Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Προετοιμασία ενυδρείου για διακοπές (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101116)

SweepingFish 08-08-18 13:18

Προετοιμασία ενυδρείου για διακοπές
 
Καλησπέρα σας, ένα update για το ενυδρείο του θέματος ''Το νερό θάμπωσε υπερβολικά''. Τώρα έχω 2 ψάρια θηλυκά γκάπυ προς το παρών και σε δύο εβδομάδες θα πάρω και άλλα (επειδή θα φύγω την Κυριακή για 2 εβδομάδες).

Τι προετοιμασία πρέπει να κάνω για το ενυδρείο ώστε να μην γίνει τίποτα κακό για το διάστημα που δεν θα είμαι εγώ για να το προσέχω; Επίσης υπάρχει κάποιος φόβος ότι το ένα θηλυκό θα ''υπερισχύσει'' του άλλου ή να μην το σκέφτομαι στα γκάπυ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

sarpijk 08-08-18 13:44

Δυο εβδομαδες θα πρεπει να σκεφτείς την εξατμιση και τη θερμοκρασία του ενυδρείου εαν φυγεις και ειναι το σπιτι κλειστο.

Θα παει καποιος εστω μια φορα να ταισει και να δει πως παει?

SweepingFish 08-08-18 13:51

Δύσκολα, θα μάθω αυτές τις μέρες.

Με το θέμα της τροφής υπάρχουν νομίζω κάτι στικ της jbl, jbl holiday λέγεται το προιόν νομίζω..θα κάνω δουλειά;

sarpijk 08-08-18 13:53

Μακρυα απο αυτες τις διακοποτροφες.

NikosKoul 08-08-18 13:56

Ταίστρα μόνο , θα βοηθήσει αρκετά

SweepingFish 08-08-18 14:06

Οκ. Αν δεν μπορεί να πηγαίνει κάποιος θα υπάρχει σοβαρό θέμα από την άποψη ότι δεν θα ταίζονται; Γιατί δεν νομίζω να εξατμιστεί το νερό σε μεγάλο βαθμό.

sarpijk 08-08-18 14:10

Μα δεν ειναι μονο το θεμα να πεσει η σταθμη αλλα και η ανοδος της θερμοκρασίας. Αν δλδ το σπιτι γινει φούρνος.

Επισης 15 ημερες ειναι πολλες πιστευω να μην ταισεις καθολου.

Φιλικά να σου πω οτι αυτα ειναι θεματα που πρεπει καποιος να τα προνοει πολυ πριν παρει ζωντανα.

SweepingFish 08-08-18 14:26

Το γνωρίζω, έχουν περάσει πολλά ζώα από τα χέρια μου και τώρα έχω δηλαδή :Ρ. Δεν είναι σίγουρο πάντως, όπως είπα, ότι δεν θα είναι κανείς να τα βλέπει. Θεωρώ πως θα είναι απλά το πήγα με την χειρότερη περίπτωση.

Θα έχω φτιάξει εγώ τις μερίδες φαγητού που θα πρέπει να ρίξει ώστε να μην έχουμε ατυχήματα...Αν το νερό εξατμιστεί παραπάνω από 8 πόντους πχ θα πρέπει να συμπληρώνει λίγο;

Υ.Γ Το σπίτι θα είναι ανοιχτό αν τα βλέπει κάποιος οπότε οι θερμοκρασίες πιστεύω θα είναι όσες είναι και τώρα.

sarpijk 08-08-18 15:03

Θα προτεινα ιδανικα να ερθει καποιος στη βδομαδα πανω να ριξει λιγη τροφη ( οχι υπερβολες) και να συμπληρώσει λιγο νερο εαν υπαρχει εξατμιση μεγαλη. Εαν μιλουσαμε για μαξιμουμ 10ημερες δε θα χρειαζοταν να κανεις πολλα αλλα 15 ημερες ειναι αρκετες και προσωπικα δε τα αφησα ποτε τοσες μερες.

Εαν ειχες μια ταιστρα και ισως και μια αναπληρωση για τετοιες περιπτώσεις θα ησουν οκ με δεδομένο οτι εχεις μονο 2 ψαρια και ενυδρειο φυτεμενο γιατι ενυδρειο πχ με πλαστικα φυτα δε θα είχε την ιδια δυνατοτητα να φιλτράρει το νερο.

NikosKoul 08-08-18 15:10

Αν έρθει όντως κάποιος στην καλύτερη περίπτωση να αναφερθεί (αν δεν είναι σχετικός) το αντιχλώριο και δοσολογία γιατί άνθρώποι είμαστε..

SweepingFish 08-08-18 15:25

Οκ. Ταίστρα μπορεί να πάρω, υπάρχει μια πιθανότητα δηλαδή. Ευχαριστώ :)
-------------------------
Δεν θα είναι σχετικός, ναι θα του τα αναφέρω όλα σε περίπτωση που θα χρειαστεί κάτι.

SweepingFish 11-08-18 20:50

Πήρα ταίστρα. Σκέφτομαι να το βάλω στην μικρότερη σκάλα, ένα τάισμα την μέρα ή πιστεύεται να το βάλω 2 ταίσματα πρωί βράδυ -όπως κάνω τώρα-; Αλλαγή νερού δεν θα γίνει μόνο θα προστίθεται νερό το διάστημα που θα λείπω και θα υπάρχει κάποιος να τα βλέπει.

SweepingFish 26-08-18 21:11

Καλησπερα σας, γυρισα πριν απο λιγες ωρες και το ενυδρειο το βρηκα σε καλη κατασταση.

Τα ψαρια εχουν ορεξη κολυμπανε και τα 5 μικρα. Επισης προσθεσα και καποια αλλα φυτα και ειναι φουλ φυτεμενο... Θα κανω παρουσιαση αυριο μεθαυριο (θα παρω αλλα 2 γκαπυ 1 αρσ 1 θηλ για να παει 3 θηλ και 1 αρσ) αλλα θα τα παρατηρω για να σιγουρευτω κιολας.

Μονο 2 σαλιγκαρια χωρις καβουκι βρηκα αλλα ζουν.

sarpijk 26-08-18 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish (Μήνυμα 1046241)
Καλησπερα σας, γυρισα πριν απο λιγες ωρες και το ενυδρειο το βρηκα σε καλη κατασταση.

Τα ψαρια εχουν ορεξη κολυμπανε και τα 5 μικρα. Επισης προσθεσα και καποια αλλα φυτα και ειναι φουλ φυτεμενο... Θα κανω παρουσιαση αυριο μεθαυριο (θα παρω αλλα 2 γκαπυ 1 αρσ 1 θηλ για να παει 3 θηλ και 1 αρσ) αλλα θα τα παρατηρω για να σιγουρευτω κιολας.

Μονο 2 σαλιγκαρια χωρις καβουκι βρηκα αλλα ζουν.

Μια χαρά, τι εννοείς σαλιγκάρια χωρις καβουκι αλλα ζουν?

SweepingFish 26-08-18 21:22

Δεν εχουν καβουκι αλλα τα βλεπω να κινουνται. Ειναι σαν γυμνοσαλιαγκες ενα πραγμα.

sarpijk 26-08-18 21:24

Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα... Μαλλον εχεις πλαναρια. Επεσε πολυ φαι οσο ελειπες υποθετω.

SweepingFish 27-08-18 17:57

Ναι επειδη εχω διαβασει οτι οταν χανουν το κελυφος τα σαλιγκαρια ειναι ψωφια... Θα επεσε λιγο παραπανω με την ταιστρα σιγουρα.

Α επισης, ειδα τα τζαμια θαμπωμενα και οταν το καθαρισα (βγηκε με δυσκολια) εμεινε στο χαρτι ενα καφε πραγμα. Τι μπορει να ηταν;

Υ. Γ Κελυφος εννοουσα... Μπερδευτηκα :):D:p
-------------------------
Σήμερα παρατηρώ ένα ψάρι να γέρνει ελαφρά όταν κολυμπάει ή να κολυμπάει σαν να μην έχει ισορροπία...τι μπορεί να έχει; Μήπως φταίει που τάιζε λίγο παραπάνω (μια φορά την μέρα όμως το είχα βάλει). Σκέφτομαι να μην ταίσω αύριο και την Πέμπτη να κάνω αλλαγή νερού για να μπει πάλι σε νορμαλ κατάσταση το ενυδρείο -και εάν όντως δεν φταίει το φαγητό και φταίει ότι ανέβηκαν τα νο3 να ρίξω λίγο αλάτι-.

EDIT: Το βλέπω κάπως καλύτερα τώρα αλλά δεν θέλω να το αφήσω έτσι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01691 seconds with 11 queries