Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Μονομαχος, εχει προβλημα λετε ; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36286)

greenjanek 21-12-09 23:00

Μονομαχος, εχει προβλημα λετε ;
 
Χθες που κοίταγα τον μονομαχο ειδα οτι ειχε αράξει πανω στον θερμοστατη, ο οποιος θερμοστάτης εξεχει λιγο απο το νερο. Ο μονομάχος λοιπον καθοταν πανω απο τον θερμοστάτη και ηταν σχεδον εξω απο το νερο. Νομιζα οτι ψόφησε και καθως κουνησα το ενυδρειο αυτο πεταχτηκε και αρχισε να κοβει βολτες στο ενυδρείο. Αλλο που κάνει ειναι να κάθεται πάνω στο φυτό αλλα πλάγια και αυτό ειναι που επίσης με ανησυχεί. Κατα τα άλλα κάνει κανονικά βόλτες και οταν του ρίχνω φαγητό, κυριολεκτικά το σκίζει. Λετε να εχει προβλημα ; Το ενυδρειο ειναι 8litra, επισης του εχω βαλει ενα υγρο για το χλώριο, τα βαρέα μέταλλα και επισης το κανει ποιο δυνατο το ψάρι απεναντι σε μολύνσεις, επίσης και ενα που λέγετε black water extract. To ενυδρείο εχει φίλτρο και θερμοστάτη και η θερμοκρασία ειναι περίπου 27-28oC. Επίσης έχω ένα αληθινό φυτό και υπάρχει και ένα πολύ μικρο σαλιγκάρι(έτυχε και ήταν μαζί με το φυτό που πήρα)

yannakis 22-12-09 02:25

καταρχην νομιζω οτι τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα..αν μπορουσες πιο πολλα θα ηταν ακομη καλυτερα...το οτι καθεται στον θερμοστατη δεν υπαρχει προβλημα..απλα παει απο εκει που βγαινει η ζεστη..ουτε το οτι αραζει πανω στο φυτο ειναι κακο..απλως...αραζει...

Singha 22-12-09 03:10

γεια σου! ποσο καιρο εχεις τον μονομαχαρα σου?

οπως λεει και ο φιλος παραπανω ειναι καπως λιγα τα λιτρα! αν θα μπορουσες να του δωσεις ενα λιγο μεγαλυτερο σπιτι!!! :)

Roussaks 22-12-09 10:00

Γιατι νομιζω οτι απο τα πολλα ζουμια νταγκαρωσε ο Βεττας;;;
Οκ το αντιχλωριο στις αλλαγες, ολα τα αλλα τι ειναι και γιατι τα θες;

chemical mac 22-12-09 10:23

Μάλλον δεν υπάρχει κάποιος κυκλοφορητής (έστω μικρός) για να δημιουργεί ροή και να ζεστάνει ομοιόμορφα το ενυδρειάκι, γι αυτό και το ψάρι κάθεται εκεί που βγαίνει η περισσότερη ζέστη (είδες τελικά οι μονομάχοι γουστάρουν τη ζέστη).

Τώρα ότι αφορά τα ζουμιά πέραν του αντιχλωρίου που πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιείς σε κάθε αλλαγή, τα υπόλοιπα θα πρότεινα να τα αφήσεις στην άκρη. Το ψάρι σου θα γίνει δυνατό αν του δώσεις τη θερμοκρασία που χρειάζεται (26 βαθμοί είναι υπεραρκετοί), τη σωστή τροφή (ζωντανές ή κατεψυγμένες τροφές ως επί το πλείστον) και το ανάλογο περιβάλλον (μια μικρή ρίζα με ένα αληθινό φυτό και μερικά φυτά επιφανείας για παράδειγμα) και βέβαια τις σωστές παραμέτρους νερού (με ένα πεχά 6.8 και γενική σκληρότητα κοντά στο 10 είναι μια χαρά)

Ας αφήσουμε λίγο την καραμέλα με τον όγκο του ενυδρείου. Ο μόνος λόγος που προτείνουμε "μεγάλα" μικρά ενυδρεία για μονομάχους είναι για την σταθερότητα των συνθηκών που ένας νέος χρήστης δε μπορεί να προσφέρει γιατί δε γνωρίζει από μετρήσεις, παραμέτρους κλπ. Μια χαρά είναι και τα 8λιτρα ενυδρειάκια για μονομαχάκια, αρκεί να ξέρουμε τι κάνουμε. ;)

dimitris vas 22-12-09 13:18

αληθεια ποσα πιστευεις οτι ειναι τα ελαχιστα λιτρα για ενα μονομαχο?5-6?

chemical mac 22-12-09 13:32

για να ζήσει ή για να το ευχαριστιέσαι ;

dimitris vas 22-12-09 13:41

για να ζησει κ να ειναι καλα..εγω τον δικο μου τον εχω σ ενα 15 λιτρο και δε θα λεγα οτι αξιοποιει ιδιαιτερα τον χωρο..πιο πολυ του αρεσει να καθεται..
παντως παλια(δεν ηξερα!) ειχα εναν σε γυαλα περιπου 5 λιτρα χωρις φιλτρο μονο με αλλαγες νερου και φαινοταν κινητικος και χαρουμενος.εζησε 2 χρονια και κατι..νομιζω δεν ειναι λιγο για μονομαχο..

greenjanek 22-12-09 13:51

Ενας φιλος μου που ξερει απο αυτα μου ειπε οτι ειναι η αμμωνια ! :???: :(
Μολις παω σπιτι το μεσημερι θα του κανω αμεσα αλλαγη, ελπιζω να προλαβω !!!

chemical mac 22-12-09 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 398153)
για να ζησει κ να ειναι καλα..εγω τον δικο μου τον εχω σ ενα 15 λιτρο και δε θα λεγα οτι αξιοποιει ιδιαιτερα τον χωρο..πιο πολυ του αρεσει να καθεται..
παντως παλια(δεν ηξερα!) ειχα εναν σε γυαλα περιπου 5 λιτρα χωρις φιλτρο μονο με αλλαγες νερου και φαινοταν κινητικος και χαρουμενος.εζησε 2 χρονια και κατι..νομιζω δεν ειναι λιγο για μονομαχο..

;) ο μονομάχος στη φύση κινείται σε μια περιοχή 20 x 20 cm και ύψος νερού όχι πάνω από 20 πόντους, οπότε κι ένα 8λιτρο ενυδρείο είναι μια χαρά. απλά στη φύση έχει τη δυνατότητα να αλλάξει την περιοχή του για οποιονδήποτε λόγο.

kalaxan 22-12-09 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 398153)
για να ζησει κ να ειναι καλα..εγω τον δικο μου τον εχω σ ενα 15 λιτρο και δε θα λεγα οτι αξιοποιει ιδιαιτερα τον χωρο..πιο πολυ του αρεσει να καθεται..
παντως παλια(δεν ηξερα!) ειχα εναν σε γυαλα περιπου 5 λιτρα χωρις φιλτρο μονο με αλλαγες νερου και φαινοταν κινητικος και χαρουμενος.εζησε 2 χρονια και κατι..νομιζω δεν ειναι λιγο για μονομαχο..

Eγώ τον έχω σε ένα 17,5λιτρο (μικτα) και κόβει συνεχώς βόλτες.Πάει παντού..
Βέβαια όταν κάνει φωλιά πάει και κάθεται σταθερά κάτω απο κει.:smt020

Πάνος 22-12-09 16:09

ο δικος μου μονομαχος ανεπτυξε την καλυτερη συμπεριφορα του οταν τον ειχα σε 450 λιτρα με πολλα αλλα ψαρια....
κολυμπουσε συνεχως και εξερευνουσε ολα τα σημεια σε ολο το ενυδρειο...εμπαινε μεσα στις κουφαλες των ξυλων και παρατηρουσε τα παντα...
ο nikosm1 κατι ξερει.....τον ειδε εκει μεσα....;)

Δημητρης89 22-12-09 16:13

εγω παιδια θα τον βαλω σε ενα 45λιτρο μονο γιαυτον και νομιζω θα τον εχω βασιλια:p

chemical mac 22-12-09 16:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 398198)
ο δικος μου μονομαχος ανεπτυξε την καλυτερη συμπεριφορα του οταν τον ειχα σε 450 λιτρα με πολλα αλλα ψαρια....
κολυμπουσε συνεχως και εξερευνουσε ολα τα σημεια σε ολο το ενυδρειο...εμπαινε μεσα στις κουφαλες των ξυλων και παρατηρουσε τα παντα...
ο nikosm1 κατι ξερει.....τον ειδε εκει μεσα....;)

κι εδώ κολλάει αυτό που είπα για τη δυνατότητα επιλογής του χώρου του

greenjanek 23-12-09 00:06

Ευχαριστώ για το thread hijack.
Έκανα αλλαγή νερού αλλά πάλι βλέπω περίεργη συμπεριφορά. Εκεί που το ψάρι έχει ξαπλώσει πλάγια και δεν σαλεύει ξαφνικά αφηνιάζει και πετάγεται πέρα δώθε ώσπου ξαφνικά πέφτει πάλι τέζα. Τι το πειράζει ;

chemical mac 23-12-09 00:24

Πάρτο από την αρχή και πες μας πως είναι το ενυδρείο / γυάλα (διαστάσεις) και τι ακριβώς έχεις μέσα (πέραν του ψαριού).

όταν λες αλλαγή νερού ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείς;

greenjanek 23-12-09 15:52

Οπως ειπα και στην αρχη. Το ενυδρείο είναι 8λιτρα. Βαζω αντιχλωρικο και για βαρεα μεταλλα καθως και ενα blackwater extract. Εχω θερμοσταση και φιλτρο καθως και ενα φυτο.Το ενυδρείο δεν ειχε στρωθεί (δεν το ήξερα). Μηπως υπηρχε προβλημα με την αμμωνια ; Εκανα 2 αλλαγες νερου 50% του νερου με σωστή θερμοκρασια βαζοντας αντιχλωρικο. Δειτε και τις photo μήπως βγάλετε κάποιο συμπέρασμα. Το προβλημα παρουσιαστηκε την τριτη με τεταρτη εβδομαδα απο την ημερα που το πήρα.

http://img51.imageshack.us/img51/5841/img1489t.jpg
http://img64.imageshack.us/img64/2741/img1488.jpg


Ευχαριστω !

harris samos 23-12-09 17:10

να κανω μια παρατηρηση
βγαλε το φυτο απο το γλαστρακι και φυτεψετο
δωσε μετρησεις που εχει ph gh kh no2 no3 nh4
θερμοκρασια νερου και θερμοκρασια αλλαγης

j.p. 24-12-09 13:09

φίλε μου, νομίζω ότι ο μονομάχος σου έχει dropsy. κάνε μια αναζήτηση και θα βρείς αρκετά πράγματα.

harris samos 25-12-09 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 398620)
φίλε μου, νομίζω ότι ο μονομάχος σου έχει dropsy. κάνε μια αναζήτηση και θα βρείς αρκετά πράγματα.

πως εβγαλες το ποριζμα ????? εγω δε βλεπω τιποτα τετειο :confused:

j.p. 25-12-09 20:36

τι γνώμη μου είπα, δεν βγάζω πορίσματα εγώ, έτσι μου φάνικε από τη φωτό, δεν χάνει τίποτα να το κοιτάξει, μόνο γι αυτό το είπα.

harris samos 25-12-09 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 398907)
τι γνώμη μου είπα, δεν βγάζω πορίσματα εγώ, έτσι μου φάνικε από τη φωτό, δεν χάνει τίποτα να το κοιτάξει, μόνο γι αυτό το είπα.

μαλλον παρεξηγησες λεω απο που καταλαβες οτι εχει dropsi το ψαρι απο που το καταλαβες ???? ειδες κατι ???

platy 25-12-09 20:46

φιλε μου δυστηχως αμα ο καθενας λεει την γνωμη του χωρις να ειναι σιγουρος τοτε μπορουν να δημιουργηθουν προβληματα στα ψαρια...ασε τους πιο εμπειρους να κρινουν για τι ασθενεις...φιλικα και χωρις παρεξηγησεις...

Γιώργος Κ 25-12-09 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 398907)
τι γνώμη μου είπα, δεν βγάζω πορίσματα εγώ, έτσι μου φάνικε από τη φωτό, δεν χάνει τίποτα να το κοιτάξει, μόνο γι αυτό το είπα.

Δεν φαινεται για dropsy! Μαλλον εχει προβλημα με την αμμωνια λογω αστρωτου φιλτρου!
Φιλε βαλε μπολι οπωςσδηποτε βαλε μια αγγελια!! Αν εισαι κοντα στο κεντρο ... ελα να παρεις!! ... :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02006 seconds with 11 queries