Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Χαιρετώ την παρέα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90357)

fotisamor 20-02-16 12:59

Χαιρετώ την παρέα
 
Χαίρετε ονομάζομαι Φώτης και είμαι 37 ετών .

Προφανώς έχω κολλήσει το μικρόβιο του ενυδρείου , άθελα μου βέβαια .

Ξεκίνησα με ένα πολύ μικρό ενυδρείο 20 λίτρων με 3 χρυσόψαρα , το οποίο το έχω στον χώρο που εργάζομαι . Το αντικατάστησα με άλλο 40 λίτρων και τώρα είμαι στα 60 λίτρα .

Τα χρυσόψαρα είναι τρία , τα φιλοξενώ περίπου ένα χρόνο και συνεχώς μεγαλώνουν . Έχουν γίνει τεράστια !!
Στο ενυδρείο έβαλα και ένα φυσικό μικρό γλαστράκι (δεν γνωρίζω το είδος του).
Βέβαια οτι προσθήκη έχω κάνει είναι με την συμβουλή του pet shop .

Το θέμα μου είναι το εξής :

Πριν λίγες μέρες πήγα να αγοράσω ψαροτροφή και μία ξύστρα για την άλγη που μαζεύεται στο τζάμι . Με τα πολλά , κατέληξα να πάρω έναν γλύφτη .

Η συμβουλή του petshop ήταν να βάλω θερμαστάτη στους 22 βαθμούς κελσίου . Μιας και είχα θερμοστάτη , αγόρασα και τον γλύφτη ...

Μπορούν να συμβιώσουν τα δύο είδη ???

Δεκτή κάθε συμβουλή - παρατήρηση .

Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ , δεν ξέρω αν χρειάζεται .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Κωστας Malawi 20-02-16 13:39

χρυσοψαρα σε 60 λιτρα ειδικα αν ειναι μεγαλα δεν γινεται.γλυφτης δεν υπαρχει.υπαρχουν γατοψαρα ομως..και ζουν σε διαφορετικες συνθηκες απο τα χρυσοψαρα.επισης χρειαζονται μετρησεις νερου για να ξερουμε που βαδιζουμε.
αρχισε να διαβαζεις την ενοτητα των αρχαριων και την ενοτητα των χρυσοψαρων.
καλως ηρθες:)

Deus 20-02-16 14:00

Λογικά pleco σου πούλησε, το οποίο δεν τα πάει καλά με τα χρυσόψαρα.

fotisamor 20-02-16 14:08

http://s16.postimg.org/8yem8k20x/201...320_Page_1.jpg

Στέλνω μία φωτογραφία του "γλύφτη" γιατί για γλύφτη τον αγόρασα.
Για τα χρυσόψαρα έχω διαβάσει αρκετά και γνωρίζω οτι το μέγεθος του ενυδρείου μου είναι μικρό και πως θα χρειαστεί κάποια στιγμή να το αλλάξω , ξανά .
Αν έχεις την καλοσύνη να με διαφώτιζες για το ψαράκι της φωτογραφίας θα ήμουν ευγνώμων .

Η αλλαγή που έκανα βάζοντας τον πιτσιρίκο μέσα , ήταν ο θερμοστάτης που δουλεύει στους 22 βαθμούς κελσίου .
Επίσης να αναφέρω οτι κοντά στο φίλτρο έχω και έναν ανεμιστήρα που πετάει μπουρμπουλήθρες .

Deus 20-02-16 14:12

Plecostomus είναι και θα μανουριαζει το βράδυ με τα χρυσόψαρα. Δεν είναι συμβατό είδος. Άσε που γίνεται και πολύ μεγάλος.

Κωστας Malawi 20-02-16 14:15

γλυφτης δεν υπαρχει.τουλαχιστον στα ψαρια..προφανως Hypostomus plecostomus που μεγαλωνει μεχρι και 60 εκατοστα και θελει πανω απο 500 λιτρα ενυδρειο για να μην επιβαρυνει τις συνθηκες.επισης ζει σε ζεστο 25+ νερο και χαμηλο πεχα και σκληροτητες.για το καλο ολων σας πρεπει να τον δωσεις.

fotisamor 20-02-16 14:30

Δηλαδή δεν υπάρχει άλλη λύση ? Μόνο επιστροφή ??

Μου ανέφερε οτι το εν λόγω ψάρι μεγαλώνει πολύ αλλά με το σκεπτικό οτι θα πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο ούτως ή άλλως και οτι δεν έχουν πρόβλημα συμβατότητας , το πήρα απόφαση .

Κωστας Malawi 20-02-16 14:34

να του πεις χαιρετίσματα του πετσοπα.τι λυση να υπαρχει απο τη στιγμη που το ψαρι ειναι ζεστου νερου και τα χρυσοψαρα κρυου?το καταλαβαίνεις και μονος σου πιστευω.;)

Deus 20-02-16 14:51

Ότι να ναι για να πουλήσουν ένα ψάρι. Το να πεις.
Τέλος πάντων , δεν είναι συμβατά αυτά τα δύο είδη φίλε μου και ειδικά στις θερμοκρασίες κλπ όπως σου έγραψε και ο tyrinthos.
Πίσω και ψάξε για κάνα σαλιγκαρακι για τις αλγες.

fotisamor 20-02-16 15:06

Ένα τελευταίο στόρυ , έτσι για την καλύτερη γνωριμία...

Τα χρυσόψαρα τα πήραμε με τον γιο μου , ο οποίος ήταν τότε 3 , τώρα 4 .
Ο πρώτος υπάλληλος του πετσοπά , ήταν τελείως άσχετος μιας και δεν με ενημέρωσε οτι χρειάζεται φίλτρο .
Σε ένα ενυδρείο 20λτ είχα 3 χρυσόψαρα χωρίς φίλτρο . Ψάχνοντας , πήγα και αγόρασα φίλτρο , αντιχλώριο , βακτήρια κτλ .

Τα χρυσόψαρα όμως μεγάλωναν και έτσι άλλαξα δύο φορές το ενυδρείο πηγαίνοντας σε μεγαλύτερο .

Προφανώς συμβουλευόμουν μία κοπελίτσα που έχει σαφώς περισσότερες γνώσεις απο τον άλλο τον κάγκουρα και αρκετό ψάξιμο στο ίντερνετ .

Πριν φτάσουμε στο σήμερα , είχα αγοράσει ένα ψεύτικο διακοσμητικό λουλουδάκι , το οποίο το αντικατέστησα με αληθινό . Επιπλέον πήρα και τον ανεμιστήρα για αισθητικούς λόγους και λόγους εφέ !!!!! Μου αρέσουν οι μπουρμπουλήθρες και άρχισαν να παίζουν με αυτές και τα ψάρια .

Και πριν τρεις μέρες αγόρασα και τον plecostomus , γνωρίζοντας πως τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και το άλλο ζεστού . Ρώτησα όμως την φίλη αν τα χρυσόψαρα θα έχουν πρόβλημα με την αλλαγή θερμοκρασίας και μου είπε όχι .

Ο χώρος που εργάζομαι είναι γραφείο και χειμώνα - καλοκαίρι διατηρείται σταθερή σχεδόν θερμοκρασία περιβάλλοντος .

Αν προτείνετε την επιστροφή του ψαριού , έτσι θα πράξω . Αν όμως υπάρχει άλλη λύση ...... μιας και δεν πολυγουστάρω την επιστροφή , είμαι όλος αυτιά ..

Sorry αν σας έπρηξα

http://s9.postimg.org/uffhoeg6j/Page_1.jpg

Να και μία άλλη φωτογραφία , για να δείτε την διαφορά μεγέθους ( στο περίπου ) των ψαριών .

Κωστας Malawi 20-02-16 15:13

αν ψαχνεις για λυση σκεψου και την αποκτηση δευτερου ενυδρειου!!
ωραια η ιστορια σου αλλα απλα επιβεβαιώνει οτι οι περισσότεροι πετσοπαδες ειναι μονο για να πουλανε..μεχρι στιγμης εχουμε καταληξει απο πολυ εμπειρα ατομα που τρωνε ατελειωτες ωρες απο τη ζωη τους στο οτι τα χρυσοψαρα πανε μονα τους και θελουν και αρκετα λιτρα..
διαβασε ομως και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230..εχει πληροφοριες πολυ χρησιμες με λεπτομερεια!!μετα το διαβασμα θα εχεις σχηματίσει καποια εικονα για το τι χρειάζονται αυτα τα ομορφα και παρεξηγημενα ψαρακια.

fotisamor 20-02-16 15:20

http://s29.postimg.org/oqk3xvrqb/Page_1.jpg

Και μία ακόμα γενική για σχολιασμό .

Επιστροφή λοιπόν ο μικρός , αφαίρεση θερμοστάτη και αναζήτηση σαλιγκαριού .

Πάνος 20-02-16 15:29

καλως ηρθες!
η ιστορια σου είναι λιγο πολύ η ιστορια των περισσοτερων από εμας. καπως ετσι ξεκινήσαμε τουλάχιστον εμεις που κουβαλάμε καποια χρονια στην πλατη μας γιατι τοτε βλέπεις δεν υπηρχε φορουμ. ουτε καν ιντερνετ. Τωρα οι γνωσεις όμως παρελαυνουν γυρω μας και αρκει κανεις να τις αναζητήσει.

Ετσι περιορισε λιγο το να ακους τους εμπορους και αναζητησε ότι πληροφορια θελεις εδώ. διαβασε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647 για να καταλάβεις γιατι οι εμποροι ό,τι και να παρεις δινουν παντα πακετο κι ένα "γλυφτη" κι ένα γατοψαρο για να "καθαριζουν". Δυστυχως όμως τα μονα που θα καθαρισουν θα είναι τα ιδια τα ψαρακια σου καποια στιγμη. Οποτε ο "γλυφτης" σου φευγει...εκτος αν στησεις κι ένα 2ο ενυδρειο ΜΕΓΑΛΟ για να τον κρατησεις.

τωρα οσον αφορα τα χρυσόψαρα....θα είναι κουραστικο και πολυεξοδο να αγοράζεις κάθε φορα και νέο ενυδρειο 20 επιπλέον λιτρων. Αγορασε μια και καλη αν θελεις να κρατησεις τα ψαρια σου ένα ενυδρειο από 1 μετρο μηκος και ανω. Και να το διαμορφώσεις όπως πρεπει και ταιριαζει στο ειδος.
Η ενοτητα των αρχαριων θαα σε βοηθησει πολύ όπως και τα παιδια εδώ. Καλο διάβασμα και καλη συνεχεια!

Τάκης 21-02-16 09:29

Καλώς ήρθες και από εμένα.
Θα συμφωνήσω με όλα όσα σου είπαν τα παιδιά πριν.
Ο πλεκο πρέπει να φύγει οπωσδήποτε από το ενυδρείο με α χρυσόψαρα. Θέλει τελείως διαφορετικές συνθήκες για να ζήσει (και όχι να επιζήσει), όπως επίσης και ο λόγος που στον πουλήσανε είναι τελείως λάθος, μπορεί να τρώει και άλγη αλλά δεν είναι καθαρίστρια με ένα πατσαβούρι και με το ΑΖΑΧ στο χέρι και να καθαρίζει τζάμια.
Τώρα για τα χρυσόψαρα, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ούτε για τα χρυσόψαρα κάνει το ενυδρείο σου, όπως όλοι μας έτσι και εσύ πίστεψες τους εμπόρους πως τα χρυσόψαρα μπορούν να ζήσουν σε γυάλα. Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι, όσο και αν σου κάνει εντύπωση τα χρυσόψαρα γίνονται από τα πιο μεγάλα γνωστά ψάρια σε ενυδρείο, και μπορούν να φτάσουν τους 20 και 30 πόντους (χωρίς καμία υπερβολή), για αυτό χρειάζονται μεγάλα ενυδρεία. Να υπολογίσεις χοντρικά 80 λίτρα νερό για κάθε ψάρι με μήκος ενυδρείου πάνω από 1,20, δηλαδή τα ψάρια σου θα πρέπει να μπουν σε ένα ενυδρείο τουλάχιστον 200-250 λίτρα (το 200 είναι οριακά λίγο).
Ετσι σαν και εσένα ξεκίνησα και εγώ, όπως και οι περισσότεροι
για αυτό δες τα ψάρια μου το 2012 όταν τα πήρα

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...39795332_o.jpg


και δες και τώρα

BORKED

Μελέτησε αυτό το άρθρο και θα καταλάβεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

και πάλι καλώς ήρθες :)

delta66 21-02-16 17:31

Ωρε παναγια μου.
Pterygoplichthys joselimaianus σου εδωσε για 60λιτρο :grin: (του ειπες οτι προοριζεται για 60λιτρο? αλλιως δεν φταιει αυτος)


Καλως ηρθες. Ολα διορθωνονται.

Ας γελασουμε λιγο παλι :)

BORKED

fotisamor 22-02-16 14:25

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και για τις πληροφορίες που μου δώσατε .

Σήμερα είναι η μεγάλη μέρα της επιστροφής .

Καλημέρα :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 923669)
Ωρε παναγια μου.
Pterygoplichthys joselimaianus σου εδωσε για 60λιτρο :grin: (του ειπες οτι προοριζεται για 60λιτρο? αλλιως δεν φταιει αυτος)


Καλως ηρθες. Ολα διορθωνονται.

Ας γελασουμε λιγο παλι :)

BORKED

Θα το έχεις δει μάλλον.......αλλά αξίζει να το θυμηθείς..

https://www.youtube.com/watch?v=asi5DIsVaYw

Σε οτι αφορά το bold , εννοείται πως ναι .
-------------------------
Λοιπόν επανέρχομαι για τα νέα ..
Ο plecostomus επεστράφη!!!
Αφαίρεσα το θερμοστάτη και έκανα και ένα καθαρισμό επι της ευκαιρίας .

Μονόδρομος λοιπόν το μεγαλύτερο ενυδρείο στα 250 λίτρα .
Επειδή τα οικονομικά δεν είναι και τόσο καλά , πότε προτείνετε να προβώ στην αλλαγή ?

Τις προηγούμενες αλλαγές τις έκανα βάσει κριτηρίου χώρου . Δεν είχαν πολύ χώρο για κολύμπι .

Επίσης μιας και ο θερμοστάτης δεν μου χρειάζεται , αποφάσισα να τον δωρίσω σε όποιο απο τα μέλη του φόρουμ που τον χρειάζεται .
Είναι χρησιμοποιημένος 4-5 μέρες . Ορίστε και μία φωτογραφία .

http://s10.postimg.org/4ut4s7u6d/201...328_Page_1.jpg

Το email μου είναι : fotisamor79@gmail.com

Τάκης 22-02-16 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotisamor (Μήνυμα 923920)
Επίσης μιας και ο θερμοστάτης δεν μου χρειάζεται , αποφάσισα να τον δωρίσω σε όποιο απο τα μέλη του φόρουμ που τον χρειάζεται .
Είναι χρησιμοποιημένος 4-5 μέρες . Ορίστε και μία φωτογραφία .

Κράτησέ τον, αχρείαστος να είναι αλλά να υπάρχει, θα σου πρότεινα να μη τον δώσεις

fotisamor 24-02-16 15:26

Δεν το περίμενα ποτέ, πως τρία ψάρια μπορούν να σου δημιουργήσουν τέτοιο πονοκέφαλο !!!!!

Λοιπόν , σε αυτή την φάση που βρίσκομαι , δύο είναι οι λύσεις :

- Δίνω τα χρυσόψαρα και αλλάζω την σύνθεση κατάλληλη σύμφωνα με τα λίτρα του ενυδρείου .

- Αλλάζω ενυδρείο και πάω σε τουλάχιστον 250 λίτρα .

Τα χρυσόψαρα δεν θέλω να τα δώσω .*

Αντιμετωπίζω όμως τα εξής προβλήματα .
Όπως έχω αναφέρει το ενυδρείο φιλοξενείται σε επαγγελματικό χώρο , οπότε περιορίζεται ο χώρος που μπορεί να μπει το νέο ενυδρείο . Τι περιορίζεται δηλαδή , που μόνο μια θέση υπάρχει ...

Βέβαια πρέπει να αλλάξω έπιπλο , στο οποίο πέρα τα του ενυδρείου , υπάρχουν μέσα το ρολόι της ΔΕΗ , και άλλα αντικείμενα της δουλειάς .
Δεν υπάρχει παροχή νερού κοντά . Μόνο στο πατάρι .

Έχω κοιτάξει κάποια ενυδρεία του εμπορίου , αλλά έχω και την τύχη ένας γείτονας επαγγελματίας τζαμάς να έχει ένα έτοιμο ενυδρείο ιδιοκατασκευή προς διάθεση 120*50*60 . Την τιμή του δεν την γνωρίζω ακόμα .
Απο έρευνα μέσω ιντερνετ και σύμφωνα με το χώρο που διαθέτω μπορώ να πάω max στα 350 λίτρα .

*Δεν θέλω να τα δώσω γιατί εδώ και ένα χρόνο που τα φροντίζω και τα βλέπω να αναπτύσσοντε , κάπως έχω δεθεί μαζί τους . Επίσης η ιδέα αλλαγής ψαριών μικρού μεγέθους δεν μου πολυαρέσει.

Κυρίες και κύριοι δώστε τα φώτα σας , παρακαλώ .
Τι χρειάζεται ένα ενυδρείο 350 λίτρα , εξοπλισμός , φροντίδα κτλ
:smt120

Σε περίπτωση που αποφασίσω να τα επιστρέψω , μονόδρομος είναι το pet shop ????

Artemisia 24-02-16 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotisamor (Μήνυμα 924671)
Δεν το περίμενα ποτέ, πως τρία ψάρια μπορούν να σου δημιουργήσουν τέτοιο πονοκέφαλο !!!!!

Λοιπόν , σε αυτή την φάση που βρίσκομαι , δύο είναι οι λύσεις :

- Δίνω τα χρυσόψαρα και αλλάζω την σύνθεση κατάλληλη σύμφωνα με τα λίτρα του ενυδρείου .

- Αλλάζω ενυδρείο και πάω σε τουλάχιστον 250 λίτρα .

Τα χρυσόψαρα δεν θέλω να τα δώσω .*

Αντιμετωπίζω όμως τα εξής προβλήματα .
Όπως έχω αναφέρει το ενυδρείο φιλοξενείται σε επαγγελματικό χώρο , οπότε περιορίζεται ο χώρος που μπορεί να μπει το νέο ενυδρείο . Τι περιορίζεται δηλαδή , που μόνο μια θέση υπάρχει ...

Βέβαια πρέπει να αλλάξω έπιπλο , στο οποίο πέρα τα του ενυδρείου , υπάρχουν μέσα το ρολόι της ΔΕΗ , και άλλα αντικείμενα της δουλειάς .
Δεν υπάρχει παροχή νερού κοντά . Μόνο στο πατάρι .

Έχω κοιτάξει κάποια ενυδρεία του εμπορίου , αλλά έχω και την τύχη ένας γείτονας επαγγελματίας τζαμάς να έχει ένα έτοιμο ενυδρείο ιδιοκατασκευή προς διάθεση 120*50*60 . Την τιμή του δεν την γνωρίζω ακόμα .
Απο έρευνα μέσω ιντερνετ και σύμφωνα με το χώρο που διαθέτω μπορώ να πάω max στα 350 λίτρα .

*Δεν θέλω να τα δώσω γιατί εδώ και ένα χρόνο που τα φροντίζω και τα βλέπω να αναπτύσσοντε , κάπως έχω δεθεί μαζί τους . Επίσης η ιδέα αλλαγής ψαριών μικρού μεγέθους δεν μου πολυαρέσει.

Κυρίες και κύριοι δώστε τα φώτα σας , παρακαλώ .
Τι χρειάζεται ένα ενυδρείο 350 λίτρα , εξοπλισμός , φροντίδα κτλ
:smt120

Σε περίπτωση που αποφασίσω να τα επιστρέψω , μονόδρομος είναι το pet shop ????

Μονόδρομος δεν είναι το πετ σοπ , εχω λίμνη με χρυσόψαρα αν δεν τα κρατήσεις ;)
Αλλά πιστεύω ότι θα σου βρούνε λύση και θα τα κρατήσεις :D
Καλή επιτυχία ;) θα παρακολουθώ τις εξελίξεις :D:D:D

tsala 24-02-16 15:45

Μια χαρα ειναι το ενυδρειο που βρηκες..
Ιδιες διαστασεις εχω κι εγω.
Αν θελεις να τα κρατησεις και μπορεις να το παρεις, παρτο.
Μπορεις να φτιαξεις ενα εσωτερικο sump μεσα του και να γλυτωσεις απο τα εξοδα του φιλτρου.

Lth1 24-02-16 15:53

Καλως ηρθες και απο εμενα...
Κααταρχας τι μεγεθος εχουν τα χρυσοψαρα σου???Απο τις φωτο δεν μπορω να καταλαβω και πολλα...για ενα ενυδρειο οχι ανεξαρτητως λιτρων θες 2 φιλτρα...εναν θερμοστατη 1βαττ ανα λιτρο(χοντρικα)μην παρεις μαγνητες γτ χαρακωνεις καμια φορα το τζαμι αθελα σου...φωτισμος...τεχνικος αυτα πανω κατω
Επειτα θελεις αντιχλωριο prime κατα προτημηση...χιων αλατι παρε αχρειαστο να ειναι για καμια θεραπεια...μελαφιξ επισης για θεραπεια αχρειαστο και αυτο...διαφορα ειδη τροφων διοτι χρειαζεσαι ποικιλια...δεν νομιζω ναα ξεχναω κατι..
Το σημαντικο ειναιι σταθερες αλλαγες της ταξεως 1/3 μια φορα την εβδομαδα...και αν το ενυδρειο εκει που θα μπει εχει φως παρε και ενα φυλλοδεντρο να το βαλεις μεσα να σου αποροφα τα νιτρικα...
Αυτα :-)

delta66 24-02-16 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotisamor (Μήνυμα 924671)
Τα χρυσόψαρα δεν θέλω να τα δώσω .*

Κυρίες και κύριοι δώστε τα φώτα σας , παρακαλώ .
Τι χρειάζεται ένα ενυδρείο 350 λίτρα , εξοπλισμός , φροντίδα κτλ
:smt120

Σε περίπτωση που αποφασίσω να τα επιστρέψω , μονόδρομος είναι το pet shop ????

Στο λινκ που σου δωσανε στο 14 ποστ, γραφει τα παντα και για εξοπλισμο.
Τα βασικα για χρυσοψαρα ειναι ενυδρειο, εξ. φιλτρο και θερμομετρο.
Μετα ειναι η diy ψυξη με ανεμιστηρακια και κοντρολερ (καθοσον ψαρια κρυου νερου)
Απο εκει και μετα οτι παρεις παραπανω απο τα υπολοιπα που γραφει, τοσο το καλυτερο.

Κοιτα κι αυτα απο ετοιμα ενυδρεια (μαζι με το επιπλο ειναι).
121 χ 41 χ 55 (υψος) http://www.petsupermarket.gr/8444/%C...%83%CE%B7.html
121 χ 51 χ 62 (υψος) http://www.petsupermarket.gr/8447/%C...%83%CE%B7.html
150 x 50 x 65 (υψος) http://www.petcity.gr/eshop/index.ph...ro-373l-detail
Κοιτα και σε αλλα μαγαζια μηπως βρεις καλυτερες τιμες για αυτα.

Οχι δεν ειναι μονοδρομος το πετσοπ για επιστροφη.
Μπορει να βρεθει καποιο καλο ενυδρειο ή λιμνη συνχομπιστα να τα παρει (στις αγγελιες).
Προσοχη μονο γιατι ζητανε ψαρια και κατι τυποι που τα θελουν για ζωντανη τροφη σε ψαρια θηρευτες.
Τσεκαρεις που θα πανε.

tsala 24-02-16 16:05

Θερμαντηρας δεν χρειαζονται.
Ουτε δυο φιλτρα.. Εκτος αν θελεις να δωσεις αλλα 200 ευρω για φιλτρα.
Ενα σαμπ εξωτερικο η εσωτερικο και καθαρισες.
Και φυσικα ανεμιστηρακια,οπως ειπε ο Σπυρος.

Lth1 24-02-16 16:22

Αν δεν θελει να μπλεξει με σαμπ γιαννη χρειαζονται 2 φιλτρα...εσωτερικο σαμπ δεν συμφωνω γτ κοβεις λιτρα στα ψαρια...θερμαντηρας χρειαζεται σε κατασταση αναγκης..φυσικα ανεμιστηρακια που ξεχασα...

Τάκης 24-02-16 16:22

Οτι σου είπαν τα παιδιά πριν.
Δες πόσο δίνει αυτό το ενυδρείο ο τζαμάς και σε τι κατάσταση είναι, αν είναι πολύ καιρό χωρίς νερό , αν έχει διαρροές κλπ.
Θερμαντήρας δεν είναι απαραίτητος, θα πρέπει όμως να έχει καπάκι γιατί τα χρυσόψαρα μετατρέπονται και σε δελφίνια , πηδάνε έξω :) και φυσικά στο καπάκι θα βάλεις και ανεμιστηράκια
Για νερό βάλε λάστιχο και τράβα από το πατάρι όπως και αν δεν έχεις αποχέτευση κοντά σου με λάστιχο το στέλνεις εκεί. Αν το στήσεις σωστά μια φορά την εβδομάδα θα τα χρησιμοποιείς.
Φίλτρα , μπορείς και σαμπ, εσωτερικό ή εξωτερικό, μπορείς και ένα εξωτερικό καλό ή 2 μικρότερα, εξαρτάται κατά πόσο πιάνουν τα χέρια σου ή πόσα χρήματα διαθέτεις
για φωτισμό δεν χρειάζεται να πας σε κάτι ακριβό, απλό φως για να τα βλέπεις, ο φωτισμός είναι πιο πολύ για αν θες να βάλεις και φυτά και πάλι αν αυτά αντέξουν με τα χρυσόψαρα, και επίσης μπορείς να ξεκινήσεις με 1-2 απλές λάμπες και αργότερα κάνεις αναβάθμιση.
Είναι καλύτερα να δεις τις δυνατότητες που έχεις , να σκεφτείς και να υπολογίσεις που θα βάλεις τι και πως θα στήσεις όλο τον εξοπλισμό και μετά αρχίζεις τις αγορές, μην αγοράσεις τίποτα αν δεν τα σκεφτείς όλα

tsala 24-02-16 16:25

Δεν υπαρχει ωρα αναγκης για μονοουρα χρυσοψαρα σε εσωτερικο χωρο..
Κοβεις χωρο ναι, αλλα γλυτωνεις πολλα λεφτα..
Εγω αυτο κανω στα ενυδρεια μου, κι ας χανω 20-30 λιτρα.

Lth1 24-02-16 17:50

Γτ δεν υπαρχει κατασταση αναγκης σε εσωτερικο χωρο για τα μονοουρα??Συμφωνω για το εσωτερικο χωρο κτλ κτλ..και για το χρηματικο ποσο...απλα δικη μου οπτικη πλευρα ειναι οτι δεν θα ηθελα τεχνικο εξοπλισμο μεσα στο ενυδρειο...η θαα ηθελα οσο τον δυνατον λιγοτερο...

tsala 24-02-16 18:10

Καλο ειναι το εξωτερικο σαμπ..
Καλυτερο απο το εσωτερικο, γιατι εχει πολυ περισσοτερο χωρο για υλικα και ανεση για να δουλεψεις και να πειραξεις η και καθαρισεις τον εξοπλισμο σου..
Το εσωτερικο εχει αλλα καλα ομως..
Δεν υπαρχουν καλαμπαλικια απο δω κι απο κει ,τρυπες στα τζαμια , ελευθερος χωρος στο ντουλαπι κλπ.
Τα παντα εχουν και θετικα και αρνητικα, ο καθενας κρινει και διαλεγει για το τι τον βολευει.;)

Γιατι απλα δεν υπαρχει :D
Τα ψαρια ειναι κρυου νερου ,τα συγκεκριμενα παγωμενου θα ελεγα..
Δεν βρισκω κανενα λογω για θερμανση.
Ουτε ασθενεια ειναι ωρα αναγκης, πχ το ich.
Μπορει να γινει θεραπεια και χωρις ανοδο θερμοκρασια ς , απλα θα παρει λιγο παραπανω.
Προσωπικα εχω απο το '12 χρυσοψαρα σε εξωτερικο χωρο (βορεια ελλαδα) , παντα ειχα μονοουρα μονο(μεχρι και το 15 που εβαλα θερμανση και τα fancy μεσα).
Δεν ειχα βαλει ποτε θερμανση , εκτος απο τον περσινο χειμωνα που το θερμομετρο εγραψε μηδεν.
Τοτε το λειτουργησα για λιγο καιρο , για να ανεβει μεχρι τους 5-6 βαθμους.
Δεν θα παθαιναν τπτ , απλα δεν μου ειχε τυχει τους προηγουμενους χειμωνες και δεν ηθελα να ρισκαρω.
Θεωρω λοιπον πως σε εναν χωρο που η θερμοκρασια δεν προκειται να πεσει ποτε κατω απο 5 βαθμους , δεν χρειαζεται και θερμανση.
Αναφερομαι μονο σε μονοουρα χρυσοψαρα, τα fancy ειναι αλλο ψαρι.

Harris1 24-02-16 18:18

+1 επαυξάνω στο μεγαλύτερο ενυδρείο. Και τον φωτισμό όμως! Είναι πολύ όμορφο με φως και φυτά. Μπορώ να πω οτι το πέτυχα και κατάφερα κάποια φυτάκια να αντέξουν με τα χρυσόψαρα.
Σε ενυδρείο θα έλεγα κάτι με καπάκι - παρόλο που υπάρχουν ωραίες λύσεις κρεμαστών φωτιστικών. Και ωραία τα φυτά να φαίνονται από πάνω:)
Ομως λέω ακόμα καπάκι, γιατί με την ανούμπια που θα μπει σιγά σιγά θα αρχίσουν οι άλγες και κατά συνέπεια τα ραμ σορν σαλιγκάρια.

Τάκη επί τη ευκαιρία, υπάρχει άλλο σαλιγκάρι να κάθεται με χρυσόψαρα και Ramshorn? Και Συνφορουμίστες ?:)

Το καπάκι το έλεγα, γιατί λένε πως τα Ramshorn ξεμυτίζουν, παρόλο 4 μέρες που τα έχω κανένα δεν μου πέρασε την ειφάνεια νερού.

Περνάνε? Και οπως θα κατάλαβες και εγώ νέος.:):):)

να πω ακόμα για τον θερμοστάτη κράτα τον, γιατί δεν ξέρεις τι θερμοκρασίες θα χτυπήσεις κανένα χειμώνα. Πέρυσι έπιασα 19 και χρειάστηκε, εντωματαξύ φέτος δεν πήγε κάτω από 22. Και τώρα που έκλεισα το καπάκι να μην φεύγουν τα σαλιγκάρια, έχω φτάσει 24!!
Τέλος για την μπλε πέτρα με τις μπουρμπουλήθρες, θάψε την και μπορείς να την διακοσμήσεις, με κάτι πιο φυσικό, μια πέτρα με σπηλιά, συστάδα πέτρων, ξύλα, έτσι. Και πρόσεξε στο νέο σου να τους βάλεις ψιλή άμμο γιατί τους αρέσει να μασουλάνε και το πιο μεγάλο χαλικάκι, μπορεί να το καταπιούν, (μπορούν? να μαθαίνω και εγώ τίποτα,,.)

tsala 24-02-16 18:23

Ουφ....
Τα common, comet και shubunkin ειναι για λιμνες,
Χειμωνα- καλοκαιρι.
ΔΕΝ χρειαζονται θερμανση, ΔΕΝ ειναι fancy.
Καπακι οπωσδηποτε, οχι για τα σαλιγκαρια , αλλα για τα χρυσοψαρα , τα μονοουρα πηδανε σαν τρελα αν θελουν.
Σαλιγκαρια μπαινουν nerite,apple (αν το δεχτουν ευκολα), m.tuberculata.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02922 seconds with 11 queries