ειναι pterophylum οποιος νομιζει οτι ειναι κατι αλλο ας μου το πει),
9 corydoras
( 6 aenus / 3 bronze , 3 albino) και 3 palleatus
1 zebra snail

Διακοσμητικά υλικά:
3 μεγάλες ρίζες και μερικές πέτρες κόκκινες , λεπτόκοκκη άμμος

Φόντο: αφίσα με πέτρες

Φωτισμός:
2*40 watt t8 και λεντοταινια rgb 7,5 watt
(για moonlight συνήθως με μπλε φωτισμο και μερικες φορες το απαλο λευκο το πρωι)
Διάρκεια φωτισμού: 13.00-17:00 λεντοταινια , 17:00-23.00 κανονικος φωτισμος , 23.00-02.30 λεντοταινια

Φιλτράρισμα:
FLUVAL 305 (1000 λ/ω) με 2 λίτρα siporax και 1 λίτρο matrix

Θερμοστάτης: ΤETRATEC 300W

Λίπανση:
Seachem Flourish (1 καπάκι/5ml στις 2 βδομάδες) και ταμπλέτες βυθου inintial 1 φορά τον μήνα ή το δίμηνο (πλεον δεν θα βαζω)

Παροχή CO2: ΟΧΙ



Παράμετροι:

pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 13
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 1 φορα / μήνα ή στις 3 βδομαδες ( 60 λίτρα )
Θερμοκρασία: 23.5 - 24oC

Άλλες πληροφορίες:
ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙΑ. ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ.


Φωτογραφία:

Λιβέρης Σταύρος 12-12-11 09:52

Ομορφο το ενυδρείο σου, να το χαίρεσαι και τα σκαλάρια σου, φτού τους, πολύ όμορφα.

ippomas 12-12-11 10:21

Ωραιο το ενιδρυο σου καθως και τα ψαρακια σου γιατι ομως εχει δυο ειδων φωτισμου και εναλακτικη λειτουργια λογω οικονομιας η για ομορφια?

achisael 12-12-11 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 635936)
Ωραιο το ενιδρυο σου καθως και τα ψαρακια σου γιατι ομως εχει δυο ειδων φωτισμου και εναλακτικη λειτουργια λογω οικονομιας η για ομορφια?


οχι ενα ειδος φωτισμου εχω.
οι λαμπες οι κανονικες αναβουν 6-7 ωρες
την λεντοταινια την εχω σαν moonlight. για το βραδυ και για πριν αναψουν τα φωτα.

kouman 12-12-11 16:34

μια χαρα σε κοβω!!! κρατα κλαδεματα απο gigadea!

Παναγιώτης Κ 12-12-11 17:49

Ωραίος! Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου. Απλά, πρόσεξε λίγο το πεχά και την θερμοκρασία σου. Κατά τα άλλα μια χαρά είσαι!

dimitrios 12-12-11 17:50

οποιος πει οτι δεν ειναι ωραιο ειναι πολυ κακος!

panik 12-12-11 17:55

Πολυ ομορφο. Οι ριζες απο τι ειναι;

achisael 12-12-11 18:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios (Μήνυμα 636016)
οποιος πει οτι δεν ειναι ωραιο ειναι πολυ κακος!


χαχαχαχαχα :D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panik (Μήνυμα 636018)
Πολυ ομορφο. Οι ριζες απο τι ειναι;


τι εννοεις απο τι ειναι ?

panik 12-12-11 18:25

Δεντρο

achisael 12-12-11 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panik (Μήνυμα 636028)
Δεντρο

αν σου πω δεν ξερω.. τα πηρα απ0ο γνωστο πετ σοπ της θεσνικης.

delta66 13-12-11 14:07

Ομορφο το ενυδρειο σου.

Τα ξυλα θα τα προτιμουσα να "ερχονται" απο πανω (αναποδα, με το χοντρο μερος πανω).
Θα μενει και πιο καθαρος ο βυθος, θα υπαρχει περισσοτερος χωρος στο βυθο για γατοψαρα και θα τα βλεπεις και πιο πολυ.

Η θερμοκρασια ειναι ιδανικη για τα cory αλλα πολυ χαμηλη για τα Αγγελοψαρα και πιθανοτατα κατα τις αλλαγες θα κατεβαινει κι αλλο σε πολυ επικινδυνα σημεια.

Λιγο πιο μαλακο και οξινο το νερο θα ηταν επιθυμητο.

Πιστευω η φωτοπεριοδος της λεντοταινιας να περναει αρκετα λεπτα μεσα στην κανονικη φωτοπεριοδο, γιατι αργα ή γρηγορα θα ξερυθμιστουν τα ρολογια απο τους χρονοδιακοπτες και μπορει να σβηνουν οι λεντοταινιες πριν αναψουν τα κανονικα φωτα. Αυτο θα ειναι ακομα πιο στρεσογονο για τα ψαρια.

achisael 13-12-11 17:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 636227)
Ομορφο το ενυδρειο σου.

Τα ξυλα θα τα προτιμουσα να "ερχονται" απο πανω (αναποδα, με το χοντρο μερος πανω).
Θα μενει και πιο καθαρος ο βυθος, θα υπαρχει περισσοτερος χωρος στο βυθο για γατοψαρα και θα τα βλεπεις και πιο πολυ.

Η θερμοκρασια ειναι ιδανικη για τα cory αλλα πολυ χαμηλη για τα Αγγελοψαρα και πιθανοτατα κατα τις αλλαγες θα κατεβαινει κι αλλο σε πολυ επικινδυνα σημεια.

Λιγο πιο μαλακο και οξινο το νερο θα ηταν επιθυμητο.

Πιστευω η φωτοπεριοδος της λεντοταινιας να περναει αρκετα λεπτα μεσα στην κανονικη φωτοπεριοδο, γιατι αργα ή γρηγορα θα ξερυθμιστουν τα ρολογια απο τους χρονοδιακοπτες και μπορει να σβηνουν οι λεντοταινιες πριν αναψουν τα κανονικα φωτα. Αυτο θα ειναι ακομα πιο στρεσογονο για τα ψαρια.

Τα κορυ τα βλεπω συνεχεια τις ειχα βαλει και οπως λες και δεν ηταν ωραιο..

Η Θερμοκρασι ειναι απο την πρωτη μερα που μπηκανε τα ψαρια μεσα στους 24 σταθερα. +0.5
μαλιστα για το ποσο καλα παει το ενυδρειο ειχα και 2 γεννες και μαλιστα και απο τα 2 ζευγαρια κατι που δεν θα το εκαναν αν δεν καλοπερνουσαν !

οσο για την λεντοταινια ναι εννοειται ετσι το εχω.. ;-)

delta66 13-12-11 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 636308)
μαλιστα για το ποσο καλα παει το ενυδρειο ειχα και 2 γεννες και μαλιστα και απο τα 2 ζευγαρια κατι που δεν θα το εκαναν αν δεν καλοπερνουσαν !

Αναρωτιεμαι τοτε γιατι στη φυση βρισκονται σε νερα με θερμοκρασια μεσο ορο 27C (24-30C)
http://www.fishbase.org/summary/Pter...m-scalare.html

achisael 13-12-11 23:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 636397)
Αναρωτιεμαι τοτε γιατι στη φυση βρισκονται σε νερα με θερμοκρασια μεσο ορο 27C (24-30C)
http://www.fishbase.org/summary/Pter...m-scalare.html

ok σπυρο ξερω σε ποσο ειναι στην φυση οκ.
και γενικα ξερω τις συνθηκες και προσπαθω να δωσω τις καλυτερες για υτο και εβαλα τον θερμοστατη σημερα στους 25.5 ..26

delta66 13-12-11 23:28

Πες τι διαφορα θα δεις στην ορεξη για φαι και αργοτερα στην αναπτυξη.

kouman 14-12-11 15:10

Αχειλεα να τον ακους τον Σπυρο!!! ειναι μανα σε κατι τετια!

HLIASKR 14-12-11 17:18

Ωραιο το ενυδρειο σου θα μπορουσες να βαλεις κανενα φυτο ακομη στο πισω μερος!

achisael 15-12-11 02:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 636555)
Ωραιο το ενυδρειο σου θα μπορουσες να βαλεις κανενα φυτο ακομη στο πισω μερος!

μα στο πισω μερος εχω ηδη καμια 15αρια βαλισνιερες + 4 απο τα αλλα που δεν ξερω πως τα λενε τα ψιλα οποιος μπορει ας μου πει..

απλα οι βαλισνιερες ειναι μικρες ακομα :p:p

delta66 15-12-11 04:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 636660)
μα στο πισω μερος εχω ηδη καμια 15αρια βαλισνιερες + 4 απο τα αλλα που δεν ξερω πως τα λενε τα ψιλα οποιος μπορει ας μου πει..

απλα οι βαλισνιερες ειναι μικρες ακομα :p:p

Bacopa monnieri πρεπει να ειναι.
Βλεπω κι αλλα φυτα ομως.
Μια Cryptocoryne wendtii ''green'' (?) στην 3η φωτο
Sagittaria subulata (?) πισω στο φοντο στην 5η. Δεν μου φαινεται για Valissneria.

Βλεπω ανουμπιες και java fern φυτεμενες με τον κορμο τους μεσα στο βυθο? Δεν εχουν πολλες πιθανοτητες να επιβιωσουν ετσι.

achisael 15-12-11 05:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 636668)
Bacopa monnieri πρεπει να ειναι.
Βλεπω κι αλλα φυτα ομως.
Μια Cryptocoryne wendtii ''green'' (?) στην 3η φωτο
Sagittaria subulata (?) πισω στο φοντο στην 5η. Δεν μου φαινεται για Valissneria.

Βλεπω ανουμπιες και java fern φυτεμενες με τον κορμο τους μεσα στο βυθο? Δεν εχουν πολλες πιθανοτητες να επιβιωσουν ετσι.

στην 3η φωτο ναι αυτο ειναι.
στην 5η δεν νομιζω απλα νομιζω ειναι μικρες βαλισνιερες?

τις ανουμπιες τις εχω 6 μηνες περιπου απο πολυ μικρουλες.
φυτεμενες μεσα απο την αρχη. και απλα με inintial sticks που εβαζα απο κατω και εχουν μεγαλωσει τοσο (3 φορες απο τοτε) ..
αντιθετως μια που δεν την εχω φυτεμενη δεν εχει μεγαλωσει σχεδον καθολου..

οσο για τις java fern ειναι νεες , δλδ μου προτεινεις να τα βγαλω απο τον βυθο? αλλα πως να τα κρατησω κατω? δεν εχω μικρες πετρουλες για να τις δεσω.

delta66 15-12-11 14:57

Μπορεις να φυτεψεις μονο τα λεπτα ριζιδια για να παραμενουν στο βυθο.
Το χοντρο οριζοντιο ριζωμα μπορει να εφαπτεται του βυθου και να ειναι εκτος βυθου.

panos_auk 15-12-11 15:22

Φωτοπερίοδος 13,5 ώρες?
 
Ωραιο το ενυδρειο σου. Μπράβο. Αλλα έχω μία απορία για την φωτοπερίοδο...απ'τις 1 το μεσημερι μεχρι τις 2:30 τη νυχτα ειναι 13,5 ώρες. Δεν ειναι μεγαλη διαρκεια φωτισμου? Δηλαδη τα ψαρια εχουν "νυχτα" 2:30 με 6:30 ας πουμε...Αν υπαρχει και φως που μπαινει στο δωματιο απο παραθυρα κλπ.
Δεν ξερω κιολας αν στη φυση στον βιοτοπο τους η μερα εχει αντιστοιχη διαρκεια...
Γι'αυτο ρωταω κιολας...;)

achisael 16-12-11 00:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos_auk (Μήνυμα 636779)
Ωραιο το ενυδρειο σου. Μπράβο. Αλλα έχω μία απορία για την φωτοπερίοδο...απ'τις 1 το μεσημερι μεχρι τις 2:30 τη νυχτα ειναι 13,5 ώρες. Δεν ειναι μεγαλη διαρκεια φωτισμου? Δηλαδη τα ψαρια εχουν "νυχτα" 2:30 με 6:30 ας πουμε...Αν υπαρχει και φως που μπαινει στο δωματιο απο παραθυρα κλπ.
Δεν ξερω κιολας αν στη φυση στον βιοτοπο τους η μερα εχει αντιστοιχη διαρκεια...
Γι'αυτο ρωταω κιολας...;)


ελα πανο ο φωτισμος της λεντοταινιας ειναι πολυ μικρος ..
και οχι δεν εχει καθολου φως το δωματιο το πρωι..
αρα 02.30 εωςτο πρωι... :D:D

μου χαλασε το ρολο και δεν εχει φως προσωρινια για αυτο και οι τοσες ωρες οταν το φτιαξω θα τις μιωσω τις πρωινες ωρες.. :D:D

panos_auk 16-12-11 08:52

αντελήφθην
 
οκ φιλε. βασικα το φανταστηκα οτι οι λεντοταινιες θα ηταν πιο χαμηλης εντασης γιατι λες οτι ειναι 7,5 αλλα λεω ξερω'γω, led ειναι, μπορει σ'αυτα τα watt να ειναι δυνατα.
καλη συνεχεια...
ελπιζω καποια στιγμη να μπω κι εγω στο club των μεγαλων ενυδρειων και των σκαλαριων!:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02296 seconds with 11 queries