Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Μικρή Λιμνούλα 500λίτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88350)

aliens- 29-10-15 16:04

Συμφωνώ ότι το siporax θα έχει καλύτερη απόδοση σε σχέση με τον ελαφρόπετρα. Προσωπικά με χαλούσε η ελαφρόπετρα που τριβόταν και άφηνε θρύμματα. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα...

Από την άλλη είναι καλό υλικό φίλτρανσης. Δεν θα σου πρότυνα να την άλλαζες. Αντιθέτως, αν θες να κάνεις κάτι απλώς πρόσθεσε και άλλο μπιτόνι και έξτρα υλικό (π.χ. siporax) εκεί μέσα χωρίς όμως να αφαιρέσεις ελαφρόπετρα.

takolas 29-10-15 16:34

Σίγουρα ένα έξτρα μπιτόνι θα βοηθήσει, ευχαριστω για τις συμβουλές!

Τάκης 29-10-15 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 904304)
Προσωπικά με χαλούσε η ελαφρόπετρα που τριβόταν και άφηνε θρύμματα. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα...

Αυτό βρε Παναγιώτη το έχω ακούσει αλλά δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ. Στα 2 ενυδρεία την έχω σε σακουλάκια από τούλι και στο 3 σε κάνιστρο και δεν υπάρχει κίνηση βέβαια για να δω αν τρίβεται λόγω της κίνησης , και στο aquaponic που την έχω όμως πιο πολύ μου φαίνεται πως τρίβεται η διογκωμένη άργιλος

Artemisia 29-10-15 16:51

Να πώ και εγω κάτι , τα υλικά φίλτρανσης τύπου sera κλπ όλα είναι ελαφρόπετρα επεξεργασμένη και κομμένη τίποτα παραπάνω , την εταιρεία πληρώνουμε .
Αυτό από ένα φίλο που τα έκανε χημική ανάλυση ;)

aliens- 29-10-15 17:31

Έχω πάνω από 2 χρόνια που κατάργησα την ελαφρόπετρα. Θυμάμαι όμως που όταν ανακινούσα τα σακουλάκια που είχα τις ελαφρόπετρες τριβόντουσαν αρκετά και ποτέ δεν μπορούσα να τα "καθαρίσω" εντελώς. Πάντα έβγαζαν θρύμματα.... Είχα ξεκινήσει με ένα βαρέλι και ~20λτ ελαφρόπετρα. Όταν σταμάτησα την φίλτρανση με την ελαφρόπετρα μου φάνηκε ότι ήταν λιγότερη ποσότητα. Έπρεπε να την μετρήσω για να έχω χειροπιαστά αποτελέσματα. Περνάνε τα χρόνια, γερνάμε, μπορεί να κάνω και λάθος, χεχε :smt020 , αλλά αυτή την εντύπωση μου έδωσε όσο την χρησιμοποιούσα.
Δεν έχω τέτοια θέματα τώρα με το crystal bio. Τι να πω !!! Το μόνο κινούμενο που έχω είναι το Κ1.

Ας παραθέσω και κάτι πληροφορίες που βρήκα καθώς ψάχνω κάτι άσχετο... Δυστυχώς δεν τα βρήκα μαζεμένα σε ένα site για να βάλω και λινκ και μερικά είναι απόψεις από forum άρα μπορεί να είναι και λάθος. Θέλει λίγο ψάξιμο ακόμα.

Surface area of media m2/m3
λεκκα (διογκωμένη άργιλος) - 250
χαλίκη - 300
ελαφρόπετρα - 400
siporax - 450
Kaldnes K3 - 600
Kaldnes K1: 950
crystal bio: 3000 (χμ... γιατί λένε ότι είναι 10 φορές καλύτερο από κάποιο πλαστικό υλικό? )

Artemisia 29-10-15 18:32

Περνάνε τα χρόνια, γερνάμε, μπορεί να κάνω και λάθος, χεχε :smt020 , αλλά αυτή την εντύπωση μου έδωσε όσο την χρησιμοποιούσα.
Δεν έχω τέτοια θέματα τώρα με το crystal bio. Τι να πω !!! Το μόνο κινούμενο που έχω είναι το Κ1.

Δεν γερνάμε :p .... ομορφαίνουμε χαχαχαχαχα ;)
Παναγιώτη ,πόσα λίτρα crystal bio έχεις για την λίμνη σου ?

aliens- 29-10-15 18:40

25 λτ cristal bio
50λτ Κ1
κτλ

takolas 29-10-15 21:28

Πολυ ενδιαφέρουσες πληροφορίες, άρα η επιφάνεια της ελαφροπετρας δεν διαφέρει πολυ απο του siporax. Θα βάλω και cristal bio.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 904331)
25 λτ cristal bio
50λτ Κ1
κτλ

Το crystal bio υπαρχει στην Ελλάδα η μόνο απο εξωτερικο;

aliens- 29-10-15 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 904333)
...
Το crystal bio υπαρχει στην Ελλάδα η μόνο απο εξωτερικο;

Και τα 2 μόνο στο εξωτερικό τα είχα βρει !!!

takolas 30-10-15 08:15

Ευχαριστώ πολύ.

takolas 30-10-15 12:00

3 Συνημμένο(α)
και μερικές φωτογραφίες από την γάτα να πίνει νερό από την λιμνούλα,
έχει καταργήσει το να πίνει νερό στο σπίτι (μπολ) και πραγματικά το ζει όταν πηγαίνει για νερό :-) μου θυμίζει ντοκιμαντέρ με αιλουροειδή που προσεγγίζουν
τα ποτάμια με προσοχή, κοιτάνε πίσω τους κτλ :-)

Artemisia 30-10-15 12:10

Mα τι κουκλάκι :D:D τις αγαπώ τις γάτες έχω και εγω 10 .... Μια ομορφιά οι φωτογραφίες :)

takolas 30-10-15 12:17

Να τις χαίρεσαι! Εγώ είχα δύο στο σπίτι αλλά ο αρσενικός πέθανε φέτος (20 χρονών) και κάμποσες αδέσποτες που περιφέρονται...

Artemisia 30-10-15 13:16

20 χρονών ??? Ζωάρα έκανε ο γατούλης εμένα η μεγαλύτερη "εφυγε" 18 χρονών . Αδέσποτες έχω 4 είναι άγριες ... αλλά έρχονται για φαγάκι . Δεν είχα σκοπό να καταλήξω με 10 αλλά τις 4 τις έσωσα και τις μεγάλωσα με μπιμπερό δεν είχαν ανοιξει τα ματάκια τους , την γατομαμα τους την σκότωσαν με φόλα :(
Αυτό είναι το αγόρι μου το όμορφο :
BORKED

takolas 30-10-15 13:30

Φοβερός! Φέρνει και το παιχνίδι του, το έκανε και ο δικός μου όταν
ήταν μικρός, μετά απλά το έκοψε...

aliens- 02-11-15 10:36

Αν και δεν τρελαίνομαι για τις γάτες...... μπράβο. Έχεις φτιάξει το δικό σου ζωικό βασίλειο. Είναι ανεκτίμητο να μπορείς να ανοίγεις την κουρτίνα και να βλέπεις "ντοκιμαντέρ" λίγα μέτρα μακρυά σου.

takolas 02-11-15 11:29

Πραγματικά, και εσύ να χαίρεσαι την λίμνη σου!

takolas 21-01-16 10:59

1 Συνημμένο(α)
Και μια αντίθεση μέσα στον χειμώνα, το λουλούδι της κάλλας...

Artemisia 21-01-16 11:23

Aυτά είναι :smt041:smt041:smt041Μόνο χειμώνα ανθίζει η Zantedeschia aethiopica, πανέμορφη !!!
Εμένα μου πάγωσαν τα φύλλα και φέτος ... :(

takolas 21-01-16 11:29

Η συγκεκριμένη άνθισε και την άνοιξη
αλλά επειδή την φύτεψα πέρσι τον Μάρτιο
δεν ήξερα ότι το κάνει και τον χειμώνα
Κρίμα για την κάλλα σου αλλά έχετε και πολύ
κρύο εκεί :-) Θα πετάξει πάλι πιστεύω...

Artemisia 21-01-16 11:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 915836)
Η συγκεκριμένη άνθισε και την άνοιξη
αλλά επειδή την φύτεψα πέρσι τον Μάρτιο
δεν ήξερα ότι το κάνει και τον χειμώνα
Κρίμα για την κάλλα σου αλλά έχετε και πολύ
κρύο εκεί :-) Θα πετάξει πάλι πιστεύω...

Κάθε χρόνο αυτό γίνεται :D:D:D:D:D Κάπου στον Απρίλιο μου ανθίζει εμένα :DΣε πόσο βάθος την έχεις ??

takolas 21-01-16 11:36

Την έχω εκτός λίμνης, στο χώμα

Artemisia 21-01-16 11:38

Αααα μάλιστα :D:D Ξαναβάλε την φωτό να την βλέπει ο κόσμος ;) γιατι μας άλλαξε η σελίδα ;)

takolas 21-01-16 11:44

1 Συνημμένο(α)
Οκ,
βάζω μια άλλη για ποικιλία :-)

takolas 02-02-16 15:29

1 Συνημμένο(α)
Και ένα λουλούδι από το Aponogeton distachyos
που έβαλα πριν από ένα μήνα περίπου

Artemisia 02-02-16 15:59

Aπλά υπέροχο !!! :D:D Άντε να μεγαλώσει να στείλεις και σε μένα ;)

takolas 02-02-16 16:01

Φυσικά, πολύ ευχαρίστως!

takolas 23-06-16 10:16

2 Συνημμένο(α)
Μια ενημέρωση της λιμνούλας....
Άλλαξα τις δύο αντλίες των 1.200 λίτρων/ώρα με μία των 4.500 λίτρων,
έβαλα ένα Τ και πρόσθεσα άλλο ένα μπιτόνι 50 λίτρων για περισσότερη
φίλτρανση. Έβγαλα τον πάπυρο από τον βυθό και αφαίρεσα όλες τις γλάστρες
της ρηχής ζώνης, εκεί έβαλα λευκοκεφάλα και parrot feather χωρίς γλάστρα
ή χώμα. Η αλλαγή των φυτών "αναστάτωσε" την λίμνη και έχασα ένα ψάρι
μέχρι να το καταλάβω... :-(
Το νερό είναι διαυγέστατο χωρίς uv, όμως σε κάποια σημεία όπου χτυπάει πιο πολύ ο ήλιος έχω δασάκια άλγης, τα νούφαρα δεν άνθισαν ούτε φέτος, κάτι πρέπει να αλλάξω...
Ο υάκινθος επιβίωσε τον χειμώνα και χάθηκε το καλοκαίρι :confused:, ίσως φταίει το ότι είχε μετακινηθεί κοντά στον καταρράκτη...
Υγ. Παρά την αύξηση της κυκλοφορίας, την αεραντλία την έχω κρατήσει...

Artemisia 23-06-16 10:28

Κρίμα για το χρυσόψαρο :( όταν κάνουμε εργασίες σε μικρές λίμνες τα ψάρια πρέπει να βγαίνουν σε δεξαμενή με την φίλτρανση να δουλεύει με το ίδιο νερό απο την Λίμνη .
Φαντάζομαι τι σηκώθηκε απο την ανακατωσούρα , για να χάσεις χρυσόψαρο :smt120
Τα νούφαρα πώς τα έχεις φυτεμένα (δεν θυμάμαι) ??? Να τα βλέπει ο ήλιος και να μην είναι σε μεγάλη ανατάραξη .
Ο Υάκινθος , όπως και το κατάλαβες, δεν θέλει καθόλου ανατάραξη (3 έχασα μέχρι να καταλάβω τι θέλουν) τους αρέσει όμως ο ήλιος .
Η αεραντλία νομίζω ότι είναι περιττή αλλά θα έχεις τους λόγους σου να την κρατάς (Να μήν είναι κοντά στα Νούφαρα και σε Υακινθους) .
Βγάλε και μια γενική φωτό να χαζέψουμε :D:D:D:D

takolas 23-06-16 10:42

2 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ Αρτεμισία για τα tips :-),
όταν έκανα τις αλλαγές των φυτών έβαλα τα ψάρια σε μπιτόνι με νερό της λίμνης και φίλτρο για 3 ώρες. Η λίμνη είχε γίνει μαύρη...Πριν τα ξαναβάλω στην λίμνη έκανα αλλαγή νερού γύρω στο 50% και καθάρισα και τα φίλτρα...
Τα νούφαρα τα έχω σε γλάστρα με χαλίκι αργίλου, θα δοκιμάσω με άμμο όπως εσύ. Ήλιο έχουν αλλά και ανατάραξη επίσης :-)
Δοκίμασα και χωρίς αεραντλία γιατί το θεώρησα υπερβολή αλλά είδα διαφορά
και στα ψάρια και στην διαύγεια του νερού.
Βάζω και 2 φωτό πιο γενικές.

Artemisia 23-06-16 11:06

Tι ωραία Λιμνούλα :D:D Όαση δροσιάς για μένα που είμαι στο γραφείο ;)
Έχεις υψηλές θερμοκρασίες νερού μήπως και λές οτι βλέπεις διαφορά στα ψάρια με την αεραντλία ??

takolas 23-06-16 11:08

Η υψηλότερη που έχω μετρήσει είναι 27,5

Τάκης 23-06-16 11:09

Κρίμα για το ψαράκι, πήδηξε ή από τη βρώμα που σηκώθηκε το έχασες ;
Η λιμνούλα βέβαια είναι πανέμορφη

takolas 23-06-16 11:11

Σ'ευχαριστώ Τάκη,
όχι ευτυχώς δεν έχει πηδήξει κανένα,
απλά το είδα στο βυθό νωχελικό, το έβαλα
με αλάτι σε μπιτόνι αλλά το έχασα...

takolas 13-07-16 11:23

2 Συνημμένο(α)
Ενώ το είχα ξεγραμμένο, το νούφαρο άνθισε :-)
του πήρε 1,5 καλοκαίρι αλλά τα κατάφερε...
Σε μια φτέρη δίπλα στην λίμνη βρήκα μια αράχνη που δεν είχα ξαναδεί.
Το έψαξα και είναι Αργιόπη, μια από τις μεγαλύτερες αράχνες στην Ευρώπη...

odin79 13-07-16 11:33

πολυ ομορφη λιμνουλα με καθαρο νερο.αυτα τα τουφακια αλγης εμενα προσωπικα μου αρεσουν.το κανει και δειχνει φυσικο!μια ερωτηση την λιμνουλα απο που την πηρες και ποσο?

takolas 13-07-16 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 953700)
πολυ ομορφη λιμνουλα με καθαρο νερο.αυτα τα τουφακια αλγης εμενα προσωπικα μου αρεσουν.το κανει και δειχνει φυσικο!μια ερωτηση την λιμνουλα απο που την πηρες και ποσο?

Από το plus4you την είχα πάρει 93.85, τώρα είδα ότι την έχει 119...

Artemisia 13-07-16 20:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 953692)
Ενώ το είχα ξεγραμμένο, το νούφαρο άνθισε :-)
του πήρε 1,5 καλοκαίρι αλλά τα κατάφερε...
Σε μια φτέρη δίπλα στην λίμνη βρήκα μια αράχνη που δεν είχα ξαναδεί.
Το έψαξα και είναι Αργιόπη, μια από τις μεγαλύτερες αράχνες στην Ευρώπη...

Τα κατάφερε το νούφαρο :D:D:D άλλαξες κάτι ?? αυτές οι αραχνούλες ;) τεράστιες όμως και εγω έχω :D

NikosGus 13-07-16 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 902620)
...από την άλλη
είναι και μια καλή δικαιολογία για μια μεγαλύτερη λίμνη :-)

Από την όλη συζήτηση κρατάω αυτό.. Η λίμνη σου παρα είναι όμορφη για 500 λίτρα, ετοιμάσου για μεγαλύτερη γιατί έχεις γούστο και θα σε τρώει η ιδέα. :D

takolas 14-07-16 07:38

Για να είμαι ειλικρινής, το σκέφτομαι έντονα για μεγαλύτερη:grin:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 953799)
Τα κατάφερε το νούφαρο :D:D:D άλλαξες κάτι ?? αυτές οι αραχνούλες ;) τεράστιες όμως και εγω έχω :D

Δεν άλλαξα κάτι, αφού άνθισε δεν το πειράζω :-)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02694 seconds with 11 queries