Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   πρασινο φελιζολ dow? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65571)

poet 09-10-12 09:35

πρασινο φελιζολ dow?
 
καλημερα στην παρεα....σε ενα 400αρι malawi που στηνω σιγα-σιγα(:smt047:smt047)μου ειπαν στον πατο πριν την αμμο και για μεγαλυτερη ασφαλεια του ενυδρειου να βαλω πρασινο dow...σημερα λοιπον που πηγα σε μια μαντρα με δομικα ειχαν μπλε και μου ειπε η κοπελα οτι ειναι ιδιο πρασινο η μπλε η εταιριες αλλαζουν...σε συζητηση της ειπα οτι θα το βαλω σε ενυδρειο...και η κοπελια τρελαθηκε:confused:μου λεει ωπα-ωπα και εγω ενυδρειο εχω αλλα.....τετοιο πραγμα δεν θα εβαζα ποτε αφου το κυριο συστατικο του συγκεκριμενου υλικου ειναι το πετρελαιο:confused::confused:....οποτε παιδια τι γινετε?μηπως ειναι καποιο αλλο υλικο?ξερει κανεις κατι ...ευχαριστω!!!:rolleyes:

leandros69 09-10-12 09:47

δεν εχει μονο πετρελαιο αλλα και πολυουρεθανη.
αυτοι ηταν και οι λογοι που δεν εβαλα αυτο το πραμα στην ταρατσα μιας και μαζευουμε νερο στη στερνα.

Kotsos 09-10-12 10:34

Όλα τα πλαστικά απο πετρέλαιο γίνονται..
Και ο αφρός πολυουρεθάνης χρησιμοποιήται απο πολλούς για μπακραουντ ενυδρείου..

Εγώ έχω μπλε πάντως.. το πράσινο δεν το έχω δει ποτέ..
Μη φοβάσαι δεν υπάρχει πρόβλημα..;)

ilias ts 09-10-12 10:47

Το συγκεκριμένο υλικό είναι αδρανές και καμία επίπτωση δεν έχει στην ποιότητα του νερού. Μη σας φοβιζουν οι πρώτες ύλες παραγωγής. Άλλωστε το πετρέλαιο και τα παραγωγα και παραπροιοντα του αποτελουν την πρώτη ύλη για την παρασκευη απειρων υλικών που χρησιμοποιούνται καθημερινά. Παράδειγμα, όλα τα πλαστικά αντικείμενα. Οδοντοβουρτσες πλαστικά πιάτα, κουταλια κλπ.Σωλήνες ύδρευσης, προϊόντα μακιγιάζ, προϊόντα που περιέχουν βαζελινη και πολλά άλλα. Αναφέρω μόνο πολύ λίγα από τα πράγματα που χρησιμοποιούμε και ερχομαστε σε άμεση επαφή μαζί τους.
-------------------------
Και ο εξοπλισμός των ενυδρειων μας είναι κατασκευασμένος από πλαστικά, προϊόντα και αυτά του πετρελαίου.

rakita 09-10-12 14:48

Η κοπελα ας κανει καμμια αλλη δουλεια.:smt068:smt068

Οπως προειπαν οι συναδελφοι ετσι ειναι.

Εαν παλι τοσο πολυ σε τρομαξε , μπορεις να "σφραγισεις" ολο το φελισολ με ριτηνη και εισαι ψυχολογικα ενταξη.:smt114:smt114

\/ag 09-10-12 15:08

Δεν υπάρχει θέμα...το ίδιο είναι κ το μπλε κ το πράσινο!Το βάζεις άφοβα...

poet 09-10-12 22:02

ευχαριστω παιδια ολους για της απαντησεις σας....θα παω αυριο το πρωι αλλα σε αλλο μαγαζι εννοειτε....:D:D:D

Butterfly 09-10-12 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 701092)
Δεν υπάρχει θέμα...το ίδιο είναι κ το μπλε κ το πράσινο!Το βάζεις άφοβα...

Θα συμφωνήσω και εγώ :smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01399 seconds with 11 queries