Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reefsafe (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=217)
-   -   Αγορά κλοουν (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64921)

christie 16-09-12 19:27

Αγορά κλοουν
 
παιδια σας παρακαλω οποιος μπορει να με βοηθησει θελω να αγορασω ψαρια κλοουν θαλασσινου νερου αλλα πρωτα θελω να μαθω ποσο κοστιζουν...

Κουραμπιές 16-09-12 19:36

θα μας το μεταφερουν σε καινουργιο θεμα, οποτε απανταω,...συγγνωμη αν θακουστει περιεργη η ερωτηση, ενυδρειο εχεις? Με τι εξοπλισμο? Το ψαρι θαπρεπε ναναι το τελευταιο απο πλευρας κοστους που σε νοιαζει (σε λογικα πλαισια οπως ο κλοουν). Δωσε λιγες πληροφοριες.

christie 16-09-12 20:36

nai exw ena 60litro

Kotsos 16-09-12 20:39

Εξοπλισμό??

sps4ever(niktso) 16-09-12 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 692279)
με τα led να εχουν μεγαλυτερο PAR ανα watt νομιζω με 0,7w/l θασαι οκ. Με επιφυλαξη ομως, ας ακουσουμε τους αλλους.

Αναλογα με το βαθος και με 0.3w/l εισαι super

Κουραμπιές 16-09-12 21:29

για sps?? :confused::confused: δυσκολα.

christie 16-09-12 22:19

Daxei akm kai na mhn agorasw sas parakalw an mporeite enhmerwste me gia thn timh tou ;)

jimmis1974 16-09-12 22:27

Θα σου πρωτεινα να φτιαξεις ορθωγονιο ενυδρειο, μπορεις να κανεις πιο πολλα πραγματα και με μηκος 130 θα το εκτιμησουν πιο πολυ τα ψαρια γιατι θα εχουν περισσοτερο μηκος για κολυμπι .
θα μπορεσεις να κανεις περισσοτερες νησιδες με βραχο , τα κοραλια σου θα απλωθουν καλυτερα και γενικος δεν θα εχεις πολυ στρίμωγμα.
Στο λεω γιατι και γω εχω ορθωγονιο και φιλος μου πριν καιρο εφτιαξε κυβο και το εχει μετανιωσει παρα πολυ , εχει βαλει πολλα κοραλια και ειναι το ενα πανω στο αλλο .
Σκεψου το.
και σκιμερ μπορεις να βρεις ενα με μια αντλια γιατι το hs εχει δυο (μια που το τροφοδοτει νερο και μια που το αφροιζει) , π.χ. σκεψου σε deltek mce600 η σε aquamedic turboflotor multi 1000SL που εχω και γω σε δυο ενυδρεια και ειναι κορυφη,

Και cristie αν μπορεις σε παρακαλω γράφε με Ελληνικους χαρακτήρες

Κουραμπιές 16-09-12 22:34

τελευταιο οφφτοπικ εδω περα, αποτι καταλαβαινω απο εξοπλισμο εισαι γιοκ, κριμα το ψαρι, για να μην μπαινεις καν στον κοπο να απαντησεις. Τιμη εξαρταται απτο μεγεθος δεν εχεις παρα να πας σε ενα πετ σοπ και να δεις το συγκεκριμενο που εχει τι τιμη το δινει. Ανοιξε ενα ξεχωριστο τοπικ για οποιαδηπωτε απορια σου.

christie 16-09-12 23:15

ευχαριστω παρα πολυ! :)

Giwrgos P. 16-09-12 23:21

αα καλαααα! τα ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ :smt068

Κουραμπιές 17-09-12 00:30

Κουκου. Ασε θα πεθανει και θα το καταλαβει...

Giwrgos P. 17-09-12 00:57

απ την αλλη ομως αν δεν παρουμε τις πληροφοριες δεν δινουμε κι εμεις πληροφοριες. κριμα!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorginakos (Μήνυμα 693073)
απ την αλλη ομως αν δεν παρουμε τις πληροφοριες δεν δινουμε κι εμεις πληροφοριες. κριμα!

εν τω μεταξυ τωρα που κοιταξα το προφιλ της το πρωτο της θεμα ειναι αυτο! νταξει τι να πω κατι τετοια με ξενερωνουν αφανταστα πραγματικα!

sailor247 17-09-12 01:08

ενταξει ρε παιδια.μην την σταυρωνεται.ολοι οσοι δεν ξερουν νομιζουν οτι παιρνω ενα ψαρακι το βαζω στο νερο και ειμαι κομπλε.Φυσικα θα επρεπε καποιος να εξηγησει στην κοπελα οτι για να φθασει στο να βαλει ενα κλοουν στο νερο πρεπει να κανει πααααρα πολλα πραγματα ωστε να φθασει στο σημειο να μπορει να παρεχει τις σωστες συνθηκες για ενα ψαρι και μαλιστα θαλασσινου νερου

sps4ever(niktso) 17-09-12 07:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 693002)
για sps?? :confused::confused: δυσκολα.

Τα δικα μου SPS διαφωνουν μαζι σου :D

Giwrgos P. 17-09-12 08:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sailor247 (Μήνυμα 693078)
ενταξει ρε παιδια.μην την σταυρωνεται.ολοι οσοι δεν ξερουν νομιζουν οτι παιρνω ενα ψαρακι το βαζω στο νερο και ειμαι κομπλε.Φυσικα θα επρεπε καποιος να εξηγησει στην κοπελα οτι για να φθασει στο να βαλει ενα κλοουν στο νερο πρεπει να κανει πααααρα πολλα πραγματα ωστε να φθασει στο σημειο να μπορει να παρεχει τις σωστες συνθηκες για ενα ψαρι και μαλιστα θαλασσινου νερου

οχι φιλε sailor247 με βρισκεις καθετο ακριβως.! απ την στιγμη που ο συνχομπιστας σου ζηταει τις βασικες πληροφοριες δεν σου λεω ολες και η αλλη πλευρα αποφευγει να τις δωσει και σου λεει μονο εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο απο κει και περα καταλαβαινεις οτι το ψαρι θα το παρει για να παιξει. απαραδεκτη! το λεω γιατι με νευριασε αφανταστα χτες το βραδυ και δεν με νοιαζει κιολας και να bannαριστω!

Immortal 17-09-12 09:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorginakos (Μήνυμα 693093)
οχι φιλε sailor247 με βρισκεις καθετο ακριβως.! απ την στιγμη που ο συνχομπιστας σου ζηταει τις βασικες πληροφοριες δεν σου λεω ολες και η αλλη πλευρα αποφευγει να τις δωσει και σου λεει μονο εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο απο κει και περα καταλαβαινεις οτι το ψαρι θα το παρει για να παιξει. απαραδεκτη! το λεω γιατι με νευρίασε αφανταστα χτες το βραδυ και δεν με νοιαζει κιολας και να bannαριστω!

Εκτός κι αν έχετε ανταλλάξει PM που δε γνωρίζω , από αυτά που γράφει σε αυτό το thread γιατί να τσαντιστείς...?
Προφανώς δεν έχει ιδέα, ίσως ακόμα και να μη θέλει να μάθει ακόμα και αν της/του το λένε όλοι , από εκεί και πέρα ως φόρουμ θεωρώ ότι είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός από μας να απαντήσει ή να μην ασχοληθεί... Δεν υπάρχει λόγος να θυμώνουμε, κάποτε όλοι ήμασταν άσχετοι (εγώ ακόμα είμαι) και μπορεί από το στόμα του καθενός μας να έχουν βγει φίδια τα οποία τώρα έχουμε ξεχάσει... Αν δε βρίσκοταν κάποιος εμπειρότερος με υπομονή ναα μας δείξει το σωστό, τότε όλοι μας ακόμα θα σκοτώναμε ψάρια και θα είχαμε και την απορία γιατί συμβαίνει αυτό... Η κυρία/κύριος δεν ήρθε σπίτι μας απαιτώντας με το ζόρι να της απαντήσουμε για κάτι, μπήκε σε ένα ενημερωτικό φόρουμ το οποίο δίνει πληροφορίες σχετικές με το αντικείμενό του. Μπορεί να ήθελε να μάθει την τιμή γιατί έχει ήδη αγοράσει και ήθελε να δει αν το πλήρωσε ακριβά, μπορεί να είναι απορία κάποιου φίλου της χωρίς internet, δεν έχει σημασία... Δεν έχουμε λόγο να εκνευριζόμαστε, στην τελική μην απαντάς, αγνόησε το thread... ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ, ειδικά από τη στιγμή που είναι διαθέσιμα προς πώληση σε οποιονδήποτε... Το pet shop νομίζεις ρωτάει αν έχεις ενυδρείο πριν στο πουλήσει ή αν θα το βάλεις στο βάζο για τα κουλουράκια?

Kotsos 17-09-12 10:26

Ή εσύ όταν έκανες τα ίδια, εμείς έτσι σου απαντήσαμε?:D

Giwrgos P. 17-09-12 12:57

τουλαχιστον ο καθε ενας απο μας απ οσο ξερω πρωτα ξεκιναγε με τις απορειες που ειχε και μετα εδινε τις πληροφοριες μ αυτα που παρεχει εδω το συγκεκριμενο μελος το μονο που ανεφερε ηταν τα 60λιτρα! νταξει τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα!

Malawi Lover 17-09-12 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christie (Μήνυμα 693011)
Daxei akm kai na mhn agorasw sas parakalw an mporeite enhmerwste me gia thn timh tou ;)


Πρωτα απ'ολα...μην γραφεις greeklish...ελληνικα δεν ξερεις...!??? Και κατα δευτερον τα ψαρια θελουν προσοχη και φροντιδα ..! Χωρις τον καταλληλο εξοπλισμο (που απ'οτι καταλαβα...ουτε καν φιλτρο δεν παιζει) τα ψαρακια θα σου ψωφισουν στο αψε σβησε...!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Η ΖΩΗ ΕΝΩΣ ΖΩΝΤΑΝΟΥ!!!!:smt068

Παράθεση:

αα καλαααα! τα ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ :smt068
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑΑ!:smt068:smt068:smt068:smt068

Κουραμπιές 17-09-12 15:07

Τσαμπα γραφετε. ;) Της ειπα να ρωτησει σε πετ και της αρκει σαν απαντηση. Απο εκει και περα...

Malawi Lover 17-09-12 15:14

το ξερω οτι τζαμπαα γραφω,αλλα...σκεψουυ....αυτη την στιγμη που μιλαμε μπορει να βαζει το κλοουνακι σε ενα ενυδρειο χωρις φωτισμο χωρις φιλτρο ή κυκλοφοριτες...χωρις τιποτα...και αυτο σιγα σιγα να αργοπεθαινει...! Επρεπε να της πουμε πως κανει κανα 100ευρω να μην παρει ΚΑΝ!

Immortal 17-09-12 18:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover (Μήνυμα 693193)
το ξερω οτι τζαμπαα γραφω,αλλα...σκεψουυ....αυτη την στιγμη που μιλαμε μπορει να βαζει το κλοουνακι σε ενα ενυδρειο χωρις φωτισμο χωρις φιλτρο ή κυκλοφοριτες...χωρις τιποτα...και αυτο σιγα σιγα να αργοπεθαινει...! Επρεπε να της πουμε πως κανει κανα 100ευρω να μην παρει ΚΑΝ!

Δυστυχώς όπως έγραψα παραπάνω, δε μπορούμε να τα σώσουμε όλα... Πάρτε το απόφαση, όποιος θέλει να τα κάνει στραβά θα τα κάνει... Από κει και πέρα το να δώσεις ψεύτικες πληροφορίες αναιρεί νομίζω το σκοπό για τον οποίο υπάρχει το φόρουμ... Παιδιά θα πεθάνουν και ψάρια στα χέρια άσχετων αλλά και ασυνείδητων... Εφόσον κοστολογείται η ζωή και πουλιέται και αγοράζεται δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνεις κάτι... Μόνο σωστή πληροφόρηση μπορείς να δώσεις. Αντίστοιχες περιπτώσεις υπάρχουν σε όλα τα κατοικίδια ζώα... Δεν είμαστε αστυνόμοι, χομπίστες είμαστε...
Με το να κάνουμε το φόρουμ επιθετικό προς τους λιγότερο σχετικούς ή τελείως άσχετους δε νομίζω ότι θα τους σταματήσουμε από το να κάνουν λάθη... Απλά θα τους διώξουμε. Και όχι μόνο αυτούς αλλά όλους όσοι μπουν για να πάρουν πληροφορίες και θα διαβάσουν τα αντίστοιχα threads... O λόγος που το λέω είναι γιατί σε αντίστοιχη κατάσταση βρέθηκα προσφάτως σε άλλο φόρουμ και ενώ ζητούσα πληροφορίες δέχτηκα απίστευτες επιθέσεις για την επιλογή μου να μην πάρω σκυλί από Έλληνα εκτροφέα... Τέσπα... Υπομονή....
Sorry αν κούρασα αλλά δε θέλω να δω αυτό το φόρουμ να γίνεται όπως το προαναφερθέν...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02292 seconds with 11 queries