Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Την βοηθεια σας σε Aquascape (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39061)

aiptek 24-03-10 18:39

Την βοηθεια σας σε Aquascape
 
4 Συνημμένο(α)
μετα την παρουσιαση της κατασκευης του ενυδρειο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35272
ηρθε η στιγμη του στησιματος....εδω μπορω να πω οτι δυσκολευομαι,το εχω χαλαση πανω απο δεκα φορες μεχρι τωρα:(:mad::(
προσπαθω να στησω πετρες ξυλα και να αρχισω το φυτεμα
εβαλα 3 κομματια anubia στα ξυλα...
θελω να βαλω moss,βελισνερια,εχινοδορος νομιζο λεγεται και κανενα αλλο ειδος anubia και οτι αλλο ευκολο φυτο εχει.

Συνημμένο Αρχείο 29473

Συνημμένο Αρχείο 29474

Συνημμένο Αρχείο 29475

Συνημμένο Αρχείο 29476

δεκτες ολες η παρατηρησεις(γνωμες)....:smt052

michael_s 24-03-10 18:48

πολυ ομορφο το στησιμο... περιμενουμε κι άλλες φωτο με τα υπολοιπα φυτα!!
Η ριζα ειναι φοβερη!και οι πετρες επισης!!

Dimis 24-03-10 19:01

Ομορφο στησιμο και θα γινει ομορφοτερο αν εβαζες περιμετρικα απο το φιλτρο ενα τειχος με βαλισνεριες ωστε να το κρυψεις και να επιανες πανω στις τρυπες των πετρων μερικες μικροσωμες ανουμπιες και μερικα μικροσορουμ.
Μος δεν θα εβαζα,θα το αφηνα ετσι οπως σου ειπα με μερικες πινελιες πρασινου μονο για να μην χασει τον χαρακτηρα που εχει ηδη και ειναι υπεροχος.

aiptek 24-03-10 19:09

ευχαριστω ρε παιδια γιατι εχω πελαγωση...
δεν μπορω να καταληξω καπου.
οσο για τα φυτα ειναι το δευτερο acuascape που θα γινει...
δηλαδη προσπαθω να στυσω της πετρες και τα ξυλα πρωτα και μετα να βαλω φυτα...
αν ειναι ευκολο και αλλες γνωμες:smt052

kingrim 24-03-10 20:54

ωραιο εγω θα εβγαζα την πετρα που εχεις μπροστα ωστε να γινει ενα μισο φεγγαρο απο αμμο και θα την εβαζα πανω στις αλλες κεντρο-δεξια η ριζα ειναι φοβερη!!!!!

Πάνος 24-03-10 21:34

πολυ ομορφο! :p και προτωτυπο.
γενικοτερα διαφωνω με τη χρηση 2 διαφορετικων πετρωματων (εχεις βοτσαλο και λαβα) αλλα ετσι οπως τα εχεις τοποθετησει φαινεται να περνας απο μια ζωνη π.χ.οχθης ποταμου σε μια παρακτια ζωνη....κανεις εναν σαφη διαχωρισμο οτι δεν προκειται για τον ιδιο βιοτοπο αλλα 2 διαφορετικους. γιαυτο το λογο και δε θα εβαζα αριστερα κανενα φυτο για να κρατησω το διαχωρισμο αυτο. μονο στο δεξι "συγκροτημα".
τι ψαρια θα βαλεις??

Χριστόφορος Μίχας 24-03-10 21:49

Συμφωνώ και εγώ με τον διαχωρισμό. Πίσω δεξιά μπορούν να μπούν βαλισνέριες, στη ρίζα να δεθεί και κανά μικροσόρουμ και χαμηλά στο χαλικι γύρω από τη ρίζα, μικρά φυτά τύπου ελεόχαρις παρβούλα, ή εχινόδωροι τενέλους.
Τώρα στην αριστερή πλευρά για να μην φαίνεται τόσο διαφορετική, ίσως να μπορούσε πάνω στις πέτρες να δεθεί λίγη τζάβα μος. Το στήσιμο στις πέτρες είναι πολύ ωραίο. Μοιάζει φυσικό !!!

Raven 25-03-10 02:26

Πιστευω οτι αν και ομορφο στο ματι, τωρα που δεν εχουν μπει ακομα τα φυτα, αργοτερα οι πετρες απο την μια και τα ξυλα απο την αλλη, θα δειχνουν εκτος τοπου εντελως.Οταν εχουμε 2 εντελως διαφορετικης υφης υλικα, καλο ειναι να τα συνδυαζουμε και οχι να τα χωριζουμε γιατι τοτε το στησιμο διαχωριζεται σε 2 διαφορετικα ενυδρεια.
Στην θεση σου και στον περιορισμο των 90 λιτρων, θα εκανα στησιμο "πυραμιδας". Δηλαδη θα εβαζα τις πετρες πρωτα κοντα στα 1/4-3/4 και θα εμπλεκα πανω τους τα ξυλα. Ας εφταναν τα κλαδια μεχρι την επιφανεια..με λιγη moss πανω-πανω και ανουμπιες μεσα στο συμπλεγμα θα εδειξνε πιστευω τελειο. Πισω απο αυτη τη πυραμιδα θα αφηνα χωρο και θα εβαζα μια κουρτινα απο βαλισνεριες, ή καποιο αλλο ψηλο φυτο οπως πχ μια Nymphaea rubra.
Δεξια κι αριστερα μικροσωμα ευκολα επισης φυτα και μπροστα ενα ευκολο γρασιδι.
Νομιζω οτι το αποτελεσμα αυτο θα ηταν πολυ φυσικο και εντυπωσιακο ταυτοχρονα. Ασχετα ομως απο το τι λεμε εμεις, τον τελικο λογο τον εχεις εσυ, σε συνδυασμο με το τι θες να κανεις και τι ζωντανα θα φιλοξενησει το ενυδρειο ;)

aiptek 25-03-10 09:34

σας ευχαριστω ολους...η γνωμη σας μου ειναι πολυτιμη:smt052:smt041:smt052

ισως να ειναι αυτο που δεν μου καθετε καλα στο ματι(η χρηση διαφορετικων υλικων)...:(
ενα αλλο λαθος ειναι που προσπαθω να γινει ομορφο με της πετρες και τα ξυλα χωρις να υπολογιζω τα φυτα...δεν ξερω εχω μπερδευτη.
οσο για τα ψαρια για γκαπαγκια λεω...αλλα και εδω θα δω τον οκτωμβριο θα βαλω ψαρια...θελω το Acuascape να μου αρεσει πρωτα μετα ειναι δυσκολο να γινουν αλλαγες

το ενυδριο ειναι 600 λιτρα...λαθος μου που δεν το αναφερα και απλα εβαλα ενα λινκ απο την κατασκευη του.

platy 25-03-10 09:59

ισως θα μπορουσες να ελαφρυνεις την αποκει γωνια απο τις τοσες πετρες με προυποθεση να μπουν εκει τα περισσοτερα φυτα...(ανετα ακολουθεις το μοτιβο των νησιων πετρες αριστερα ριζες δεξια) αλλιως φροντιζεις ωστε και τα 2 υλικα να βρισκονται και στις δυο μεριες

paco 25-03-10 11:03

πρωτου το χαλασεις προσθεσε καποιες απο τις πετρες που εχεις στο κατω μερος των ριζων και ενδιαμεσα στις δυο ντανες καποιες χωμενες μεσα στην αμμο διασπαρτες οχι σε ευθεια και ριξε μια ματια παλι
λεω μηπως

aiptek 27-03-10 10:18

ευχαριστω για της ιδεες....σημερα θα ξανα δοκιμασω.
αν καταλαβα καλα ειναι δυσκολο να μπουν δυο διαφορετικα υλικα.:confused:
θα κανω της αλλαγες και θα ανεβασω φωτο...

aiptek 27-03-10 20:48

8 Συνημμένο(α)
συνεχεια του project...:smt020
σημερα αναγκαστηκα να βαλω τα χρυσοψαρα στο ενυδρειο,γιατι πηρα φυτα πολλα και επρεπε καπου να τα βαλω με τα γλαστρακια και ετσι μπηκαν στο παλιο...:smt084
πηρα και το βιολογικο υλικο που ειχα εδω και δυο χρονια μεσα στο αλλο και ειναι περιπου 2 λιτρα substrat pro καπως ετσι λεγετε και το εβαλα στο σαμπ.
εκανα και καπιες αλλαγες δειτε παρακατω και πειτε μου την γνωμη σας...:smt052

Συνημμένο Αρχείο 29660

Συνημμένο Αρχείο 29661

Συνημμένο Αρχείο 29662

Συνημμένο Αρχείο 29663

Συνημμένο Αρχείο 29664

Συνημμένο Αρχείο 29665

Συνημμένο Αρχείο 29666

Συνημμένο Αρχείο 29667

τα φυτα δεν ξερω τη ειναι αν ξερει καποιος ας πει...
με επιασε μια τρελα και πηρα οτι βρηκα(δεν εχει και πολλα φυτα στην πολη)
τον ειχα πει να φερει τζαβα και δεν εφερε.
για πειτε καμια γνωμη...:smt041

Πάνος 28-03-10 23:53

τα φυτα σου 4η, 7η φωτο και το "γρασιδακι" στη περιοχη με τις πετρες ειναι υδροφιλα και οχι υδροβια οποτε και ακαταλληλα για ενυδρεια. θα σου χαλασουν και θα σηκωσουν αμμωνια...βαλε μια αγγελια για κλαδεματα ;)

panospkk 29-03-10 08:36

...δεν είμαι και ο ειδικός στο aquascape, μπορώ όμως να πω ότι τα υλικά που χρησιμοποιείς ειναι φανταστικα.

aiptek 30-03-10 10:03

9 Συνημμένο(α)
τελικα εκανα κατι αλλο,μου αρεσε...:)
η δρακενα με το ενα κοκκινο φυτο εφυγαν,εμεινε ενα κοκκινο και η τζαπονικα οπου θα φυγουν και αυτα.:smt084

Συνημμένο Αρχείο 29722

Συνημμένο Αρχείο 29723

Συνημμένο Αρχείο 29730

Συνημμένο Αρχείο 29724

Συνημμένο Αρχείο 29725

Συνημμένο Αρχείο 29726

Συνημμένο Αρχείο 29727

Συνημμένο Αρχείο 29728

εδω προσθεσα ενα κοματι ξυλου για κορυφη...

Συνημμένο Αρχείο 29729

panospkk 31-03-10 09:18

συγχαρητήρια φίλε μου... αξιολογότατο.... μπράβο και πάλι

paco 31-03-10 10:41

αξιζε η αλλαγη οι πετρες σου δενουν πολυ καλυτερα με τα μοπανια
και δειχνη πιο φυσικο
καλη συνεχεια

aiptek 11-04-10 19:15

8 Συνημμένο(α)
στο τελος θα με βρισετε...:rolleyes:
αλλαξα το σκηνικο παλι,μερικες φωτο παρακατω...:grin:

Συνημμένο Αρχείο 30161

Συνημμένο Αρχείο 30162

Συνημμένο Αρχείο 30163

Συνημμένο Αρχείο 30164

Συνημμένο Αρχείο 30165

Συνημμένο Αρχείο 30166

Συνημμένο Αρχείο 30167

Πειτε καμια γνωμη...:smt052
java εδω στη Σερρες δεν μπορω να βρω,αν υπαρχη κανενα κλαδεματακι να μου στειλετε...:(

platy 11-04-10 19:26

δεδομενου οτι εχεις να κανεις με ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο το ακουασκειπ δεν ειναι και τοσο ευκολο..το εκανες πολυ ωραιο..πιστευω πως θα ηταν εδειχνε λιγο καλυτερα αν βολευες και την δεξια μεγαλη ριζα στο αριστερο μερος και αφηνες στο δεξιο μερος μονο ενα μικρο κομματακι ριζας ..(περιεργο αλλα ετσι το φανταζομαι)...τι κατοικους εχει θα εχει??

aiptek 11-04-10 19:32

ευχαριστω...ξερω ειναι δυσκολο το aquascape,θα το καταφερω με την βοηθεια σας που θα παει.:smt052
λεμε να βαλουμε γκαμπι και οτι αλλο παει μαζι,τωρα εχει δυο χρυσοψαρα.

achisael 11-04-10 19:32

πολυ καλο... μπραβο...
καλα που τα βρισκετε ολοι τοσο ωραια ξυλα??:smt041:smt041

platy 11-04-10 19:58

το ακουασκειπ δεν θα μου εκανε για γκαπυ..(θα με ξενερωνε μαλλον) εκτος αν τα θελεις εσεις..φυσικα στο χερι σου ειναι αν θες να βαλλεις αλλα ψαρια να προσπαθησεις να αγορασεις καποια οσμωση (αναλογα και το οικονομικο σου) ενα μεγαλο κοπαδι cardinal tetra θα εδειχνε ωραια αλλιως για ψαρια κρυου νερου σε κοπαδι εχε υποψη σου τα white cloud minnow

aiptek 11-04-10 20:11

δεν εχω προβλημα με τα ψαρακια,ολα μου αρεσουν...οσμοσι ειναι στο προγραμα να παρω,πρωτα θελω κοντρολερ θερμοκρασιας και ph κοντρολερ με co2 μπουκαλα...:D
απλα λεω να το ξεκινησω με μικρα ψαρακια να κοπαδιαζουν για να το χαρω,μετα βλεπουμε οταν θα ειμαι πλειρες απο εξοπλισμο.:cool:

platy 11-04-10 20:19

αυτο σου λεω...για κοπαδοψαρα δες cardinal tetra,neon tetra,black neon tetra,harlequin rasbora (τα harlequin ειναι απο τα αγαπημενα μου) τα white cloud minnow π σ ειπα το co2 τι το θες .? θα το κανεις φυτεμενο?

aiptek 11-04-10 20:27

ναι φυτεμενο με ευκολα οσο γινεται φυτα...
τα harlequin rasbora ειναι η αρλεκινη???

platy 11-04-10 20:46

ναι .οι αρλεκινοι ,αν ειναι ευκολα τα φυτα δεν ξερω αν θα χρειαστεις μπουκαλα περα απο τον φωτισμο και τα λιπασματα..

Raven 12-04-10 00:13

Εγω τωρα τι να πω, εκτος απο ΜΠΡΑΒΟ ! :smt041 Η τριτη φωτογραφια ειναι η αγαπημενη μου. Εκανες ακριβως αυτο που ειχα στο μυαλο μου. Εμπλεξες πετρες και ριζες τελεια. Τωρα θες φυτα.. κι αλλα φυτα (ευκολα).

aiptek 12-04-10 08:47

ευχαριστω για τα καλα σας λογια...:smt052
για τα φυτα εδω Σερρες ειναι ενα θεμα(δεν εχει και πολλα ειδη φυτων).

aiptek 19-06-10 10:11

4 Συνημμένο(α)
εχω την εντυπωση, οτι φτανω στο τελικο αποτελεσμα:p
τζαβα εδω στη σερρες δεν λενε να φερουν:smt084
ειχα και καπια προβληματα με καφε αλγη,αλλα τωρα ειναι σε καλο δρομο...
Συνημμένο Αρχείο 32301
Συνημμένο Αρχείο 32300
Συνημμένο Αρχείο 32299
Συνημμένο Αρχείο 32298


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03244 seconds with 11 queries