Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Βraveheart's Valley (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47027)

Τσιόνογλου Σταύρος 18-12-10 19:00

Πολύ ωραίο,μπράβο σου.

kingrim 18-12-10 19:05

ευχαριστω Σταυρο και πρεπει να σου πω οτι εσυ μου τα ελεγες σε εναν καφε ''για να κανεις αυτο που θελεις πρεπει να παρεις μπουκαλα, υποστρωμμα, λαμπες, λιπασματα ή θα τα παρεις τωρα και κερδισεις χρηματα ή θα τα παρεις σιγα σιγα και θα δωσεις ενα καρο χρηματα''

Δεν σε ακουσα ο τρελος:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

αν οχι ο πρωτος εισαι απο τα πρωτα ατομα που μου εδωσαν μια σωστη εικονα.

Τσιόνογλου Σταύρος 18-12-10 20:54

Όλο βλακείες λέω :D.

zapatas 18-12-10 20:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 523929)
ευχαριστω Σταυρο και πρεπει να σου πω οτι εσυ μου τα ελεγες σε εναν καφε ''για να κανεις αυτο που θελεις πρεπει να παρεις μπουκαλα, υποστρωμμα, λαμπες, λιπασματα ή θα τα παρεις τωρα και κερδισεις χρηματα ή θα τα παρεις σιγα σιγα και θα δωσεις ενα καρο χρηματα''

Δεν σε ακουσα ο τρελος:rolleyes::rolleyes:

αμα τα ξεραμε ολα αυτα.....θα ειχαν κλησει πολλα πετ....;)
δεν εισαι ο μονος παθων.. μην ανυσηχεις...:D

olga 18-12-10 21:03

Tηλεμαχε αν ησουν στο facebook θα μπορουσες να κανεις ''αρεσκω'' http://www.youtube.com/watch?v=C8gQlAdpkd8
:smt044:smt044

tsilojohn 18-12-10 21:16

Μου αρεσει παρα πολυ,χαρα στο κουραγιο σου που στηνεις και ξεστηνεις το ενυδρειο σου τοσο συχνα,Μπραβο...

Χριστόφορος Μίχας 19-12-10 01:03

Γιάννη παρατηρώντας το προσεκτικά μου ήρθαν στο μυαλό ιδέες :rolleyes: -άν μου επιτρέπεις- πχ. τί θα έλεγες άν σήκωνες όρθιες τις δύο πέτρες δεξιά ?(τις μπροστινές με τη μαριτίμα) γιατί ενώ σε όλες τις άλλες πέτρες οι φυσικές χαρακιές είναι όρθιες, στις δύο είναι οριζόντιες. Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι άν απομάκρυνες μεταξύ τους λίγο τις δύο φούντες της ελεόχαρις από το κέντρο (η μια να πάει μια ιδέα αριστερότερα και η άλλη δεξιότερα) για να φαίνεται στενό μονοπάτι με βάθος στο κέντρο. Τέλος, να έδενες και αραιή μος σε μερικές κορυφές (αυτές που έχουν έντονες εσοχές) για να μην φαίνεται μόνο στολισμένη η μία με τη ρίτσια.

kingrim 19-12-10 08:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 524108)
Γιάννη παρατηρώντας το προσεκτικά μου ήρθαν στο μυαλό ιδέες :rolleyes: -άν μου επιτρέπεις Φυσικα και σου επιτρεπω και σε ολους οσους εχουν ιδεες - πχ. τί θα έλεγες άν σήκωνες όρθιες τις δύο πέτρες δεξιά ?(τις μπροστινές με τη μαριτίμα) γιατί ενώ σε όλες τις άλλες πέτρες οι φυσικές χαρακιές είναι όρθιες, στις δύο είναι οριζόντιες.
ειναι μια πολυ καλη παρατηρηση που εχει γινει και απο τον Raven και απο τον Bokosta το θεμα ειναι οτι οι πετρες εχουν αλλη μια χρηση κρατουν τις πισω πετρες να μην πεσουν και σπασουν το ενυδρειο. αυτο που θα κανω σε εκεινη την πλευρα ειναι να βαλω φυτα να καληψουν μεγαλο ογκο απο τις πετρες παντως η παρατηρηση σου ειναι πολυ σωστη
Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι άν απομάκρυνες μεταξύ τους λίγο τις δύο φούντες της ελεόχαρις από το κέντρο (η μια να πάει μια ιδέα αριστερότερα και η άλλη δεξιότερα) για να φαίνεται στενό μονοπάτι με βάθος στο κέντρο.
Και εδω εχεις μια πολυ καλη ιδεα αλλα ο στοχος ειναι να γεμισει ολο εκεινο το κομματι με ελεοχαρις και μετα να δω πως ειναι πιο ομορφο με δρομακι ή χωρις .
Τέλος, να έδενες και αραιή μος σε μερικές κορυφές (αυτές που έχουν έντονες εσοχές) για να μην φαίνεται μόνο στολισμένη η μία με τη ρίτσια.
Εχω βαλει σε ενα σημειο flame moss αλλα με τρομαζει γιατι θα μπορει να χασει το ενυδρειο το βαθος του αφου θα υπαρχει συγκριση μεταξι μεγεθους μοςς και βραχου εχω στο μυαλο μου να κανω κατι με HYDROCOTYLE SIBTHORPIOIDES



ευχαριστω πολυ περιμενω και αλλες ιδεες

bokostas 19-12-10 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 524178)
[/COLOR]
ευχαριστω πολυ περιμενω και αλλες ιδεες

Αυτός ο αριστερός βράχος με τη riccia είναι αίσχος, μπορώ να σε απαλάξω από την παρουσία του.:D

Χριστόφορος Μίχας 19-12-10 23:55

Μάλλον έχεις δίκιο για τη σύγκριση της μός και τις πέτρες. :rolleyes: Εξάλλου με το χρόνο θα αποκτήσουν τη φυσική πατίνα της πρασινάδας. Κάποιες ιδέες ακόμη....
Τη flame που είπες τη φαντάζομαι δεμένη κάπου χαμηλά (γιατί αναπτύσσεται προς τα πάνω) ανάμεσα άπό χαραμάδες που αφήνουν οι βράχοι. Ανάμεσα από τις χαραμάδες φαντάζομαι επίσης και μερικά κλωναράκια micrantemoides όπως και λίγο πράσινο μυριόφυλλο στο δεξί τμήμα για να κρύψεις τον εξοπλισμό.

chemical mac 20-12-10 10:35

Πανέμορφο στήσιμο και σίγουρα θα γίνει πολύ δυνατό αργότερα. Γνώμη μου....μην βάλεις άλλα φυτά. Αυτά που έχεις μέσα είναι υπεραρκετά για τέτοιου τύπου ενυδρείου. Πολύ δυνατό, καλή συνέχεια

Αλεξάνδρα Κατσούρη 20-12-10 16:35

Εγώ πάλι πιστεύω πώς είναι πιο γοητευτικές οι πέτρες όταν ξεπροβάλλουν από διάφορες κοντές πρασινάδες. Και τα ενυδρεία τύπου iwagumi πάντα με αιχμηρές γρίζες πέτρες, έχουν συνήθως ανέμελους πράσινους τάπητες και φούντες εδώ κι εκεί από eleocharis parvula και acicularis.:)

kingrim 20-12-10 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 524210)
Αυτός ο αριστερός βράχος με τη riccia είναι αίσχος, μπορώ να σε απαλάξω από την παρουσία του.:D

ελα να το παρεις ειναι μια βλακεια και μιση :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 524489)
Μάλλον έχεις δίκιο για τη σύγκριση της μός και τις πέτρες. :rolleyes: Εξάλλου με το χρόνο θα αποκτήσουν τη φυσική πατίνα της πρασινάδας. Κάποιες ιδέες ακόμη....
Τη flame που είπες τη φαντάζομαι δεμένη κάπου χαμηλά (γιατί αναπτύσσεται προς τα πάνω) ανάμεσα άπό χαραμάδες που αφήνουν οι βράχοι. Ανάμεσα από τις χαραμάδες φαντάζομαι επίσης και μερικά κλωναράκια micrantemoides όπως και λίγο πράσινο μυριόφυλλο στο δεξί τμήμα για να κρύψεις τον εξοπλισμό.

Εκτος απο την μοςς αναμεσα απο τους βραχους που ειναι μια καλη ιδεα που θα το δοκιμασω τα αλλα εχουν κινδυνο να χαθει το βαθος

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 524669)
Πανέμορφο στήσιμο και σίγουρα θα γίνει πολύ δυνατό αργότερα. Γνώμη μου....μην βάλεις άλλα φυτά. Αυτά που έχεις μέσα είναι υπεραρκετά για τέτοιου τύπου ενυδρείου. Πολύ δυνατό, καλή συνέχεια

Ευχαριστω και εγω λεω να μεινω σε λιγους τυπους φυτων για να ειναι πιο ευκολη και η συντηρηση


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη (Μήνυμα 524850)
Εγώ πάλι πιστεύω πώς είναι πιο γοητευτικές οι πέτρες όταν ξεπροβάλλουν από διάφορες κοντές πρασινάδες. Και τα ενυδρεία τύπου iwagumi πάντα με αιχμηρές γρίζες πέτρες, έχουν συνήθως ανέμελους πράσινους τάπητες και φούντες εδώ κι εκεί από eleocharis parvula και acicularis.:)

Αλεξανδρα αυτο δεν ειναι Iwagumi αλλα mountainscape (προς το παρων τουλαχιστον) οποτε το πιο βασικο κριτηριο ειναι να μην χαθει το υψος και το βαθος του hardscape για αυτο σε τετοιου ειδους ενυδρεια βαζεις μονο κοντα φυτα και καθολου stemplantas (δεν μπορει ενα φυτο να ειναι το ιδιο ψηλο με ενα βουνο)

Χριστόφορος Μίχας 20-12-10 22:22

Σίγουρα ξέρεις καλλίτερα και πρέπει να τελειοποιήσεις την ιδέα που εσύ έχεις οραματιστεί....Κι εγώ και η Αλεξάνδρα είχαμε στο μυαλό μας τα iwagumi. Οπωσδήποτε δεν πρέπει να γίνει σύγκριση μεγέθους φυτού και βράχου και μέσα από τη διαδικασία αυτή των ιδεών μαθαίνουμε κι εμείς. Περιμένουμε λοιπόν να δούμε με αγωνία την εξέλιξη του :):)

tsoum 23-12-10 02:41

Δεν ξέρω αν το εχεις ήδη κάνει, αλλα θα έλεγα να μην βάλεις moss αλλα καποιο άλλο φυτό. Εμένα δεν μου αρέσει η moss για τέτοια χρήση. Φυσικά, οτι επιθυμείς εσύ!

Καμοια νέα φωτογραφία; :D

kingrim 24-12-10 00:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 524987)
Σίγουρα ξέρεις καλλίτερα και πρέπει να τελειοποιήσεις την ιδέα που εσύ έχεις οραματιστεί....Κι εγώ και η Αλεξάνδρα είχαμε στο μυαλό μας τα iwagumi. Οπωσδήποτε δεν πρέπει να γίνει σύγκριση μεγέθους φυτού και βράχου και μέσα από τη διαδικασία αυτή των ιδεών μαθαίνουμε κι εμείς. Περιμένουμε λοιπόν να δούμε με αγωνία την εξέλιξη του :):)

ολοι μας :) :) :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 526045)
Δεν ξέρω αν το εχεις ήδη κάνει, αλλα θα έλεγα να μην βάλεις moss αλλα καποιο άλλο φυτό. Εμένα δεν μου αρέσει η moss για τέτοια χρήση. Φυσικά, οτι επιθυμείς εσύ!

Καμοια νέα φωτογραφία; :D

Δεν εχω βαλει εκτος απο λιγο flame :)

Κατι θα κανω μαλλον με βιντεο αυτες τις μερες αλλα για να το κανω πρεπει να ερθει κατι απο petcumulus που περιμενω μερες τωρα.

Raven 24-12-10 01:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 526360)



Δεν εχω βαλει εκτος απο λιγο flame :)

Κατι θα κανω μαλλον με βιντεο αυτες τις μερες αλλα για να το κανω πρεπει να ερθει κατι απο petcumulus που περιμενω μερες τωρα.

Πανω στα βραχια οποιο ειδος moss και να βαλεις αργα η γρηγορα θα επεκταθει και θα καλυψει μερη που δεν υπολογιζες ή δεν ηθελες.
Κατα τη γνωμη μου η καλυτερη και ωραιοτερη επιλογη πρασιναδας πανω στα βραχια, ειναι καποιο απο τα 2 ειδη Riccardia. Αναπτυσσεται αργα και ειναι πανεμορφη !!

Prokroustis 24-12-10 04:02

Τώρα το δα.....


:smt120:smt120:smt120

:smt038:smt038:smt038

drbig 27-12-10 12:46

Μπράβο Γιάννη, αίσχος! Δεν βλέπεται!!! Να το διαλύσεις αμέσως και να πάς στα Νταμάρια!!! :D:D:D

kingrim 27-12-10 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 526374)
Πανω στα βραχια οποιο ειδος moss και να βαλεις αργα η γρηγορα θα επεκταθει και θα καλυψει μερη που δεν υπολογιζες ή δεν ηθελες.
Κατα τη γνωμη μου η καλυτερη και ωραιοτερη επιλογη πρασιναδας πανω στα βραχια, ειναι καποιο απο τα 2 ειδη Riccardia. Αναπτυσσεται αργα και ειναι πανεμορφη !!


με μια αναζητηση που εκανα ειναι πανεμορφη ξερεις που μπορει να βρεθει?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Prokroustis (Μήνυμα 526396)
Τώρα το δα.....


:smt120:smt120:smt120

:smt038:smt038:smt038

ευχαριστω και εσυ σε καλο δρομο εισαι :smt041:smt041:smt041


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drbig (Μήνυμα 527580)
Μπράβο Γιάννη, αίσχος! Δεν βλέπεται!!! Να το διαλύσεις αμέσως και να πάς στα Νταμάρια!!! :D:D:D


μπορει να γινει και αυτο καποιο στιγμη



Παιδια αμα προλαβω θα βγαλω ενα βιντεο σημερα :D

nicpapa 27-12-10 21:53

Γιάννη ξέρουμε τι πετρωμά είναι αυτο ?

jiraiya 27-12-10 22:21

ξυλοπετρες ειναι νομιζω!!!

kingrim 27-12-10 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 527782)
Γιάννη ξέρουμε τι πετρωμά είναι αυτο ?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jiraiya (Μήνυμα 527790)
ξυλοπετρες ειναι νομιζω!!!

Σωστος ο Jiraiya αλλα με σκονακι (αφου ηταν εκει οταν τις αγοραζα)

οι πετρες τωρα εχουν και λιγο αλγη πανω και ειναι πολυ πιο ομορφες κατα την γνωμη μου

Raven 27-12-10 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 527776)
με μια αναζητηση που εκανα ειναι πανεμορφη ξερεις που μπορει να βρεθει?



Φερνουν τα μαγαζια, εχω δει αρκετες φορες στις ανακοινωσεις εισαγωγων Riccardia chamaedryfolia και Riccardia graffei.
Oμως ειναι πανακριβη για τοσο μικρη ποσοτητα που εχει η σιτα πανω της. Την ειχα παρει πριν 2 χρονια 14 ευρω.
Επισης αργει πολυ να αναπτυχθει.

kingrim 27-12-10 23:21

εδω αγορασα φλαμε 17ε ενα μικρο κομματακι τελος παντων αμα βρω θα παρω

paco 27-12-10 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 523406)
το ξερω κωστα αλλα τα τοπικα μαγαζια δεν εχουν ακομα φυτα και εχουν και τσουχτερες τιμες 8-10ε το γλαστρακι οποτε περιμενω να βγαλω δικα μου κλαδεμματα και μπας και βρεθει και κανενας καλος ανθρωπος να μου δωσει και μενα κατι.

Γιαννη 3 με 4 του μηνος γυρναω
οποτε ερχεσαι και κλαδευεις οτι σου χρειαζεσαι για να ντυσεις το στολιδη σου
μου αρεσε πολυ το στησιμο και οπως ειπε ο Αλεξ θα χρειαστεις φυτα αργης αναπτυξης
τη riccia θα την επιανα πανω στην πετρα με ενα ελαστικο τουλι με μεγαλουτσικες τρυπες σαν καπελο που θα κρυβοταν με την αναπτυξη της
καλη συνεχεια στο καινουργιο σου ταξιδη

kingrim 28-12-10 00:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 527812)
Γιαννη 3 με 4 του μηνος γυρναω
οποτε ερχεσαι και κλαδευεις οτι σου χρειαζεσαι για να ντυσεις το στολιδη σου
μου αρεσε πολυ το στησιμο και οπως ειπε ο Αλεξ θα χρειαστεις φυτα αργης αναπτυξης
τη riccia θα την επιανα πανω στην πετρα με ενα ελαστικο τουλι με μεγαλουτσικες τρυπες σαν καπελο που θα κρυβοταν με την αναπτυξη της
καλη συνεχεια στο καινουργιο σου ταξιδη



Ευχαριστω +-3+-3+-3







BORKED




.




.
.BORKED


.




.

bokostas 28-12-10 01:02

Φανταστικό κι αυτό που μ' αρέσει περισσότερο, είναι ότι τα ψάρια είναι σε πρώτο πλάνο κι όχι κρυμμένα στα φυτά (ελπίζω ν' αρέσει και σ' αυτά).:)

kingrim 28-12-10 01:04

Κωστα οταν πηγα να αγορασω ψαρακια πηρα απο αζορες 15 αρλεκινους + τα ψαρια που ειχα απο πριν με την λογικη οτι στο wild roots ειχα 20 και δεν εβλεπα ψαρια....

την αλλη μερα του πηγα πισω τα 10 ψαρακια :) :) :)

Χριστόφορος Μίχας 28-12-10 11:49

+μφωνώ απολύτως. ;) Μ' αρέσει.....αυτή η κίνηση σε πρώτο πλάνο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03122 seconds with 11 queries