Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γενικά περί Κεντρικής Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=144)
-   -   Ενυδρειο για Σκαλαρια? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75438)

sirbill 08-11-13 12:34

Ενυδρειο για Σκαλαρια?
 
Καλημερα
εχω ενα ενυδρειο 180lt με υψος 60 cm και θα ηθελα να βαλω μεσα Σκαλαρια. Το ερωτημα ειναι Ποσα? και με τι διακοσμηση?
Εαν δεν γινετε θα ηθελα να μου πει καποιος με τι να ταιριαξω ενα μαχαιροψαρο (6cm προς το παρον!!) που μου αφησαν και που αν δεν βαλω τα σκαλαρια θα ηθελα να βαλω αυτο μεσα!!!
Ευχαριστω!!!

korasidikos 08-11-13 13:35

το μαχαιροψαρο θα πρεπει να το δωσεις κοιτα εδω http://www.liveaquaria.com/product/p...857&pcatid=857

delta66 08-11-13 16:34

Στοιχεια:
- Για να ειναι το ενυδρειο 180 λιτρα και να εχει 60 υψος, παει να πει οτι δεν εχει μεγαλο μηκος
- Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα (δεν νοειται ομαδα μικροτερη απο 7 ατομα - εκτος αν μιλαμε για διαπριωμενο ζευγαρι που το εχουμε για αναπαραγωγη)
- Καθε ατομο χρειαζεται καποια λιτρα νερου για να μπορουν (τα λιτρα) να ανταπεξερθουν στους ρυπους του
- Οσο πιο πολλα λιτρα νερο, παρεχουμε ανα ατομο, τοσο λιγοτερη συντηρηση θελει το ενυδρειο απο εμας
- Οι κιχλιδες (οπως ειναι και τα σκαλαρια) ειναι κυριαρχικα ψαρια και διεκδικουν να εχουν το δικο τους χωρο μεσα στο ενυδρειο. Αυτο συνεπαγεται καποια αποσταση απο το χωρο των υπολοιπων.
- Αν δημιουργηθουν ζευγαρια και πανε για αναπαραγωγη, ο χωρος αυτος κυριαρχιας, μεγαλωνει. Μπορει να ειναι απο 50 εκ μηκος εως πολυ περισσοτερος (αναλογα τον χαρακτηρα των ψαριων).

Βγαλε τα συμπερασματα σου, κανε τις επιλογες σου και να εισαι ετοιμος να εχεις εναλλακτικες λυσεις σε περιπτωση που βγουν προβληματα στην διατηρηση τους, αν δεν ικανοποιηθουν οι αναγκες που περιεγραψα.

sirbill 08-11-13 17:57

Εχει 90 εκ. μηκος.Μακαρι να μπορουσαμε ολοι να ειχαμε πισινες για ενυδρειο και να βαζουμε οτι θελουμε, αλλα με τις συγκεκριμενες δυνατοτητες πιστευω οτι ενα ζευγαρι θα το παρω.
Οσο για το μαχαιροψαρο θα ψαξω να βρω καποια λυση μεχρι να θηριευσει!!Ως τοτε θα το χαιρομε στο ενυδρειο!!
-------------------------
Για την διακοσμηση θα με βοηθησει καποιος?!:(

Τάκης 08-11-13 18:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sirbill (Μήνυμα 798423)
Εχει 90 εκ. μηκος.Μακαρι να μπορουσαμε ολοι να ειχαμε πισινες για ενυδρειο και να βαζουμε οτι θελουμε, αλλα με τις συγκεκριμενες δυνατοτητες πιστευω οτι ενα ζευγαρι θα το παρω.
Οσο για το μαχαιροψαρο θα ψαξω να βρω καποια λυση μεχρι να θηριευσει!!Ως τοτε θα το χαιρομε στο ενυδρειο!!
-------------------------
Για την διακοσμηση θα με βοηθησει καποιος?!:(

Φίλε sirbill, τα παιδιά έχουν δίκιο, και εγω τό ίδιο είχα κάνει, σε 130 λίτρα είχα 6 σκαλάρια, 3 επιβεβαιωμένα ζευγάρια, κάθε εβδομάδα είχα γέννα , έδωσα τα 2 ζευγάρια και κράτησα 1 ζευγάρι σε ενυδρείο 1,10, δυστυχώς το ενυδρείο είναι κομένο στη μέση, από τη μία το ζευγάρι και έχουν στριμώξει όλα τα υπόλοιπα στη γωνία, δεν κολυμπάει τίποτα, τα 2 σκαλάρια γενικοί δερβεναγάδες, οι μπρατσαραδες, ότι κουνηθεί πέφτει ξύλο, δεν είναι ότι καλύτερο αυτό, με κουράσανε και στρεσαρουνε τα υπόλοιπα ψάρια, τα βλέπω για πούλημα, μη κάνεις τα λάθη που έκανα εγώ και ίσως πολλοί άλλοι. Δεν νομίζω να σου αρεσει ενυδρείο που να σου θυμίζει "Μπράβους τη νύχτα"

sirbill 08-11-13 18:23

Δωσε μου μια ιδεα τουλαχιστον να ταιριαξω το μαχαιροψαρο με κανα αλλο ψαρακι μεχρι να δω τι θα κανω με την παρτι του!!!:(
-------------------------
...θα μεινω με το ενυδρειο αδειο!!

Τάκης 08-11-13 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sirbill (Μήνυμα 798431)
Δωσε μου μια ιδεα τουλαχιστον να ταιριαξω το μαχαιροψαρο με κανα αλλο ψαρακι μεχρι να δω τι θα κανω με την παρτι του!!!:(
-------------------------
...θα μεινω με το ενυδρειο αδειο!!

Οι πιο έμπειροι από εμένα σου είπαν, δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι για τα μαχαιρόψαρα.
Αν ήσουνα κοντα όμως σου πούλαγα τα σκαλάρια μου αλλα μετα την απόμακρυνση του ταμείου ουδεν λάθος αναγνωρίζεται.
χαχαχχα
Σε πειράζω ε. Είναι πολυ τσαμπουκάδες τα σκαλάρια μου και γενικότερα τα σκαλάρια, δεν είναι Λούλες

sirbill 08-11-13 19:10

!!Στο αλλο ενυδρειο που εχω εχω guppies και τωρα θα θελα κατι αλλο αλλα με δυσκολευουν τα ψαρακια!!!

Κλεόβουλος 08-11-13 19:23

Φίλε μου πιστεύω ότι πρέπει να αποφασίσεις να αποχωριστείς το μαχαιρόψαρο αφού δεν μπορείς να του προσφέρεις αυτά που χρειάζεται.

Για το ενυδρείο σου μπορείς αν θέλεις να ζητήσεις προτάσεις (και υπάρχουν πάρα πολλές) για το τι ψάρια μπορείς να φιλοξενήσεις ;)

delta66 08-11-13 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sirbill (Μήνυμα 798445)
!!Στο αλλο ενυδρειο που εχω εχω guppies και τωρα θα θελα κατι αλλο αλλα με δυσκολευουν τα ψαρακια!!!

Με τα γκαπυ εχεις το μαχαιροψαρο?

sirbill 08-11-13 19:50

Προς το παρον ναι και ειναι μια χαρα! (6-7 εκ ακομα)

delta66 08-11-13 19:56

Ναι ειναι μικρο ακομα και φυσικα ειναι μια χαρα αφου εχει και ζωντανη τροφη το βραδι με κλειστα τα φωτα :cool:

Μαλλον πρεπει να αναζητησεις μερικες πληροφοριες για το ψαρι

sirbill 08-11-13 20:15

Τα εχω δει και για αυτο θελω να το μεταφερω στο καινουργιο. Υπαρχει παντα μια διαφορα στο τι ειναι το τελειο και τι ειναι το εφικτο..Ως τωρα μιλατε για το τελειο χωρις να μου λετε για το εφικτο!!Το να το δωσω τωρα ειναι δυσκολο γιατι εδω που βρισκομε δεν εχω καποιον να του προσφερει καλυτερο περιβαλλον προς το παρον!!

Γιώργος Κ 08-11-13 20:38

Τα παιδια το εφικτο σου γραφουν ... καθως το "τελειο" θα ηταν καπως ετσι:

http://4.bp.blogspot.com/_OqpXFfOX7C...k/s1600/13.JPG

delta66 08-11-13 20:50

Το εφικτο?
Εμεις προτασεις κανουμε και δινουμε οτι πληροφοριες ξερουμε για το ψαρι (για το καθε ψαρι).
Το εφικτο θα το βρεις βασικα μονος σου, αναλογα τις (οικονομικες και χωροταξικες) δυνατοτητες σου.
Οι λυσεις παντως ειναι δυο. Ή να το δωσεις καπου να διατηρηθει σωστα ή να του προσφερεις εσυ αυτο το "να διατηρηθει σωστα"
Η τριτη, η πιο εφικτη, (να το βαλεις σε 180 λιτρα), δεν εινα λυση ακριβως.
Ειναι μια προχειρη λυση μεχρι να μεταφερθει σε μεγαλυτερο.

Ειναι σαν να ψαχνω για εφικτη λυση, εχωντας αγορασει ενα κουταβι Μολοσσο, ενω μενω σε περιπτερο και ετοιμαζομαι να μετακομισω σε γκαρσονιερα.
-------------------------
Ααα και να θελω να παρω μαζι του και ενα κοπαδακι λυκοσκυλα (σκαλαρια)
Εφικτο ειναι, απλα θα πρεπει να ειμαι ολη μερα με τη σκουπα και τη σφουγγαριστρα και τα ζωα να κανουν σημειωτον μεσα στο σπιτι.
Καπως ετσι θα ειναι η κατασταση και στο ενυδρειο.
Εγω προσωπικα δεν θα ηθελα να τη ζησω, οπως και δεν θα ηθελα να παρατησω τα ζωα στην τυχη τους απο τη βαρεμαρα και τη κουραση της συντηρησης τους.

Τάκης 08-11-13 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 798468)

Ειναι σαν να ψαχνω για εφικτη λυση, εχωντας αγορασει ενα κουταβι Μολοσσο, ενω μενω σε περιπτερο και ετοιμαζομαι να μετακομισω σε γκαρσονιερα.
-------------------------
Ααα και να θελω να παρω μαζι του και ενα κοπαδακι λυκοσκυλα (σκαλαρια)

:D:D:D:D
:smt022:smt022από τα :smt044:smt044

Έγραψες Σπύρο

delta66 08-11-13 20:55

Παιδια ΟΚ κανουμε και χιουμορ, αλλα δεν θελω να χαρακτηριστει απο το φιλο ως καζουρα.
Παραθετω τα γεγονοτα που ειναι το πιθανοτερο οτι θα συμβουν, για να μην εχουμε απογοητευσεις κλπ
Απο εκει και μετα ειναι επιλογη του τι θα κανει.
Το συνηθες που γινεται (παλι εκ πειρας απο τα φορουμ το λεω) ειναι μετα να ανοιγονται θεματα στις ασθενειες, στα προβλημα με τη βιολογια, με το νερο κλπ, και οταν ζητουνται στοιχεια του ενυδρειου να αρχιζουν τα αληθινα χωσιματα.
Οχι και οτι καλυτερο.
'Η φοβουμενοι την καζουρα, να μη ανοιγονται ποτε τα θεματα και να εχουμε τα γνωστα αποτελεσματα για τα ψαρια.
Αυτα θελω να αποφυγουμε.

Τάκης 08-11-13 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 798472)
Παιδια ΟΚ κανουμε και χιουρορ, αλλα δεν θελω να χαρακτηριστει απο το φιλο ως καζουρα.
Παραθετω τα γεγονοτα που ειναι το πιθανοτερο οτι θα συμβουν, για να μην εχουμε απογοητευσεις κλπ
Απο εκει και μετα ειναι επιλογη του τι θα κανει.
Το συνηθες που γινεται (παλι εκ πειρας απο τα φορουμ το λεω) ειναι μετα να ανοιγονται θεματα στις ασθενειες, στα προβλημα με τη βιολογια, με το νερο κλπ, και οταν ζητουνται στοιχεια του ενυδρειου να αρχιζουν τα αληθινα χωσιματα.
Οχι και οτι καλυτερο.
'Η να μη ανοιγονται ποτε φοβουμενοι την καζουρα, και να εχουμε τα γνωστα αποτελεσματα για τα ψαρια.

Όχι βέβαια,
γέλασα γιατί θυμήθηκα τα δικά μου χάλια

delta66 08-11-13 21:02

Το βασικοτερο ειναι οτι πρεπει να μελεταμε τι χρειαζονται τα ψαρια για να ζησουν αξιοπρεπως σε αιχμαλωσια.
Κι αυτο γινεται μονο αν μελεταμε το ψαρι ΠΡΙΝ το αγορασουμε.
Οχι "τωρα παιδια το αγορασα, πεστε μου τι να κανω"
Τι μπορεις να κανεις εκτος αυτων που εγραψα πιο πανω?

Τάκης 08-11-13 21:12

Κια τώρα χαρίζω ψάρια απο εδώ και από εκεί
-------------------------
Και τώρα χωρίς πλάκα,
φίλε Sirbiil
τους τελευταίους 2 μήνες έχω χαρίσει
2 Pleco (15-17cm)
2 CAE
3 Χρυσόψαρα
4 Apple Snail
8 Zebra Danio
2 Botia Clown
4 Σκαλάρια
5 Γκαπυ
και έχει και συνέχεια

κατάλαβες γιατί γελασα ?
-------------------------
Ξεχασα,
εστησα και το μικρο για να βάλω τα άλλα 7 Γκαμπυ
Οπως καταλαβαίνεις αυτο είναι και στεναχώρια αλλα και λεφτα πεταμένα

delta66 08-11-13 21:35

Η χαρα του πετσοπα και του πτωχευμενου χομπιστα εισαι. :cool:
(ααα ισως και του μονστερα που θελει τσαμπα ζωντανη τροφη για τα ψαρια του) :D

sirbill 08-11-13 22:32

Ωραιες οι προτασεις σας. Και φυσικα δεν τις παιρνω ως καζουρα! Απλως δυσκολευομς να ανα αποφασησω ....

Τάκης 08-11-13 22:52

Ειχε και ενα καλο ή ιστορια, εκανα ενυδρειόφιλους μερικούς φίλους, μόνο που πλήρωσα εγω τα ψάρια τους


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02048 seconds with 11 queries