Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ψάρια με μικρές απαιτήσεις χώρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63122)

Diabolist23 20-06-12 14:36

Ψάρια με μικρές απαιτήσεις χώρου
 
Καλησπέρα!

Ηθελα τις γνώμες σας για ψάρια τα οποία όπως λέει και ο τίτλος δεν χρειάζονται παραπάνο απο μερικά λίτρα νερου για να είναι άνετα..

Παραδείγματος χάρη ,απο το Pet shop μου ανέφεραν πως ενας Μονομάχος σε 3lt νερού περνάει μια χαρα..

Εγω βέβαια ενδιαφέρομαι για μικρά ψαράκια που να τα πηγαίνουν και καλα μεταξύ τους :Ρ

Περιμένω τις απόψεις σας και ίσως και μερικές φωτογραφίες :)

exelix 20-06-12 14:41

Δεν υπάρχουν τέτοια ψαράκια, αλλά και να υπήρχαν δε θα μπορούσες εσύ να κρατήσεις σταθερές συνθήκες εκεί μέσα! Στο pet shop μπορούν να λένε ό,τι θέλουν για να πουλήσουν.

Diabolist23 20-06-12 15:37

Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις λίγο παραπάνω?
Και για να είσαι πιο ξεκάθαρος αλλα και για να δω τις απόψεις σου λίγο βαθύτερα.
Εγω όπως και πολλοί αλλοι ήρθαμε εδω για να πάρουμε και γνώσεις πέραν όλων των άλλων . Όταν μου λές κάτι χωρίς να το τεκμηριώνεις δε μου λέει κάτι.
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω ή κάτι τέτοιο..

Nick74 20-06-12 15:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 (Μήνυμα 675868)
Παραδείγματος χάρη ,απο το Pet shop μου ανέφεραν πως ενας Μονομάχος σε 3lt νερού περνάει μια χαρα..


Ε ΟΧΙ!
Μολις ειδα τον τιτλο ηξερα πως θα αναφερθει αυτο το χιλιοπαιδεμενο ψαρακι. :(
Οποιος το ειπε αυτο να τον βαλουν να ζησει σε ενα πορτ μπαγαζ και να περναει μια χαρα.


δες λιγο αυτο το θεματακι και το βιντεακι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62759



Αν το προβλημα σου ειναι τι θα την κανεις τη γυαλα σου, βαλε μεσα λιγο χαλικι απο το ΙΚΕΑ και κανα φυτουλι (εχω κι εγω μερικες γιατι ηταν καποια υδροβια φυτα στο ΙΚΕΑ που μου αρεσαν πολυ αλλα δεν τα εβαλα σε ενυδρειο γιατι μου αρεσαν μονα τους)

nazgul 20-06-12 15:44

Θα γινω αρκετα παραστατικος...

και εσυ μπορεις να ζησεις κλεισμενος μεσα σε ενα ασανσερ, με μια μικρη ανοιχτη τρυπα για να παιρνεις λιγο αερα, με καποιον να σου πεταει ενα πιτογυρο την ημερα και που και που να σου μαζευει τις ακαθαρσιες σου....θα ζησεις, δεν θα ζησεις? Το θεμα ειναι πως...

Γιατι να θελεις να κανεις το ιδιο και σε ενα ψαρακι?
Οι μονομαχοι όντως μπορουν να ζησουν σε πλαστικα ποτηρακια που βλεπεις στα pet shops, το θεμα ειναι πως? Και για ποιο λογο γινεται? Για τον ιδιο που ενας καταστηματαρχης που καλα κανει και θελει να πουλησει, σου λεει πως μπορουν να μπουν ψαρακια σε 3lt. Θα ζησουν για καποιο διαστημα, οχι πολυ ομως, πιστεψε με...

Ολοι αρχισαμε λαθος, κανοντας πολλα σφαλματα, αλλα καποια στιγμη ολα θα διορθωθουν. Υπαρχουν απειρες πηγες σωστης πληροφορησης στο ιντερνετ πλεον, οπως αυτο το φορουμ. Ψαξε καλυτερα και ασε τους petshopαδες, σου μιλαω απο προσωπικη πειρα, προσπαθωντας ακομα να συμμαζεψω αυτα που μου ειπαν και δυστυχως εκανα, ενα χρονο μετα απο το στησιμο του πρωτου ενυδρειου μου.

Καλη συνεχεια

KenJiNx 20-06-12 15:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 (Μήνυμα 675892)
Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις λίγο παραπάνω?
Και για να είσαι πιο ξεκάθαρος αλλα και για να δω τις απόψεις σου λίγο βαθύτερα.
Εγω όπως και πολλοί αλλοι ήρθαμε εδω για να πάρουμε και γνώσεις πέραν όλων των άλλων . Όταν μου λές κάτι χωρίς να το τεκμηριώνεις δε μου λέει κάτι.
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω ή κάτι τέτοιο..


O pet-shopas πως ακριβώς επιχειρηματολόγησε και εσύ τον πίστεψες κατευθείαν ότι ο μονομάχος θέλει 3 λίτρα νερό? 2 μεγάλα μπουκάλια δηλαδή

Nick74 20-06-12 15:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 (Μήνυμα 675892)
Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις λίγο παραπάνω?
Και για να είσαι πιο ξεκάθαρος αλλα και για να δω τις απόψεις σου λίγο βαθύτερα.
Εγω όπως και πολλοί αλλοι ήρθαμε εδω για να πάρουμε και γνώσεις πέραν όλων των άλλων . Όταν μου λές κάτι χωρίς να το τεκμηριώνεις δε μου λέει κάτι.
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω ή κάτι τέτοιο..


τι να επιχηρηματολογησει? Στο ειπε πολυ απλα, ακομα κι αν υπηρχαν τετοια ψαρια, δε θα μπορουσες να κρατησεις ποτε σταθερες συνθηκες θερμοκρασιας, ph, σκληροτητες, νιτρικα κτλ κτλ κτλ...
Σε 3 λιτρα θες εξειδικευμενο εργαστηριο θαμενο 70 οροφους κατω απο τη γη για να κανει κατι τετοιο...

fantazio77 20-06-12 15:47

Ρίξε μια ματιά και εδώ. Μια πολύ καλή παρουσίαση για αυτό το ψάρι. Όπως θα δείς χρειάζεται 60 λίτρα για ένα αρσενικό μονομάχο.

Diabolist23 20-06-12 16:07

Αρχικα Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και όλες τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα..
:)
Απλως θέλω να έχετε στον νού σας πως είμαι εδω γιατι ,νοιάζομαι.
Οπότε δε χρειάζεται πιστεύω "ακραία" κριτικη απο μέρους σας...
Όσο για τον Φίλο exelix φάνηκε να θέτει το θέμα κάπως πιο προσωπικά:
-"αλλά και να υπήρχαν δε θα μπορούσες εσύ να κρατήσεις σταθερές συνθήκες εκεί μέσα!"- και γι'αυτο σκάλωσα. :)

Ο Petshopas δεν επιχειρηματολόγησε.. αλλα καλώς ή κακώς εκείνος μου δείχνει οτι ο λόγος του μετράει μόνο και μόνο έχοντας αυτη τη θέση και αυτο το πόστο..άσχετα αν είναι όντως γνώστης και ενδιαφέρεται για κάτι παραπάνω απο το απλως να πουλήσει (για πολλά αλλα θεματα του ζήτησα τον λόγο και μου απάντησε πάντως)..αντιθέτως πίσω απο την οθόνη ενός υπολογιστή δεν ξέρω με ποιον μιλάω και πόσο βαρύτητα έχει ο λόγος του..
Οποτε επιχειρήματα ζητάω ...γιατι νοιαζομαι..

Δυστυχώς ζουμε σε μια εποχή που -απ'οτι εσείς έχετε δεί ήδη και εγώ άρχισα να βλέπω- δεν μπορείς να εμπιστεύτεις καν τον "ειδικό" του pet shop :?

Πάντως με όλους εσας εδω μέσα και τόσες απόψεις να διασταυρώνονται μεταξύ τους πιστεύω οτι μπορώ να μάθω πολλές και έγκυρες πληροφορίες και έτσι να μην κάνω τα ίδια λάθη που έκαναν πολλοι ..
Ευχαριστώ για αυτο :)

Οπότε ... ανακεφαλαιώνουμε ...
Δεν υπάρχουν ούτε μικρά ψάρια ,ούτε οτιδήποτε ψάρια που να ζουν ικανοποιημένα σε ενα πολύ μικρό ενυδρείο έστω και μόνα τους.

delta66 20-06-12 16:14

Στο μεγεθος του καταλληλου ενυδρειου παζει ρολο και η εμπειρια του ιδιοκτητη.
Για μονομαχο πχ, πολλες φορες ουτε τα 200 λιτρα φτανουν, αν ο ιδιοκτητης δεν ξερει να κραταει καθαρο και με σταθερες και σωστες παραμετρους (pH GH θερμοκρασια) το νερο.
Σε περισσοτερο νερο τα μικρα λαθη συγχωρουνται πιο ευκολα.

Giannakis 20-06-12 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 (Μήνυμα 675900)
Οπότε ... ανακεφαλαιώνουμε ...
Δεν υπάρχουν ούτε μικρά ψάρια ,ούτε οτιδήποτε ψάρια που να ζουν ικανοποιημένα σε ενα πολύ μικρό ενυδρείο έστω και μόνα τους.

υπαρχουν μικρα ψαρια π.χ. 2 εκ αλλα οχι σε λιγα λιτρα

Nick74 20-06-12 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 (Μήνυμα 675900)
Όσο για τον Φίλο exelix φάνηκε να θέτει το θέμα κάπως πιο προσωπικά:
-"αλλά και να υπήρχαν δε θα μπορούσες εσύ να κρατήσεις σταθερές συνθήκες εκεί μέσα!"- και γι'αυτο σκάλωσα. :)

Μην το παιρνεις ΚΑΘΟΛΟΥ αρνητικα το σχολιο του exelix, ουτε εσυ, ουτε κανενας αρχαριος δεν εχει τις γνωσεις και την εμπειρια ωστε να κρατησει σταθερες παραμετρους σε μικρα ενυδρεια (μικρα ενοω κατω απο 50 - 60 λιτρα).
Απο κει και περα προσωπικα εχω συγκρουστει απειρες φορες με τους "εμπειρους" που οντως μπορουν να κρατησουν σωστες συνθηκες σε μπιμπελο των 15 και τ6ων 20 λιτρων γιατι αυτο ειναι απλα ποζεριά οτι μπορεις να κρατας σωστες συνθηκες και το ψαρι να μην πεθαινει, αλλα απο την αλλη του στερεις το χωρο. Γιατι? Δεν υπαρχει λογος...

exelix 20-06-12 16:24

Το εσύ δεν είχε σε καμία περίπτωση χαρακτήρα ειρωνίας. Κανείς δε βρίσκεται εδώ για να τη λέει στον άλλο, είμαστε όλοι εδώ για να μαθαίνουμε και να μοιραζόμαστε εμπειρίες και γνώσεις, με σκοπό την καλυτέρευση των συνθηκών που κρατάμε τους υδρόβιους οργανισμούς που φιλοξενούμε, ώστε να τα απολαμβάνουμε κι εμείς χωρίς άγχος και πεταμένα λεφτά. Σε τόσο λίγα λίτρα, εννοείται πως ένας άνθρωπος με πείρα θα μπορούσε να κάνει περισσότερα από έναν που τώρα ξεκινάει, αλλά ο μόνος λόγος που θα το έκανε θα ήταν ως προσωρινή λύση, εάν δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο εκείνη την ώρα. Ούτε το ψάρι υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείται ούτε ο ιδιοκτήτης, του οποίου θα βγει η πίστη για να κάνει σωστή δουλειά σε μερικές σταγόνες νερό!

Ελπίζω να το ξεκαθαρίσαμε και εάν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απορία ευχαρίστως να τη συζητήσουμε.

Και για να πειστείς ότι καταλαβαίνω τη σύγχυσή σου απλά να σου πω ότι ξεκίνησα κι εγώ κάνοντας ένα ανάλογο δώρο και όταν αντιλήφθηκα ότι τα πράγματα πάνε στραβά άρχισα να κοπανιέμαι που δε διάβασα πρώτα. Και πλήρωσα και πράγματα διπλά (κάνοντας το σ... μου παξιμάδι) γιατί αρχικά πίστευα ότι θα έκανα οικονομία μέχρι που είδα ότι δε χρειάζεται να ξανανακαλύψω τον τροχό.

Diabolist23 20-06-12 16:30

Ναι δεν αμφισβήτησα την ύπαρξη μικρών ψαριών ..
Απλως.. μπορεί κάποιος να μου δώσει το παράδειγμα ενος πολύ μικρού ψαριού που να μένει σε λιγότερα λίτρα απο όλα τα αλλα ψάρια..
-------------------------
Ναι ...σε καταλαβαίνω Nick...ακόμα και αν κάποιος το κάνει γιατι δε μπορεί να πληρώσει μεγαλύτερο ενυδρείο ,καλύτερα να μη πάρει καθόλου ψάρι ...
Γιατι για τη δικιά σου φάση θα καταπιέζει το ψάρι.. :\
-------------------------
Όλα οκ Exelix :)

Και εγώ με τη σειρά μου ελπίζω να μην παρα κουράζω με τις απορίες μου :Ρ

Έτσι ακριβώς ξεκίνησε η φάση με την κοπέλα μου ...έχεις φάει και τόση προπαγάνδα απο τον κόσμο γύρω σου οτι τα ψάρια είναι σε γυάλες..είσαι και άσχετος και την πατάς :\

Giannakis 20-06-12 16:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 (Μήνυμα 675906)
Ναι δεν αμφισβήτησα την ύπαρξη μικρών ψαριών ..
Απλως.. μπορεί κάποιος να μου δώσει το παράδειγμα ενος πολύ μικρού ψαριού που να μένει σε λιγότερα λίτρα απο όλα τα αλλα ψάρια..
-------------------------
Ναι ...σε καταλαβαίνω Nick...ακόμα και αν κάποιος το κάνει γιατι δε μπορεί να πληρώσει μεγαλύτερο ενυδρείο ,καλύτερα να μη πάρει καθόλου ψάρι ...
Γιατι για τη δικιά σου φάση θα καταπιέζει το ψάρι.. :\

δεν υπαρχει μικρο ψαρι που να θελει κατω απο 25 λιτρα....οποτε αν δεν μπορεις να το παρεχεις τοτε δεν παιρνεις ψαρια...ασχολησου με αλλα ζωα..

Diabolist23 20-06-12 16:32

Την πατας και εσύ...αλλα ΚΥΡΙΩΣ το καημένο το ψαράκι..

delta66 20-06-12 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 (Μήνυμα 675906)
Απλως.. μπορεί κάποιος να μου δώσει το παράδειγμα ενος πολύ μικρού ψαριού που να μένει σε λιγότερα λίτρα απο όλα τα αλλα ψάρια..

Ο μονομαχος σε 10-20 λιτρα (απο εμπειρο) σε 40-50 (απο αρχαριο), ειναι η αποψη μου.
Και χωρις ποζερια :cool:

Αυτα ειναι τα μινιμουμ για μενα
Μαξιμουμ οριο δεν υπαρχει :cool:

Diabolist23 20-06-12 16:34

Όπότε Γιαννη στα 25lt ποια ψάρια είναι οκ? (1-2 ονόματα)
Υπάρχει κάποιο απο την κατηγορία των χρυσόψαρων?

Nick74 20-06-12 16:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 (Μήνυμα 675906)
ακόμα και αν κάποιος το κάνει γιατι δε μπορεί να πληρώσει μεγαλύτερο ενυδρείο ,καλύτερα να μη πάρει καθόλου ψάρι ...
Γιατι για τη δικιά σου φάση θα καταπιέζει το ψάρι.. :\


Ναι, το χω πει απειρες φορες, οπως καποιος τα ζυγιζει πριν υιοθετησει ενα παιδι, ετσι πρεπει να τα ζυγισει και πριν υιοθετησει καποιο κατοικιδιο, και ειδικα ψαρι η ερπετο γιατι σε αυτα τα ειδη η διαβιωση του εξαρταται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο τον φροντιστη του και μονο (μια γατα πχ αν κακοπερναει θα στην κοπανησει, ενας σκυλος θα σε δαγκωσει, αλλα το ψαρι δεν μπορει να κανει απολυτως τιποτα).
Απο κει και περα οι τιμες στα ενυδρεια εχουν τοσο απειροελαχιστες διαφορες που ειτε παρεις 15 ειτε 60 λιτρα ειναι πανω κατω το ιδιο απλα θελει σωστη και εξυπνη ερευνα αγορας. (στην ενωτητα με τα μαγαζια του χωρου εχω αναρτησει θεματακι με ενα μαγαζι που εχει κυριολεκτικα παμφθηνα ενυδρεια, και υπαρχουν και οι λυσεις diy)
Το ενυδρειο παντως δεν ειναι το μεγαλο εξοδο του χομπυ, οσο τα υπολοιπα... κατι τεστ νερου, κατι φιλτρα, κατι θερμαντηρες κτλ κτλ κτλ γι αυτο θελει εξυπνες κινησεις (προσωπικα οταν ξεκινησα, με τον πιο λαθος τροπο οπως οι περισσοτεροι ακουγοντας τις βλακειες των πετσοπαδων χαλασα σε μια μερα 250.000 δρχ για να στησω ενα εκτρωμα 12 λιτρων! )

Giannakis 20-06-12 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 675911)
Ο μονομαχος σε 10-20 λιτρα (απο εμπειρο) σε 40-50 (απο αρχαριο), ειναι η αποψη μου.
Και χωρις ποζερια :cool:

Αυτα ειναι τα μινιμουμ για μενα
Μαξιμουμ οριο δεν υπαρχει :cool:

+1000

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 (Μήνυμα 675912)
Όπότε Γιαννη στα 25lt ποια ψάρια είναι οκ? (1-2 ονόματα)
Υπάρχει κάποιο απο την κατηγορία των χρυσόψαρων?

κοιτα χρυσοψαρα μην σκεφτεις να παρεις σε τετοια λιτρα.....τα μικρα που ξερω δεν τα προτεινω για εναν αρχαριο διοτι θελουν να εισαι συνεχεια πανω τους και να δινεις μονο ζωντανες τροφες οποτε ξεχνα τα...για να εχεις ησυχο το κεφαλι παρε ενα 50λιτρο και βαλε μονομαχο και μετα απο δυο μηνες βαλε αμανο..

Nick74 20-06-12 17:09

Βασικα ειδικα αν καποιος ξεκιναει να μπαινει στο χωρο καλοκαιρι θελει οσο γινεται περισσοτερα λιτρα, εκτος κι αν εχει το aircondition να δουλευει 24/7.
Ενας γνωστος μου εκανε περυσι τις κιχλιδες του ψαροσουπα σε 250 λιτρα γιατι του χαλασε το ανεμιστηρακι και αυτος ελειπε ταξιδι

kgf12345 20-06-12 19:39

κοιταξε και εδω αν δεν το εχεις δει.

θα μπορουσες ισως να κοιταξεις για dwarf puffer ( Tetraodon travancoricus)
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile93.html
http://www.dwarfpuffers.com/
http://www.seriouslyfish.com/species...travancoricus/
http://www.fishbase.org/summary/Cari...ancoricus.html

βεβαια δε μιλαμε για 3 λιτρα ουτε για αυτο το ψαρι.

nazgul 21-06-12 08:24

Για τα dwarf puffers θα ελεγα οτι ειναι αρκετα δυσκολα ψαρακια (για αρχαριο σαν κι εμενα τουλαχιστον) και πρεπει να εισαι συνεχως πανω απο το κεφαλι τους...ειτε αφορα την τροφη, ειτε συνεχεις μετρησεις, ειτε οτιδηποτε αλλο...αν κρινω απο εμενα που τα εχω 4 μηνες και περα απο δουλειες με ανεμιστηρακια, αλλαγη φωτισμου, CO2, προγραμμα λιπανσης για να παρουν τα πανω τους τα φυτα, ενυδρειο αναπαραγωγης σαλιγκαριων, ειμαι ηδη σε αναζητηση καταλληλου εξωτερικου φιλτρου γιατι δεν με καλυπτει το μικρο εσωτερικο και εχω μπει σε σκεψεις για μεγαλυτερο ενυδρειο συντομα...
Πολυ περισσοτερο απο καταπληκτικα ψαρακια, αλλα πρεπει να εχεις κολλησει για τα καλα στο χομπυ για να τα προσπαθησεις και να εισαι διατεθειμενος να αφιερωνεις αρκετο χρονο...και χρημα βεβαια.

Giannakis 21-06-12 08:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 676033)
Για τα dwarf puffers θα ελεγα οτι ειναι αρκετα δυσκολα ψαρακια (για αρχαριο σαν κι εμενα τουλαχιστον) και πρεπει να εισαι συνεχως πανω απο το κεφαλι τους...ειτε αφορα την τροφη, ειτε συνεχεις μετρησεις, ειτε οτιδηποτε αλλο...αν κρινω απο εμενα που τα εχω 4 μηνες και περα απο δουλειες με ανεμιστηρακια, αλλαγη φωτισμου, CO2, προγραμμα λιπανσης για να παρουν τα πανω τους τα φυτα, ενυδρειο αναπαραγωγης σαλιγκαριων, ειμαι ηδη σε αναζητηση καταλληλου εξωτερικου φιλτρου γιατι δεν με καλυπτει το μικρο εσωτερικο και εχω μπει σε σκεψεις για μεγαλυτερο ενυδρειο συντομα...
Πολυ περισσοτερο απο καταπληκτικα ψαρακια, αλλα πρεπει να εχεις κολλησει για τα καλα στο χομπυ για να τα προσπαθησεις και να εισαι διατεθειμενος να αφιερωνεις αρκετο χρονο...και χρημα βεβαια.

συμφωνω μαζι σου...

kgf12345 21-06-12 10:43

η αληθεια ειναι οτι δεν τα εχω κρατησει ακομα.το "συμπερασμα" το εχω βγαλει με βαση αυτα που εχω διαβασει για την συντηρηση τους και το προφιλ τους,γιατι θελω να κρατησω ενα ζευγαρι καποια στιγμη.αποτι εχω διαβασει λοιπον,με βαση τις συνθηκες που θελουνε μου φαινονται "ευκολα" ψαρια.σιγουρα εχουνε καποιες ιδιαιτεροτεροτητες (σαλιγκαρια κλπ) αλλα δεν εχω δει κατι αλλο που να τα κανει "δυσκολα" για καποιον που ξεκιναει.ισως να κανω λαθος βεβαια αφου δεν ταχω κρατησει ακομα.αλλα δεν ειδα κατι αλλο ιδιαιτερο που δεν θα κανει ενας αρχαριος(και μη) ετσι κιαλλιως απτη στιγμη που αποφασισει να κρατησει οποιοδηποτε ψαρι.

προσωπικα για μενα,"δυσκολο ψαρι" σημαινει δυσκολο οικονομικα αν χρειαζεται χρηματα για εξτρα εξοπλισμο για να συντηρηθει.(αγορα ΑΟ κλπ) που ενας που ξεκιναει ειναι λογικο πολλες φορες να μην μπορει να διαθεσει.αλλα ολα τα υπολοιπα,(χρονος,διαβασμα κλπ),τα θεωρω δεδομενα:D

Diabolist23 21-06-12 11:13

Πλάκα πλάκα τώρα που είπες ζευγάρι...

Αν έχεις ενα ζευγάρι και αποτήσεις "εγγόνια" :p τι τα κάνεις ?
Δηλαδη αν δε χωράνε στο ενυδρείο? :\

Giannakis 21-06-12 11:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 (Μήνυμα 676089)
Πλάκα πλάκα τώρα που είπες ζευγάρι...

Αν έχεις ενα ζευγάρι και αποτήσεις "εγγόνια" :p τι τα κάνεις ?
Δηλαδη αν δε χωράνε στο ενυδρείο? :\

δεν γεννανε ευκολα στο ενυδρειο απο οσο ξερω.....

nazgul 21-06-12 11:15

Θα συμφωνησω με αυτα που λες...δυσκολο με αυτη την εννοια δεν ειναι. Τωρα το πως θα σου "κατσουν" απο επιθετικοτητα ειναι ενα θεμα, το οποιο εμενα προσωπικα μου εχει κατσει καλα, μιας και μου ετυχε αρσενικο (ΝΑ μια ριγα κατω απο την κοιλια :D) και θυλικο (ελπιζω, γιατι ειναι λιιιγο πιο μικρο ηλικιακα). Και με τις amano ολα καλα μεχρι στιγμης....

Σιγουρα θελουν πολυ καλες συνθηκες, πολυ καλη φιλτρανση (πραγμα που δεν ειμαι ικανοποιημενος και εχω επικεντρωθει στην αλλαγη φιλτρου γιατι δεν θελω να μου παθουν κατι) και εβδομαδιαιες αλλαγες στο 50%. Αυτα που κανονικα θα πρεπει να εχουν ολα τα ψαρακια δηλαδη....

kgf12345 21-06-12 11:19

και αν γεννησουνε,η τα δινεις/πουλας σε χομπιστες,ειτε παιρνεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για να κρατησεις περισσοτερα.θελουνε ομως αρκετα φυτα και κρυψωνες γιατι γινονται επιθετικα το ενα με το αλλο.

Giannakis 21-06-12 11:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 676071)
η αληθεια ειναι οτι δεν τα εχω κρατησει ακομα.το "συμπερασμα" το εχω βγαλει με βαση αυτα που εχω διαβασει για την συντηρηση τους και το προφιλ τους,γιατι θελω να κρατησω ενα ζευγαρι καποια στιγμη.αποτι εχω διαβασει λοιπον,με βαση τις συνθηκες που θελουνε μου φαινονται "ευκολα" ψαρια.σιγουρα εχουνε καποιες ιδιαιτεροτεροτητες (σαλιγκαρια κλπ) αλλα δεν εχω δει κατι αλλο που να τα κανει "δυσκολα" για καποιον που ξεκιναει.ισως να κανω λαθος βεβαια αφου δεν ταχω κρατησει ακομα.αλλα δεν ειδα κατι αλλο ιδιαιτερο που δεν θα κανει ενας αρχαριος ετσι κιαλλιως απτη στιγμη που αποφασισει να κρατησει οποιοδηποτε ψαρι.

προσωπικα για μενα,"δυσκολο ψαρι" σημαινει δυσκολο οικονομικα αν χρειαζεται χρηματα για εξτρα εξοπλισμο για να συντηρηθει.(αγορα ΑΟ κλπ) που ενας που ξεκιναει ειναι λογικο πολλες φορες να μην μπορει να διαθεσει.αλλα ολα τα υπολοιπα,(χρονος,διαβασμα κλπ),τα θεωρω δεδομενα:D

δοκιμασε dario dario :D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02667 seconds with 11 queries