Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   NO3 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16939)

vouros 22-04-07 15:01

NO3
 
Έχω ένα ενυδρειο 120lt το οποίο έχει απο φυτά 1 Cryptocoryne undulata "broad leaves", 1 Anubias barteri var. angustifolia ("afzelii"), 2 Anubias barteri var. nana, 1 Microsorum pteropus 'Windelov", 1 Cabomba Aquatica, 1 Elodea Densa, 1 Echinodorus Orisis, 1 Tapis De Lilaeopsis 10*20, 1 Hygrophila Augustifolia, παροχή CO2, αλλαγές νερού γίνεται με αντίστροφη όσμοση με απιονισμό γιατί το νερό της βρύσης είναι απο γεώτρηση και έχει νιτρικα περίπου στα 100. Χθες που έκανα αλλαγή νερού έβαλα 35lt όσμοσης και 5lt βρύσης, συνήθως βάζω 30 όσμωσης και 10 βρύσης. Το πρόβλημα μου είναι το εξής τα νιτρικά είναι πάντα σε υψηλά επίπεδα. Γύρω στα 50. Τι μπορώ να κάνω για να μειωθούν; Τα φυτά δε βοηθούν να μειωθούν ή έχω καταλάβει λάθος; Φοβάμαι ότι σύντομα θα έχω προβλήματα άμα δεν μειωθούν άμεσα τα νιτρικα.

Tolis 22-04-07 15:28

Αν οι cambomba, hygrophila και elodea, ειναι οντως ενα (1) κοτσανακι, δεν αρκουν με τιποτα, θελει ματσακια (που θαναι και πιο ωραια αισθητικα).

vouros 22-04-07 18:06

ρε παιδιά καμία βοήθεια....;;;;;

nickall13 22-04-07 18:14

Νομίζω πως αν βάλεις κερατόφυλλο ( ceratophyllum demersum ), θα ρουφήξει τα νιτρικά σου.Πρέπει όμως να βρεις και την αιτία των ανεβασμένων νιτρικών.
Φιλικά, Νίκος

vouros 22-04-07 18:25

Τα φυτά που έχω δεν βοηθάνε να κατεβάσουν τα νιτρικά; Απο φυτά δε μπορώ να βάλω άλλα γιατι δεν έχω χώρο. Λίγο χώρο έχω μόνο μπροστά μπροστά αλλά δεν θα είναι άσχημο μπροστά μπροστά κερατόφυλλο, εφόσον μεγαλώνει αρκετά; Η αιτία φαντάζομαι είναι ότι έχει πολλά νιτρικά η βρύση αλλά πόσο λίγοτερο να βάλω νερό βρύσης αφού την τελευταία φορά έβαλα 5 λίτρα και 35 όσμωσης.

nickall13 22-04-07 18:33

Από ψάρια τι έχεις μέσα;Από τάισμα πως πάμε;Το κερατόφυλλο μπορείς να το έχεις και αιωρούμενο στην επιφάνεια

crazyio 22-04-07 19:43

Με τί μετράς ΝΟ3? Υγρά ή Stick ? Και πες μας και μάρκα ...
Αν είναι με SERA το πιο πιθανόν να είναι λάθος η τιμή που σου δείχνει ...
την έχουν πατίσει πολλοι .....

Tolis 22-04-07 19:52

Αφου λεει ο ανθρωπος οτι ειναι απο γεωτρηση το νερο και πιθανοτατα απο καπου περναει με λιπασματα, μην ψαχνουμε να βρουμε απο ερχονται τα νιτρικα.
1 Cryptocoryne undulata "broad leaves", 1 Anubias barteri var. angustifolia ("afzelii"), 2 Anubias barteri var. nana, 1 Microsorum pteropus 'Windelov", Echinodorus Orisis, 1 Tapis De Lilaeopsis, δεν κανουν πολλα για τα νιτρικα γιατι ειναι αργης αναπτυξης - βαλε κερατοφυλλο και αυξησε τος elodea και hygrophila αε βαρος των αργων.

vouros 22-04-07 20:06

Απο ψάρια έχω 5 danio pearl, 5 danio zebra, 4 colisa chuna και 3 Caradina Japonica. Τα τέστ είναι ύγρα της tetra. Καλά για τα sera το γνωρίζω και επείδη είχα πριν και έκανα ένα δοκιμαστικό χτυπάει κόκκινο... Φτάνει τα 400mg/lt. Αποκλείεται να είναι τόσο... Υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλό και της tetra και ούτε αυτό να μου βγάζει σωστές τιμές; Τι να πω δεν ξέρω. Πάντως βλέπω στα φυτά πάνω πιάνει καφέ άλγη, όχι σε όλα, και στο ξύλο το ένα έχει σε μερικά σημεία κάτι σημάδια σαν πράσινη άλγη επίσης η κρυπτοκορυνα φαίνεται αρκετά αδύναμη... Τα φύλλα, όχι όλα, έχουν τρύπες και κιτρινίζουν. Μου κάνει εντύπωση όμως γιατί στο ενυδρείο έχω CO2, ρίχνω flurish excel και sera florena και έχω και υπόστρωμα...

Yiannis59 22-04-07 20:09

Αφου εχεις Co2 το Exel ????:confused:

netblues 22-04-07 20:19

Μην υποψιαζεσαι τοσο πολυ τα τεστ, εχεις σιγουρα νιτρικά....
Το ζητουμενο ειναι να βρεθει η ισσοροπια στο ενυδρείο.
Με αργά φυτά αυτό είναι μαλλον δύσκολο.
Συγκεντρωσου στο κερατοφυλλο και βεβαιωσου οτι αυτό τουλαχιστον παει καλά. Μια αμεσως καλυτερη ενδειξη ειναι να βαλεις καμμια πολυσπερμα και να την παρατηρεις. Καθοτι αντιδρα αμεσως σε αλλαγες, ειναι ευκολοτερο αν βρεις τι φταει, ασε που και τα δυο τραβανε νιτρικα...

Andros 22-04-07 20:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 169620)
Με τί μετράς ΝΟ3? Υγρά ή Stick ? Και πες μας και μάρκα ...
Αν είναι με SERA το πιο πιθανόν να είναι λάθος η τιμή που σου δείχνει ...
την έχουν πατίσει πολλοι .....

Δηλαδη, τα test της sera ειναι αναξιοπιστα; επειδη εγω αυτα χρησιμοποιοω.

Yiannis59 22-04-07 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 169642)
Δηλαδη, τα test της sera ειναι αναξιοπιστα; επειδη εγω αυτα χρησιμοποιοω.

Ολιγον τι:D

Andros 22-04-07 20:45

Μια και μιλαμε για No3 και επειδη ειχα παλια μεγαλο προβλημα καποιος φιλος χομπιστας μου ειχε πει οτι το μπλε σφουγγαρι κατακρατει και δεν αφηνει την αναπτυξη των Νο3. Απο τον καιρο που χρησιμοποιω το μπλε σφουγγαρι, τα νιτρικα εχουν πεσει και εχουν μεινει σταθερα. Λετε να ειναι απο αυτο; Γνωριζει καποιος κατι για αυτο;

Yiannis59 22-04-07 20:48

Θα σου απαντήσω κυπριακα και ασ με κυνηγήσουν οι μοδερατορες Πελλαρες

Tolis 22-04-07 20:58

Εχει αναφερθει σποραδικα αυτη η περιπτωση - ισως οταν ειναι πολυ χαμηλη η ροη σε αρκετον ογκο σφουγγαριου να λειτουργει σαν απονιτροποιητης (μιλαμε ομως για πολυ χαμηλη ροη σε πολυ ογκο).
Με κανονικη ροη δεν υπαρχει επιχειρημα που να αιτιολογει μειωση νιτρικων...

Andros 22-04-07 21:01

Ειπα να ρωτησω αλλα μαλλον εν πελλαρες.Απλως ελληανα (λιγοστεψα) το φαην(τροφη) και εκανα συχνοτερες αλλαγες νερου.

Yiannis59 22-04-07 21:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 169651)
Εχει αναφερθει σποραδικα αυτη η περιπτωση - ισως οταν ειναι πολυ χαμηλη η ροη σε αρκετον ογκο σφουγγαριου να λειτουργει σαν απονιτροποιητης (μιλαμε ομως για πολυ χαμηλη ροη σε πολυ ογκο).
Με κανονικη ροη δεν υπαρχει επιχειρημα που να αιτιολογει μειωση νιτρικων...

Αρα μη πρακτικά εφαρμόσιμο ;;;;;

Juan 23-04-07 09:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vouros (Μήνυμα 169569)
...
Χθες που έκανα αλλαγή νερού έβαλα 35lt όσμοσης και 5lt βρύσης, συνήθως βάζω 30 όσμωσης και 10 βρύσης. Το πρόβλημα μου είναι το εξής τα νιτρικά είναι πάντα σε υψηλά επίπεδα. Γύρω στα 50. Τι μπορώ να κάνω για να μειωθούν; Τα φυτά δε βοηθούν να μειωθούν ή έχω καταλάβει λάθος; Φοβάμαι ότι σύντομα θα έχω προβλήματα άμα δεν μειωθούν άμεσα τα νιτρικα.

Ερωτήσεις:
Το νερό που προσθέτεις όταν κάνεις αλλαγές πόσα νιτρικά έχει ;
Το φίλτρο σου λειτουργεί κανονικά (καλή ροή) - Τι υλικά φίλτρανσης έχει ;
Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού ;
Υπόλοιπες μετρήσεις ;

Για να πούμε ότι τα φυτά κάνουν απορρόφηση νιτρικών πρέπει να είναι καλή κατάσταση και να αναπτύσονται ικανοποιητικά. Από την περιγραφή που κάνεις δεν μοιάζουν να είναι σε τέτοια κατάσταση...ίσως χρειάζονται λίγο χρόνο ακόμα.

vouros 23-04-07 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan (Μήνυμα 169765)
Ερωτήσεις:
Το νερό που προσθέτεις όταν κάνεις αλλαγές πόσα νιτρικά έχει ;
Το φίλτρο σου λειτουργεί κανονικά (καλή ροή) - Τι υλικά φίλτρανσης έχει ;
Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού ;
Υπόλοιπες μετρήσεις ;

Για να πούμε ότι τα φυτά κάνουν απορρόφηση νιτρικών πρέπει να είναι καλή κατάσταση και να αναπτύσονται ικανοποιητικά. Από την περιγραφή που κάνεις δεν μοιάζουν να είναι σε τέτοια κατάσταση...ίσως χρειάζονται λίγο χρόνο ακόμα.

Σύμφωνα με το τεστ της τετρα έχει νιτρικα γυρω στα 100 της βρυσεις και 12,5 της όσμωσης. Το φίλτρο λειτουργεί κανονικά. Δε βλέπω καμία αλλάγη στην ροή. Από υλικά έχει μπλε σφουγγάρια, μακαρόνι, βιοσφαιρες. Αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα. Και οι χθεσινές μετρησεις είναι οι εξής:
PH: 7
KH: 6
GH: 12
NO2: 0
NO3: 50
NH4: 0

lasal 24-04-07 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vouros (Μήνυμα 169867)
Σύμφωνα με το τεστ της τετρα έχει νιτρικα γυρω στα 100 της βρυσεις και 12,5 της όσμωσης.

Κάνε και μια μέτρηση μεταλλικό νερό απο μπουκάλι γιατι μου φαίνεται οτι το τεστ σου δεν δείχνει σωστά.
Νιτρικά απο όσμωση δεν ειναι απαδεκτό.

vouros 24-04-07 02:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal (Μήνυμα 169989)
Κάνε και μια μέτρηση μεταλλικό νερό απο μπουκάλι γιατι μου φαίνεται οτι το τεστ σου δεν δείχνει σωστά.
Νιτρικά απο όσμωση δεν ειναι απαδεκτό.

Αφού η όσμωση καθαρίζει το νερό κατα 95% και όχι πλήρως. Έτσι δεν είναι; Τουλάχιστον έτσι γράφει και στις οδηγίες

caverman 24-04-07 11:45

Ας μετρήσει και το GH στο νερό της Α.Ο μην τυχόν και έχει πρόβλημα η Α.Ο.

Πόσων σταδίων είναι η Α.Ο;

vouros 24-04-07 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 170051)
Ας μετρήσει και το GH στο νερό της Α.Ο μην τυχόν και έχει πρόβλημα η Α.Ο.

Πόσων σταδίων είναι η Α.Ο;

To GH στο νερο της Α.Ο είναι μηδέν και είναι 4 σταδίων η όσμωση.

caverman 24-04-07 18:10

Όταν τα νιτρικά είναι τόσα πολλά τότε θα πρέπει να υπάρχει ειδικό προφίλτρο στην Α.Ο για νιτρικά. Το 12,5 μοιάζει φυσιολογικό σε αυτήν την περίπτωση.
Ακολουθείς τις οδηγίες του Netblues και αλάζεις τα φυτά σε γρήγορης ανάπτυξης. Θα πρέπει να αυξήσεις αρκετά την φυτομάζα για να δεις αποτέλεσμα.
Ξεχνάς και τις ανούμπιες που δεν συνεισφέρουν τίποτα και οδεύεις προς Ολλανδικού τύπου φυτεμένο...

lasal 25-04-07 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 170121)
Όταν τα νιτρικά είναι τόσα πολλά τότε θα πρέπει να υπάρχει ειδικό προφίλτρο στην Α.Ο για νιτρικά. Το 12,5 μοιάζει φυσιολογικό σε αυτήν την περίπτωση.

Εγώ δεν βρίσκω φυσιολογικό το 12,5 γιαυτό και του είπα να μετρήσει μεταλλικό νερό.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vouros (Μήνυμα 169999)
Αφού η όσμωση καθαρίζει το νερό κατα 95% και όχι πλήρως. Έτσι δεν είναι; Τουλάχιστον έτσι γράφει και στις οδηγίες

http://www.ro-man.com/membrane.html
Δεν νομίζω να ειναι και τόσο δύσκολο μια μέτρηση σε μεταλλικό νερό.

Juan 25-04-07 08:47

..φοβάμαι ότι πρέπει να μειώσεις τα ψάρια του ενυδρείου ή να κάνεις ποιο συχνά αλλαγές νερού ή και τα δύο.
Ίσως να αλλάξεις και τις βιόσφαιρες με κάποιο καλύτερο υλικό φίτρανσης που έχει μεγαλύτερη "επιφάνεια" αποίκισης βακτηριδίων.

Yiannis59 25-04-07 09:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan (Μήνυμα 170187)
..
Ίσως να αλλάξεις και τις βιόσφαιρες με κάποιο καλύτερο υλικό φίτρανσης που έχει μεγαλύτερη "επιφάνεια" αποίκισης βακτηριδίων.

Γιαννακη φιλε μου μια και το No3 ειναι το τελικό προϊόν του κύκλου διάσπασης αυτο που κολλά;;

Juan 25-04-07 09:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 170190)
Γιαννακη φιλε μου μια και το No3 ειναι το τελικό προϊόν του κύκλου διάσπασης αυτο που κολλά;;

.. :rolleyes:. ναι τώρα που το λες δεν έχεις άδικο.

caverman 25-04-07 09:35

Παράθεση:

Εγώ δεν βρίσκω φυσιολογικό το 12,5 γιαυτό και του είπα να μετρήσει μεταλλικό νερό.
:smt017 :smt017 :smt017
Που ακριβώς αναφέρει στο Pdf ότι αφαιρεί το 100% των νιτρικών;;;;

Εγώ διαβάζω κάτι για 90-95%. Με μετρημένα 100ppm στην είσοδο θα πρέπει να μετράει από 5ppm ελάχιστο ως 10ppm μέγιστο. Ένδειξη ανιχνεύσιμη απο υγρά τέστ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02475 seconds with 11 queries