Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   λαμπα σε 50αρι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13638)

Trelamenos 07-10-06 17:59

λαμπα σε 50αρι
 
Γεια σας παλι.
Θελω να βαλω μια λαμπα στο ενυδρειο της κοπελιας μου στο οποιο εχθες εβαλα ανουμπιες.
ειναι 50 λιτρα και θα μεινει μονο με ανουμπιες απο φυτα και σκεφτομουν για το ποσα watt λαμπα θα πρεπει να βαλω ωστε να μπορουν να αναπτυχθουν. Ξερω οτι δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις αλλα λιγουλακι φως θα το θελουν.
καμια ιδεα?

Liolios 08-10-06 10:23

Αφού θα βάλεις μόνο ανούμπιες, τότε νομίζω πως με μία λάμπα φθορισμού και κατά προτίμηση ενυδρειακού τύπου (στο ανάλογο μήκος που ταιριάζει στο ενυδρείο) θα είναι μια χαρά. Εξάλλου όπως είπες και μόνος οι ανούμπιες δε συμπαθούν το έντονο φως. Για να αναπτυχθούν σωστά, πρόσεχε να μην φυτέψεις στο χαλίκι το χοντρό κοτσάνι τους παρά μόνο τις ρίζες. Ακόμα καλύτερα σε ξύλο.

andreasp 08-10-06 11:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Εξάλλου όπως είπες και μόνος οι ανούμπιες δε συμπαθούν το έντονο φως. Για να αναπτυχθούν σωστά, πρόσεχε να μην φυτέψεις στο χαλίκι το χοντρό κοτσάνι τους παρά μόνο τις ρίζες. Ακόμα καλύτερα σε ξύλο.

Στο ενυδρείο του carrefure έχω 75watt.
Οποτε κλαδεύω τα φυτά και δεν κόβει το φώς απο την ανουμπια, γίνεται πραγματικά χαμός!
Τρομερή ανάπτυξη, και η φυσαλλίδα απο την ανούμπια πάει σύννεφο!!! Γεμίζει το ενυδρείο ψιλές γραμμες με φυσαλίδες που ξεκινάν απο την ανούμπια και καταλήγουν στην επιφάνεια.
Συνήθως ή απο το σημείο του βλαστού που ετοιμάζει καινούργιο φυλλο, ή απο φαγωμένο φύλλο απο σαλιγκάρι.
Αυτό δεν σημαίνει οτι γουστάρει το φως? Φωτοσύνθεση δεν είναι αυτό που βλέπω?

Liolios 08-10-06 13:53

Συνήθως το άμεσο και έντονο φως δημιουργεί στις ανούμπιες ένα καφέ στρώμα πάνω στα φύλλα τους.
Επίσης στη φωτοσύνθεση, από όσα γνωρίζω, οι φυσαλίδες εμφανίζονται κάτω από τα υγειή φύλλα των φυτών.

andreasp 08-10-06 14:54

Σε αυτο παω πάσο. Πράγματι εχει σχιματιστεί καφέ άλγη επάνω στα φύλλα της ανουμπια.

Για την ακρίβεια δεν ειναι καφε.
Ειναι σκουρο πρασσινο προς μαυρο.

Trelamenos 08-10-06 21:35

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και τις απαντησεις.
αλλα απο watt που υπολογιζετε οτι πρεπει να κινηθω?

Liolios 08-10-06 21:57

Αναγκαστικά εκεί που θα σε πάει το μήκος της λάμπας.
Γενικά σε 50 λίτρα μόνο με ανούμπιες νομίζω πως θα είσαι εντάξει με 15 watt.

Giorgos 09-10-06 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Αυτό δεν σημαίνει οτι γουστάρει το φως? Φωτοσύνθεση δεν είναι αυτό που βλέπω?

Αυτό που παρατηρείς δεν είναι φωτοσύνθεση αλλά ένα συνηθισμένο φαινόμενο που συμβαίνει μετά από αλλαγές νερού.
Θα το ανέλυα περισσότερο αλλά ο χρόνος μου τώρα είναι πολύ περιορισμένος.

andreasp 09-10-06 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Αυτό που παρατηρείς δεν είναι φωτοσύνθεση αλλά ένα συνηθισμένο φαινόμενο που συμβαίνει μετά από αλλαγές νερού.
Θα το ανέλυα περισσότερο αλλά ο χρόνος μου τώρα είναι πολύ περιορισμένος.

Δεν μιλάω για φυσαλίδες αέρα που γεμίζει το ενυδρείο μετά την αλλαγή νερού.
Μιλάω για συνεχόμενη ροή φυσαλίδων που βγαίνουν μέσα απο τα φυτά και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα.
Θα σας βγάλω μία φωτογραφία να σας δείξω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01626 seconds with 11 queries