Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   ΔΙΣΚΟΣ ΜΑΥΡΙΖΕΙ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63924)

heliman 06-08-12 20:58

ΔΙΣΚΟΣ ΜΑΥΡΙΖΕΙ
 
εχω στο ενυδρειο(rio 400) 5 δισκους εκ των οποιων ο ενας μαυριζει οταν τρωει.τι μπορω να κανω?επισης απο τους 5 δισκους(αγοραστικαν μωρακια απο συνφορουμιτη)μονο ο ενας εχει γινει θηριακι.οι υπολοιποι εχουν αναπτυχθει αλλα πολυ λιγο απο το νοεμβριο που τους αγορασα.εχω ελπιδες να μεγαλωσουν?ευχαριστω;)

StefanosS 06-08-12 21:52

Τι μέγεθος έχουν τώρα τα ψαράκια σου?Μαυρίζει όταν τρώει?Μήπως γίνονται τσαμπουκάδες την ώρα του φαγητού και από το stress μαυρίζει?Για μένα 6 ψαρια σε 450 λίτρα (τόσο είναι αν δεν κάνω λάθος το ενυδρείο σου) είναι λίγα.Αν δεν έχεις κιάλα ψιλολογια neon καρδινάλιους και ιστορίες και έχεις καλή φιλτρανση και τα πας καλά με τις αλλαγές βάλε κιάλα.Θα δεις πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε ποιο μεγάλο κοπάδι και θα σου τρώνε και καλύτερα.Αλλα όλα εξαρτώνται από τον εξοπλισμό και τις ρουτηνες σου

manolischania 07-08-12 05:49

Τα λίτρα είναι μια χαρά για να μεγαλώσεις δισκάκια , όλα θα μεγαλώσουν μην αγχώνεσαι αν θες να δεις άμεσα αποτελέσματα πάρε κατεψυγμένη stendker για να μην μπλέκεις με δύει τροφές , αλλαγές κάθε βδομάδα η 2 ανάλογα τις μετρήσεις σου , για τα μαύρα στίγματα μορφολογία e.t.c ανέβασε kapoioa φωτογραφία για να μπορέσει να σου απάντηση κάποιος άλλος μιλάμε στον αέρα . στα προιηγουμενα μηνύματα σου μιλούσες για 8 δισκάκια έχασες κάποια ? για να σε βοηθήσει κάποιος πρέπει να είσαι ποιο αναλυτικώς ανεξάρτητα αν θεωρείς σωστό η όχι αυτό που θες να γράψεις

heliman 10-08-12 19:33

πραγματι,ξεκινησα με 8 δισκομωρακια εκ των οποιων το ενα δεν τα καταφερε..γυριζοντας απο τις διακοπες ειχαν πεθανει αλλα δυο(τα πιο αδυναμα)μαλλον απο την υπερβολικα υψηλη θερμοκρασια του νερου(36 βαθμους).ο δισκος που μαυριζει συμπεριφερεται μια χαρα.μπορω να πω οτι ειναι και πολυ τσαμπουκας!!αυτο το μαυρισμα το παρουσιαζει πολυ καιρο τωρα απλα λογω των πολλων ταισματων ειναι συνεχως μαυρος.

faster80 10-08-12 22:16

Ειχα διαβασει καπου οτι το μαυρισμα των δισκων ωφειλεται σε αναμιξη δισκων διαφορετικης προελευσης. Καλο ειναι να μην μπλεκεις Γερμανικα με Βουλγαρικα π.χ ή Σιγκαπουρεζικα. Προσωπικα εχω μονο Steker και ευτυχως δεν εχω καποιο προβλημα.

manolischania 11-08-12 02:30

Κανε ένα κόπο και ανέβασε μια φωτογραφία , οι δίσκοι αποκλείεται να πέθαναν από θερμοκρασία άλλη είναι η αιτια
p.s μετρήσεις κανεις ? και ναι ποίες είναι αυτές
ρουτίνα που ακολουθείς ?

heliman 11-08-12 18:28

οι μετρησεις που πηρα μετα απο 3 εβδομαδες που ελειπα διακοπες(και δεν εγινε αλλαγη νερου)ειναι
ΝΟ3 10
GH 11
PH 7.8
PO4 2
NO2 0
KH 6
NH4-NH3 0
δυστυχως δυνατοτητα για φωτο δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη

Giwrgos5 13-08-12 08:47

καλημερα φιλε μου. το μαυρισμα ενος δισκου παραπεμπει σε εσωτερικα βακτηρια. εγω θα τους εκανα μια θεραπεια hexamita. ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη γιατι μου ετυχε και εμενα το ιδιο και με την θεραπεια εστρωσαν. το ph μου φαινετε λιγο υψηλο για δισκους. φιλικα γιωργος

Γιώργος Κ 13-08-12 09:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heliman (Μήνυμα 684124)
πραγματι,ξεκινησα με 8 δισκομωρακια εκ των οποιων το ενα δεν τα καταφερε..γυριζοντας απο τις διακοπες ειχαν πεθανει αλλα δυο(τα πιο αδυναμα)μαλλον απο την υπερβολικα υψηλη θερμοκρασια του νερου(36 βαθμους).ο δισκος που μαυριζει συμπεριφερεται μια χαρα.μπορω να πω οτι ειναι και πολυ τσαμπουκας!!αυτο το μαυρισμα το παρουσιαζει πολυ καιρο τωρα απλα λογω των πολλων ταισματων ειναι συνεχως μαυρος.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heliman (Μήνυμα 684197)
οι μετρησεις που πηρα μετα απο 3 εβδομαδες που ελειπα διακοπες(και δεν εγινε αλλαγη νερου)ειναι
ΝΟ3 10
GH 11
PH 7.8
PO4 2
NO2 0
KH 6
NH4-NH3 0
δυστυχως δυνατοτητα για φωτο δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη

Βασικα τα κοκκινα δεν συμβαδιζουν μεταξυ τους! 3 εβδομαδες (!!!) χωρις αλλαγη νερου και με 2 πτωματα μεσα στο ενυδρειο δε ξερω αν εισαι τυχερος που ζουν και τα υπολοιπα!
Τι τρωγανε 3 εβδομαδες? Φοβαμαι οτι δεν εχεις καταλαβει τι χρειαζονται οι δισκοι και ελπιζω να το καταλαβεις συντομα γιατι τα ψαρια σου θα την "πληρωσουν" και ειναι κριμα!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos5 (Μήνυμα 684332)
καλημερα φιλε μου. το μαυρισμα ενος δισκου παραπεμπει σε εσωτερικα βακτηρια. εγω θα τους εκανα μια θεραπεια hexamita. ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη γιατι μου ετυχε και εμενα το ιδιο και με την θεραπεια εστρωσαν. το ph μου φαινετε λιγο υψηλο για δισκους. φιλικα γιωργος

Βασικα τα hexamita ειναι εσωτερικα παρασιτα ... οχι βακτηρια!
ΑΝ εχουν hexamita τοτε θεωρω ειναι το μικροτερο προβλημα που αντιμετωπιζουν :(
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από StefanosS (Μήνυμα 683382)
Αν δεν έχεις κιάλα ψιλολογια neon καρδινάλιους και ιστορίες και έχεις καλή φιλτρανση και τα πας καλά με τις αλλαγές βάλε κιάλα.

Ποια ειναι η ανωτερη "ανεκτη" θερμοκρασια για τα νεον και τις ιστοριες?

heliman 13-08-12 17:50

ειχα βαλει την αυτοματη ταιστρα της eheim ρυθμισμενη να ριχνει λιγη τροφη ωστε να μη βρωμιζει πολυ το νερο

mathaios81 14-08-12 01:05

καλο ειναι να ξανα διαβασεις το ποστ του γιωργος κ με προσοχη.... μεγαλη προσοχη...γιατι δυστυχως θα θρηνεις θυματα...
και επιπλεον να μπεις στην διαδικασια να διαβασεις λιγο απο την ενυδρειακη «εγκυκλοπαιδεια» που εισαι μελος
κεφαλαιο"δισκος"


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01623 seconds with 11 queries