Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   sos hamster (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48430)

Emily82 21-01-11 11:59

sos hamster
 
Το hamster μου γέννησε, τι πρέπει να κάνω τώρα? Τι να προσέξω?:smt120:smt120:smt120

LeeHook 21-01-11 12:05

Ο αρσενικός σε χωριστό κλουβί.
Τα μικρά μόλις αρχίσουν να περπατάνε θα περνάνε μέσα από τα κάγκελα και κινδυνεύουν να πέσουν και να τραυματιστούν θανάσιμα. Την πάτησα στο περαλθόν και το ξέρω. Πάρε ίσως κάποια κατασκευή από plexiglass ή από γυαλί.
Τα υπόλοιπα τα φροντίζει η μητέρα (φύση). Να έχει φαγητό και νερό γιατί θηλάζει.
Αν γεννήθηκε κάποιο από τα μικρά νεκρό ή πεθάνει στην πορεία να το βγάζεις γιατί το τρώει η μητέρα για να μην μολυνθούν τα άλλα.
Πόσα μικρά έκανε;

eimaste aR21rwstoi 21-01-11 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 541964)
Ο αρσενικός σε χωριστό κλουβί.
Τα μικρά μόλις αρχίσουν να περπατάνε θα περνάνε μέσα από τα κάγκελα και κινδυνεύουν να πέσουν και να τραυματιστούν θανάσιμα. Την πάτησα στο περαλθόν και το ξέρω. Πάρε ίσως κάποια κατασκευή από plexiglass ή από γυαλί.
Τα υπόλοιπα τα φροντίζει η μητέρα (φύση). Να έχει φαγητό και νερό γιατί θηλάζει.
Αν γεννήθηκε κάποιο από τα μικρά νεκρό ή πεθάνει στην πορεία να το βγάζεις γιατί το τρώει η μητέρα για να μην μολυνθούν τα άλλα.
Πόσα μικρά έκανε;

επισης ξερω οτι τα μικρα δν πρεπει να τα πιανεις γιατι εχουν την μυρωδια σου και η μαμα τους τα απορριπτει

Sotiris7 21-01-11 12:11

Άστα στην ησυχία τους. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.......... ;)

mixalis p 21-01-11 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 541966)
επισης ξερω οτι τα μικρα δν πρεπει να τα πιανεις γιατι εχουν την μυρωδια σου και η μαμα τους τα απορριπτει

σωστα! να σ ζησουν τα μικρα! μην τα πειραξεις καθολου! μονο αν το κλουβι εχει καγκελα τα μικρα θα περνανε απο μεσα φροντισε να παρεις αλλο κλουβι http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...58&tx=64&ty=70
το χαστερ σιγουρα δεν ζευγαρωσε με τον δικο σ αρσενικο γιατι ειχεις πει οτι το ειχες παρει 5-1. το πηρες εγκυος απο το πετ.

broson 21-01-11 12:18

σε καμοια περιτωση μην ακουμπισεισ γιατι η μαμα τουσ τα τρωει για τα υπολοιπα θα φροντησει η ιδια

gouts0unin 21-01-11 12:23

Καλημέρα!
Λοιπον, όπως σου το πανε παραπανω, παρε ενα μικρο κλουβακι και βαλε μεσα τον αρσενικο, η θηλυκια δεν προκειται να τον αφησει σε ησυχια.
Βγαλε ό,τι παιχνίδι έχεις, κι αν θες άσε τη ροδα (μονο αν ειναι κρεμαστη απ τα καγκελα, αν ακουμπαει στον πατο του κλουβιου βγαλτην κι αυτη) αλλα ανέβασε την πιο ψηλα, να μην κινδυνευουν απο τραυματισμο.
Δεν ακουμπας τα μικρά για το λόγο που σου είπε ο eimaste aR21rwstoi.
Προσέχεις πάρα πολυ όταν βάζεις φαι γιατι η μανα είναι επιθετική και μπορεί να σε δαγκώσει αν έχεις πολύ ώρα το χέρι σου μέσα. Βάζεις περισσότερο φαι γιατι έχει αυξημένες ανάγκες.
Δεν αλλάζεις πριονίδι πριν τις 3 εβδομάδες.
Τα χαζευεις γιατι είναι αξιολάτρευτα!
Και χαρίζεις οταν μεγαλώσουν γιατι θα επαναληφθεί η γέννα (το πιο πιθανό είναι να είναι ξανα εγγυος γιατι έχουν τη συνηθεια να απαυτώνονται αμέσως μετά τη γέννα)
Να σου ζήσουνε!!!

ΥΓ (Ο,τι σου λεω ειναι απο προσωπικη εμπειρια- το καλοκαιρι ειχα 3 η 4 γέννες!)

Emily82 21-01-11 12:39

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Τα μικρά δεν ξέρω πόσα είναι επειδή τα γέννησε μέσα στο σπιτάκι της και δεν ήθελα να τα ενοχλήσω τα είδα πολύ λίγο αλλά τα ακούω που κλαίνε. Η μητέρα είναι μόνη στο κλουβί με τα μικρούλια της δεν τα έκανε με το δικό μου και ενώ ήταν επιθετική στην διάρκεια της εγκυμοσύνης τώρα είναι πολύ ήρεμη και δεν με δαγκώνει.:p:p:p

mixalis p 21-01-11 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Emily82 (Μήνυμα 541997)
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Τα μικρά δεν ξέρω πόσα είναι επειδή τα γέννησε μέσα στο σπιτάκι της και δεν ήθελα να τα ενοχλήσω είδα πολύ λίγο αλλά τα ακούω που κλαίνε. Η μητέρα είναι μόνη στο κλουβί με τα μικρούλια της δεν τα έκανε με το δικό μου και ενώ ήταν επιθετική στην διάρκεια της εγκυμοσύνης τώρα είναι πολύ ήρεμη και δεν με δαγκώνει.:p:p:p

εγω θα πω την δικη μ εμπειρια, οσα χρονια κ να ειχα χαμστερ τον αρσενικο τον αφηνα στ ιδιο κλουβι με το θυληκο κ δεν τα πειραζε τα μικρα. μια φορα π πειραζε τα μικρα τον εβγαλα. τεσπα ειναι ο χαρακτηρας τ καθε αρσενικου.κ το θυληκο δεν ηταν επιθετικο ενω τ επαιρνα τα μικρα. ισως παιζει ρολο επειδη τα ειχα 3 χρονια κ με ειχαν μαθει.

Emily82 21-01-11 13:05

Το θηλυκό ήταν είδη έγκυος από το πετ σοπ που το πείρα γιατί και από την αρχή ορμούσε στο αρσενικό μου. Συν ότι είναι διαφορετικές ράτσες το αρσενικό είναι ρομποροφσκι και το θύλακο πρέπει να είναι σύριαν.

Roussaks 21-01-11 13:05

Εγω που εκτρεφω συγγενεις τους (ποντικια - αρρουραιους) οταν θελω να παρω μωρα μωρα αφηνω παντα ενα μεσα για να μην αγχωθει η μανα!

Τους αρσενικους εχει τυχει και φορες που δεν τους εχω βγαλει και δεν ειχα φαγωμα ή κατι αλλο!

mixalis p 21-01-11 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Emily82 (Μήνυμα 542019)
Το θηλυκό ήταν είδη έγκυος από το πετ σοπ που το πείρα γιατί και από την αρχή ορμούσε στο αρσενικό μου. Συν ότι είναι διαφορετικές ράτσες το αρσενικό είναι ρομποροφσκι και το θύλακο πρέπει να είναι σύριαν.

δεν παιζει ρολο η ρατσα! αρκει να εχουν το ιδιο μεγεθος, να μην ειναι το ενα απο τα νανακια κ το αλλο αυτα π γινονται μεγαλα.

Emily82 21-01-11 13:20

Ποσά μικρά κάνουν? Μήπως ξέρει κανένας να μου πει? Ανυπόμονο να τα δω αλλά δεν έχω σκοπό να τα πειράξω θα περιμένω να βγούνε μόνα τους.

mixalis p 21-01-11 13:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Emily82 (Μήνυμα 542036)
Ποσά μικρά κάνουν? Μήπως ξέρει κανένας να μου πει? Ανυπόμονο να τα δω αλλά δεν έχω σκοπό να τα πειράξω θα περιμένω να βγούνε μόνα τους.

εμενα μ ειχαν κανει απο 5-14. μια φορα μονο μ εκαναν 14 κ εζησαν τα 13.

Emily82 21-01-11 13:32

Τα ακούω και κάνουν σαν πουλάκια. Είναι φυσιολογικό να φωνάζουν?

mixalis p 21-01-11 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Emily82 (Μήνυμα 542047)
Τα ακούω και κάνουν σαν πουλάκια. Είναι φυσιολογικό να φωνάζουν?

φυσιολογικο ειναι. αλλα η μητερα τους τι κανει? καθεται πανω απο τα μικρα? η κανει βολτες στ κλουβι?

vasiliki 21-01-11 13:35

Είχα πριν χρόνια χαμστερ και μου έκαναν 11 από τα οποία έζησαν τα 8. Όλα αυτά που σου λένε είναι σωστά. Αυτό που θέλω να σου πω εγώ είναι όταν πήγα να τους αλλάξω πριονίδι, η μητέρα, η οποία εκείνη την περίοδο ήταν αρκετά ευερέθιστη, θύμωσε πολύ, πήρε τα μικρά και τα έχωσε στο στόμα της μαζί με πριονίδι! Τρελάθηκα, είπα πάει τα έφαγε τα μικρά, είχε γίνει τεράστια! Μόλις τελείωσα, την άφησα ήσυχη και απομακρύνθηκα, ηρέμησε και ωπ! ξεφόρτωσε τα μικρά και τα πριονίδια σπρώχνωντας τα μάγουλα με τα χεράκια. Σώα και αβλαβή τα μικρά! Φοβερά ζωάκια!!!

mixalis p 21-01-11 13:39

κλ ειναι να μην αλλαξεις καθολου πριονιδι για 10 μερες περιπου. μεχρι να μεγαλωσουν λιγο τα μικρα. ενα τετοιο κουτι μπορεις να παρεις http://www.plastica.gr/gp/id277.htm ( κοστος 8ευρω περιπου) κ να τα βαλεις μεσα δεν θα μπορουν να βγουν τα μικρα, κ το πριονιδι π θα λερωνετε το βγαζεις κ βαζεις αλλο.

Emily82 21-01-11 13:41

Μπαίνει και βγαίνει μέσα στο σπίτι της αλλά την περισσότερη ώρα είναι μέσα στο σπιτάκι μαζί με τα μικρά.

mixalis p 21-01-11 13:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Emily82 (Μήνυμα 542057)
Μπαίνει και βγαίνει μέσα στο σπίτι της αλλά την περισσότερη ώρα είναι μέσα στο σπιτάκι μαζί με τα μικρά.

μην πηγαινεις συνεχεια εξω απο το κλουβι γτ θα βγαινει για να βλεπει τι ειναι. αφησε το να ηρεμησει γ να καθεται πανω απο τα μικρα να τα ζεσταινει κ να τα θηλαζει!:smt020

Emily82 21-01-11 13:45

ok.
Αυτό θα κάνω, απλός φοβήθηκα μήπως τα σκάσει.

LeeHook 21-01-11 13:47

Τα ζεσταίνει, δεν τα σκάει. Τα μικρά είναι σαν σκουλίκια, δεν έχουν ακόμη τρίχωμα.

Emily82 21-01-11 16:57

Σε πόσες μέρες απογαλακτίζονται και μετά τι πρέπει να τρώνε κάτι ιδιαίτερο?

polyvios2004 21-01-11 21:36

Σε καμιά 10αριά μέρες θα αρχίσουν να ψιλοπερπατούν και να έχουν τρίχωμα... Να σου ζήσουν!! :) Απλά βγάλε τον τροχό διότι όταν αρχίσουν να περπατούν θα θέλουν να πηγαίνουν όλα μαζί να παίζουν και θα κόβουν τα πόδια τους... Α! και μην αγχώνεσαι πολύ! Είναι ζώα και ξέρουν τι πρεπει να κάνουν!

Emily82 22-01-11 17:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polyvios2004 (Μήνυμα 542310)
Σε καμιά 10αριά μέρες θα αρχίσουν να ψιλοπερπατούν και να έχουν τρίχωμα... Να σου ζήσουν!! :) Απλά βγάλε τον τροχό διότι όταν αρχίσουν να περπατούν θα θέλουν να πηγαίνουν όλα μαζί να παίζουν και θα κόβουν τα πόδια τους... Α! και μην αγχώνεσαι πολύ! Είναι ζώα και ξέρουν τι πρεπει να κάνουν!

Την ρόδα την έχω βγάλει από χθες της έχω αφήσει ρολά από χάρτη τουαλέτας τα χαρτονάκια δηλαδή που μένουν όταν τελειώσει το χαρτί για να τα έχουν σαν παιχνίδια για τούνελ. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και μόλις μπορέσω θα τα βγάλω φωτογραφίες για να τα δείτε.:p:p:p

eimaste aR21rwstoi 23-01-11 11:27

αντε περιμενουμε τις φωτο:p

Emily82 24-01-11 15:58

1 Συνημμένο(α)
Αυτή είναι η μαμά και προσεχώς θα βάλω και τα μικρούλια. Με την ευκαιρία μήπως ξέρετε και τι ράτσα είναι???

polyvios2004 24-01-11 20:02

Φαίνεται λόγω μεγέθους για νανάκι... πιθανώς σιβηριανό (ρομπόφσκι) αλλά δεν είναι καθαρή η φωτογραφία... δεν έχεις κάποια καθαρότερη και ποιο μακρινή;;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02411 seconds with 11 queries