Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Ξεκινημα Boyu TL-550 128 lt Reef (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31779)

konchrist 21-04-09 12:06

Ξεκινημα Boyu TL-550 128 lt Reef
 
4 Συνημμένο(α)
Καλημερα σε ολους.

Απο την Μ Πεμπτη ξεκινησα το πρωτο μου θαλασσινο.
Λοιπον σας δινω χαρακτηριστικα και στην συνεχεια θα ακολουθησουν ερωτησεις και φυσικα παρατηρησεις απο εσας.

Ενυδρειο: Boyu TL-550 128 lt. (Απο αγγελια)

Skimmer: TMC V2 nano

Κυκλοφορητης: Tunze Nano 6025 και προσεχως ενας Koralia 1 ή 2.

Ανθρακας:
Αγοραστηκε Ανθρακας της Seachem Carbon Matrix και τοποθετηθηκαν στο ενυδρειο περι τα 200 ml.

Αντιφωσφορος:
Αγοραστηκε αντιφωσφορος της AquaLight και θα τοποθετηθουν (μαλλον σημερα) ενυδρειο περι τα 35 ml.

Αλατι: Aqua Light συσκευασια 8 kg.

Ζωντανος βραχος:
Εχει αγοραστει απο αγγελια περι περι τα 23 κιλα. Τοποθετηθηκε και θα ακολουθησουν φωτο. Περισσεψαν δυο κομματια.

Αραγωνιτης:
Εχει αγοραστει ζωντανος απο αγγελια περι περι τα 20 κιλα. Τοποθετηθηκε στο ενυδρειο.

Επισης αγοραστηκε Α/Ο απο Water Waves 3 σταδιων.

Η αλατοτητα μετρηθηκε στο 1023 με ραφρακτομετρο.

Εχω αυτη τη στιγμη τεστ της Salifert ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 και PH της Tetra.

Επισης θα γινει παραγγελια αυτοματης αναπληρωσης και elliwell εντος του μηνα.

Τωρα στα δια ταυτα:

1) Ο κυκλοφορητης κανει αρκετο θορυβο. Δοκιμαστηκε και σε ενα ενυδρειο 60 lt της Tetra και παλι τα ιδια. Τι να φταει?

2) Η ποσοτητα 35 ml antiphos ειναι καλα ή λιγα?

3) Το skimmer λειτουργει περι της τρεις ημερες και εχει τοποθετηθει μεσα στον κυριως χωρο του ενυδρειου. Το κυπελακι ομως γεμιζει με νερο. Ειναι σωστο? Εχω κανει κατι λαθος? Εννοειται οτι η σταθμη ειναι λιγο ποιο κατω απο εκει που ξεκιναει το κυπελο.

4) Ποιον αλλο δευτερο κυκλοφορητη να αποκτησω? Δινω πολυ μεγαλη σημασια και στον θορυβο!!!!

5) Ποτε θα εμφανιστει αλγη ή οι οργανισμοι που θα αναπτυχθουν?

6) Πως το βλεπετε το στησιμο του βραχου? Εχει αρκετα περασματα για τα ψαρια και επισης αρκετα σημεια τοποθετησης κοραλιων. Περιμενω παρατηρησεις για να αρχισω να κολαω με την πλαστελινη.

7) Ποτε πρεπει να γινουν οι πρωτες μετρησεις?

Τι αλλο πρεπει να προσεξω?

Ευχαριστω πολυ τον φιλο Γιωργο (alan boy) για την αμεριστη συμπαράστασή του.

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

alan boy 21-04-09 21:40

κωστα απο εξοπλισμο εισαι πολυ καλα.
μονο το σκιμερ εχω ακουσει οτι ειναι λιγο πεδεμα μεχρι να βρεις τη ρυθμιση του.ας βοηθησει καποιος που το εχει.
για τον αντιφωσφορο της ακουα λαιτ αφου τα 500ml ειναι για 2000λιτρα για τα 110-115 καθαρα λιτρα του ενυδρειου σου βγαινει να βαλεις 25-30 ml (νομιζω).
ας πει ομως καποιος καμια ιδεα πως να μπει ο αντιφωσ?σε διχτακι?η σαντουιτσ με υαλοβαμβακα?γιατι 30 ml νομιζω ειναι λιγο υλικο για να στερεωθει καπως ευκολα.
τωρα για το βραχο θα περασω να το δω απο κοντα (οχι οτι ξερω και πολλα απο ακουα σπεισ αλλα να πω μια γνωμη:rolleyes::p)

καλη συνεχεια και ολλο και καποιος εμπειρος απ το φορουμ θα ριξει τη βοηθεια του :smt100

maikl 22-04-09 04:51

...καλημερα....
...σε εβαλε στο τρυπακι και τωρα...." καλη συνεχεια και ολλο και καποιος εμπειρος απ το φορουμ θα ριξει τη βοηθεια του"...:D
Σε πειραζω.....λοιπον καλη επιτυχια σε οτι κανεις.;)

konchrist 22-04-09 07:37

Ευχαριστω πολυ παιδια και περιμενω απαντηση και απο τους εμπειρους του forum!!

Imaikl, μηπως πρεπει να παιρνεις σειρα σιγα-σιγα? Λεω εγω....:D

Tricky 22-04-09 08:20

Καλη αρχη φιλε ;)


1. Το στησιμο του βραχου δεν ειναι οτι καλυτερο , ειδικα για τοποθετηση κοραλιων .Προσπαθησε να δωσεις λιγο βαθος στην κατασκευη

2.Ο κυκλοφορητης του Boyu δεν ειναι και οτι καλυτερο γιαυτο και κανει θορυβο (μαλλον εχει φαγωθει) . Νομιζω πως με εναν eheim compact 1000 θα εισαι ωραιος και ''αξιοπιστος''

3. Το σκιμερ εφοσον εχει ρυθμιστει σωστα , θα στρωσει.Τωρα μαλλον βγαζει μονο χημικα απο το φρεσκο αλατονερο.Δωστου μερικες μερες και βλεπουμε (οχι πως πρεπει να το θεωρεις και κανα σουπερ σκιμερ παντως , αλλα βρωμια πρεπει να βγαλει)

4.Αλγη κλπ θα ερθουν με το καιρο . Και οι καλες και οι κακες :D

5. Το antifos μου φαινεται λιγο ...δεν γραφει δοσολογια στο κουτι ? Αν εχεις το λευκο , θα ελεγα τωρα που ειναι αρχη να βαλεις τη διπλασια δοση εφοσον και ο βραχος/αμμο ηταν ''μεταχειρισμενα''.Οταν βαλεις ζωντανα , γυρνας στη σωστη δοσολογια.

6. Μετρησεις μπορεις να κανεις απο τωρα ...αμμωνιας , nitrites , ph .Ζωα μην βαλεις μεχρι να τελειωσεις με το aquascaping (τουλαχιστον μεχρι να τα φτιαξεις ετσι οπως θα μεινουν) .

konchrist 22-04-09 11:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky (Μήνυμα 350025)
Καλη αρχη φιλε ;)



2.Ο κυκλοφορητης του Boyu δεν ειναι και οτι καλυτερο γιαυτο και κανει θορυβο (μαλλον εχει φαγωθει) . Νομιζω πως με εναν eheim compact 1000 θα εισαι ωραιος και ''αξιοπιστος''

.

Το θεμα ειναι οτι ο θορυβος αποδεδειγμενα ακουγεται απο την tunze nano 6025 και οχι απο τον κυκλοφορητη boyu!!!! Οπως και να εχει τον εχω βγαλει και θα παω στο μαγαζι που τον αγορασα να τον δοκιμασουμε κι εκει.

Για να δουμε....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky (Μήνυμα 350025)
Καλη αρχη φιλε ;)


1. Το στησιμο του βραχου δεν ειναι οτι καλυτερο , ειδικα για τοποθετηση κοραλιων .Προσπαθησε να δωσεις λιγο βαθος στην κατασκευη

.

Η φωτο δεν δειχνουν πιστευω το πραγματικο αποτελεσμα. Βαθος εχει, οπως και αρκετα σημεια τοποθετησης κοραλιων. Επισης εχω φτιαξει και αρκετα σημεια ωστε να βελτιωνεται η κυκλοφορια του νερου.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky (Μήνυμα 350025)
Καλη αρχη φιλε ;)

5. Το antifos μου φαινεται λιγο ...δεν γραφει δοσολογια στο κουτι ? Αν εχεις το λευκο , θα ελεγα τωρα που ειναι αρχη να βαλεις τη διπλασια δοση εφοσον και ο βραχος/αμμο ηταν ''μεταχειρισμενα''.Οταν βαλεις ζωντανα , γυρνας στη σωστη δοσολογια.

Εχω τον Aqua Light τον καφετι σε χρωμα. Το κουτι γραφει "500 ml Aqua Phos fur 2000 Liter (Seewasser) und ca. 4000 Liter (Subwasser) "

Και εμενα λιγο μου φαινεται!!! Καποιος που τον χρησιμοποιει μπορει να βοηθησει? :smt100

konchrist 22-04-09 19:53

2 Συνημμένο(α)
Εγιναν καποιες αλλαγες στο aquascaping.
Πιστευω πως καποια πραγματα διορθώθηκαν....;)
Παραθετω φωτο...

Επισης εβαλα περιπου 50 ml αντιφωσφορο. Με βαση τις αναλογιες του κουτιου επρεπε να βαλω 32 αλλα ειπα να ριξω λιγο παραπανω ....

gregog7 22-04-09 20:19

Καλή αρχή με τα αλάτια.
Με το στήσιμο το βράχου παιξε λίγο γιατι μου κάνει για κιχλιδοενυδρείο:D πιο πολύ.Αν είχες ποτέ σου αφρικάνες με καταλαβαίνεις:D.Σίγουρα δεν βοηθά και η φώτο.Ψαχτο λίγο πάντως.
Μερικές φορες τα μηχανήματα(αντλίες,κυκλοφορητες κτλ) κανουν θόρυβο στην αρχή και μετά στρώνουν.
Καλή συνέχεια.;)

konchrist 23-04-09 17:25

Καλησπερα και παλι σε ολους....

Δεν μπορω με τιποτα να ρυθμισω το skimmer:(

Υπαρχει καποιος που να εχει αντιστοιχο ωστε να βοηθησει?

konchrist 26-04-09 17:38

1 Συνημμένο(α)
Δειτε λιγο την σταθμη του σκιμμερ και πειτε μου αποψεις....

Μου φαινεται πως δεν λειτουργει σωστα :( κανει και πολυ θορυβο που ειναι εκνευριστικος :x.

Λετε να αρχιζω να την ψαχνω για εξωτερικο?

Α ρε Γιωργο (alan_boy) τι μου κανες? Τετοιο τρεξιμο ειχα καιρο να ριξω :D

Obelix(Reifen) 28-04-09 08:37

Από την στιγμή που δεν έχεις κοράλλια μέσα μπορείς να είσαι υπερβολικός στον αντιφώσφορο 300-500 γρ
Κοίτα μην συντονίζετε επίσης άμα ο αφρός είναι καθαρός κατέβασε λίγο την στάθμη στον σκιμμερ
Δεν έχεις πλάτος στο στήσιμο του βράχου σαν μάντρα είναι παίξε λίγο με το στήσιμο τώρα που είναι νωρίς
Έκτος και αν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου

konchrist 29-04-09 17:32

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Obelix(Reifen) (Μήνυμα 351473)
Από την στιγμή που δεν έχεις κοράλλια μέσα μπορείς να είσαι υπερβολικός στον αντιφώσφορο 300-500 γρ
Κοίτα μην συντονίζετε επίσης άμα ο αφρός είναι καθαρός κατέβασε λίγο την στάθμη στον σκιμμερ
Δεν έχεις πλάτος στο στήσιμο του βράχου σαν μάντρα είναι παίξε λίγο με το στήσιμο τώρα που είναι νωρίς
Έκτος και αν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου


Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Εκανα καποιες αλλαγες στο στησιμο..

Παραθετω φωτο...

Περιμενω αποψεις :D

amorealex 29-04-09 19:33

Πολύ καλύτερο τώρα.:smt023

Καλή συνέχεια.

paraskevi_gr 30-04-09 21:41

Για σας παιδιά. Λοιπόν έχω το boyu το 30 λιτρο για σχεδόν 1 χρόνο και κάνει αρκετο θόρυβο. :(
Πιθανότατα να είναι το μανίσιο φίλτρο.

konchrist 01-05-09 08:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paraskevi_gr (Μήνυμα 352072)
Για σας παιδιά. Λοιπόν έχω το boyu το 30 λιτρο για σχεδόν 1 χρόνο και κάνει αρκετο θόρυβο. :(
Πιθανότατα να είναι το μανίσιο φίλτρο.

Εγω που δεν εχω το μανισιο αλλα το TMC V2 nano τι φταιω? :confused:

Σαν εργοστασιο ακουγεται!!!! Ενα συνεχομενο μουγκριτο!!! :smt065

Στο τελος θα το σπασω και θα ησυχασω!!!:D

Βλεπω να πηγαινω για MCE 300. Αλλα θελει πατεντες το καπακι!!! :x


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01865 seconds with 11 queries