Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Καπάκι ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20375)

sexygirl01 24-10-07 18:31

Καπάκι ενυδρείου
 
Παιδιά, ξέρω οτι δεν είναι εδώ η κανονική θέση, αλλά δεν ήξερα που να το γράψω...

Τέλος πάντων, επειδή εκτός από καινούρια, είμαι και ολίγον άσχετη, έχω ένα πρόβλημα. Είχα πάρει ένα ενυδρείο από το carrefour πριν από λίγο καιρό (δεν το είχα ακόμα γεμίσει), αλλά κατα λάθος, έσπασα το καπάκι. Ήταν από plexi άρα πρέπει και εγώ να πάρω ίδιο υλικό. Αυτό που θέλω απο εσάς, αν γνωρίζετε, να μου πείτε που μπορώ να βρω plexi, και πως μπορώ να το κολλήσω. Ψάχνωντας, βρήκα, οτι λέτε για χλωροφόρμιο με κομματάκια plexi. Το είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά σε μεγαζιά με χημικά που ρώτησα, μου είπαν πως δεν έχουν. Αν γίνεται, πείτε μου και για τα δύο υλικά συγκεκριμένο μαγαζι. (είμαι φοιτήτρια και μένω μόνιμα στην Αθήνα)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

netblues 24-10-07 19:02

Η πιατσα με τα καταστηματα plexi ειναι χαμηλα στην οδο πραξιτελους, μιλωντας για κεντρο, και λογικα εκει πρεπει να εχουν και χλωροφορμιο (συνηθως για δικη τους χρηση, αλλα αν ζητησεις με καλο τροπο.... ολα γινονται..)
Ομως το καπακι του carrefour δεν ειναι απο plexi αλλα απο φτηνο πλαστικό..
Μια φωτογραφια του προβληματος θα βοηθουσε να κατεβασουμε καμμια εναλλακτική ιδεα..

steady 24-10-07 19:43

sir το χλωροφορμιο δεν ειναι επικυνδυνο αν το αναπνευσεις?ρωταω γιατι μιλανε πολλοι εδω μεσα γιαυτο χωρις να εχω ακουσει τιποτα για κινδυνο..

sexygirl01 πως τα καταφερες και το σπασες?εγω ζοριστηκα να το σπασω οταν πηγα να το ξεφορτωθω:D

netblues 24-10-07 20:22

Το χλωροφορμιο χρησιμοποιοταν τον περασμενο αιωνα σαν αναισθητικο σε χειρουργικες επεμβασεις, (καθως και σε ταινιες με κατασκοπους και απαγωγές)
Η χρηση του πρεπει να γινεται σε καλα αεριζομενο χωρο για να μην εχουμε "επιπλοκές"...

steady 24-10-07 20:33

Παράθεση:

Το χλωροφορμιο χρησιμοποιοταν τον περασμενο αιωνα σαν αναισθητικο σε χειρουργικες επεμβασεις
ενδιαφερον
Παράθεση:

καθως και σε ταινιες με κατασκοπους και απαγωγές
εγω απο κει το ξερω χεχε :D

sexygirl01 25-10-07 06:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 209635)
sir το χλωροφορμιο δεν ειναι επικυνδυνο αν το αναπνευσεις?ρωταω γιατι μιλανε πολλοι εδω μεσα γιαυτο χωρις να εχω ακουσει τιποτα για κινδυνο..

sexygirl01 πως τα καταφερες και το σπασες?εγω ζοριστηκα να το σπασω οταν πηγα να το ξεφορτωθω:D


1- Δυστυχώς δεν έχω ψηφιακή...
2- Μένω σε ένα σπίτι 45 τετραγωνικών, και όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι οτι πιο ευρύχωρο. Μ έπεσε το χρονικό του 20ο αιώνα πάνω...

PascM 25-10-07 07:26

Αν περιέγραφες κάπως το σπάσιμο? Σε ποιο σημείο έχει σπάσει κλπ δηλαδή!

Zorba_The_Freak 25-10-07 07:37

Αν δεν εχει διαλυσει, ισως η θερμοκολλα κανει δουλειά...

steady 25-10-07 08:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sexygirl01 (Μήνυμα 209709)
2- Μένω σε ένα σπίτι 45 τετραγωνικών, και όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι οτι πιο ευρύχωρο. Μ έπεσε το χρονικό του 20ο αιώνα πάνω...

μια χαρα καταλαβαινω και εγω φοιτητης ειμαι:D
προσπαθησε φοτογραφια απο κινητο ισως?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01434 seconds with 11 queries