Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   SweepingFish's planted tank (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102308)

SweepingFish 12-03-19 17:08

SweepingFish's planted tank
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους και καλη σαρακοστη!

Αλλαξα scape -προσπαθησα τουλάχιστον- και το έκανα καπως ετσι:

Θα προσθέσω καποια φυτα που ειχα και μολις βαλω το co2 η/και τις θα βαλω τα φυτα που θα σας πω παρακατω στο θεμα. Προς το παρων τα ψαρια που σκεφτομαι να βααλω ειναι 8 με 10 συννεφακια, 6 με 8 cpd fish και γαριδες. http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1552403201

SweepingFish 12-03-19 19:31

1 Συνημμένο(α)
Προσθεσα μερικα φυτα... Σε λιγο θα παρω μερικες γαρίδες. Σκοπευω να βαλω και moss στα ξυλα σε πρωτη φαση.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1552411895

SweepingFish 12-03-19 21:18

4 Συνημμένο(α)
Εβαλα τις γαριδες και την μος. Επισης μου εδωσε δωρο και 2 ancistrus sp. Αυτα κανουν για το ενυδρειο; Το scape πως σας φαίνεται;

Artemisia 13-03-19 23:06

Καλησπέρα :D
Μια χαρά μου φαίνεται , φαντάζομαι έβαλες στρωμένο βιολογικό στο φίλτρο .
Με γεια τα ancistrus :D γιατί να μην κάνουν ??? πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο ?
ωραίο θα γίνει το scape για τα γούστα μου :D από φυτεμένα βέβαια δεν ξέρω ;)

SweepingFish 13-03-19 23:14

Καλησπερα! :D

60 λιτρα καθαρα είναι. Ειναι το ιδιο ενυδρειο με αυτο που ειχα με γκαπυ μεσα απλα αλλαξα το scape. Οποτε στρωμενος ειναι τοσο ο βυθος οσο και το φιλτρο φυσικα. 8 μηνες ετρεχε.

Θέλουν καποια ιδιαίτερη μεταχείριση καμια φωλια κατι; Τα φύλα πως τα βλεπω, μηπως και κανω καμια αναπαραγωγή. :D

Artemisia 13-03-19 23:43

ααααααα εσύ είσαι με την λίμνη χαχαχαχαχα τώρα κατάλαβα !!! :D
είναι πολύ μικρά για να δούμε τι φύλο είναι , από τώρα .... μια σπηλιά είναι κατάλληλη πάντα ! αλλά αυτά την βρίσκουν την άκρη τους , όταν έρθει η ώρα ;) σκάβουν κάτω από πέτρες ξύλα ..... θα τα λέμε, εδώ θα είμαι όσο μεγαλώνουν :D

SweepingFish 13-03-19 23:53

Χαχαχαχα :D

Οποτε τα αφηνω και βλέπουμε!

SweepingFish 24-03-19 21:24

Καλησπερα παιδια!

Θα παρω την μπουκαλα αυτην την εβδομαδα.... Μια 5κιλη θα ειναι. Δεν εχω διαχυση ομως, θα κανει δουλειά αν βαλω το σωληνάκι στην έξοδο του φιλτρου; Επισης, μου φαινεται οτι θα αλλαξω scape...δρν μου κανει κλικ αυτο. Ειτε θα παρω μια ριζα απο ενυδρειακο κατάστημα αλλιως μονο φυτα και monte carlo.

Ετσι ειναι τωρα. https://ibb.co/98NvVtV

G_AQUA 24-03-19 22:33

Ένα....σεταρισματάκι στα ξύλα το χρειάζεται είναι η αλήθεια, φέρνει λιγάκι σαν οδόφραγμα τώρα :D
Διάχυση μπορείς να πετύχεις μέσω του φίλτρου αλλά επειδή αφ ενός υπάρχει πάντα περίπτωση να σου κάνει θόρυβο στην φτερωτή κι αφ εταίρου επειδή δεν θα βλέπεις πόσες φυσαλίδες δίνεις, θα σου έλεγα να πάρεις έναν γυάλινο διαχυτη, για 60 λίτρα δεν θες μεγάλο, βρίσκεις και με 6-7 ευρώ...

By the way μιας και διάβασα ότι θα βάλεις γαρίδες, αν πάρεις είδος που γεννάει πρέπει είτε να τυλίξεις μια με σίτα την είσοδο του φίλτρου είτε να πάρεις ένα γυάλινο φίλτρο για να βλέπεις τα μικρά τους που θα βολτάρουν εκεί μέσα :smt081

SweepingFish 24-03-19 23:51

Οκ, θα κοιταξω!

Ξυλο ειτε θα βαλω μια μεγαλη ριζα απο ενυδρειακο κατάστημα ειτε θα βαλω φυτα μονο πισω τα μακρυά και οσο παμε πιο μπροστά τα πιο κοντα... Αλλα εχω 2 ancistrus, αυτοι χωρις καποιο ξυλο δεν θα εχουν θεμα; (Ισως βαλω καποια μικρη ριζα που εχω στο κεντρο...)

Εχω ηδη βαλει γαριδες, red cherry εχω δει και αυγα στην moss (κατι μικρα κοκκινα). Εχω βαλει ενα τουλι στην εισοδο του φιλτρου.

Γιώργος Κ 25-03-19 01:10

Οι γαριδες τα κρατανε πανω τους τα αυγα τους οποτε αυτα που ειδες ειναι μαλλον απο σαλιγκάρια ...
Τα μικρα γαριδακια θα περασουν και το τουλι ... Θα πρεπει να βαλεις καποιο σφουγγαρι!

SweepingFish 25-03-19 13:07

Σημερα καθαρισα το φιλτρο και ειχε γαριδες μεσα...

Αυτες οι λεντοταινιες μαζι με μπλε και κοκκινη θα κανουν δουλεια λέτε;

https://www.kafkas.gr/proionta/fotis...191175_191175/

SweepingFish 30-03-19 21:48

Καλησπερα!

Εβαλα σε λειτουργία την μπουκαλα... Περιπου 5 με 10 φυσαλίδες το δευτερολεπτο.

Την Δευτερα θα παρω τον διαχυτηρα... Εχω κάνει εναν diy με μια κομμένη σύριγγα και βαμβάκι... Βγαινουν οι φυσαλίδες, μερικές ειναι χοντρές μερικές πιο μικρες. Το ερωτημα μου ειναι αν θα μπορουν να απορροφηθούν απο το νερο η παει στραφει το co2 αυτό μεχρι να παρω τον κανονικο διαχυτηρα;

rottbea 30-03-19 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish (Μήνυμα 1052833)
Καλησπερα!

Εβαλα σε λειτουργία την μπουκαλα... Περιπου 5 με 10 φυσαλίδες το δευτερολεπτο.

Την Δευτερα θα παρω τον διαχυτηρα... Εχω κάνει εναν diy με μια κομμένη σύριγγα και βαμβάκι... Βγαινουν οι φυσαλίδες, μερικές ειναι χοντρές μερικές πιο μικρες. Το ερωτημα μου ειναι αν θα μπορουν να απορροφηθούν απο το νερο η παει στραφει το co2 αυτό μεχρι να παρω τον κανονικο διαχυτηρα;

To πον πον που αφαιρουν το μακιγιαζ οι γυναικες(αυτα τα στρογγυλά)στριμμένο σε ρολλο μεσα στη συριγγα κανει ψηλες φυσσαλιδες.:p

SweepingFish 31-03-19 12:17

Ναι; Θα το δοκιμασω αυριο!

Σε ευχαριστω! Πάντως το drop checker εχει αρχισει να αλλαζει χρωμα.
-------------------------
Καλημερα σας...

Σημερα το πρωι ξυπναω και βλεπω ότι στο ενυδρειο εχει γινει μακελιο... Γαριδες και ανσιστρους ειχαν πεθανει μαζι με 1 minnow... Τα υπολοιπα 3 ψαρακια χαροπαλευουν... Drop checker είναι κιτρινο... Εκανα αλλαγη νερου 50% και εβαλα εναν κυκλοφορητή για οξυγόνωση αλλα το εβγαλα μετα απο λιγο, είχε πολυ μεγάλη ροη. Υπαρχει καλη οξυγόνωση απο το φιλτρο.

Την παροχη co2 την εκλεισα μεχρι να σταθεροποιηθει ωστε να την ανοιξω παλι πιο λιγο αυτη την φορα... Τουλαχιστον εμαθα κατι απο ολο αυτο... Δυστυχώς επρεπε να γινει με αυτον τον τροπο.

Την εβδομαδα που μας έρχεται θα παρω τα λεντ για να φτιάξω το φωτιστικό καθως και σκονες για τα λιπασματα.

sarpijk 02-04-19 16:00

Για αυτο το οριο στο co2 ειναι τα ζωντανά και οχι το drop checker.

SweepingFish 02-04-19 16:29

Ναι... Την επαθα και έμαθα. Ασε που δεν μπορω να ρυθμισω με το μανομετρο εως 5 φυσαλίδες για αρχη ειτε καθολου ειτε πολλες θα βγαινουν... Δεν υπαρχει μια μεση ρυθμιση. Ενα κινεζικο απο ebay εχω...

Απο ζωντανά εμειναν μονο 4 γαριδες περίπου και 2 ψαρια...

Χρηστος Ζ. 03-04-19 00:41

δεν εχεις μικρομετρικη βαλβιδα για να ρυθμισεις τις φυσαλιδες που θελεις?
οσο και να προσπαθεις να ρυθμισεις την ποσοτητα κατευθειαν απο τα μανομετρα δεν γινεται.

SweepingFish 03-04-19 09:43

Οχι... Απο που μπορω να την αγορασω αυτην καποιο καταστημα με υδραυλικά η πυροσβεστικα;

rottbea 03-04-19 11:40

Και απο μαγαζια με συστηματα αερος και πνευματικων.Festo ας πουμε για παραδειγμα.Ρωτα και τον Πανο στην Olympia

Γιώργος Κ 03-04-19 19:35

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish (Μήνυμα 1052906)
Οχι... Απο που μπορω να την αγορασω αυτην καποιο καταστημα με υδραυλικά η πυροσβεστικα;

Μαλλον αδυνατο ειναι να μην εχει μικρομετρικη ... Απο οσο καταλαβα εχεις κατι τετοιο οποτε η μικρομετρικη ειναι εκει που ειναι το βελακι στην εικονα παρακατω! Αν εχεις ανεπιστροφη θα πρεπει να περιμενεις λιγακι να συγκεντρωθει η καταλληλη πιεση στο σωληνα ωστε να περασει διοξειδιο απο αυτη και μετα το ρυθμιζεις καταλληλα!

SweepingFish 03-04-19 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1052921)
Μαλλον αδυνατο ειναι να μην εχει μικρομετρικη ... Απο οσο καταλαβα εχεις κατι τετοιο οποτε η μικρομετρικη ειναι εκει που ειναι το βελακι στην εικονα παρακατω! Αν εχεις ανεπιστροφη θα πρεπει να περιμενεις λιγακι να συγκεντρωθει η καταλληλη πιεση στο σωληνα ωστε να περασει διοξειδιο απο αυτη και μετα το ρυθμιζεις καταλληλα!

Ετσι ακριβώς ειναι... Θα δοκιμασω να το ανοιξω λιγο και να περιμενω...

tkalamat 03-04-19 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish (Μήνυμα 1052922)
Ετσι ακριβώς ειναι... Θα δοκιμασω να το ανοιξω λιγο και να περιμενω...

Είχα το ίδιο άνοιξε πιο πολλή και όταν αρχίσουν να βγαίνουν φυσαλίδες μείωσέτο όσο θέλεις σε 240 λτ είχα 70-80 το λεπτό.

SweepingFish 03-04-19 21:17

Θα δοκιμασω αυριο και θα σας ενημερώσω!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02035 seconds with 11 queries