Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΓΑΡΙΔΕΣ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57130)

CHRISTOS13 01-11-11 09:14

ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΓΑΡΙΔΕΣ
 
Οπως λέει και ο τίτλος, έχει βάλλει κανείς σε ενυδρείο με χρυσόψαρα, γαρίδες?

Μπορούν να συμβιώσουν?

6981giwrgos 01-11-11 09:25

μην το δοκιμάσεις θα τις φάνε και αν γλυτώσουν μερικές θα είναι συνέχεια κριμένες...

ippomas 01-11-11 09:27

Συμφωνω με τον Γιωργο δεν θα μεινη τιποτε μην το δοκιμασης.

CHRISTOS13 01-11-11 10:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 6981giwrgos (Μήνυμα 627488)
μην το δοκιμάσεις θα τις φάνε και αν γλυτώσουν μερικές θα είναι συνέχεια κριμένες...


Γιώργο καλημέρα.
Ρωτάω γιατί έχω εδώ και 2 χρόνια με τα Ryukin τα οποια είναι σχετικά μεγάλα μερικά συννεφάκια ( white cloud mountain ) και δεν τα έχουν ενοχλήσει ποτέ.

Ο καθένας στον κόσμο του.

delta66 01-11-11 11:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 (Μήνυμα 627496)
Ρωτάω γιατί έχω εδώ και 2 χρόνια με τα Ryukin τα οποια είναι σχετικά μεγάλα μερικά συννεφάκια ( white cloud mountain ) και δεν τα έχουν ενοχλήσει ποτέ.

Προλαβαινουν να φανε τα συννεφα?
Τα βλεπεις αδυνατα ή τροφαντα?
Χωρανε στο στομα των χρυσοψαρων?
ΥΓ σορυ για το οφτοπικ. Αν γινεται να εχω μια απαντηση επι της ευκαιριας.

CHRISTOS13 01-11-11 14:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 627503)
Προλαβαινουν να φανε τα συννεφα?
Τα βλεπεις αδυνατα ή τροφαντα?
Χωρανε στο στομα των χρυσοψαρων?
ΥΓ σορυ για το οφτοπικ. Αν γινεται να εχω μια απαντηση επι της ευκαιριας.


Είναι μιά χαρά.
Στο στόμα δεν χωράνε γιατί τα χρυσόψαρα είναι γύρω στους 8-10 πόντους και τα συννεφάκια τώρα είναι γύρω σους 3 πόντους.

Τα συννεφάκια είναι πιό γρήγορα απο τα χρυσόψαρα ( Ryukin ) όταν πρόκειται για το φαγητό, αλλά και εγώ τα ταίζω ρίχνοντας τροφή βυθιζόμενη στα χρυσόψαρα και όσο "βοσκουν" ταίζω τα συννεφάκια.

Αλλά και όταν τους ρίχνω μόνο flakes, τα συννεφάκια αρπάζουν γρήγορα τροφή χωρίς κανένα πρόβλημα.

maneni 01-11-11 14:50

πολλες φορες εχω διαβασει οτι οι γαριδες θα φαγωθουν απο σχεδον οτιδεηποτε μεγαλυτερο απο αυτες ψαρι. Σε εμενα παντως τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα.
Ειχα 8 γαριδες (οι 4 αμανο). Οι αμανο εχουν επιβιωσει απο διαφορες καταστασεις (να μην αναφερω συνθηκες και παραμετρους) και υπο διαφορετικους κατοικους. Στο πρωτο ενυδρειο (μονο χρυσοψαρα) ηταν μια χαρα και τις εβλεπες κιολας. Στο 400 αρι (διαφορα ψαρια) συνεχισουν να υπαρχουν αλλα δεν τις πολυβλεπεις πλεον ευκολα.

Πολλες φορες κατι που ισχυει σε καποιον δεν ισχυει κατ' αναγκη σε καποιον αλλον αφου τα δεδομενα ειναι διαφορετικα και ο χαρακτηρας καθε ψαριου μπορει να κανει τη διαφορα.

Harris1 29-09-17 17:21

Καλησπέρα, καθώς έχουν περάσει λίγα χρόνια απ' όταν δημοσιεύτηκαν τα παραπάνω ποστ, ήθελα να μάθω έχει δοκιμάσει κανένας άλλος τη συγκατοίκηση γαρίδες με χρυσόψαρα?

Τάκης 29-09-17 17:40

Oύτε να το σκεφτείς


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01537 seconds with 11 queries