Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   άπορια με DIY CO2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27771)

aaaooll 02-11-08 17:24

άπορια με DIY CO2
 
λοιπών έχω 2 αποριες...

1η. θελω να κανω το μιγμα σε 1,5 λιτρο μπουκάλι... πόσο ζάχαρη και μαγια θα βάλω? βρήκα μόνο για δυλιτρο....

2η. που ακριβός θα μπεί η αντεπιστροφή? διάβασα τόσα πόστ που μπερδέυτικα... αλλού λεει μετα το μπουκάλι, αλλου πριν το ενυδρείο...

και η σηρα είναι: μπουκάλι - μπαμπλ καουντερ - φιλτρο...

αυτά;)

Neoklis 02-11-08 17:44

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm

2,25 φλυτζανια βγαινει αν κανεις την πραξη..

aaaooll 02-11-08 17:46

ωραια, thanks!

τι φλιτζάνια ομως? φλιτζανακι του καφέ ή φλιτζανα του τσαγιού?

blondi 02-11-08 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 302022)
ωραια, thanks!

τι φλιτζάνια ομως? φλιτζανακι του καφέ ή φλιτζανα του τσαγιού?

του τσαγιού.

aaaooll 03-11-08 15:38

λοιπων, ετοιμο!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...dsc00071-1.jpg http://www.aquatek.gr/rimages/albums...dsc00069-1.jpg http://www.aquatek.gr/rimages/albums...dsc00070-1.jpg

τωρα περιμενω της φυσαλιδες...

Σπύρος Μ 03-11-08 16:21

Μια ασχετη ερώτηση.Η βαλβίδα αντεπιστροφής δεν είμαι αυτή που δίνουν η πετ-σοπαδες οταν σου πουλαμε αεραντλια για να μην γινει καμμια διακοπή και γεμίσει το σπίτι σου νερά;Αν είμαι αυτές εχω μερικές ωστε να φτιάξω μερικά μπουκάλια.Υπάρχει πρόβλημα διαρροής όμως;

aaaooll 03-11-08 20:02

λοιπών, γυρνάω τώρα σπίτι, και δεν είχε αρχίσει η διαδικασία...
κουνάω λίγο το μπουκάλι να ανακατευτεί το μείγμα και αρχίζει να βγάζει...

αλλά τώρα έχουν μειωθεί ...
βγάζει 3 το λεπτό... πιστευω οτι άρχισε επειδή το κούνησα ε? και θα αρχίσει να βγάζει κανονικά μόλις πάρει μπρος... τι λετε?

xontros 03-11-08 20:24

Καλησπέρα!

Κατ'αρχήν προσοχή με το κούνημα! Είναι σαν την κόκα κόλα.. Θα αρχίσει να αφρίζει και αν μεν προλάβεις και το ανοίξεις, θα γεμίσεις τον τόπο με ζαχαρόνερο, ενώ το ακόμη χειρότερο ενδεχόμενο είναι να χυθεί μίγμα μέσα στο ενυδρείο (γι'αυτό πρόσεχε να μήν το έχεις και σε σημείο που να κινδυνεύεις να το κλωτσήσεις)..

Το ότι έβγαλε φυσαλίδες, σημαίνει ότι έχεις φτιάξει το μίγμα σωστά και ότι δεν έχεις διαρροές.. Από κει και πέρα, αν δε βγάζει, αυτή την εποχή, το πιθανότερο είναι ότι θα φταίει η θερμοκρασία.. Δοκίμασε να το βάλεις κάπου πιο "ζεστά" (αν το δει αυτό τώρα ο Πάνος θα με αρχίσει πάλι :D), όπως π.χ. εκεί κοντά που έχεις τα ballast από τις λάμπες του ενυδρείου σου..

halvas69 03-11-08 20:26

Αν με την θερμοκρασία δεν βγάλεις άκρη, τότε κατά πάσα πιθανότητα έχεις κάποια μικρή διαρροή.

aaaooll 03-11-08 20:35

χοντρε, το εχω πισω απο το ενυδρειο κοντα σε ενα μπαλαστ... να προσθεσω οτι το μπουκαλι ειναι στο υχως του ενυδρειου, αλλα ο bublecounter πιο ψηλα...

πιστευω σε λιγες ωρες να διξει..

γιώργο, εχει ψυλοζεστη στο δοματιο, αλλα διαρροη δεν νομιζω να εχω. εβαλα πολυ τεφλον και το συλικονιασα και καλα το σολινακι στο καπακι, και τα σωλινακια εφαρμοζουν τελεια στο counter...

xontros 03-11-08 20:37

Και μια και είπε και ο Χαλβαδούκος για διαρροή, δε φαίνεται καλά στις φωτογραφίες σου πώς έχεις κάνει τις ενώσεις..

Πολλοί χρησιμοποιούν "συνδέσμους" για σωληνάκι σιλικόνης (για αεραντλίες), τρυπάνε το καπάκι, τους βάζουνε, και τους "σφραγγίζουνε" με σιλικόνη γύρω γύρω..

Νομίζω ότι η πιο εύκολη και "στεγανή" λύση είναι να ανοίξεις μία τρυπούλα μικρότερη από τη διάμετρο που έχει το σωληνάκι, και να το περάσεις από μέσα (το κόβεις τριγωνικά για να μπει ή άκρη του, και τραβάς από την άλλη με ένα πενσάκι), όπως γράφει και στο σχετικό υπόμνημα του GAB.. Απλό, ούτε σιλικόνες, ούτε τίποτα, και με πολύ λιγότερες πιθανότητες να χάνει..

halvas69 03-11-08 20:38

Μακάρι Τασούλη, αλλά έχω νομίσει και εγώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να χάνει, όμως και δυστυχώς είναι σχεδόν αδύνατον να το καταλάβεις.
Μία ιδέα ρίχνω μην νομίζεις ότι το δέσαμε ότι χάνει, απλά να το έχεις πάντα υπ όψιν σου.

aaaooll 04-11-08 15:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 302431)
Και μια και είπε και ο Χαλβαδούκος για διαρροή, δε φαίνεται καλά στις φωτογραφίες σου πώς έχεις κάνει τις ενώσεις..

Πολλοί χρησιμοποιούν "συνδέσμους" για σωληνάκι σιλικόνης (για αεραντλίες), τρυπάνε το καπάκι, τους βάζουνε, και τους "σφραγγίζουνε" με σιλικόνη γύρω γύρω..

Νομίζω ότι η πιο εύκολη και "στεγανή" λύση είναι να ανοίξεις μία τρυπούλα μικρότερη από τη διάμετρο που έχει το σωληνάκι, και να το περάσεις από μέσα (το κόβεις τριγωνικά για να μπει ή άκρη του, και τραβάς από την άλλη με ένα πενσάκι), όπως γράφει και στο σχετικό υπόμνημα του GAB.. Απλό, ούτε σιλικόνες, ούτε τίποτα, και με πολύ λιγότερες πιθανότητες να χάνει..

ετσι το εκανα κ εγω, αλλα εβαλα και συλικονη...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 302433)
Μακάρι Τασούλη, αλλά έχω νομίσει και εγώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να χάνει, όμως και δυστυχώς είναι σχεδόν αδύνατον να το καταλάβεις.
Μία ιδέα ρίχνω μην νομίζεις ότι το δέσαμε ότι χάνει, απλά να το έχεις πάντα υπ όψιν σου.

ας ελπιζουμε... βλεπωντας και κανοντας θα δουμε ως το βραδυ πως θα παει...
-------------------------
μπα... κάτι δεν παει καλα... σημερα βγαζει 6 το λεπτο...

Ισως φταίω κ εγω, για να λιώσω την ζάχαρη, την εβαλα στο μπουκαλι, και την κουνουσα με ζεστο νερο για να λιωσει... δεν την ελιωσα σε κατσαρολακι, του στιλ "συρόπι"...

τι λετε?

lion 04-11-08 16:06

Μπα... εγώ ουτε καν την διαλύω την ζάχαρη....
Βάζω ζάχαρη, μαγιά, κρύο νερό, γερό ανακάτεμα και δουλεύει.

Μήπως έβαλες την μαγιἀ σε καυτό νερό και την κατέστρεψες?

aaaooll 04-11-08 16:20

οχι, δεν την εβαλα σε καυτο... αλλα δεν τα ανακατεψα μετα κ ολας την ζαχαρη με την μαγια... οπως εκατσε...

lion 04-11-08 16:34

Είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν έχεις διαρροή;

aaaooll 04-11-08 16:38

μπορω να πω, ναι... ολα εφαρμοζουν τελεια...

σκεφτομαι να ξανα κανω το μιγμα,,..

lion 04-11-08 16:44

Και εγώ το ίδιο θα έκανα ....

aaaooll 04-11-08 18:01

το εκανα! αναμένουμε...
-------------------------
αυτο το μιγμα παει καλα... αρχησε σιγα σιγα να βγαζει...

halvas69 04-11-08 21:54

Ωραία πάρε και ένα καλό tip.
Όταν τελειώσει η παραγωγή ή όταν αποφασίσεις να το ανανεώσεις, θα παρατηρήσεις ένα ίζημα στον πάτο του μπουκαλιού.
Θα μεταφέρεις προσεκτικά το μπουκάλι (μην κουνήθει το ίζημα) και απαλά θα αδειάσεις το υγρό.
Θα αφήσεις 1-2 δάχτυλα υγρό και το ίζημα.
Θα ρίξεις μέσα το φρέσκο νεράκι με την ζάχαρη και από ελάχιστη μαγιά, εώς καθόλου.
Θα πάρει μπροστά γρήγορα.

ΥΓ Όσο για την ζάχαρη, παίρνεις ένα άλλο μπουκάλι βάζεις όσο νερό χρειάζεσαι και την ζάχαρη βέβαια ανακατεύεις καλά και είναι οκ, όπως το έγραψε ο Lion.

delta66 04-11-08 22:18

40 χρονια φουρναρης, εχεις ψηηηηηησει :smt047

aaaooll 05-11-08 17:35

thanks φουρναρη,, εεε... χαλβα ηθελα να πω;)

τελικα κανει δουλεια παιδια... απο χθες μου ερηξε το ph απο 7,8 σε 7...(βεβαια ο κοντρολερ ειναι ακαλημπραριστος...(μην βαρατε, δεν εχω υγρα για καλημπραρισμα, και το εχω μονο σαν πεχαμετροπ, τον εχω για το μεγαλο που θα κανω...)

εχω επεισης ενα διαχητηρα της tunze αλλα ειναι και αυτος για το μεγαλο, λετε να το βαλω ωσπου να το κανω?
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...dsc00079-1.jpg

εχω και μπουκαλα βεβαια, μανομετρα και τα λοιπα, αλλα σε 50 λιτρα καθαρα, δεν λεει να τα βαλω... εκεινα για το μεγαλο!

xontros 05-11-08 17:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 302689)
Ωραία πάρε και ένα καλό tip.
Όταν τελειώσει η παραγωγή ή όταν αποφασίσεις να το ανανεώσεις, θα παρατηρήσεις ένα ίζημα στον πάτο του μπουκαλιού.
Θα μεταφέρεις προσεκτικά το μπουκάλι (μην κουνήθει το ίζημα) και απαλά θα αδειάσεις το υγρό.
Θα αφήσεις 1-2 δάχτυλα υγρό και το ίζημα.
Θα ρίξεις μέσα το φρέσκο νεράκι με την ζάχαρη και από ελάχιστη μαγιά, εώς καθόλου.
Θα πάρει μπροστά γρήγορα.

ΥΓ Όσο για την ζάχαρη, παίρνεις ένα άλλο μπουκάλι βάζεις όσο νερό χρειάζεσαι και την ζάχαρη βέβαια ανακατεύεις καλά και είναι οκ, όπως το έγραψε ο Lion.

Εμείς δηλαδή, τόσο καιρό, αυτό γιατί να μήν το ξέρουμε? :smt067

aaaooll 05-11-08 18:28

λοιπών, έβαλα την διάχυση της tunze, ίσα ίσα χώρεσε στο ενυδρείο... πιστεύω να δω καλύτερά αποτελέσματα...

delta66 07-11-08 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 302926)
Εμείς δηλαδή, τόσο καιρό, αυτό γιατί να μήν το ξέρουμε? :smt067

Δοκιμασε και το εξης : οταν διαλυσεις τη μαγια στο σεικερ με ενα κουταλακι το νερο να ειναι στους 40C και μετα προσθεσε μισο κουταλακι ζαχαρη και χτυπα το να κανει αφρο.
Αφησε το να "σταθει" 10 λεπτα και προσθεσε το στο ζαχαρονερο που και αυτο φροντισε να ειναι στους 40C.
Μετα χρονομετρα και πες μας ποση ωρα εκανε να βγαλει διοξειδιο.:)

xontros 07-11-08 20:02

Τώρα αναβαθμίστηκα πια! :p

Αν έχεις κανά tip πάντως για τη βελονοειδή, πολύ ευχαρίστως! :D

delta66 08-11-08 01:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 303462)
Τώρα αναβαθμίστηκα πια! :p

Αν έχεις κανά tip πάντως για τη βελονοειδή, πολύ ευχαρίστως! :D

DIY ?? :smt035:smt035:smt117


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02483 seconds with 11 queries