Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   λαθρεπιβατης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98301)

drogi 22-09-17 12:33

λαθρεπιβατης
 
καλησπερα παιδια!Μολις αγορασα δυο φυτα για το ενυδρειο που ετοιμαζω στην χελωνιτσα, και το ενα απο αυτα ειχε πανω ενα μικρο-ουτε ενα εκατοστο-σαλιγκαρακι.μπορει να υπαρχουν και αλλα αφου δεν εχω βγαλει ακομη τα φυτα απο τα γλαστρακια.το θεμα ειναι πως η χελωνα σιγουρα θα τα κατασπαραξει, και μην γελασετε, αλλα το λυπαμαι το καημενο :(
πρως το παρων το εβαλα σε ενα μικρο ποτηρακι με λιγο φαι απο την χελωνα. Τι μπορω να το κανω?Υπαρχει περιπτωση να την παλεψει αν το αφήσω σε καμια λιμνουλα πχ στο παρκο τριτση η στην καλοπουλα?Μηπως θελει κανεις να το(τα?) υιοθετησει?? :p ειναι στρογγυλο μπεζ-μαυρο, και μυτερό στην ακρη, δεν ξερω αν κανει σε ενυδρεια με φυτα.

takaros 22-09-17 14:48

Η χελωνιτσα σου θα φάει και τα φυτά όσο σκληρά και να είναι, δεν θα μπορέσεις να το αποφύγεις. Ουσιαστικά πήρες σαλάτα για την χελώνα σου! οσο για τους λαθρεπιβάτες μπορείς να τους έχεις σαν ένα καινούριο 'πετ' σε ταπεράκι 1-2 λίτρων και θα είναι μια χαρα. τα φυτά που πήρες μπορεί να έχουν και αυγά από σαλιγκάρια πάνω που μπορείς και αυτά να τα αφαιρέσεις μηχανικά χωρίς να σου εγγυώμαι την επιβίωση τους.

Κλεόβουλος 22-09-17 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drogi (Μήνυμα 1021918)
........ Τι μπορω να το κανω?Υπαρχει περιπτωση να την παλεψει αν το αφήσω σε καμια λιμνουλα πχ στο παρκο τριτση η στην καλοπουλα?.......

ΠΟΤΕ μα ποτέ δεν απελευθερώνουμε ξενικά είδη στη φύση.
Ίσως προκαλέσουμε ανυπολόγιστη ζημιά στο περιβάλλον.
*υπάρχει ολόκληρη λίστα με ξενικά είδη "εισβολείς" στα οικοσυστήματα της Ευρώπης που τα απειλούν και αναζητούνται τρόποι αντιμετώπισης τους.

drogi 22-09-17 21:04

Κλεοβουλε το σκέφτηκα και εγώ αυτό που λες, εχεις δικιο..
Τακαρος τα φυτά είπα να τα δοκιμασω μπας και, μιας κααι εχω δει και αλλα ενυδρεία με χελωνες και φυτα,αλλά νααι το πιο πιθανόν είναι να τα πήρα τσαμπα..θα δείξει. Και για τα σαλιγκαρακια, κρίμα να ζήσουν σε 2 λίτρα..θα θελα να βρω κάποιον με ενυδρείο που να τα θέλει, να χουν τα φυτά τους, τον χώρο τους όλα..ίσως τα πάω πίσω στο Πετ..που δεν το θέλω..

takaros 22-09-17 21:29

Τι φυτά πήρες? αν εχεις την κοκκινομαγουλη 99% θα τα ριμάξει. πολύς ντόρος πάντως για ένα σαλιγκαράκι, ελπίζω να βρεις την κατάλληλη λύση για αυτό και για σένα! :D

drogi 22-09-17 22:01

Γιατί μωρέ και αυτό ψυχουλα έχει χαχαχα.
Κοκκινομαγουλη είναι αλλά 17 χρόνια τώρα δεν τρώει λαχανικά τίποτα όσο και να την παρακαλας, αν τώρα της Ανοίξει η όρεξη για ταα φυτά ατυχία μεγάλη.πάντως πιο πιθανόν το βρίσκω να τα χαλασει με τα χέρια της τέτοιο γομαρι που είναι ! 2 ανουμπιες πήρα..

takaros 23-09-17 01:29

Οι ανούμπιες έχουν περισσότερες πιθανότητες να την παλέψουν! Μάλλον θα την παλέψουν! περιμένουμε παρουσίαση από το γομαράκι σου!!

platy 23-09-17 07:55

Καλημερα..!Σα γενικος κανονας ισχυει οτι τα φυλλα του java fern κ οι ανουμπιες ειναι πικρα γ αυτο κ δεν τρωγονται απο τα ψαρια...η χελωνα ισως τα δαγκωσει μια φορα κ αυτο απο αντιδραση..πιστευω θα επιβιωσουν

Στάλθηκε από το MLS_iQTab μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

drogi 24-09-17 13:18

1 Συνημμένο(α)
Μια αναγνώριση παρακαλώ;; και αν γνωρίζει κάποιος τι τρώει, πόσοι ζει και τα λοιπά; είπαμε μην γελατε, το σαλιγκαρακι υιοθετηθηκε και βρήκε σπίτι ολοδικο του :p απλα για να ξέρω να ενημέρωσω τον νεο γονέα για τις αναγκες του!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01290 seconds with 11 queries