Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   καλησπερα αν μπορειτε και ξερετε δωστε λιγη βοηθεια!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49775)

pantelos 25-02-11 17:00

καλησπερα αν μπορειτε και ξερετε δωστε λιγη βοηθεια!!!
 
μπορειτε να μου προτεινετε μερικα ηδη κοπαδοψαρων για 120λιτρο ενυδρειο???και αν μπορειτε να μου πειτε και συνδιασμους που μπορω να κανω...δηλαδη να βαλω κανα 2 κοπαδακια μαζι μεσα.....μεχρι στιγμης με ενδιαφερουν πολυ τα tiger barbs αλλα δεν ξερω αλλα....το αφηνω πανω σας...!!!:D:D:D

snakepanos 25-02-11 17:12

Φιλε απο εμπειρια και μονο αν δεν εχεις οσμωση βαλε αρλεκινους ,αντεχουν πολυ και ροδοστομα με καλη προσαρμογη ,αυτα εχω και εγω με νερο βρυσης.
Δοκιμασα και νεον και καρδιναλιους αλλα τιποτα.

pantelos 25-02-11 17:16

θελω να μου πειτε οτι υπαρχει σε κοπαδοψαρα και μπορω να βρω σχετικα ευκολα!!!θελω να εχω πολλες επιλογες!!!!sorry για την ταλαιπωρια!!!;)

dini 25-02-11 17:20

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...barbtetraz.htm

ipertatos 25-02-11 17:22

Δεν ξέρω να σου απαντήσω στην ερώτηση, αλλά από τη δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω ότι με τα τιγράκια θα ταλαιπωρηθείς πολύ με το νερό δικτύου. Κρίμα, γιατί είναι πολύ όμορφα κι έχουν πολύ καλή συμπεριφορά κοπαδιού.

dini 25-02-11 17:22

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

pantelos 25-02-11 17:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dini (Μήνυμα 557986)

φιλε μου dini βοηθας πολυ με τα puntius kai ta barbus...αλλα τι ακριβως ειναι αυτα??ειναι σαν τα tiger barbs??συμβιωνουν με καποιο αλλο ειδος κοπαδοψαρου??η συμβιονουν barbus kai puntius μαζι??μου αρεσαν και τα δυο παρα πολλυ!!!

delta66 25-02-11 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 557982)
Φιλε απο εμπειρια και μονο αν δεν εχεις οσμωση βαλε αρλεκινους ,αντεχουν πολυ και ροδοστομα με καλη προσαρμογη ,αυτα εχω και εγω με νερο βρυσης.
Δοκιμασα και νεον και καρδιναλιους αλλα τιποτα.

Και οι αρλεκινοι στο ιδιο νερο με τους καρδιναλιους ζουν, μαλακο και οξυνο. (και οι ροδοστομοι)
Στη ροη νερου διαφερουν, που οι αρλεκινοι προτιμουν πιο δυνατη.
Φωτισμο μετριο και τα δυο ειδη.
Ψαχνουμε ψαρια που αντεχουν και απλα επιβιωνουν στις συνθηκες νερου που θα τα βαλουμε, ή ψαρια που ζουν αξιοπρεπως στις συνθηκες νερου που θα τα βαλουμε?

dini 25-02-11 18:26

εχω την εντυπωση οτι μιλαμε για το ιδιο ψαρι.θαμπορουσες να βαλεις μεσα και εναν silver sark η δυο κλοουν.καλη συνεχεια!

pantelos 25-02-11 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dini (Μήνυμα 558023)
εχω την εντυπωση οτι μιλαμε για το ιδιο ψαρι.θαμπορουσες να βαλεις μεσα και εναν silver sark η δυο κλοουν.καλη συνεχεια!

νομιζω οτι εισαι μεσα στο μυαλο μου εσυ....ο silver γινετε μεγαλος και δεν κανει για τα λιτρα μου...αλλα εχω σκοπο να βαλω και clown kai enan redtail shark mesa!!!απλα θελω να βαλω και κανα 2 κοπαδακια!!!

eimaste aR21rwstoi 25-02-11 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 558024)
νομιζω οτι εισαι μεσα στο μυαλο μου εσυ....ο silver γινετε μεγαλος και δεν κανει για τα λιτρα μου...αλλα εχω σκοπο να βαλω και clown kai enan redtail shark mesa!!!απλα θελω να βαλω και κανα 2 κοπαδακια!!!

δεν νομιζω το καρχαριακι να σου αφησει τιποτα απο το κοπαδι:D

pantelos 25-02-11 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 558030)
δεν νομιζω το καρχαριακι να σου αφησει τιποτα απο το κοπαδι:D

σιγουρα συμβιωνει με τα barbs....για τα clown δεν ξερω....για τα clown λες εσυ??

delta66 25-02-11 18:53

Για τα clown υπολογισε σχεδον τα ιδια με τους Silver.
Μεγαλα ψαρια (30εκ) και σε ομαδα (5+)

eimaste aR21rwstoi 25-02-11 18:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 558033)
σιγουρα συμβιωνει με τα barbs....για τα clown δεν ξερω....για τα clown λες εσυ??

για τα μικρα κοπαδο ψαρακια λεω
γιατι αυτο μεγαλωνει...

pantelos 25-02-11 18:55

αρα??τι αλλο???

eimaste aR21rwstoi 25-02-11 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 558045)
αρα??τι αλλο???

δεν ειναι αναγκη να βαλεις επιθετικα ψαρια η ψαρια που μεγαλωνουν πολυ...

αν θες στα λιτρα σου 120 δεν ειναι? μπορεις να βαλεις αν εχεις μαλακο νερο χρησιμοποιωντας τυρφη
να εχεις νεον ,οτοκυκλακια,ανσιστρους,ενα ζευγαρι ραμιρεζι η αφηνεις τα ραμιρεζι και βαζεις και γαριδουλες μεσα και σαλιγκαρακια ;)

εχεις πολλες επιλογες αυτη ειναι μονο μια

pantelos 25-02-11 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 558053)
δεν ειναι αναγκη να βαλεις επιθετικα ψαρια η ψαρια που μεγαλωνουν πολυ...

αν θες στα λιτρα σου 120 δεν ειναι? μπορεις να βαλεις αν εχεις μαλακο νερο χρησιμοποιωντας τυρφη
να εχεις νεον ,οτοκυκλακια,ανσιστρους,ενα ζευγαρι ραμιρεζι η αφηνεις τα ραμιρεζι και βαζεις και γαριδουλες μεσα και σαλιγκαρακια ;)

εχεις πολλες επιλογες αυτη ειναι μονο μια

θελω να συνδιασω τον redtail kai ta barbs με ενα κοπαδακι ακομα...αλλα αυτο ειναι που δεν ξερω....ο red και τα barbs ειναι σιγουρα....απλα ψαχνω για ακομα ενα κοπαδακι!!!:D:D:D

eimaste aR21rwstoi 25-02-11 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 558058)
θελω να συνδιασω τον redtail kai ta barbs με ενα κοπαδακι ακομα...αλλα αυτο ειναι που δεν ξερω....ο red και τα barbs ειναι σιγουρα....απλα ψαχνω για ακομα ενα κοπαδακι!!!:D:D:D

εχεις διαβασει τι λιτρα και συνθηκες θελουν τα ψαρια που θες???

pantelos 25-02-11 19:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 558061)
εχεις διαβασει τι λιτρα και συνθηκες θελουν τα ψαρια που θες???

ναι ο red kai ta barbs ειναι στα ιδια ποσοστα!!!

eimaste aR21rwstoi 25-02-11 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 558065)
ναι ο red kai ta barbs ειναι στα ιδια ποσοστα!!!

ο ρεντ ποσα λιτρα θελει?

pantelos 25-02-11 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 558067)
ο ρεντ ποσα λιτρα θελει?

δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως παντως ειμαι οκ σε αυτα τα λιτρα...δεν μεγαλωνει πολυ οπως οι υπολοιποι καρχαριες....

eimaste aR21rwstoi 25-02-11 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 558074)
δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως παντως ειμαι οκ σε αυτα τα λιτρα...δεν μεγαλωνει πολυ οπως οι υπολοιποι καρχαριες....

οκ το καλυτερο που μπορεις να κανεις για τα ψαρια που θα βαλεις ειναι να δεις τι επιλογες εχεις σε λιτρα να βρεις ψαρια και μετα να κοιταξεις τι νερο θελουν και να πας σε οτι πιο πολυ μπορεις να πλησιασεις..αυτο στο λεω για να δεις γεννες και ωραιες συμπεριφορες και χρωματα....

απο εκει και περα ειναι στην κριση σου τι μπορεις να κανεις

pantelos 25-02-11 20:01

μεχρι ποσα ψαρακια να βαλω συνολικα???

eimaste aR21rwstoi 25-02-11 20:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 558079)
μεχρι ποσα ψαρακια να βαλω συνολικα???

αναλογα τα ψαρια...εγω σε 120 λιτρα εχω 2 ραμιρεζι 2 οτοκυκλους 16 νεον 2 ανσιστρους ενα αγνωστης προελευσης 2 λεοπαρντ ντανιο και κανενα κιλο σαλιγγαρια μεσα:D
-------------------------
ξεχασα να σου πω πως ειναι 1cmψαριου ανα 1 λιτρο νερου

pantelos 25-02-11 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 558082)
αναλογα τα ψαρια...εγω σε 120 λιτρα εχω 2 ραμιρεζι 2 οτοκυκλους 16 νεον 2 ανσιστρους ενα αγνωστης προελευσης 2 λεοπαρντ ντανιο και κανενα κιλο σαλιγγαρια μεσα:D
-------------------------
ξεχασα να σου πω πως ειναι 1cmψαριου ανα 1 λιτρο νερου

ρε συ θελω να παρω και εγω ancistrus και δεν βρισκω πουθενα....οταν ειναι ακομα μικρα δεν εχουν αγκαθακια ετσι???

eimaste aR21rwstoi 25-02-11 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 558085)
ρε συ θελω να παρω και εγω ancistrus και δεν βρισκω πουθενα....οταν ειναι ακομα μικρα δεν εχουν αγκαθακια ετσι???

δεν ειναι αγκαθακια...:D
αυτα τα εχουν τα αρσενικα και οχι ολα τα ειδη....
στην αθηνα εχει παντου ανσιστρους...:cool:

pantelos 25-02-11 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 558089)
δεν ειναι αγκαθακια...:D
αυτα τα εχουν τα αρσενικα και οχι ολα τα ειδη....
στην αθηνα εχει παντου ανσιστρους...:cool:

το ξερω οτι δεν ειναι αγκαθακια....αλλα δεν ηξερα πως να στο περιγραψω για να καταλαβεις τι εννοω....:D:D:D:Dοταν λες αθηνα??περιοχη??

eimaste aR21rwstoi 25-02-11 20:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 558091)
το ξερω οτι δεν ειναι αγκαθακια....αλλα δεν ηξερα πως να στο περιγραψω για να καταλαβεις τι εννοω....:D:D:D:Dοταν λες αθηνα??περιοχη??

αν θες να σου στειλω σε πμ ενα μαγαζι σε πειραια και ενα σε νικαια που ξερω οτι εχουν σιγουρα....

pantelos 25-02-11 20:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 558092)
αν θες να σου στειλω σε πμ ενα μαγαζι σε πειραια και ενα σε νικαια που ξερω οτι εχουν σιγουρα....

ειμαι και απο τα 2 πολυυυυ μακρια....ξερεις καπου αλλου???

eimaste aR21rwstoi 25-02-11 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pantelos (Μήνυμα 558094)
ειμαι και απο τα 2 πολυυυυ μακρια....ξερεις καπου αλλου???

ποιο κοντα οχι...
μπορεις να κανεις δυο πραγματα..η βρισκεις πετσοπα κοντα στην περιοχη που μενεις και αν εχει πας ενημερωμενος παντα και τα παιρνεις..το ενημερωμενος παει στο να μην σου δωσει κατι αρρωστο η κατι που δεν ειναι ανσιστρους ...
το αλλο ειναι μπαινεις στ θρεντ μαγαζια επαγγελματιες βλεπεις εδω τα μαγαζια που ξερουμε ολα οτι ειναι μια χαρα παιρνεις ενα τηλεφωνο και ρωτας αν μπορουν να στα στειλουν...
το τριτο ειναι να πας στο water inn στην κηφησια αν ειναι κοντα σου και τα παιρνεις


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02523 seconds with 11 queries