Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Iwagumi start (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71350)

mixalhs1987 27-04-13 10:49

Iwagumi start
 
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60χ45χ38
Όγκος:102
Κατηγορία:iwagumi
Φυτά:Hemianthus callitrichoides ”Cuba”
Ψάρια / Άλλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά:χαλικι manado jbl, υποστρομα aquabasic jbl
μαυρη πετρα Καβαλας
Φόντο:
Φωτισμός:2 6500k 23 watt. 1 4000k 23 watt
Διάρκεια φωτισμου
Φιλτράρισμα:eheim 2213
Θερμοστάτης:100w
Λίπανση:
Παροχή CO2 μπουκαλα 6kg με ph controler
Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
http://img818.imageshack.us/img818/527/20130427514.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Καλημερα σε ολου χθες εστησα το παραπανω ενυδρειο
θα ανεβασω φωτο το απογευμα να μου πειτε την γνωμη σας!

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης πως καταφερνεται να φυτεψετε την cuba στο manado ρε παιδια, ειχα διαβασει οτι ειναι δυσκολο, αλλα οχι και ετσι! συνεχεια βγαινουν κομματια στην επιφανεια και εχω κλειστη τελειως την κυκλοφορια για να μπορεσουν να πιασουν εστω λιγακι.
Υπαρχει καποιο κολπο που μπορω να κανω?

LAKI 27-04-13 13:45

σημπλιρωσε αυτα:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398 ...

Τσιόνογλου Σταύρος 27-04-13 14:39

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης πως καταφερνεται να φυτεψετε την cuba στο manado ρε παιδια, ειχα διαβασει οτι ειναι δυσκολο, αλλα οχι και ετσι! συνεχεια βγαινουν κομματια στην επιφανεια και εχω κλειστη τελειως την κυκλοφορια για να μπορεσουν να πιασουν εστω λιγακι.
Υπαρχει καποιο κολπο που μπορω να κανω?[/QUOTE]

Aν έχεις βγάλει ολο τον πετροβάμβακα απο τα ριζίδια ,αντε γειά.Για το φύτεμα της Cuba υπάρχει η στάνταρ τεχνική ,Βγάζουμε το φυτο απο το γλαστράκι μαζι με τον πετροβάμβακα το γυρνάμε στο πάλι και με ένα ψαλιδάκι κόβουμε τον μισο πετροβάμβακα απο την μεση και κάτω,κατόπιν κόβουμε σε μερίδες το υπ'ολοιπο φυτό προσέχοντας ωστε σε κάθε τουφίτσα φυτου απο κάτω μαζι με τις ρίζες να υπάρχει και πετροβάμβακας,κατόπιν φυτεύουμε την μερίδα αρκετ βαθειά ωστε να μη βγεί το φυτο αλλά και ουτε πολυ βαθειά ωστε να σκεπαστεί απο το υπόστρωμα αρκει να μείνουν λιγα φθλλαράκια και κλαδάκια απο έξω αν υπάρχουν καλές συνθηκες θα μεγαλώσει γρήγορα.Κατα τη προσωπικη μου άποψη ο καλυτερος τρόπος γαι να φυτευετει η Cuba είναι να μπεί ενα πιο χοντρο υπόστρωμα γαι φυτα απο κάτω και μετα απο επάνω να μπεί οτι πιο λεπτόκοκκο υπάρχει (άμμος).

mixalhs1987 27-04-13 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LAKI (Μήνυμα 759086)

μετρισεις δεν μπορω να βαλω αφου δεν εχω μετρισει ακομα οποτε ποιος ο λογος?
και απο την αλλη προς το παρων και για αρκετο καιρο δεν θα ειχει ζωντανα το ενυδρειο!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 759105)
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης πως καταφερνεται να φυτεψετε την cuba στο manado ρε παιδια, ειχα διαβασει οτι ειναι δυσκολο, αλλα οχι και ετσι! συνεχεια βγαινουν κομματια στην επιφανεια και εχω κλειστη τελειως την κυκλοφορια για να μπορεσουν να πιασουν εστω λιγακι.
Υπαρχει καποιο κολπο που μπορω να κανω?

Aν έχεις βγάλει ολο τον πετροβάμβακα απο τα ριζίδια ,αντε γειά.Για το φύτεμα της Cuba υπάρχει η στάνταρ τεχνική ,Βγάζουμε το φυτο απο το γλαστράκι μαζι με τον πετροβάμβακα το γυρνάμε στο πάλι και με ένα ψαλιδάκι κόβουμε τον μισο πετροβάμβακα απο την μεση και κάτω,κατόπιν κόβουμε σε μερίδες το υπ'ολοιπο φυτό προσέχοντας ωστε σε κάθε τουφίτσα φυτου απο κάτω μαζι με τις ρίζες να υπάρχει και πετροβάμβακας,κατόπιν φυτεύουμε την μερίδα αρκετ βαθειά ωστε να μη βγεί το φυτο αλλά και ουτε πολυ βαθειά ωστε να σκεπαστεί απο το υπόστρωμα αρκει να μείνουν λιγα φθλλαράκια και κλαδάκια απο έξω αν υπάρχουν καλές συνθηκες θα μεγαλώσει γρήγορα.Κατα τη προσωπικη μου άποψη ο καλυτερος τρόπος γαι να φυτευετει η Cuba είναι να μπεί ενα πιο χοντρο υπόστρωμα γαι φυτα απο κάτω και μετα απο επάνω να μπεί οτι πιο λεπτόκοκκο υπάρχει (άμμος).[/QUOTE]


σ'ευχαριστω πολυ φιλε! αυτο καταλαβα και εγω και απο το δευτερο γλαστρακι και μετα αφινα πετροβαμβακα πανω για να ειναι πιο βαρια!
απλα ηθελα να ρωτισω γιατι απο το πετ μου ειπαν οτο θελει καθαρισμα!

LAKI 27-04-13 16:07

μετρισεις δεν μπορω να βαλω αφου δεν εχω μετρισει ακομα οποτε ποιος ο λογος?
και απο την αλλη προς το παρων και για αρκετο καιρο δεν θα ειχει ζωντανα το ενυδρειο!

δεν παιζει ρολο!συμπιρωσε ο,τι μπορεις φιλε μου;)

mixalhs1987 27-04-13 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LAKI (Μήνυμα 759133)
μετρισεις δεν μπορω να βαλω αφου δεν εχω μετρισει ακομα οποτε ποιος ο λογος?
και απο την αλλη προς το παρων και για αρκετο καιρο δεν θα ειχει ζωντανα το ενυδρειο!

δεν παιζει ρολο!συμπιρωσε ο,τι μπορεις φιλε μου;)

εγινε!!

Τσιόνογλου Σταύρος 27-04-13 20:38

σ'ευχαριστω πολυ φιλε! αυτο καταλαβα και εγω και απο το δευτερο γλαστρακι και μετα αφινα πετροβαμβακα πανω για να ειναι πιο βαρια!
απλα ηθελα να ρωτισω γιατι απο το πετ μου ειπαν οτο θελει καθαρισμα![/QUOTE]

Γιατι απλούστατα ποτε δεν έχουν φυτέψει Cuba σς ενυδρείο οπότε πως να ξέρουν.

mixalhs1987 27-04-13 23:37

Δικιο εχεις! ευτυχος προς το παρων αυτα που εχουν πετροβαμβακα ειναι μια χαρα, τα αλλα εφυγαν μερικες φορες αλλα τα εβαλα πιο βαθια και ετσι εχουν μεινει στην θεση τους!
Αντε τωρα να κανω υπομονη να μεγαλωσουν!!!

LAKI 28-04-13 10:28

Κατατααλα πολυ ωραιο ενυδρειο:smt119

mixalhs1987 28-04-13 18:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LAKI (Μήνυμα 759333)
Κατατααλα πολυ ωραιο ενυδρειο:smt119

Σ'ευχαριστω πολυ!
-------------------------
Μια ερωτιση θελω να κανω σε σχεση με το co2, τωρα που ειναι αρχη τι παροχη πρεπει να εχω? πρεπει να ξεκινησω επιφυλακτικα και σιγα σιγα να δυναμωνω?
-------------------------
και μια φωτο λιγο τακτοποιημενο!
http://img211.imageshack.us/img211/1482/20130428526.jpg

Uploaded with ImageShack.us

LAKI 29-04-13 12:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs1987 (Μήνυμα 759549)
Σ'ευχαριστω πολυ!
-------------------------
Μια ερωτιση θελω να κανω σε σχεση με το co2, τωρα που ειναι αρχη τι παροχη πρεπει να εχω? πρεπει να ξεκινησω επιφυλακτικα και σιγα σιγα να δυναμωνω?
-------------------------
και μια φωτο λιγο τακτοποιημενο!
http://img211.imageshack.us/img211/1482/20130428526.jpg

Uploaded with ImageShack.us

πολυ ωραιο και παλι. θα επρεπε ισως να βαλει περισοοτερες μαυρες πετρες:smt040γεια αυτο που ρωτας δεν ξερω θα σου απαντησουν οι πιο εμπηροι:smt040

exelix 29-04-13 13:20

Ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις ψάρια μέσα θεωρώ ότι είναι καλύτερα να βάλεις από την αρχή το διοξείδιο εκεί που θες.

mixalhs1987 29-04-13 18:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 759760)
Ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις ψάρια μέσα θεωρώ ότι είναι καλύτερα να βάλεις από την αρχή το διοξείδιο εκεί που θες.

Ευχαριστήσω πολύ φίλε προς το παρών το έχω ρυθμίσει 1/sec και ανάλογος θα δω και θα πράξω!

nicpapa 29-04-13 22:29

Μια χαρά καλο ξεκινημα...
Διάλεξες δυσκολο στησιμο... :D αλλα με ωραιο αποτέλεσμα.
Μερικές συμβουλές πριν βάλεις τα ψάρια για να το επιταχυνεις...
Οσο για το φυτεμα τις cuba τι να πώ ειναι σκέτη ταλαιπωρια!!


Το co2 αυξησε τo στις 2-3 φυσαλιδες το sec ωστε να πιάσει 50-60 ppm , και να ξεκινησει το pearling. Την ανατάραξη προσεξε , χρειάζεται αλλα οχι τοσο πολύ ...
To co2 πως το έχεις ?

Φωτισμό εχει μέτριο θα προτεινα αλλη μια λαμπα ... προσεξε φωτοπεριόδο , ξεκιναμε απο λιγες ωρες και αυξάνουμε και παρατηρουμε..


Θα σου εμφανιστουν άλγες το σιγουρο ειναι αυτο , γιατι ειναι ασταθες το ενυδρείο ακομη, θα δεις στην αρχη την καφέ σαν καινουριο ενυδρειο, μετά την πράσινη και μετά ξεκινάνε οι δυσκολες μαυρη και τριχοειδης...

Για να ψιλο γλιτώσεις , μεχρι να πάρουν τα φυτάκια τα πάνω τους πρεπει να κάνεις αλλαγες , πολλές αλλαγές :D ,2-3 φορες την εβδομάδα...

Το άλλο που μπορεις να κανεις ειναι να προσθεσεις μερικά , γρηγορα φυτά να τραβάνε τα θρεπτικά μεχρι να πάρει μπρος το γκαζονακι και μετά τα αφαιρεις...

Απο λιπάσματα , καθόλου τις 1-2 εβδομαδες και σιγα σιγά με τσιγκουνιά τα ξεκινάς...

Τωρα οταν εχεις σκοπο να βάλεις τα ψάρια θα ριχνεις σιγά σιγά το co2 στα 20-30 ppm ...

mixalhs1987 29-04-13 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 759916)
Μια χαρά καλο ξεκινημα...
Διάλεξες δυσκολο στησιμο... :D αλλα με ωραιο αποτέλεσμα.
Μερικές συμβουλές πριν βάλεις τα ψάρια για να το επιταχυνεις...
Οσο για το φυτεμα τις cuba τι να πώ ειναι σκέτη ταλαιπωρια!!


Το co2 αυξησε τo στις 2-3 φυσαλιδες το sec ωστε να πιάσει 50-60 ppm , και να ξεκινησει το pearling. Την ανατάραξη προσεξε , χρειάζεται αλλα οχι τοσο πολύ ...
To co2 πως το έχεις ?

Φωτισμό εχει μέτριο θα προτεινα αλλη μια λαμπα ... προσεξε φωτοπεριόδο , ξεκιναμε απο λιγες ωρες και αυξάνουμε και παρατηρουμε..


Θα σου εμφανιστουν άλγες το σιγουρο ειναι αυτο , γιατι ειναι ασταθες το ενυδρείο ακομη, θα δεις στην αρχη την καφέ σαν καινουριο ενυδρειο, μετά την πράσινη και μετά ξεκινάνε οι δυσκολες μαυρη και τριχοειδης...

Για να ψιλο γλιτώσεις , μεχρι να πάρουν τα φυτάκια τα πάνω τους πρεπει να κάνεις αλλαγες , πολλές αλλαγές :D ,2-3 φορες την εβδομάδα...

Το άλλο που μπορεις να κανεις ειναι να προσθεσεις μερικά , γρηγορα φυτά να τραβάνε τα θρεπτικά μεχρι να πάρει μπρος το γκαζονακι και μετά τα αφαιρεις...

Απο λιπάσματα , καθόλου τις 1-2 εβδομαδες και σιγα σιγά με τσιγκουνιά τα ξεκινάς...

Τωρα οταν εχεις σκοπο να βάλεις τα ψάρια θα ριχνεις σιγά σιγά το co2 στα 20-30 ppm ...

Σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! αν το παω πιο επιφυλακτικα με τον φωτισμο και το co2 δηλαδη 4 ωρες φωτισμο και καθε εβδομαδα να ανεβαζω λιγο και co2 1/sec μηπως αποφυγω τις πολλες αλγες? τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου μου πλεον ειναι 70 και εχω 3 τ5 25 watt η καθε μια πιστευεις οτι θελω πιο πολυ φως?

Αυτη ειναι η εικονα το ενυδρειου απο κοντα, οι πρωτες φωτο ηταν χαλια!
http://imageshack.us/photo/my-images...8526photo.jpg/


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01967 seconds with 11 queries