Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   θολο νερο παροχης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77390)

ikaria_jim 25-01-14 17:06

θολο νερο παροχης
 
παιδια προβλημα...καθε τετοια μερα ετοιμαζω το νερο για την αλλαγη....πριν λιγο λοιπον εβαλα το νερο στο βαρελι και...μπαμ....θολο....τι κανω....τι ειναι?

plin 25-01-14 17:13

Συνήθως είναι χώμα στο νερό. Αν δεν έχει τίποτα κακό με ένα φίλτρο με filterwool θα καθαρίσει. Αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Περίμενε να καθαρίσει το νερό της παροχής και απευθύνσου στην εταιρία ύδρευσης της περιοχής σου για να μάθεις την αιτία και το πότε θα καθαρίσει. Εννοείται ότι ούτε το πίνεις αυτό το θολό νερό.

nazgul 25-01-14 17:25

Πιθανο να εκαναν εργα στην περιοχη. Μου εχει τυχει και εμενα τετοια περιπτωση. Φυσικα, δεν γεμισα το βαρελι της αλλαγης εκεινη τη μερα.

ikaria_jim 25-01-14 17:25

ναι οκ...τωρα τι κανω ομως που πρεπει αυριο να κανω αλλαγη..?

nazgul 25-01-14 17:26

Εγω θα την αφηνα για την επομενη, για να ειμαι σιγουρος. Λιγοτερα ροσκαρεις αφηνοντας την αλλαγη για την επομενη μερα, παρα να εχει τιποτα το νερο.

ikaria_jim 25-01-14 17:31

ναι αλλα εδω που ειμαι εγω τα πραγματα δεν ειναι απλα....οπως σε εσας....μπορει να κανουν κανενα μηνα να το φτιαξουν.αν ξερουν φυσικα τι εχει.....σε αυτη την περιπτωση τι κανω...

nazgul 25-01-14 17:38

A, τοσο καλα ε? Αν ειναι απλα χωμα, με filter wool σε ενα φιλτρακι θα φυγει. Αλλα μπορει να ειναι κανενας σιγουρος? Ενα οικιακο φιλτρο νερου θα ηταν καλη ιδεα, αλλα τετοιες ωρες τετοια λογια. Να μετρησεις για αμμωνια κλπ το νερο, παλι δεν ξερεις αν θα περιεχει και τιποτα αλλο.

Ας περιμενουμε αποψη απο καποιον ικανο να προσεγγισει επιστημονικα την επεξεργασια του νερου.

ikaria_jim 25-01-14 17:41

φιλε μου ξερεις ποσα φιλτρα εχει μεχρι να ερθει στο σπιτι...να μην σου πω και 5....οσο και να τα αλλαζω αμα εχει θεμα και ερχεται μαυρο..ετσι θα μπει και στο σπιτι....θα βαλω ενα φιλτρο να τρεξει και αν δεν δω βελτιωση το πεταω....αλλα μετα τι να κανω....?πω ρε φιλε...τα νευρα μου....πανικος.

leandros69 25-01-14 21:27

εγω στη θεση σου θα τραβαγα στη λιμνη στο Πεζι να γεμιζα 2-3 βαρελια.χειροτερο δεν θα ειναι.....

Τάκης 25-01-14 23:40

Ρώτησε κάποιο γείτονα να έχει το ίδιο πρόβλημα ή καποιον γνωστό σου κάπου εκει κοντά, αν αυτός έχει καθαρο νερό πάρε κουβάδες και κουβάλα

ikaria_jim 25-01-14 23:44

εβαλα ενα φιλτρο.και σαν να καθαριζει....το πρωι θα το ξανα δω αν και τοτε δεν εχει καθαρισει θα παω απο καπου να παρω....

Shichibukai 25-01-14 23:46

Γιατι δεν παιρνεις 2-3 6αδες νερα εμφιαλομενα (δεν ειμαι σιγουρος αν κανουν). Αλλα ειναι μια λυση και καπως οικονομικη.

ikaria_jim 25-01-14 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Shichibukai (Μήνυμα 816600)
Γιατι δεν παιρνεις 2-3 6αδες νερα εμφιαλομενα (δεν ειμαι σιγουρος αν κανουν). Αλλα ειναι μια λυση και καπως οικονομικη.

αχαχαχα....η δουλεια μου ειναι αυτη....εχω αποθηκη και τροφοδοτω τα μαγαζια....εχω παλετες με νερα....πολλες..οποτε αν δεν γινει δουλεια θα δουλεψει εξαδα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leandros69 (Μήνυμα 816570)
εγω στη θεση σου θα τραβαγα στη λιμνη στο Πεζι να γεμιζα 2-3 βαρελια.χειροτερο δεν θα ειναι.....

σιγουρα δεν θα ειναι αλλα ειμαι πολυ δρομο απο εκει..αστα...

nazgul 25-01-14 23:56

Λαθος τροπος αποθηκευσης των εμφιαλωμενων νερων, ομως, οπως θα ξερεις καλυτερα, μπορει να οδηγησει σε μεγαλα προβληματα στο ενυδρειο. Εχουν ξεστηθει ενυδρεια απο κακες παρτιδες εμφιαλωμενου.

ikaria_jim 25-01-14 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 816608)
Λαθος τροπος αποθηκευσης των εμφιαλωμενων νερων, ομως, οπως θα ξερεις καλυτερα, μπορει να οδηγησει σε μεγαλα προβληματα στο ενυδρειο. Εχουν ξεστηθει ενυδρεια απο κακες παρτιδες εμφιαλωμενου.

καλα αυτο ειναι αλλο θεμα....το να βαλω εμφιαλωμενο θα ειναι το τελευταιο που θα κανω...αν δεν μπορω να κανω κατι αλλο....τωρα αν γινει αυτο και ειναι η παρτιδα σκαρτη...τελος...δεν μπορω να το ξερω και μετα....αστα..

nazgul 26-01-14 00:09

Γι'αυτο σχολιασα. Δεν ειναι και η πρωτη σκεψη στην περιπτωση σου, οπως και σε καμια περιπτωση.

ikaria_jim 26-01-14 00:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 816613)
Γι'αυτο σχολιασα. Δεν ειναι και η πρωτη σκεψη στην περιπτωση σου, οπως και σε καμια περιπτωση.

ευχομαι να μην φτασω σε αυτο...αλπιζω να καθαρισει με το φιλτρο...και πριν κανω την αλλαγη θα κανω μετρησεις....

platy 26-01-14 02:35

και ανθρακα αν εχεις ,και γεμισεις το φιλτρακι,επισης πολυ καλη δουλεια θα κανει..;)

Sakisdraminos 26-01-14 08:07

Εγω πρωτα θα εκανα μετρησης στο νερο. Της βασικες να δω αμα εντοπησω κατι.βεβαια εχεις περισοτερες πιθανοτητες να ειναι ουσιες που δεν εχουμε!

Μετα θα εβαζα το νερο στο βαρελι και ενα φιλτρακι με filterwool, ανθρακα, αντι-φος, και ζεολιθω για μια με δυο μερες. Και μετα θα εκανα αλαγη.

Εμενα δεν μου αρεσει καθολου η αλαγη με εμφιαλομενο το νερο. Ασε που θα το πληρωσεις και ακριβα(και οικονομικα και απο το κουβαλημα).

Δες αμα καποια μερα δεν βγαζει το νερο την θολουρα και μαζεψε τοτε! Και φροντησε να μαθεις τι γινεται και ποτε θα τελιωσει. Α α α α και αμα ριχνουν κατι στο νερο.

ikaria_jim 26-01-14 12:21

καλημερα παιδια....λοιπον εκανα μετρησεις.μια χαρα ηταν....και η θολουρα δεν υπηρχε....ο υαλοβαμβακας ηταν μαυρος φυσικα...οποτε λογικα πρεπει να ηταν απο χωμα.τωρα κανω την αλλαγη..και ο θεος μαζι μου....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01833 seconds with 11 queries