Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   σκεψεις στησιματος frontoζαδικου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90613)

pantelos 04-03-16 13:44

σκεψεις στησιματος frontoζαδικου!
 
καλησπερα παιδια! μολις πριν απο καμια εβδομαδα ξεστυσα το δισκαδικο μου αλλα δεν μπορω να το βλεπω αδειο... ετσι λοιπον σκεφτομαι να ασχολιθω με κατι καινουργιο για μενα οπως οι φροντοζες.. εχω διαβασει οτι post υπαρχει στο forum προκειμενου να ξερω οσα περισσοτερα μπορω πριν ξεκινισω! εχω λοιπον στην διαθεση μου ενα juwel 450 λιτρα με σαμπ αλλα 250λιτρα και κυκλοφορια 3000λιτρα ανα ωρα! οποτε πιστευω απο εξοπλισμο ειμαι πολυ καλα! επισης σκεφτομαι να ασχοληθω με τις blue zair! δεν ξερω ομως ποσο ευκολα θα τις βρω.. ανοιγω το θεμα αυτο για οποιαδιποτε πληροφορια που ησως θα ηταν χρισιμη! περιμενω απαντησεις και συμβουλες απο τους αφρικανους!!

ευχαριστω προκαταβολικα!

tsantos 04-03-16 13:59

Καλως ηρθες στην Tanganyika και καλη αρχη ;)
Blue Zair δεν ξερω που θα βρεις :confused:
Αν βρεις παρε 5-6 μωρακια για να σου βγει ενα αρσενικο που θα τον κρατησεις με 3-4 θηλυκα,οχι παραπανω ομως απο ενα αρσενικο,θα γινει σφαγη!
Θα βαλεις και αλλα ψαρακια η μονο frontosa?

pantelos 04-03-16 14:04

ευχαριστω για το καλοσωρισμα!! :smt041

για αρχη σκεφτομαι να βαλω μονο τις φροντοζες να δω πως θα πανε και αργοτερα βλεπουμε και για κανενα χαρεμακι μικρα... αλλα το κυριος θεμα μου ειναι οι φροντοζες... δεν εχω δει φροντοζα σε κανενα πετ σοπ εδω γυρω... εψαξα και στις αγκελιες μπας και βρω τιποτα απο καμια γεννα κανενος συνφορουμιτη αλλα τιποτα...

ΥΓ. απο οτι ειδα εχει ο KOUMAN στην υπογραφη του ενα λινκ με μικρα που εδινε αλλα δεν ισχυει πια μαλλον γιατι δεν το ανοιγει καν!

tsantos 04-03-16 14:21

Ουτε εγω εχω δει καπου :(
Αν εισαι "κολημμενος" με τα zair προτεινω να περιμενεις μηπως βρεις και να το ξεκινησεις αναποδα το θεμα για να μην εχεις αδειο ενυδρειο,να βαλεις τα μικροψαρα που θελεις και οταν τα βρεις τα βαζεις και αυτα απλα ισως να εχεις θεμα αν ειναι πολυ μωρακια,ισως να χρειαστει να τα μεγαλωσεις καπου αλλου για κανα 6αμηνο.κατσε να τον παρω ενα τηλ και σου λεω.Εχεις p/m

pantelos 04-03-16 14:34

η αληθεια ειναι οτι ολες μοιαζουν μεταξυ τους αλλα μου αρεσει αυτο το εντονο χρωμα που εχουν τα zair γιαυτο κολησα με αυτα... ενταξει λογικα εδω αθηνα καπου θα εχει δεν μπορει.. αλλα τι τιμες θα παιζουν και σε τι μεγεθος θα ειναι τα ψαρια δεν ξερω... η αληθεια ειναι οτι δεν θα ηθελα να παρω εντελως μωρα.. καλα θα ηταν να εβρισκα 5-6-7-8 μηνων!

pantelos 05-03-16 17:48

εχει κανεις υποψιν του που θα μπορουσα να βρω μαυρες ασβεστολιθικες πετρες σε μεσαια και μεγαλα μεγεθη?? ξερει καποιος επισης αν υπαρχουν τετοιες πετρες στον ερμη στο κορωπι?

Irakles 05-03-16 22:49

Εχει μονο λαβα ο Ερμής... προσφατα εψαχνα...
Και για να ακριβολογω εχω φαει τον κοσμο και δεν βρισκω πουθενά....

Tanganyiκας 05-03-16 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Irakles (Μήνυμα 927921)
Εχει μονο λαβα ο Ερμής... προσφατα εψαχνα...
Και για να ακριβολογω εχω φαει τον κοσμο και δεν βρισκω πουθενά....

Μαύρες ασβεστολιθικές έψαχνα κι εγώ,αλλά δεν βρήκα πουθενά.Και μάζεψα από ένα βουνό αλλά όχι ασβεστολιθικές!

pantelos 05-03-16 23:22

η λαβα που εχει ειναι μαυρες? η εχει τελος παντων εχει τιποτα σε σκουρο χρωμα?

Irakles 05-03-16 23:24

Επειδή ψάχνω σκουρες κι εγω δεν βρηκα τιποτα που να αξίζει...

pantelos 05-03-16 23:35

τωρα απο οτι βλεπω στο site του ερμη η λαβα δεν φαινοντε και πολυ ασχημες...

http://www.votsalo.net/Products/Gard...ava-Stone.aspx

και αυτο εδω απο οτι βλεπω εχει αρκετη ποικιλια.. ειναι κοντα σε μενα σχετικα αλλα παλι δεν εχει τιποτα κοντα σε μαυρο...

http://www.petrorama.gr/index-21.html

Irakles 06-03-16 00:36

Κανε ενα τηλέφωνο πριν πας και θα σου πουν τι εχει... γιατι στο σιτε τα εχουν ολα που μπορουν να διαθεσουν... αλλα δεν τα εχουν ολα σε απόθεμα....

pantelos 06-03-16 17:35

Καλά μαύρη λάβα και φεγγαροπετρα που με ενδιαφέρει εμένα δεν μπορεί να μην έχει... Τώρα για μαύρες πέτρες που ψάχνουμε εμείς δεν νομίζω να βρούμε.. με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ δεν βρήκα τίποτα. ..
-------------------------
Καλησπέρα και πάλι!!!σήμερα στον κυριακάτικο καφέ στην θάλασσα βρήκα πέτρες σαν αυτές που ήθελα... το θέμα είναι ότι φοβάμαι να της βάλω στο ενυδρείο.. αν της πάρω τις πλύνω καλά και τις βράσω πιστευει κάποιος Ότι θα ήταν εντάξει μετά από πιθανών μικρόβια Η βλαβερές ουσίες για τα ψάρια?

Κλεόβουλος 06-03-16 18:29

Εντάξει θα είναι. Φτάνει να μην ήταν σε μέρος με πίσσες και λύματα.

pantelos 06-03-16 21:32

Στην παραλία στο Λαγονήσι είναι καθαρά μέρη από κει ...

Tanganyiκας 07-03-16 10:44

Από όσο γνωρίζω πίσσες και λύματα δεν έχει από εκεί!

tsantos 07-03-16 16:42

Καμια φωτο δεν βλεπω :grin:
για βαλε για βαλε,με αμμο τι εκανες?

pantelos 07-03-16 22:13

λοιπον το ενυδρειο ειναι σχεδον ετοιμο... πετρες βρεθηκαν σαν αυτες που ηθελα.. αμμος εχει μπει χαλαζιακη ασπρη λεπτοκοκη... εχω ενα θεμα με τον φωτισμο ακομα που δεν το εχω φτιαξει.. οτι και να εχω κανει μεχρι στιγμης οτι ledoταινια και να εβαζα λογο υψηλης θερμοκρασιας απο τους δισκους δημιουργουσε υδρατμους και μου εκαιγε τις ταινιες... εχω βαλει ενα προχειρο φωτιστικο ομως και εχω βγαλει μερικες φοτογραφιες να δειτε την πορεια του ενυδρειου...

επισης εχω μια ανησυχια για τις πετρες.. δεν εχω βαλει φελιζολ απο κατω απο την αμμο και στην αριστερη πλευρα εχει λιγο αρκετες πετρες... παιζει να μου κανει κανα κραου ο πατος και να τρεχω??

tsantos 07-03-16 22:34

Αν εχεις βαλει πρωτα την αμμο και μετα τις πετρες ειναι προβλημα,θα τα κανεις αναποδα,πρωτα οι πετρες και μετα η αμμος να καλυψει και τα κενα!μετα οσο και να σκαβουν δεν θα γινει τιποτα!φελιζον δεν χρειαζεσε δεν εχουν αναγκη αρκει να πατανε καλα η μια πετρα πανω στην αλλη.
Ενα tip για να μην βλεπεις το κατω τζαμι οταν σκαβουν τα caterpilar :D ειναι να βαλεις τυχαια σε ολο το βυθο πλακες διακοσμητικες σαν αυτες που κανουν τοιχεια και δαπεδα παλι πριν την αμμο και μετα αστα να σκααααααβουν ;)
Βρες πλακες κοντα στα χρωματα απ τις πετρες σου!

https://www.google.gr/search?q=%CF%8...w=1920&bih=941

pantelos 07-03-16 22:54

εβαλα την αμμο και μετα φυτεψα τις πετρες μεχρι να ακουμπησουν τον πατο του ενυδρειου... δεν εχει πουθενα κενα.... απλα με φοβιζει γιατι ειναι πολλαααααα κιλα.... :D και για καποιον λογο παω να ανεβασω φοτογραφιες και μολισ φτανει στο 99% μου βγαζει error και δεν τις ανεβαζει.... :smt084
-------------------------
μπορει να μου πει καποιος την διαδικασια για τις φοτογραφιες? δεν ξερω τι κανω λαθος και δεν τις ανεβαζει... φτανει μεχρι το 99% και μετα λεει upload failed...zwzw

tsantos 07-03-16 22:56

Οχι δεν ειναι σωστα Παντελο,καντο παλι απ την αρχη για ναχεις το κεφαλι σου ησυχο,σιγουρα νομιζεις οτι εχουν πατησει σωστα αλλα δεν ειναι ετσι!Προσεχε πολυ βεβαια μην με συχτιριζεις αυριο,με πιανει και το ματι :D!!!!!!!!!!

pantelos 07-03-16 23:01

[QUOTE=tsantos;928401]Οχι δεν ειναι σωστα Παντελο,καντο παλι απ την αρχη για ναχεις το κεφαλι σου ησυχο,σιγουρα νομιζεις οτι εχουν πατησει σωστα αλλα δεν ειναι ετσι!Προσεχε πολυ βεβαια μην με συχτιριζεις αυριο,με πιανει και το ματι :D!!!!!!!!!![/Q

μου εκανες την καρδια περιβολι τωρα... απο τις 10 το πρωι παλευω σημερα και τελειωσα πριν 1 ωρα.... φτου και απο την αρχη δηλαδη??

pantelos 07-03-16 23:26

1 Συνημμένο(α)
φοτο

Tanganyiκας 07-03-16 23:31

Όπως τα λέει ο tsantos είναι,κάτω από τις πρώτες πέτρες να μην έχει καθόλου άμμο(και ένας κόκκος μπορεί να κάνει ζημιά με την πίεση).

pantelos 07-03-16 23:45

18 Συνημμένο(α)
το βρηκαμε το προβλημα!! :D:D:D:D

pantelos 07-03-16 23:49

κατι με χαλαει στο νταμαρι το αριστερο... μου φαινεται πολυ μεγαλος ογκος και μου τρωει και πολυ χωρο.. αλλα το εκανα για να βαλω και κανα leleupi και κανα calvus αργοτερα να εχουν καμια τρυπα να μπαινουν...

vag0s 08-03-16 03:08

Παντέλο! Πολύ ωραία η πέτρα πραγματικά. Άφησες καμία; :p
Στο Λαγονήσι που ακριβώς; Έχει πολλές παραλίες.. !

Για το Aquascape θα το ήθελα λίγο πιο φυσικό... Τι εννοώ...
Χαμήλωσε λίγο την αριστερή στοίβα και κάντην να πέφτει πιο γλυκά...
Με ένα σφυρί σπάσε καμιά μεγάλη πέτρα, φτιάξε μικρούλες και ρίξτες μπροστά από τη στοίβα. 'Η αμα είσαι κοντά πήγαινε μάζεψε και μικρότερες πέτρες.

pantelos 08-03-16 06:07

Δεν της μάζεψα από Λαγονήσι τελικά φίλε μου... Δεν μπορούσα να βρω τόσες πολλές πέτρες ίδιες.. πέτρα Κοζάνης είναι και την αγόρασα από μαγαζί με φυσικά πετρώματα..Όσο για την στοίβα και εγώ αυτό σκεφτόμουν να κάνω.. Και για να φαίνεται πιο φυσικό και για να ανοίξει ο χώρος και για να μου φαίνεται πιο ωραίο στο μάτι.. Γιατί τώρα με χαλάει λίγο το ότι έχω δεσμεύσει σχεδόν μισό μέτρο από το μήκος του ενυδρειου και κάμποσα λίτρα τσάμπα..

tsantos 08-03-16 09:07

Καλημερα,τι κανεις βρε αρρωστε :D ολη νυχτα πλατσουριζες?:grin::grin::grin:
Πολυ :smt007 ωραιες πετρες!!!Σωστα τα λετε για το νταμαρι αριστερα θελει λιγο "σβησιμο" εχει πολυ ογκο επανω,για φωλιες μην σε ανησυχει θα τη βρουνε την ακρη!Πολυ ωραιο αποτελεσμα,ωραια αντιθεση κανουν οι πετρες με την αμμο!!!

pantelos 08-03-16 12:35

Προσπάθησα να κάνω μικρές φωλιές για τα μικροψαρα που θα μπούνε αργότερα.. Για τα zair δεν θέλω να κάνω φωλιές για να μην έχουμε τσακωμούς για την διεκδίκηση τους.. τσαντο σου εξήγησα τι εννοώ.. Όσο για το νταμάρι το αριστερό θα κάτσω κάποια στιγμή σήμερα νά το φτιάξω πάλι..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02234 seconds with 11 queries