Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   100l Τanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56555)

billos95 10-10-11 21:16

100l Τanganyika
 
5 Συνημμένο(α)
Το καλοκαίρι ξεκίνησα το νέο στύσιμο του ενυδρείου μου.
Έφυγε το εσωτερικό φίλτρο και έβαλα το εξωτερικό και για αισθητική αλλά και απο την άποψη του χώρου.
Αποφάσισα να πάω σε Τανγκανίκα (Άτιμε Κλεόβουλε...;)) και σε κοχυλόψαρα καθώς τα λίτρα μου με περιορίζουν σε αυτά.Δεν με πειράζει πάντως είναι όμορφα και πολύ ενδιαφέροντα ψάρια απο άλλα μεγαλύτερα.
Αφού έβαλα την άμμο και έφτιαξα τις πέτρες γέμισα νερό και ξεκίνησα το στρώσιμο του νέου φίλτρου.
Την Παρασκευή μπήκαν τα ψαράκια και σήμερα Δευτέρα έχουν προσαρμοστεί πλήρως στο νέο τους σπίτι.Φαίνεται να τους αρέσει πάντως.
Δεν θα σας ζαλίσω άλλο.Περιμένω απόψεις σας για το αποτέλεσμα.

Πληροφορίες

Διαστάσεις:80(M)40(Π)40(Υ)
Όγκος:100λίτρα
Κατηγορία:Τanganyika
Φυτά: --
Ψάρια / Άλλα είδη:2 Neolabrologus multifasciatus
Διακοσμητικά υλικά:Πέτρες και άμμος λευκή χαλαζιακή (απο ΕΡΜΗ)
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:Μαύρο
Φωτισμός:1x18W
Διάρκεια φωτισμού:15:00-23:00 (8 ώρες)
Φιλτράρισμα:Eheim ecco pro 130 (500l/h)
Θερμοστάτης:100w
Λίπανση: --
Παροχή CO2:--

Παράμετροι:

pH:8,4
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):15
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:1/3 κάθε 15 μέρες
Θερμοκρασία:27
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Συγνώμη για την ποιότητα αλλά η ψηφιακή χάλασε και αναγκάστηκα να βγάλω 4-5 φώτο απο το κινητό μου:smt120

Κλεόβουλος 10-10-11 21:22

:) σε πήρα στο λαιμό μου!
Κούκλα είναι το ενυδρείο σου.
Εγώ θα έβαζα και καμιά βαλισνέρια :grin:
Κελύφη θα χρειαστείς περισσότερα αργότερα με τις γέννες (ελπίζω να πέτυχες ζευγάρι).

billos95 10-10-11 21:31

Σε ευχαριστώ..:pΕίσαι πηγή έμπνευσης...;)

Είναι ζευγάρι,έχουν πιάσει και φτιάχνουν τα κελύφη και γενικά το ενυδρείο στα μέτρα τους.

Εχω προνοήσει για φυτά καθώς μόλις έβαζα την άμμο έβαλα και υπόστρωμα απο κάτω για παν ενδεχόμενο.Θα προχωρίσω σε αγορά σύντομα πάντως...

Να βάλω άλλο ένα ζευγάρι και να προσθέσω και άλλα κελύφη?Φαίνεται λίγο άδειο το ενυδρείο με ένα ζευγάρι...

dimost 10-10-11 21:36

Ωραίο ενυδρειο όπως είπε και ο προηγούμενος φίλος κελύφη θες κιαλλα επίσης κανά φυτο βαλισνερια όπως είπε
Το φιλτρο λίγο μικρο δεν είναι για κιχλιδες;

billos95 10-10-11 21:37

Ευχαριστώ πολυ;)

Ε εντάξει γυρνάει το νερό μου 5 φορές...πιστεύω είμαι κομπλέ..

Alex_Salonica 10-10-11 21:42

Όμορφο ενυδρείο!

Σε χαρέμια πάνε τα μούλτις, προσπαθησε να βρεις κανα 2 θηλυκά ακόμα

dimost 10-10-11 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billos95 (Μήνυμα 623650)
Ευχαριστώ πολυ;)

Ε εντάξει γυρνάει το νερό μου 5 φορές...πιστεύω είμαι κομπλέ..

Αυτη είναι ονομαστική ροή μετρημένη χωρίς υλικά και σε ύψος μηδενικό να υπολογίζεις ότι με υλικά και υψομετρική διάφορα πέφτει γύρω στο 60% απο την ονομαστική .δοκίμασε να το μέτρησης βάζοντας ένα μπουκάλι ενός λίτρου στην έξοδο να δεις Πόσο θα κάνει να το γεμίσει Έτσι θα βρεις τα πραγματικά l/h
Αν και για μένα το πιο σημαντικο είναι ο όγκος βιολογικών υλικών

billos95 10-10-11 21:49

Εύχαριστώ πολύ;)

Εχω βρεί παιδιά με μούλτις αλλά είναι ακόμα μικρά.

Εχω βρεί άλλο ένα ζευγάρι σε πολύ καλή τιμή....δεν ξέρω...να το τσιμπίσω?:smt120
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimost (Μήνυμα 623654)
Αυτη είναι ονομαστική ροή μετρημένη χωρίς υλικά και σε ύψος μηδενικό να υπολογίζεις ότι με υλικά και υψομετρική διάφορα πέφτει γύρω στο 60% απο την ονομαστική .δοκίμασε να το μέτρησης βάζοντας ένα μπουκάλι ενός λίτρου στην έξοδο να δεις Πόσο θα κάνει να το γεμίσει Έτσι θα βρεις τα πραγματικά l/h
Αν και για μένα το πιο σημαντικο είναι ο όγκος βιολογικών υλικών

Θα το δοκιμάσω για να δώ;)

joe 10-10-11 23:06

Πολύ όμορφο!:smt038

billos95 11-10-11 14:38

Σε ευχαριστώ;)

Αντωνης Πατρα 11-10-11 16:19

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και τα ψαρια σου .. ισως αν εβρισκεις και καμια πιο "ατσαλη" πετρα που να μην ειναι τοσο επιπεδη να "εσπαγε" λιγο το χειροποιητο ισως εδειχνε ακομα πιο φυσικο :) τελειο παντως

billos95 11-10-11 16:31

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ;)

Οι πέτρες που πήρα είναι τέτοιου τύπου,στρογγυλεμένες,οπότε δεν ξέρω για κάποια πιο άτσαλη...:D

Αντωνης Πατρα 11-10-11 16:52

η αληθεια ειναι πως δεν βρισκεις ευκολα τετοιες.. οταν πιασουν αλγη πανω αυτες που εχεις θα γινει εξαισιο

billos95 12-10-11 09:22

Ναι πιο παλιά που τις είχα και είχαν πιάσει άλγη ήταν πανέμορφες!;)

billos95 13-10-11 13:13

10 Συνημμένο(α)
Απο εχθές η θηλυκιά μου έχει διώξει τον αρσενικό στην δεξιά μεριά του ενυδρείου (παλία άραζε στην αριστερή που τώρα σκάβει η θηλυκιά)

Η θηλυκιά σκάβει ανελέητα και η κοιλιά της έχει ασπρίσει και φουσκώσει παράλληλα.

Βάζω μερικές φώτο που έβγαλα χθές το βράδυ πριν κλείσουν τα φώτα.

(1,2,3,9 η θηλυκιά και στις υπόλοιπες ο αρσενικός)

olga 13-10-11 14:16

:smt041:smt041
Ευγε συμπεθερε,καλα γεννητουρια...κολλημενος στο τζαμι και συ?? Μολις πεσει το σκοταδι και αναψουν τα φωτα,καρεκλιτσα και χαζεμα..τουλαχιστον εγω αυτο κανω:smt020

billos95 13-10-11 14:31

Ναι....έχω πρόγραμμα συμπεθέρα....Το βράδυ τρώω,κάνω μπάνιο και μέχρι τις 23:00 που κλείνουν τα φώτα κάθομαι και τα χαζεύω...:D

Είναι τα πιο ενδιαφέροντα ψάρια που είχα ποτέ!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01641 seconds with 11 queries