Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Αγγελόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29473)

Perazzi 19-01-09 17:06

Αγγελόψαρα
 
4 Συνημμένο(α)
Έχω μπερδευτεί λήγω με τα αγγελόψαρα αυτά τα δικά μου πιο είδος είναι ??
1-Pterophyllum Altum
2-Pterophyllum Scalare
3-Pterophyllum Leopoldi

Tolis 19-01-09 18:55

Pterophyllum Scalare με οτι ναναι χρωματα απο επιλεκτικες αναπαραγωγες.

Perazzi 19-01-09 19:02

Τόλη στη φύση δεν έχει άσπρα έτσι ?
-------------------------
Κανονικά δεν πρέπει να είχαν μακροί ουρά , Scalareέχουν μακροί ουρά

Tolis 19-01-09 19:09

Ουτε ασπρα ουτε εμπριμε. Η φυσικη (υπεροχη) μορφη του ειναι αυτη: http://www.cichlidae.com/gallery/images/p00502.jpg

Perazzi 19-01-09 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 323264)
Ουτε ασπρα ουτε εμπριμε. Η φυσικη (υπεροχη) μορφη του ειναι αυτη: http://www.cichlidae.com/gallery/images/p00502.jpg

Δεν το βλέπω

Tolis 19-01-09 19:14

http://www.cichlidae.com/gallery.php?genus=Pterophyllum

Perazzi 19-01-09 19:16

Αποκλειστικά μόνο τέτοιο χρώμα ? και που θα βρω τέτοια ?

Tolis 19-01-09 19:18

Καμμια φορα συναντουνται στο εμποριο, αλλά ποτε δεν ξερεις αν ειναι καθαρα.

Perazzi 19-01-09 19:27

Στα μαγαζιά βλέπω πολλά με ρίγες ώμος όχι τόσα καθαρά ασημή χρώμα , τελευταίο καιρώ αυτό το θέμα με προβληματίζει πολύ με τα σκαλάρια είναι η δεν είναι φυσικά

mpampis 1969 19-01-09 19:36

Eναι σχεδον αδυνατον να βρεθουν αγρια πιασμενα σκαλαρια στο εμποριο και αν ακομα βρουμε καποια που μοιαζουν το πιο πιθανον ειναι να ειναι προιον επιλεκτικης διασταυρωσης.
Παντως τα δικα σου ειναι ποικιλια Pterophyllum Scalare smokey και koi και ειναι πολυ ομορφα.

Tolis 19-01-09 19:37

Δεν μιλαμε για αγρια πιασμενα.

Perazzi 20-01-09 02:35

Το απόγευμα βρήκα 3 ψαράκια σαν χρώμα και εμφάνιση είναι ακριβός με τη φωτογραφία που με έδηξες Τόλη , αλλά δεν είναι αγρία μάλλον αύριο θα τα πάρω :D
-------------------------
Τόλη και κάτι άλλο , πέτρες από λατομία μας ανεβάζουν το GHκαι το PH ? είναι ασβεστολιθικά αυτά ??

Tolis 20-01-09 02:50

Εχει συμβει και σε πολλα αλλα ποστ που τυχαινει να συζητιεται το χρωμα των ψαριων, πολλοι να το παρεξηγουν και να νομιζουν οτι μιλαμε για αγρια πιασμενα ψαρια στη φυση. Δεν μιλαμε για ψαρια πιασμενα στη φυση, μιλαμε για ψαρια του εμποριου, γεννημενα στην αιχμαλωσια, στο φυσικο τους χρωμα. Πραγμα που θαπρεπε να ειναι αυτονοητο.

Perazzi 20-01-09 02:57

Ναι αυτό καταλαβαίνω ότι δεν μιλάμε για άγρια αλλά τουλάχιστον να έχουμε τα όμοια ψάρια με τη φύση σαν χρώμα κ.τ.λ.

xontros 20-01-09 18:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Perazzi (Μήνυμα 323456)
πέτρες από λατομία μας ανεβάζουν το GHκαι το PH ? είναι ασβεστολιθικά αυτά ??

Ακουαφόρτε στο χέρι, και "επιτόπιο" τεστάκι.. :D

Raven 21-01-09 01:49

Για να χαζεψεις πως θα επρεπε να ειναι ολα τα σκαλαρια.;)
Παιρνουν αυτο το υπεροχο ψαρι και μετα απο καιρο το βγαζουν σε ασπρο, μαυρο,ριγε,πουα,κοι και ο,τι αλλο μπορεις να φανταστεις.Και μετα οταν μαθαινεις καποια πραγματα και ξυπνας απο τον ληθαργο, ψαχνεις να βρεις την καθαρη μορφη για το βιοτοπικο σου αλλα εχει χαθει δια παντος.
http://www.malawicichlidhomepage.com...are_negro.html

Perazzi 21-01-09 01:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 324018)
Για να χαζεψεις πως θα επρεπε να ειναι ολα τα σκαλαρια.;)
Παιρνουν αυτο το υπεροχο ψαρι και μετα απο καιρο το βγαζουν σε ασπρο, μαυρο,ριγε,πουα,κοι και ο,τι αλλο μπορεις να φανταστεις.Και μετα οταν μαθαινεις καποια πραγματα και ξυπνας απο τον ληθαργο, ψαχνεις να βρεις την καθαρη μορφη για το βιοτοπικο σου αλλα εχει χαθει δια παντος.
http://www.malawicichlidhomepage.com...are_negro.html

Ναι Αλέξη οπός θέλουν παίζουν το παιχνίδι και όλα αυτά μόνο και μόνο για να κερδίζουν χρήματα ,βλακεία………. .. αυτό με χάλασε τώρα , δεν θέλω να έχω κάτι που δεν έχει η φύση

netblues 21-01-09 11:00

Η παραλλαγη σκαλαρια peru η αλλιως fake altum εμφανιζεται σπανια στα μαγαζια.
Τωρα αν εχεις υπομονη, παλι γεννησανε τα F1 μου.....

ΧρήστοςΠ 21-01-09 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpampis 1969 (Μήνυμα 323280)
Eναι σχεδον αδυνατον να βρεθουν αγρια πιασμενα σκαλαρια στο εμποριο


Μην το λες ;)

mpampis 1969 21-01-09 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 324149)
Μην το λες ;)

Γιατι ξερεις κατι αλλο.

ΧρήστοςΠ 21-01-09 17:34

Αν θες άγρια ψάρια υπάρχουν δύσκολα αλλά έρχονται προσωπικά φέτος είδα 2 φορές άγρια σκαλάρια ;). Τα υπόλοιπα με ΠΜ γιατί δεν θέλω να πω και θεωρηθεί διαφήμηση

Tolis 22-01-09 00:25

Λυσσα με τη διαφημιση!! Πες δημοσια που τα ειδες (αν και φανταζομαι) αλλιως θα σε κουρεψω.

noe 22-01-09 01:36

παιδιά εγώ είχα 6 αγγελόψαρα, όταν τα αγόρασα δεν τα διάλεξα με βάση το χρώμα τους αλλά με βάση την φυσική τους κατάσταση, ούτως ή άλλως, σκαλάρια που να είναι σε χρώμα και μορφολογία σαν τα άγρια δεν μπόρεσα να βρω. από αυτά προέκυψαν 2 ζευγάρια και τελικά κατάληξα να κρατήσω μόνο το ένα ζευγάρι από τα 6 αγγελόψαρα που είχα αρχικά.

Το ζευγάρι αυτό, έχει χρώμα marble (ασπρόμαυρα παρδαλά), γενήσανε αρκετές φορές και από τα μικρά τους περίπου το 80% είναι άσπρο-χρυσαφί ενώ τα υπόλοιπα μικρά είναι ασπρόμαυρα. Σαφώς και δεν έκανα επιλεκτική αναπαραγωγή. Τί να κάνω λοιπον? να μην τα μεγαλώσω?

Τα μαγάλωσα και συνεχίζω να τα μεγαλώνω και είναι κουκλάκια και αξιαγάπητα.Από μαυρους γονείς πήρα άσπα μικρά, το συμπέρασμα είναι ότι μετά από τόσες γενιές αναπαραγωγών στα ενυδρεία, μπερδέυτηκαν τα γονίδια τους και έχουν γίνει σούπα. Νομίζω ότι ο εκφυλισμός του είδους είναι αναπόφευκτος εφόσον στο ενυδρείο δεν υπάρχει η "φυσική επιλογή" εκτός και αν καταφύγουμε στην λύση της θανάτωσης όσων νεογέννητων διαφέρουν από την άγρια μορφή, ή εκτός και άν αδιάσουμε τον αμαζώνιο για να γεμήσουμε τα ενυδρεία μας.

ΧρήστοςΠ 22-01-09 07:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 324488)
Λυσσα με τη διαφημιση!! Πες δημοσια που τα ειδες (αν και φανταζομαι) αλλιως θα σε κουρεψω.

καλά ρε θα πω . Ο νινταλ έφερε φέτος 2 φορές .

Αν κάποιος θέλει ( δεν ξέρω αν την έστειλε την παραγγελεία) ας τον πάρει τηλέφωνο

imichal 22-01-09 08:21

Χμμμμ
Παράθεση:

Τωρα αν εχεις υπομονη, παλι γεννησανε τα F1 μου.....

netblues 22-01-09 09:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από noe (Μήνυμα 324535)
παιδιά εγώ είχα 6 αγγελόψαρα, όταν τα αγόρασα δεν τα διάλεξα με βάση το χρώμα τους αλλά με βάση την φυσική τους κατάσταση, ούτως ή άλλως, σκαλάρια που να είναι σε χρώμα και μορφολογία σαν τα άγρια δεν μπόρεσα να βρω. από αυτά προέκυψαν 2 ζευγάρια και τελικά κατάληξα να κρατήσω μόνο το ένα ζευγάρι από τα 6 αγγελόψαρα που είχα αρχικά.

Το ζευγάρι αυτό, έχει χρώμα marble (ασπρόμαυρα παρδαλά), γενήσανε αρκετές φορές και από τα μικρά τους περίπου το 80% είναι άσπρο-χρυσαφί ενώ τα υπόλοιπα μικρά είναι ασπρόμαυρα. Σαφώς και δεν έκανα επιλεκτική αναπαραγωγή. Τί να κάνω λοιπον? να μην τα μεγαλώσω?

Τα μαγάλωσα και συνεχίζω να τα μεγαλώνω και είναι κουκλάκια και αξιαγάπητα.Από μαυρους γονείς πήρα άσπα μικρά, το συμπέρασμα είναι ότι μετά από τόσες γενιές αναπαραγωγών στα ενυδρεία, μπερδέυτηκαν τα γονίδια τους και έχουν γίνει σούπα. Νομίζω ότι ο εκφυλισμός του είδους είναι αναπόφευκτος εφόσον στο ενυδρείο δεν υπάρχει η "φυσική επιλογή" εκτός και αν καταφύγουμε στην λύση της θανάτωσης όσων νεογέννητων διαφέρουν από την άγρια μορφή, ή εκτός και άν αδιάσουμε τον αμαζώνιο για να γεμήσουμε τα ενυδρεία μας.

Συμφωνουμε διαφωνωντας...
Το γεγονος οτι βγαινουν χρυσα απο μαυρα δεν ειναι αποτελεσμα ελλειψης φυσικης επιλογης. Ο ανθρωπος εβαλε να αναπαραχθουν καποια που βγηκαν χρυσα, μαυρα (που στο φυσικο περιβαλλον θα ειχαν φαγωθει γιατι ξεχωριζουν) με αποτελεσμα να συμβαινει αυτο που περιγραφεις.

Και ο μονος λογος που εγινε αυτο ειναι επειδη οταν ολα τα μαγαζια ειχαν σκαλαρια, καποιος ηθελε να διαφοροποιηθει εχοντας χρυσα σκαλαρια.
Και καπως ετσι σιγα σιγα φτασαμε στους πολυχρωμους δισκους, τα marble, veil και αλλα τετοια γελοια και με αποκορυφωμα τα παπαγαλοψαρα (οπου πηγαν καποιοι στο επομενο βημα απο την επιλεκτικη παραγωγη)

Σιγα σιγα καθως ο χομπιστας ωριμαζει καταλαβαινει οτι τελικα ομορφοτερες ειναι οι αγριες μορφες. Και οχι αυτο δεν σημαινει να αδειασουμε τον αμαζονιο. Και ειναι πολυ πολυ δυσκολο να γινει κατι τετοιο λογω ενυδρειων.
Αντιθετα η μολυνση των νερων σκοτωνει για πλακα χιλιαδες ψαρια.

Εσυ καλα εκανες και τα μεγαλωνεις, χειροτερα απο οτι ειναι δεν γινεται.
Απλως συζηταμε πως φτασαμε εδω.

fishme1 22-01-09 10:51

μιας και μιλαμε για αγγελοψαρα εκτροφης, ειστε σιγουροι πως δεν εχουν γινει υβριδισμοι στην εκτροφη ;

netblues 22-01-09 10:54

Μιλας για leopoldi και dumberlie (αν το γραφω σωστα)με κανονικα?
Ειναι πιθανον.....
Αβυσσος η ψυχη του breeder

fishme1 22-01-09 11:01

ναι για τα leopoldi μιλαω ;) σου μοιαζουν και εσενα μερικα να εχουν κατι απο δαυτα ;
τα dumerili ειναι το ιδιο ψαρι με τα leopoldi

noe 22-01-09 16:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 324575)
χειροτερα απο οτι ειναι δεν γινεται.
Απλως συζηταμε πως φτασαμε εδω.

Χειρότερα δεν γίνοντε τα πράγματα, και σίγουρα μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει το ψάρι με άγρια μορφή και συμπεριφορά αλλά δεν είδα ποτέ αγγελοψαράκι που να είναι ακριβώς σαν άγριο.
Μια που είμαι τα αγαπημένα μου, και θέλω να δω την φυσική τους συμπεριφορά, στο μέλλον θα ψαχτώ για να βρώ άγρια πιασμένα, μακάρι να το καταφέρω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02378 seconds with 11 queries