Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Φουσκωμένη κοιλιά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103064)

Ελενα 17-11-19 20:41

Στην αρχή νομίζαμε ότι κ τα 2 είναι αρσενικά. Μετά που διάβασα για το φύλο κατέληξα ότι είναι θηλυκά. Αν είχε αυγά θα φούσκωνε - ξεφούσκωνε; Μετά από ποσο καιρό θα δω αν όντως είναι αυγά;

Gyristroula 17-11-19 20:43

Δεν ξέρω,κάτσε να μας πει ο tsala αλλά αν είναι μόνιμα φουσκωμένη μπορεί να έχει αυγά και δεν μπορεί να τα βγάλει..

tsala 18-11-19 17:08

Μπα, δεν έχουν ακινησιες ή είναι υποτονικά ,όταν έχουν αυγά...
Αλλά ούτε φουσκώνουν και ξεφουσκώνουν...
Τα θηλυκά γενικά είναι μόνιμα πιο στρουμπουλα.
Επίσης θα έπρεπε να υπάρχουν και κυνηγητά ...και εφόσον υπάρχουν κι άλλα εξωτερικά σημαδια,μπορεί και να συνδέονται με το πρήξιμο.

Ελενα 23-11-19 20:46

Καλησπέρα!
Η κοιλιά εξακολουθεί να είναι φουσκωμένη. Υπάρχουν όμως κ μέρες που είναι φυσιολογική. Νομίζω ότι δυσκολεύεται με τα κακά του. Παρόλο που τους δίνω φυσικές τροφές. Πως μπορώ βοηθήσω; Τι κάνω με το αλάτι ;

Ελενα 25-11-19 15:43

Άρχισα τις μικρες αλλαγές νερού κ βλέπουμε....

Gyristroula 25-11-19 16:43

Είναι ακόμα φουσκωμένη η κοιλιά;

Ελενα 25-11-19 17:42

Είναι φουσκωμένη. Με το αλάτι δε ξέρω αν έχει αποτέλεσμα πια. Δεν το βλέπω να κάνει τόσο συχνά κακά του. Μήπως δίνω πολύ φαγητό; Δίνω από τροφή που έχω φτιάξει, αλλά κ με τον αρακά δεν είχε τρομερή διαφορά. Ποσο πρέπει να δίνω σε ποσότητα;Το άλλο δε δείχνει να έχει πρόβλημα.

stav 26-11-19 04:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ελενα (Μήνυμα 1056616)
Είναι φουσκωμένη. Με το αλάτι δε ξέρω αν έχει αποτέλεσμα πια. Δεν το βλέπω να κάνει τόσο συχνά κακά του. Μήπως δίνω πολύ φαγητό; Δίνω από τροφή που έχω φτιάξει, αλλά κ με τον αρακά δεν είχε τρομερή διαφορά. Ποσο πρέπει να δίνω σε ποσότητα;Το άλλο δε δείχνει να έχει πρόβλημα.


Μην του δινεις τροφη που φτιαχνεις εσυ,δοκιμασε μονο εμποριου
μια φορα την ημερα και μικρη ποσοτητα.

Ελενα 26-11-19 09:14

Νομίζω ότι όλο αυτό έχει ξεκινήσει και με τις έτοιμες τροφές που έδινα πριν. Θα δοκιμάσω όμως πάλι με καινούργια τροφή. Με τις αλλαγές νερού συνεχίζω;ευχαριστω

Ελενα 03-05-20 10:53

Χριστός Ανέστη!
Τελικά το ψαράκι έφυγε σήμερα...
Κατά καιρους είχε θεματάκια. Την Πέμπτη άρχισε να μένει στον πάτο. Εκανα θεραπεία την Παρασκευή με αλάτι κ δεν είδα διαφορά. Σήμερα έδωσα melafix. Μετά από λίγες ώρες κ ενώ είχε αρχίσει δειλά δειλά να κολύμπα ξαφνικά ενώ ήταν στον πάτο άρχισε να αναπνέει γρήγορα , έγειρε στο πλάι κ σταμάτησε να αναπνέει. Μετά η κοιλιά φούσκωσε πολύ.
Το άλλο χρυσόψαρο δείχνει φυσιολογικό. τι κάνω τώρα με το υπόλοιπο ενυδρειο;

Ελενα 04-05-20 15:21

Χρειάζεται κάποια απολύμανση ;

tsala 04-05-20 17:43

Λυπάμαι για το ψαράκι.
Κάνε μια καλή αλλαγή νερού μόνο..και παρακολούθησε για τυχόν συμπτώματα σε κάποιο άλλο

Ελενα 04-05-20 20:52

Ευχαριστω
Έχω βάλει μέσα αλάτι από την Παρασκευή. Θα πρέπει να κάνω πρώτα μικρες αλλαγές κ μετά μια μεγάλη;
Μετά από ποσο καιρό θεωρητικά ξεπερνάμε τον κίνδυνο; Οι μετρήσεις που εκανα προχθές ήταν αμμωνία :0 νιτρικά :0 κ νιτρώδη : 5.
Το άλλο ψαράκι δείχνει νευρικό. Μπορεί να του λείπει η φίλη του ;

tsala 04-05-20 21:45

Εννοείς νιτρικά 5 και νιτρώδη 0 , φαντάζομαι..
Αν έχεις αλάτι , κάνεις μικρές αλλαγές...
Το άλλο έχει κάποιο σημάδι ασθένειας;
Ένα βίντεο θα βοηθούσε για την συμπεριφορά του

Ελενα 04-05-20 23:24

Ναι σωστά νιτρικά 5.
Δε δείχνει κάτι ανησυχητικό. Γενικώς είναι ζουζούνι κ σκαλίζει συνεχεια το βυθό , φυτα. αυτό που κάνει κυρίως από εχθεσ είναι να πηγαίνει από τη μια μεριά του ενυδρειου στην άλλη κ ξανά πίσω. Τόση ώρα περιμένω να τραβήξω βιντεο αλλά στέκεται σε ένα σημείο!
Το παρακολουθώ λοιπόν.
Ευχαριστω για την απαντηση.

tsala 05-05-20 11:12

νταξει , αν δεν εχει κατι, δεν χρειαζεται καποια επιπλεον ενεργεια..
απλως παρακολουθεις..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01746 seconds with 11 queries