Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   Αλλαγή Λίμνης...... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47138)

sonic 18-12-10 15:39

Αλλαγή Λίμνης......
 
1 Συνημμένο(α)
Οπως γράφει ο τιτλος μετα απο πολυ (όριμη:rolleyes::rolleyes::rolleyes:) σκέψη έκανα αλλαγή setup στο Aquael 240 μου μετα απο πολυ ψάξιμο και :smt084 με τα πετ σοπ εδω τις ρόδου είπα να αρπάξω την ευκερεία που πέτυχα σημερα το πρωι και το έκανα έδωσα τον ζωολογικό κήπο μου με τα mbuna και πήρα 5 πανέμορφα Tropheus duboisi αυριο θα ανεβάσω φοτο με το spieces tank μου και το καινούργιο ντεκορ της λιμνης tanganika μου...

nikosm1 18-12-10 15:57

Πανέμορφα ψαράκια.
Το ενυδρείο σου όμως είναι οριακό προς τα κάτω γι' αυτά. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 300 lt (ο Konings ζητάει 500 lt) . Δεν είναι τόσο επιθετικά, όσο τα υπόλοιπα είδη Tropheus, παρ' όλ' αυτά όμως είναι αρκετά επιθετικά και γι' αυτό ένα κοπαδάκι 10-12 ψαράκια είναι απαραίτητο για να διαχέεται η επιθετικότητα. Μην ξεχνάς οτι μέσα από εκεί θα χτιστεί η ιεραρχία της αποικίας.
Από την αρχή φρόντισε να έχεις στο ντουλαπάκι κάψουλες μετρονιδαζόλης (Flagyl), που θα πάρεις από το φαρμακείο, γιατί μέχρι την προσαρμογή τους είναι πολύ ευαίσθητα σε bloat. ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ. Είναι αυστηρά φυτοφάγα (aufwuchsφάγα:grin::grin:).
Να τα χαίρεσαι.

sonic 18-12-10 16:24

Ευχαριστω νικο αυτες η κάψουλες μετρονιδαζόλης τι ακριβως ειναι???

nikosm1 18-12-10 16:43

Κανονικές κάψουλες από το φαρμακείο. Οι άνθρωποι τις παίρνουμε για προβλήματα στα έντερα. Και για τον ίδιο λόγο τις δίνουμε και στα Tropheus σε αναλογία 1mg ανά 100 lt άν θυμάμαι καλά.

sonic 18-12-10 16:58

ααα οκ σε ευχαριστω :grin:

sonic 19-12-10 13:08

Και ιδού οι μπόμπιρες
 
5 Συνημμένο(α)
Το νεο μου Spieces Tank...

Κλεόβουλος 19-12-10 21:24

Να τα χαίρεσαι φίλε μου αλλά πάρε υπόψη σου αυτά που είπε ο Νίκος ;)
Τώρα είναι μικρά...αργότερα.?..:smt017

domresvanis 19-12-10 23:48

Kαλο θα ητανε να εχεις τουλαχιστον 12-15 απο τα Duboisi για να μην εχεις προβληματα στο μελλον.
Αν δεις τα μικρα να μην κολυμπανε συνεχεια , να ειναι ενεργητικα , να καθονται χαμηλα στο ενυδρειο και να φτυνουν το φαγητο τοτε εχεις bloat.
Πρεπει να βαλεις αμεσως φαρμακο στο ενυδρειο γιατι μπορεις να τα χασεις ΟΛΑ μεσα σε 1-2 μερες.
Ενα φαρμακο που δουλευει παντα για μενα ειναι το OCTOZIN.
Με το που θα δεις τα συπτωματα πρεπει να βαλεις το φαρμακο ΑΜΕΣΩΣ γιατι οσο πιο γρηγορα το κανεις τοσο πιο πολυ πιθανοτητες εχεις να τα σωσεις.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ...ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ BLOAT..

sonic 20-12-10 11:09

Ναι παιδια το εχω υποψην αλλα εδω που ειμαι δεν εχω επιλογες στα ψαρια και ποσο μαλλον σε ποσσοτητες και παραγγελιες στα πετ σοπ εδω κανουν ετσι λενε τουλαχιστον εχω κανει παρα πολλες φορες αλλα ποτε δεν ερχονται δεν ξερω γιατι παντως τα ψαρακια τρεχουν σαν τρελα και ειναι υγιεστατα μονο σπιρουλινα τους δινω και εχουν υπεροχο χαρακτηρα ειδη ξεχωριζω τα αρσενικα απο τα θυλικα απο την συμπεριφορα τους βασικα θελω να κρατησω ενα χαρεμακι με 3 θυλικα και 1 αρσενικο

Κλεόβουλος 20-12-10 11:18

Ξαναδιάβασε αυτά που λέει ο Νίκος πιο πάνω (δεν μπαίνουν σε χαρέμι αυτά τα ψαράκια αλλά σε ομάδα τουλ.10 ατόμων και μεταξυ αυτών 1-2 αρσ.)
Διάβασε κι εδώ
http://www.cichlid-forum.com/articles/t_duboisi.php

Crazy_Beaver 20-12-10 11:20

Φίλε έχω διαβάσει γα κάποιες εξεραίσεις ανθρώπων που κράτησαν χαρέμι ακόμα και ζευγάρι βέβαια κυρίως από τις ΗΠΑ όποτε δεν ξέρω τι αποτελέσματα είχαν αλλά κατα κύριο λόγο λέγεται πως μία αποικία πρέπει να ξεκινα τουλάχιστον από 12-15 ψαράκια μιας και είναι πιθανό να χάσεις κανένα στην αρχή και ακόμα δεν μπορεις να εισάγεις αντικαταστάτες μετά!

sonic 20-12-10 13:30

Παιδια τα εχω διαβάσει ολα αυτα που μου λέτε αλλα είμαι οριακά προς τα κάτω στα λίτρα αμα βάλω όσα χρειάζονται το ξέρω οτι έχεται δικιο και δεν διαφωνώ

domresvanis 20-12-10 14:23

Sorry παιδια αλλα μπορεις παντα να προσθεσεις και αλλα Τropheus στα ηδη υπαρχοντα χωρις κανενα προβλημα φτανει τα νεα ψαρια που θα βαλεις να ειναι 2-3 ποντους μικροτερα απο τα παλια και να ειναι τουλαχιστον 5-6 ...
Προς το παρον εχω 20 Duboisi σε 240 λιτρα γυρω στους 5.5-6 ποντους και ειναι μια χαρα.Μπορουν να ζησουν σε αυτα τα λιτρα για ολη τους την ζωη αλλα ΔΕΝ θα μεγαλωσουν παραπανω απο 1-2 ποντους ακομα στην καλυτερη περιπτωση.
Εγω βεβαια τα εχω προσωρινα εκει και σε κανα δυο μηνες θα πανε σε ενα 120χ60χ60 για 3-4 μηνες και μετα σε ενα 180χ60χ60 για να πιασουνε το μεγαλυτερο δυνατον μεγεθος ..
Αν παντως εχεις 1 αρσενικο και 3 θυληκα ειναι πολυ λιγα και στην πορεια (1-2 χρονια μετα)οταν μεγαλωσουν θα τα χανεις το ενα μετα το αλλο..
Βαλε τουλαχιστον 12-15 συνολικα για να μην προβληματιζεσαι για το μεγεθος του ενυδρειου για τους επομενους 5-6 μηνες..
Ετσι κι αλλιως στην πορεια θα αγορασεις μεγαλυτερο αφου αρχισες με Τροφεους..
Καλη συνεχεια....

sonic 20-12-10 14:29

Ναι όντως θα πάω σε μεγαλυτερο ενυδρειο οχι τωρα ομως γιατι ο jack noris (γυναικα) Καραδοκεί με το δίκανο μόλις βρω ξανα duboisi να είστε σιγουροι οτι θα βάλω αλλη μια πεντάδα..ευχαριστω για ολα ξέρω οτι ολα τα σχολια ειναι καλοπρωέρετα

domresvanis 20-12-10 14:36

Και ξερεις ποια ειναι η πλακα ε? θα βαλεις και αλλα τροφεους(διαφορετικα) μαζι με τα duboisi στο μεγαλυτερο ενυδρειο και θα κρατησεις το παλιο για να βαζεις τα μωρα.Και μετα θα παρεις και αλλο ενυδρειο για να βαλεις αλλα Τροφεους και κανα ερετμοντους κυανοστικτους και παει λεγοντας...
Και αλλα Τροφεους ...πολλα Τροφεους....
Προσεχε μονο την γυναικα να την εχεις χαρουμενη για να εισαι και εσυ καλα...

nikosm1 20-12-10 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από domresvanis (Μήνυμα 524773)
................. και κανα ερετμοντους κυανοστικτους και παει λεγοντας.....................................

Παίζεις με τον πόνο μου τώρα :(:(

sonic 20-12-10 15:33

Ευτυχως δεν μου αρεσουν εμενα αν και θα είθελα ενα ενυδρειο με pygocentrus caribe...

sonic 29-01-11 18:34

6 Συνημμένο(α)
ενα μηνα μετα

georgetax 02-02-11 23:54

Καλησπερα
Θα χρειαστείς σίγουρα μεγαλύτερο ενυδρείο έχει δίκιο ο κλεοβουλος και ο νίκος . Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά αλλά εχουν γίνει τέτοιες προσπάθειες πολλες στο παρελθόν που δεν βγήκαν σε καλο.πολύ στρες και μετά ερχονται και ολα τα υπόλοιπα. Συγνώμη αλλά δεν το λέω κακοπροερετα απλά είναι κρίμα να πάει κάτι στραβά.θα μπορούσες να κανεις μια παραγγελια με πολλά ψάρια από κάποιο κατάστημα θα ήταν το ιδανικό. Το είδος χρειάζεται λίτρα και πέτρες για να αποφευχθούν πολλα πράγματα


Εύχομαι και ελπίζω να πάνε όλα καλά φυσικά , καλή συνέχεια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01770 seconds with 11 queries