Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   το τζάμι καμπυλώνει (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51751)

tsintz 13-04-11 18:24

το τζάμι καμπυλώνει
 
Η ελάχιστη καμπύλη κατά μήκος της μεγάλης πλευράς του ενυδρείου πρέπει να προβληματίζει ή γίνεται σε όλα;(150 * 50 *50 cm) υπάρχουν κόντρες κάτω περιμετρικά και πάνω στα πλαινά, όχι στο κέντρο.πρέπει μήπως να μπει και στο κέντρο ή δεν θα χω αύξηση καμπύλης; Δε μιλάμε για μεγάλη καμπύλη, αλλά φαίνεται μετά από προσεκτικό έλεγχο από τα πλάγια. παρακαλώ μη κινδυνολογείτε υπερβολικά. Θα σπάσει δηλαδή; (είναι το 1ο μεγαλούτσικο και δεν έχω εμπειρία).

Markos145 13-04-11 18:27

Απο κατω δεν εχεις βαλει φελιζολ?Θα πρεπει οπωσδηποτε να σε προβληματιζει!!!

xLoMoc 13-04-11 18:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsintz (Μήνυμα 578727)
Η ελάχιστη καμπύλη κατά μήκος της μεγάλης πλευράς του ενυδρείου πρέπει να προβληματίζει ή γίνεται σε όλα;(150 * 50 *50 cm) υπάρχουν κόντρες κάτω περιμετρικά και πάνω στα πλαινά, όχι στο κέντρο.πρέπει μήπως να μπει και στο κέντρο ή δεν θα χω αύξηση καμπύλης; Δε μιλάμε για μεγάλη καμπύλη, αλλά φαίνεται μετά από προσεκτικό έλεγχο από τα πλάγια. παρακαλώ μη κινδυνολογείτε υπερβολικά. Θα σπάσει δηλαδή; (είναι το 1ο μεγαλούτσικο και δεν έχω εμπειρία).



πρεπει να σε προβληματιζει δεν ειναι λιγο αυτο που μας λες θα μπορουσες ισως να βαλεις μια φοτο για να δουμε κι εμεις καλυτερα και να μην σε τρομοκρατουμε χωρις να δουμε

tsintz 13-04-11 18:39

δεν καμπυλώνει από κάτω. κατά μήκος των δυο καθέτων τζαμιών.

giannisqq 13-04-11 18:40

καλυτερα να βαλεις στο κεντρο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!!εκτος και αν ειναι αγοραστο(καποιας εταιρειας)τοτε για να το εχουν χωρις κοντρα θα αντεχει...

xLoMoc 13-04-11 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsintz (Μήνυμα 578735)
δεν καμπυλώνει από κάτω. κατά μήκος των δυο καθέτων τζαμιών.

οχ τοτε χειροτερα.
Βαλε μια φοτο αν δεν σου ειναι κοπος

tsintz 13-04-11 18:43

μπορω να βάλω κόντρα στην άνω μέση εκ των υστέρων ή να κουμπώσω στο άνω κέντρο μια ξύλινη ή πλαστική ή σιδερένια βέργα συγκρατώντας τα δυο κατά μήκος τζάμια;

giannisqq 13-04-11 18:45

ειναι εταιρειας το ενυδρειο????

tsintz 13-04-11 18:57

όχι είναι φτιαχτό από τζαμά που ξέρει. μήπως φοβάμαι αδικαιολόγητα;Δηλαδή η κάμψη γυαλιού είναι αναμενόμενη λόγω ελαστικότητας του γυαλιού;

giannisqq 13-04-11 19:02

βαλε κοντρα στην μεση.παχους οσο ειναι οι κοντρες,να παταει επανω στις μεγαλες κοντρες του ενυδρειου,παρε τα μετρα πανε σε εναν τζαμα να σου το κοψει παρε σιληκονη κολησετο χωρις νερο στο ενυδρειο,αφησετο να στεγνωσει και εισαι οκ...

Πάνος 13-04-11 19:10

εχω την παλια γενια καρφουρισιων χωρις κοντρες επανω....
καμπυλωνει το τζαμι και φαινεται αισθητα...αλλα δεν εχει θεμα 5 χρονια τωρα αν και στηριζα και πετρες επανω. αλλα υπαρχει ενας αγραφος κανονας που λεει οτι σε ενυδρεια απο μετρο και κατω δεν ειναι απαραιτητες...κατα ποσο ισχυει αυτο δε ξερω....αλλα εσυ εισαι στο 150.....δεν εχω δει ενυδρειο πανω απο μετρο χωρις κοντρες περιμετρικα επανω η στο κεντρο. αφου επανω δεν εχει περιμετρικα αλλα μονο στα πλαγια....κι εγω δε θα κοιμομουν ησυχος. απο εκει και περα παιδια που κατασκευαζουν ενυδρεια μονοι τους...θα σου πουν καλυτερα.

Giannis_4 13-04-11 19:16

2 Συνημμένο(α)
Εχω τις ιδιες διαστασεις με σενα,εκτος το υψος που ειναι 70 το δικο μου,δες πως πρεπει να ειναι οι κοντρες

tsintz 13-04-11 19:32

παιδιά ευχαριστώ πολύ. είμαι για έξτρα κόντρες.

Giannis_4 13-04-11 19:37

Φιλαρακι αν θελεις την γνωμη μου σε τετοιες περιπτωσεις ειναι καλύτερη η υπερβολη απο το να γινει καμια ζημια και να τρεχεις.
Κατω ειναι διπλες οι κοντρες,αφου θα μπεις που θα μπεις στην διαδικασια καντο καλα ωστε να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο.;)

xLoMoc 13-04-11 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis_4 (Μήνυμα 578770)
Φιλαρακι αν θελεις την γνωμη μου σε τετοιες περιπτωσεις ειναι καλύτερη η υπερβολη απο το να γινει καμια ζημια και να τρεχεις.
Κατω ειναι διπλες οι κοντρες,αφου θα μπεις που θα μπεις στην διαδικασια καντο καλα ωστε να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο.;)

συμφωνο

delta66 13-04-11 23:06

(Ποσο παχος εχουν τα τζαμια)?

Αν η καμπυλη ειναι μεχρι 2-3mm δεν υπαρχει φοβος.
Πολλα ενυδρεια (και εργοστασιακα) εχουν καμπυλη και λειτουργουν χρονια τωρα χωρις προβλημα.

tsintz 14-04-11 13:11

τα τζάμια είναι 10ρίσια όλα. η κλίση είναι λιγότερο από 1mm. ;Ίσα που φαίνεται απλά φοβάμαι μην ανοίξει με το περασμα του χρόνου.

faniskriti 14-04-11 13:28

δεν θελω να σε τρομαξω αλλα για να μπαινουν σε ολα τα ενυδρεια μεγαλυτερα του μετρου κοντρα στην μεση δεν ειναι τυχαιο το αδειαζεις οπως ειπαν και παραπανω οι φιλοι και βαζεις μια κοντρα στην μεση...:rolleyes: σκεψου το αγχος σου χωρις την κοντρα απο εδω και περα;)

dimitris21 14-04-11 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsintz (Μήνυμα 579075)
τα τζάμια είναι 10ρίσια όλα. η κλίση είναι λιγότερο από 1mm. ;Ίσα που φαίνεται απλά φοβάμαι μην ανοίξει με το περασμα του χρόνου.

αν μιλάμε για 1mm καμπύλη δεν έχεις λόγο να ανησυχείς

dimitris21 14-04-11 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faniskriti (Μήνυμα 579079)
δεν θελω να σε τρομαξω αλλα για να μπαινουν σε ολα τα ενυδρεια μεγαλυτερα του μετρου κοντρα στην μεση δεν ειναι τυχαιο το αδειαζεις οπως ειπαν και παραπανω οι φιλοι και βαζεις μια κοντρα στην μεση...:rolleyes: σκεψου το αγχος σου χωρις την κοντρα απο εδω και περα;)

είναι η φύση του αθλήματος τέτοια που οι υπερβολές αρκετές φορές προκαλούν γέλιο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01886 seconds with 11 queries