Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   CRS και εγω??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89197)

Artemisia 12-12-15 13:45

CRS και εγω???
 
2 Συνημμένο(α)
Μέρες που είναι, λέω να στολίσω ένα παλιό μου ενυδρείο ;) Ιδέα δεν έχω τι πάω να κάνω και τι θα προκύψει ..... το μόνο που ξέρω είναι ότι θέλω απλά φυτά και γαρίδες red cherry (που είναι πιο ευκολες) .
Γι αυτό βοηθήστε βρε παιδιά και πείτε ιδέες , μήπως και τα καταφέρω .
Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα κύβος και έχει φίλτρανση στην πλάτη τριών σταδίων .

Nikos Pap 12-12-15 14:00

Για ευκολα φυτα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809
Θα συστηνα ανεπιφυλακτα και μερικα ramshorn snails κανουν θαυματα με αλγες και γενικα οι ισορροπιες παραμενουν σταθερες Οι red cherry ειναι ευκολες γαριδες και ανθεκτικες τους αρεσει το αλκαλικο νερο και αναπαραγωνται στους 27 βαθμους :)

Artemisia 12-12-15 14:37

Θενκς Νίκο :D Εννοείται πως θα βάλω σαλιγκάρια ;) Αλλά πάμε στα πιό απλά π.χ. υπόστρωμα να βάλω για τα φυτά(ευκολα) και σκέφτομαι μαυρη ψιλοκοκκη άμμο για τις γαριδούλες .
Επίσης οι γαρίδες θέλουν αεραντλία ??

nazgul 12-12-15 14:53

Ψιλοκοκκο χαλικακι ειναι οτι πρεπει για να κανεις αυτο που σκεφτεσαι, κατα τη γνωμη μου. Την αεραντλια δεν τη θεωρω απαραιτητη για κανενα ενυδρειο προσωπικα, αρκει να υπαρχει ικανη αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο. Δεν φαινεται απο τις φωτογραφιες η μελλοντικη πορεια της ροης του νερου απο το φιλτρο πλατης σου στο ενυδρειο, αλλα ισως θα χρειαζεται προσθηκη filter wool ή μπλε σφουγγαριου στους διαδρομους, για να μη βρισκεις μικροσκοπικες γαριδες στα υλικα του φιλτρου.

Επισης, θα ελεγα οτι αναπαραγονται συνεχως σε οποιαδηποτε "λογικη" θερμοκρασια, σε σωστες παραμετρους νερου, φυσικα.

Ριξε μια ματια αν θελεις και σε ενα παλιο εγχειρημα μου με red cherries και ευκολα φυτα αν θελεις να παρεις ιδεες, που στην κυριολεξια ετρεχε μονο του, μονο με αλλαγες νερου και ελαχιστο υγρο λιπασμα οποτε θυμομουν.

Nikos Pap 12-12-15 14:57

με επιφυλαξη θα ελεγα πως δεν χρειαζεται σε φυτα οπως το hygrophila polysperma anubias,egeria densa η ψιλη αμμος ειναι πολυ καλη επιλογη για φυτα που αναπτυσσουν ριζες, μια πολυ καλη λυση για το υποστρομα ειναι ταμπλετες και λειτουργουν ως λιπασμα για τα φυτα και παρεχουν ολα τα απαρραιτητα θρεπτικα συστατικα http://www.enydreio.gr/vb/showthread.php?t=56886 για την απορια με την αεραντλια

nazgul 12-12-15 15:05

Παράθεση:

με επιφυλαξη θα ελεγα πως δεν χρειαζεται σε φυτα οπως το hygrophila polysperma anubias,egeria densa η ψιλη αμμος ειναι πολυ καλη επιλογη για φυτα που αναπτυσσουν ριζες
Συμφωνω, γιατι η αμμος ειναι πολυ πιθανο να πετρωσει σε καποια σημεια.

Artemisia 12-12-15 15:25

1 Συνημμένο(α)
Σας ευχαριστώ όλους !!! Λοιπόν υπόστρωμα θα πάρω καλού κακού και θα βάλω απο πάνω την άμμο ;) μέχρι εδώ καλά :D:D:D
Βάζω και φωτο απο την πλάτη - φίλτρο , αντλία έχω 300λιτρα/ώρα δεν νομίζω να χρειαστώ μεγαλύτερη..... αν χρειάζομαι μεγαλύτερη πείτε ... :D
Την Δευτέρα πάω για ψώνια ;) όχι δεν θα πάρω τα ζωντανα αν δεν στρώσει το ενυδρείο .
Την φίλτρανση πώς να την φτιάξω πρώτα σφουγγάρια μετα βιολογικο ??

tsala 12-12-15 15:33

αν βαλεις αμμο πανω απ το υποστρωμμα με τον καιρο θα παει απο κατω μονη της.
μην μπερδευεις διαφορετικες κοκκομετριες γιατι θα εχεις αλλα θεματα μετα.
οι γριλιες του φιλτρου ειναι μεγαλες , τα γαριδακια θα περνανε σιγουρα.
κανονικα θελει τουλι εκει η σφουγγαρι απο μεσα ωστε να μην περνανε , αλλα πιστευω θα μπουκωνει γρηγορα :rolleyes:
οσο για την φιλτρανση κι εφοσων υπαρχει θερμαντηρας , εγω την βαζω...
1ο διαμερισμα θερμαντηρας, 2ο σφουγγαρια και filtrer wool πανω και απο κατω τους βιλογικο υλικο σε διχτυ και 3ο διαμερισμα η αντλια.

Artemisia 12-12-15 15:42

Καλά που μου το είπες Γιάννη για το υπόστρωμα (Γκαβάδι βλέπεις ;)) οπότε θα πάρω ένα μαύρο για φυτά αμμο bye bye ....
Για τις γρίλιες το σκέφτηκα και εγω να βάλω κανένα τούλι απο μέσα με ενυδρειακή σιλικόνη ......
Θέρμανση θα υπάρχει εννοείται εννοείται , κουλεράκια έχω στο καπάκι ;)
θενκς για τις συμβουλές φίλτρανσης :D

Artemisia 12-12-15 19:18

3 Συνημμένο(α)
Άνοιξα απο το καπάκι το προστατευτικό της λάμπας και ανακάλυψα ότι το λαστιχάκι είχε καταστραφεί , που να βρώ ίδιο ???? και σκέφτηκα το liner που μου έχει μείνει απο την λίμνη και θερμοκολλείται οπότε diy λαστιχάκι ;) μια χαρά τα κατάφερα ;)
Έλεγα να μην το βάλω το καπάκι αλλά θα είχα γατόψαρο :D:D:D

Artemisia 14-12-15 21:19

2 Συνημμένο(α)
Επιστρέφω :D:D:D Έχω μια αγωνία για το πώς θα εξελιχθεί το ενυδρείο .... θα δούμε μιας και δεν έχω κάνει ποτέ κάτι παρόμοιο ;)
Σήμερα πήγα για shopping :D:D:D:D ( igna.gr) , στους αγαπημένους μου και επέστρεψα με πολλά καλούδια .
Έπλενα το υπόστρωμα όλο το απόγευμα και τώρα βράζω ξύλα πέτρες , μόνο τις πέτρες μάζεψα απο το βουνό ;)

Τάκης 14-12-15 21:43

Αρτεμις απο φωτισμό πως εισαι ;
CO2 θα βάλεις ;

Artemisia 14-12-15 21:48

Απο φωτισμό 24 watt και ανάμεσα σε 2 πόρτες με ήλιο θα μπεί το ενυδρείο:D
CO2 δεν θα βάλω , έτσι λέω τουλάχιστον για τώρα ;) ..... ποτέ δεν ξέρεις .

gregkn73 14-12-15 22:27

Ωραίο ενυδρείο......γαι μικρό ριφ :-))

Artemisia 14-12-15 22:30

[
xaxaxxaxa κανονικά για reef είναι ;) αλλά θα γίνει σπίτι για γαρίδες :D

fotis_k 15-12-15 01:17

Με το καλο να ξεκινησεις.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 91070)
Έπλενα το υπόστρωμα όλο το απόγευμα και τώρα βράζω ξύλα πέτρες , μόνο τις πέτρες μάζεψα απο το βουνό ;)


Εχω την εντυπωση πως αυτου του τυπου τα υποστρωματα δεν τα πλενουμε γιατι ετσι χανουν τα θρεπτικα συστατικα τους.

Artemisia 15-12-15 01:35

Ευχαριστώ πολύ :) η συσκευασία έλεγε να πλυθεί πριν την χρήση και μάλιστα η σακούλα είναι ειδικά κατασκευασμενη από κάτω . Έκανα ότι έλεγαν οι οδηγίες :)

sarpijk 15-12-15 12:16

Kαλά έκανες και το έπλυνες. Σε αυτα τα λίτρα και κανενα ψαρακι μικρο εγω θα εβαζα.

Artemisia 15-12-15 12:19

Μου το είπαν και άλλοι να βάλω ψαράκι αλλά δεν θέλω προς το παρών εκτός και αν μεγαλώσει πολύ η αποικία με τις γαρίδες ;)Σαλιγκάρια θα βάλω μου αρέσουν πολύ :)

Themis_aqua 15-12-15 13:14

Αρτεμισια ευχομαι με το καλο να ολοκληρωθει το ενυδρειο σου κ να το χαρεις!!Οντως καλα εκανες κι επλυνες το υποστρωμα κι εγω μετα απο πολυ ψαξιμο οταν εστηνα το δικο μου δεν χανει τα συστατικα του:)Η συσκευασια αν ειναι η 7κιλη πιστευω δεν θα σου φτασει εκτος κ βαλεις κι αλλο απο πανω.Σκεψου στο δικο μου 60λιτρο μου φτασε οριακα για 3-4 ποντους παχος..

Artemisia 15-12-15 13:46

Ευχαριστώ πολύ πολύ :) Πήρα αρκετά για να μου περισσέψει; )Εκτός και αν αρχίσω να κάνω aquascape ; ) lol ......

Artemisia 15-12-15 18:50

2 Συνημμένο(α)
Ερώτηση :
Πήρα αυτή την ρίζα σήμερα και την βράζω απο τις 2 δεν σταμάτησε να βγάζει χρώμα , θα έχω πρόβλημα να την βάλω στο ενυδρείο ???? Θα πάθουν τίποτα τα σαλιγκάρια μου ???? :smt120

Τάκης 15-12-15 19:04

Τα ματακια σου που δεν θα βλεπουν καθαρα απο τη θολουρα. τιποτα άλλο, και ειδικα αφου την εβρασες. Και τα σαλιγκαρια δεν παθαίνουν τιποτα

Artemisia 15-12-15 19:06

Ευχαριστώ πολύ Τάκη ; )

Artemisia 15-12-15 21:28

2 Συνημμένο(α)
Λοιπόν έστησα πέτρες και ξύλα και αύριο φυτάαααα !!!!!!!! Χαίρομαι πολύ !!! :D:D

johnpecn` 15-12-15 22:57

Πολυ ωραίο το στήσιμο με κατάλληλη επιλογή φυτων θα γινει πολυ δυνατό :D
Τι φυτα σκέφτεσαι; Και τι γαριδες;

Artemisia 15-12-15 23:14

Eυχαριστώ πάρα πολύ :D:D:D δεν έχω ξανακάνει ποτέ και το χαίρομαι πολύ !!!
Λοιπόν φυτά :
1) Egeria densa
2) Star grass ή Heteranthera zosterifolia
3) Hygrophila polysperma
4) Rotala rotundifolia
5) Sagittaria subulata
6) Limnophila sessiliflora
7) Hygrophila angustifolia
8) Anubia (δεν ξέρω ???? )
9) java fern
10) java moss
11) Monte Carlo
και ότι άλλο μου γυαλίσει αύριο ;)

Γαρίδες Red Cherry γιατί είμαι άσχετη , με όλο το πακέτο ;) αλλά θέλω να μάθω :grin:

Τάκης 15-12-15 23:51

:smt023:smt023

Artemisia 15-12-15 23:52

Τάκη Ευχαριστώ , άν δεν με βοηθούσες με τα φυτά τι θα έκανα ???
Ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!!!! :D:D:D

tsala 16-12-15 00:26

Ωραιο διακοσμητρια!:p
Θα ελεγα για να σε ξενερωσω:D πως καλο θα ηταν να το αφησεις να τρεξει κανενα μηνα+ με τα σαλιγκαρακια μονο ,ωστε να ωριμασει λιγο ο βυθος και υστερα να βαλεις τις γαριδες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02452 seconds with 11 queries