Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   240 MALAWI (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65376)

kwstasb 02-10-12 14:21

240 MALAWI
 
Καλησπέρα,

μετά από καιρό απουσίας και λόγο οικογενειακών υποχρεώσεων αποφάσισα να αρχίσω ξανά το στήσιμο των ενυδρείων μου.

Για την ώρα τρέχει 2 μήνες μόνο ένα δανεικό Custom 240 lt και ένα 60 lt (γυάλα) το οποίο ετοιμάζω για γεννήστρα λόγο μπουκωμένης Labido.

Γυάλα 120x40x55 με βάση γυάλας, καπάκι, φωτιστικά και φίλτρο απο Juwel RIO 240.

Στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή υπάρχουν:

2 χ Melanochromis cyaneorhabdos (-maingano) μάλλον 1m-1f (10+cm)

5 χ Labidochromis caeruleus (-Yellow Labido) 1m(σίγουρο) 2f (σίγουρες μπουκωμένες) και 2 που παίζουν ( Tα 3 είναι 6-7cm και τα άλλα δύο 4-5cm)

2 χ Pseudotropheus sp. "Acei" (Ngara) (-White Tail Acei) (4-5cm)

2 χ Pseudotropheus sp. "Acei" (Msuli) (-Yellow Tail Acei) (4-5cm)


Επειδή το ενυδρείο δεν θα το έχω για πολύ καιρό ακόμη προσανατολίζομαι στην αγόρα ενός
ενυδρείου (κατα πάσα πιθανότητα μεταχειρισμένου) τουλάχιστον σε αυτές τις διαστάσεις, αν βρεθεί.

Δικά μου είναι τα 2 Maingano και οι 3 Labidos αλλά με προβληματίζει η διαφορά μεγέθους μεταξύ τους. Έχω σκοπό να βρώ 2-3 θυληκα Maingano και να κρατήσω 2-3 απο την επερχόμενη γέννα της Labido ωστε να έχω δύο φουλ χαρέμια.

Θεωρείτε οτι θα υπάρξει πρόβλημα επιθετικότητας όταν θα αφαιρεθούν τα υπόλοιπα 6 ψάρια λόγο αλλαγής "ισορροπίας" δυνάμεων?
Μέχρι τώρα το ενυδρείο έτρεχε χωρίς τα δικά μου ψάρια περίπου 1 χρόνο με + 8 ψάρια που δώθηκαν (δηλαδή 14, αλλα ποτέ χαρέμια)

Υπάρχει περίπτωση αν μου μείνουν και τα υπόλοιπα να τα βάλω σε ένα Lido 120?

Ευχαριστώ
Κώστας

kixlidatos 02-10-12 14:30

Σε 120αρι malaw δυστυχως δεν μπαινει.

Παντα οταν αλλαζουμε συνθεση,η προσθετουμε νεα ψαρια,γινετε μια αναστατωση,αλλα οχι σπουδαια πραγματα.

\/ag 04-10-12 13:14

Ειδικά στις διαστάσεις του lido ούτε να το σκέφτεσαι...

Πάντα όταν βάζουμε ή αφαιρούμε ψάρια αλλάζει η κυριαρχία(ή έστω γίνονται μάχες για αυτήν) του ενυδρείου...αν πάντως αφαιρέσεις όλα τα ψάρια και μείνεις με 2 σωστά χαρέμια τότε σίγουρα θα είναι καλύτερα και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

kwstasb 04-11-12 01:05

6 Συνημμένο(α)
Ενα update....

Εμείνα με ολα τα ψάρια,πλην του μεγαλύτερου εκ των θυληκων και αναγκαστικά μπήκαν προσωρινά στο Lido 120 που ειχα. Στο διάστημα αυτο έχουμε και καμία 30ριά μπομπιρες Labido :razz: απο δυο γεννες με μια εβδομάδα διάφορα...

Έχω ήδη στο σπίτι ενα 300 περίπου λίτρων και διαστάσεων 120χ40χ65 το οποίο σιγά-σιγά ετοιμάζεται με DIY 3D εσωτερικη πλατη-βάση ....
Έχω πάρει ενα εξωτερικό φίλτρο 1000 l/h και εχει μπει σε λειτουργια περιπου 15 μερες ( δυο καδοι siporax και ενας filter wool) στο Lido για να στρωσει...

Επίσης εντός της εβδομάδας, αν βρω τα υλικά που θέλω, θα προστεθεί ενα DIY φίλτρο 1400 l/h με χωρητικότητα υλικών 20 λίτρα (θα ανεβασω την κατασκευή δουλέψει 1-2 εβδομάδες).

Και ερχομαστε στις ερωτήσεις
1) Ποσό περίπου θα πρέπει να ειναι το ύψος της άμμου? Θα χρησιμοποιηθει η μικροτερη κοκκομετρια (0,2-0,8mm). Αν μπορεί κάποιος να μου πει περίπου τα κιλά που θα χρειαστουν για τις διαστάσεις 120χ40χ65
2) Ξερει κανείς που μπορω να βρω στην Αθηνα μπλε σφουγγαρια 50χ50χ 3 ή 5 εκ?
3) Ποση ποσότητα βιολογικου υλικού να βάλω στο DIY? Υπάρχει η σκέψη για 2-3 λίτρα siporax και το υπόλοιπο ελαφροπετρα, συν σφουγγαρια coarse - fine και filterwool.

Ευχαριστώ προκαταβολικα....:D

Μερικές φωτο....

lans 05-11-12 10:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstasb (Μήνυμα 708949)
Ενα update....

Εμείνα με ολα τα ψάρια,πλην του μεγαλύτερου εκ των θυληκων και αναγκαστικά μπήκαν προσωρινά στο Lido 120 που ειχα. Στο διάστημα αυτο έχουμε και καμία 30ριά μπομπιρες Labido :razz: απο δυο γεννες με μια εβδομάδα διάφορα... -> Ολα αυτα σε τοσο μικρο...πολυ κακος!!!

Έχω ήδη στο σπίτι ενα 300 περίπου λίτρων και διαστάσεων 120χ40χ65 το οποίο σιγά-σιγά ετοιμάζεται με DIY 3D εσωτερικη πλατη-βάση ....
Έχω πάρει ενα εξωτερικό φίλτρο 1000 l/h και εχει μπει σε λειτουργια περιπου 15 μερες ( δυο καδοι siporax και ενας filter wool) στο Lido για να στρωσει...

Επίσης εντός της εβδομάδας, αν βρω τα υλικά που θέλω, θα προστεθεί ενα DIY φίλτρο 1400 l/h με χωρητικότητα υλικών 20 λίτρα (θα ανεβασω την κατασκευή δουλέψει 1-2 εβδομάδες).

Και ερχομαστε στις ερωτήσεις
1) Ποσό περίπου θα πρέπει να ειναι το ύψος της άμμου? Θα χρησιμοποιηθει η μικροτερη κοκκομετρια (0,2-0,8mm). Αν μπορεί κάποιος να μου πει περίπου τα κιλά που θα χρειαστουν για τις διαστάσεις 120χ40χ65 -> Θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 8-10εκ και να ειναι πολυ ψηλή, οσο της θαλασσης. Υπολογίζω γυρο στις 3 σακουλες super market
2) Ξερει κανείς που μπορω να βρω στην Αθηνα μπλε σφουγγαρια 50χ50χ 3 ή 5 εκ? -> www.petcumulus.gr
3) Ποση ποσότητα βιολογικου υλικού να βάλω στο DIY? Υπάρχει η σκέψη για 2-3 λίτρα siporax και το υπόλοιπο ελαφροπετρα, συν σφουγγαρια coarse - fine και filterwool. -> Βγαλε μας φωτο να σου πουμε τι και με ποια σειρα.

Ευχαριστώ προκαταβολικα....:D

Μερικές φωτο....

Οι πετρες δεν ειναι και οτι καλύτερο. θα πρεπει να βρεις πορώδης ασβεστολιθικές.

Παναγιώτης Κ 05-11-12 10:38

Πάνω κάτω 20 με 25 κιλά.
Τρομερά τα μικρά!
Αν είναι προσωρινό τό ενυδρείο οκ, αλλά πρόσεξε τι λένε: Ουδέν μονιμότερον εκ του προσωρινού. Φύλα απο τα acei δεν γνωρίζεις? Εγώ φοβάμαι πιθανό υβριδισμό μεταξύ των acei. Καλό θα ήταν να βγαλεις 1 απο τα 2 είδη acei που έχεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01368 seconds with 11 queries