Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Brown algae (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36433)

harris samos 28-12-09 16:42

Brown algae
 
καλησπέρα παιδιά
έχω ένα προβληματάκι με καφέ άλγη στο πίσω τζαμι και άρχισε να κατεβαίνει στην άμμο
μάλλον από φτωχό φωτισμό
το ενυδρείο είναι με δίσκους και δε θέλω να το επιβαρύνω με κανένα φάρμακο
το ph είναι στο 6.6 με 6.1
διάβασα ότι αντιμετωπίζεται με σαλιγκάρια
να τα ρίξω μέσα θα την φάνε ??? τη λέτε ??

platy 28-12-09 16:46

λοιπον..εγω πιστευω οτι ο καλυτερος και πιο φυσικος τροπος να αντιμετωπισεις την αλγη αυτη εινια κυριως τα σαλιγκαρια....στο δικο μου ενυδρειο εχω 2 zebra snail τα οποια δουλευουν ασταματητα και εχουν το ενυδρειο πεντακαθαρο..το μονο σημειο που εχω λιγη αλγη ειναι στην αμμο κοντα στο τζαμι(μπροστα)αλλα χαμηλα μεσα και χι πανω....αυτα απο μενα...επισης στις αλλαγες δοκιμασε με ενα σφουγγαρακι καθαρο κουζινας ..να καθαρισεις λιγο το τζαμι η αγορασε ενα μικρο μαγνητη...

Γιώργος Κ 28-12-09 16:56

Δε νομιζω οτι πρεπει να σε προβληματιζει ιδιαιτερα η καφε αλγη ... Σε καθε νεο ενυδρειο παρουσιαζεται ... κανει το κυκλο της και φευγει! εγω προσπαθω να αποκτησω αλγες και δεν μπορω :rolleyes: :D

giannisqq 28-12-09 16:57

αυτα τα σαλιγκαρια αν μπουνε με κιχλιδες εχουν προβλημα?

platy 28-12-09 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 399553)
αυτα τα σαλιγκαρια αν μπουνε με κιχλιδες εχουν προβλημα?

γιατι κιχλιδες προκειτα..

harris samos 28-12-09 17:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 399551)
Δε νομιζω οτι πρεπει να σε προβληματιζει ιδιαιτερα η καφε αλγη ... Σε καθε νεο ενυδρειο παρουσιαζεται ... κανει το κυκλο της και φευγει! εγω προσπαθω να αποκτησω αλγες και δεν μπορω :rolleyes: :D

έχω πολύ λίγα φώτα
περίπου 35 watt είναι και το ενυδρείο 300 καθαρά
και λέω μήπως δε σταματήσει να βγαίνει άμα ρίξω 2-3 μέσα δε θα την περιορίσω λίγο ?

γιώργο να σου στείλω όσες θες
μα κάνω κάθε μέρα αλλαγή περίπου 35 λίτρα κανονικά δεν έπρεπε να έχω σωστά ??
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 399554)
γιατι κιχλιδες προκειτα..

οι δίσκοι δεν τα πειράζουνε

λατσε τζενη 28-12-09 17:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 399551)
Δε νομιζω οτι πρεπει να σε προβληματιζει ιδιαιτερα η καφε αλγη ... Σε καθε νεο ενυδρειο παρουσιαζεται ... κανει το κυκλο της και φευγει! εγω προσπαθω να αποκτησω αλγες και δεν μπορω :rolleyes: :D

Πωσο καιρο κανει η καφε σκονη να φυγει ;την βαρεθηκα
βεβεα καθαριζω αλλα μαζευεται πολυ γριγορα.Στα μπρωστα τζαμια το καθαριζω με μαγνιτι αλλα στο πισω τζαμι δεν μπορω πολυ πραγμα να καθαρισω

harris samos 28-12-09 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 399560)
Πωσο καιρο κανει η καφε σκονη να φυγει ;την βαρεθηκα
βεβεα καθαριζω αλλα μαζευεται πολυ γριγορα.Στα μπρωστα τζαμια το καθαριζω με μαγνιτι αλλα στο πισω τζαμι δεν μπορω πολυ πραγμα να καθαρισω

τη ψαρακια εχεις ???

kalaxan 28-12-09 20:51

Kαι γω έχω μπόλικη καφέ άλγη και στα 2 τα ενυδρεία.Καινούργια είναι, ελπίζω για αυτό.Χαμηλός φωτισμός-όχι λιπάσματα ακόμη.

Τα σαλιγκαράκια μικρά-μεγάλα (apple snails και διάφορα άλλα),δεν κάνουν και πολλά..

Πχ στα φύλλα της ανούμπιας που μαζεύεται πολύ τρώνε λίγη τα χοντρά-χοντρά αλλά αφήνουν μπόλικη.

Κ κατέληξα πως τσιμπολογάνε λίγο την άλγη για να τους ανοίξει η όρεξη και να την πέσουν μετά στα τρυφερά φύλλα της ceratopteris αλλά και στις βαλισνιέρες.:(

λατσε τζενη 28-12-09 21:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 399562)
τη ψαρακια εχεις ???

Το ζευγαι λιφαλιλι με τα μωρα τους

harris samos 29-12-09 04:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 399626)
Το ζευγαι λιφαλιλι με τα μωρα τους

ειμαι ασχετος με αυτα τα ψαρακια ψαχνω να βρω αν μπενουν με σαλιγκαρακια αλλα δε βρησκω τιποτα :smt120
παντως διαβασα οτι τα σαλιγκαρια κανουν δουλεια με την καφε αλγη

agnos 29-12-09 04:32

Παιδιά χωρίς να είμαι ειδικός όταν είχα τα ψαράκια αυτά παλαιώτερα δέν πειράζανε ούτε τα σαλιγκάρια ούτε τα άλλα ψάρια

λατσε τζενη 29-12-09 17:28

Να παρω μια βεωτουζα, θα κανει δουλεια;

harris samos 29-12-09 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 399845)
Να παρω μια βεωτουζα, θα κανει δουλεια;

κανει παρε ενα μαγνητακι τησ τουνζε απλα το καλυτερο βεβαια ακριβο

Γιώργος Κ 29-12-09 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 399555)
οι δίσκοι δεν τα πειράζουνε

Τα δισκοπιρανχακια μου εχουν τσακισει ενα apple snail που το περιλαβαν ολα μαζι και σημερα βρηκα αλλο ενα να το εχουν περικυκλωσει!! :rolleyes:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 399560)
Πωσο καιρο κανει η καφε σκονη να φυγει ;την βαρεθηκα
βεβεα καθαριζω αλλα μαζευεται πολυ γριγορα.Στα μπρωστα τζαμια το καθαριζω με μαγνιτι αλλα στο πισω τζαμι δεν μπορω πολυ πραγμα να καθαρισω

Μηπως δεν ειναι αλγη? Ειναι σε μορφη σκονης και οχι ενσωματωμενη στα τζαμια του ενυδρειου? :confused: Εχεις υποστρωμα κατω απο το χαλικι σου?

λατσε τζενη 29-12-09 18:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 399862)
Τα δισκοπιρανχακια μου εχουν τσακισει ενα apple snail που το περιλαβαν ολα μαζι και σημερα βρηκα αλλο ενα να το εχουν περικυκλωσει!! :rolleyes:

Μηπως δεν ειναι αλγη? Ειναι σε μορφη σκονης και οχι ενσωματωμενη στα τζαμια του ενυδρειου? :confused: Εχεις υποστρωμα κατω απο το χαλικι σου?

Ναι Γεωργο εχω υποστρωμα ,παντως για καφε σκονη φενεται τι να σου πω:confused:

Γιώργος Κ 29-12-09 18:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 399865)
Ναι Γεωργο εχω υποστρωμα ,παντως για καφε σκονη φενεται τι να σου πω:confused:

Μηπως με καποιο τροπο εχει βγει το υποστρωμα στο νερο? Οταν κανεις αλλαγη νερου προσπαθησε να το σιφωναρεις!!

λατσε τζενη 29-12-09 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 399866)
Μηπως με καποιο τροπο εχει βγει το υποστρωμα στο νερο? Οταν κανεις αλλαγη νερου προσπαθησε να το σιφωναρεις!!

το υποστρωμα ειναι αρκετα κατω δεν νομιζω..ακομα και στη φωλια τους που εχουν κανει τη λακουβα τους το υποστρμα δεν φενεται.

harris samos 30-12-09 10:57

το πείραμα πέτυχε 3 μιλοσαλιγκαρα σχεδόν εξαφάνισαν την άλγη καφέ + πράσινη θα τα αφήσω ακόμα μια εβδομάδα αυτά τα ηλεκτρικά πριόνια θα μου φάνε και τα τζαμια :D:D:D

platy 30-12-09 12:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 399984)
το πείραμα πέτυχε 3 μιλοσαλιγκαρα σχεδόν εξαφάνισαν την άλγη καφέ + πράσινη θα τα αφήσω ακόμα μια εβδομάδα αυτά τα ηλεκτρικά πριόνια θα μου φάνε και τα τζαμια :D:D:D

:smt041:smt041:smt041:D

kalaxan 30-12-09 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 399984)
το πείραμα πέτυχε 3 μιλοσαλιγκαρα σχεδόν εξαφάνισαν την άλγη καφέ + πράσινη θα τα αφήσω ακόμα μια εβδομάδα αυτά τα ηλεκτρικά πριόνια θα μου φάνε και τα τζαμια :D:D:D

Eμένα ρε παιδιά γιατί δεν μου την τρώνε?
Λίγο τσιμπολογάνε και την πασαλείβουνε...

Τι μεγεθος έχουν τα μηλοσαλίγκαρα?
Τα δικά μου είναι από τον Ηλία και είναι μικρά..
Σκέφτομαι να τα δώσω γιατί τρώνε τις κρυπτοκορίνες και τις βαλισνιέρες..(έχω και χρυσόψαρα μέσα αλλά από εκείνα το comet μόνο στην άκρια τσιμπολογάει τη βαλισνιέρα, το θεωρώ σπάνιο να κάνει τρύπες..)

:smt120

harris samos 30-12-09 16:17

τα δικά μου έχουν το μέγεθος ενός αναπτήρα zippo
αν τα φυλα ακουμπάνε στα τζαμια φυσικό είναι να τα τρώνε
να σε ρωτήσω τάισες ποτε αγγούρι ???
και τη τα ταΐζεις ????
τα μιλοσαλιγκαρα πάντως δε κάνουν τρύπες στα φυτά συνήθως τρώνε τους σάπιους ιστούς και καμια φορα της τρυφερές κορυφές

giannisqq 30-12-09 17:56

μπαινουν σε κιχλιδες αυτα τα σαλιγκαρια?

kalaxan 30-12-09 17:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 400126)
τα δικά μου έχουν το μέγεθος ενός αναπτήρα zippo
αν τα φυλα ακουμπάνε στα τζαμια φυσικό είναι να τα τρώνε
να σε ρωτήσω τάισες ποτε αγγούρι ???
και τη τα ταΐζεις ????
τα μιλοσαλιγκαρα πάντως δε κάνουν τρύπες στα φυτά συνήθως τρώνε τους σάπιους ιστούς και καμια φορα της τρυφερές κορυφές

Eπειδή πάντα υπαρχουν σάπια φύλλα και άλγη στο ενυδρείο δεν τα ταίζω.
Απο τρυφερές κορυφες μεσα έπεσες, στο μικρό το ενυδρείο 2 φορές μου τσακίσανε λεπτές κορυφές ceratopteris.
Μια φορά είχα ρίξει ζεματισμένο καρότο και πήγαινε το σαλιγγάρι και το έτρωγε, είχα ρίξει και μαρούλι αλλά δεν το πολυέδιναν σημασία,λίγο φάγανε.
Τι πρέπει να κάνω για να μη μου τρων τα φυτά?Τι να ρίχνω?Να τα ταίζω ή όχι?

harris samos 30-12-09 18:13

άμα δε τα ταΐζεις κάτι πρέπει να τρώνε
θα ρίχνεις ζεματισμένα καροτάκια κολοκυθάκια και αλλα όχι αγγούρι γιατί θα τρώνε τα φυτά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02285 seconds with 11 queries