Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Απαραίτητα φάρμακα ;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4842)

georgetzes 22-04-03 20:13

Απαραίτητα φάρμακα ;;
 
Μπορει καποιος να με βοηθησει, θελω να διαθεσω καποια ευρω για φαρμακα, ποια ειναι απαραιτητα για τα ζωοτοκα;
Και ποιας εταιριας;
Σας ευχαριστω .

halvas69 22-04-03 23:04

Χμμμμ, απαραίτητο δεν είναι τίποτα.....μέχρι να το χρειαστείς
Μακρυά....από όλους μας βέβαια.
Οπότε δεν βρίσκω απαραίτητο να πάρεις οτιδήποτε, χωρίς λόγο.

Giorgos 23-04-03 22:31

Το μόνο απαραίτητο "φάρμακο" που ξέρω είναι οι συχνές, τακτικές αλλαγές νερού και να τηρείς ευλαβικά ένα πρόγραμμα στο ενυδρείο τα οποία βέβαια ισχύουν για όλα τα είδη ψαριών.

georgetzes 24-04-03 14:49

Ευχαριστω παιδια, αλλα μαλλον δεν το εθεσα σωστα.
Μενω λιγο μακρια απο pet( 150 κμ) πρεπει να προμηθεφτω τα απαραιτητα.
ποια ειναι τα ποιο απαραιτητα;
Ποιο προγγραμα ειναι απαραιτητο;
Aλλαγες νερου κανω μια φορα την εβδομαδα το 20% με aqua safe +tetra vital

ASCCO1 24-04-03 19:28

Οπως λενε και τα παιδια ,απαραιτητο δεν ειναι κανενα φαρμακο.
προληπτικα παρε ενα φαρμακο για το ICK, και αλατι για ενυδρειο γλυκου νερου. 8)

pokou 24-04-03 21:59

Παρε τυροκομικο αλατι που ειναι καθαροτατο.
Ριχνε σε καθε αλλαγη 1 μικρη χουφτα .
Αυτο ειναι το μονο που θες. :P

georgetzes 25-04-03 00:05

Παιδια να παρω:
sea salt η mineral salt.
Και οταν λετε μια μικρη χουφτα σε καθε αλλαγη εβδομαδας;

ASCCO1 25-04-03 18:48

Οχι sea salt!!!
To mineral κανει, αν θυμαμαι καλα :? :? 1 κουταλια του γλυκου ανα 10 λιτρα αλλαγης νερου πρεπει να ειναι η αναλογια,<< αυτο τσεκαρισε το, πρεπει να εχει οδηγιες και το αλατι που θα παρεις>>.
Αλλα εγω ειπα οτι αν θες παρτο προληπτικα.
Τα ειδη που θελουν απαραιτητα << αλατι>> (( για ζωοτοκα μιλαμε μονο)) ειναι τα molie και τα guppies
Tα platies και οι ξιφοφοροι μπορουν και χωρις αυτο.
Εγω βεβαια στα δικα μου << guppies, platies, limia, xiphophorus>> δεν βαζω αλατι, παρα μονο σε περιπτωση καποιας αρρωστειας ((ΙΜΟ)).
αλλα αν θελουμε να κανουμε τα πραγματα by the book....... τοτε..

pavloukos 25-04-03 19:06

ΜΜΜ ενδιαφέρον ... αν έχουμε και άλλα ψαράκια εκτός αυτά που αναφέρατε τότε το αλάτι θα τα επηρρεάσει;;
στο δικό μου ενυδρείο έχω εκτός 9 guppies (και κάμποσα μωρά), 4 scynodontis, 4 otos, 2 CAE και 9 cardinal tetras ... φοβάμαι να ρίξω αλάτι καθώς δεν ξέρω αν τους κάνει κακό :roll:

ASCCO1 25-04-03 19:13

θεωριτικα οχι << τουλαχιστον αυτο λενε οι εταιριες >>,εγω πρωσοπικα δεν θα το δοκιμαζα ,αλλα αν υπαρξει αυξηση του ΚΗ με την χρηση του αλατιου , τοτε σιγουρα δεν θα αρεσει στα cardinal tetra,.

pokou 25-04-03 19:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pokou
Παρε τυροκομικο αλατι που ειναι καθαροτατο.
Ριχνε σε καθε αλλαγη 1 μικρη χουφτα .
Αυτο ειναι το μονο που θες. :P


3 ευρω τα 10κιλα.
ειναι μια χαρα η αναλογια ειναι αυτη που λεει ο ASCCO1

Δεν θα το παρεις απο pet shop.
Εχουν τα μπακαλικα.

Giorgos 25-04-03 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavloukos
ΜΜΜ ενδιαφέρον ... αν έχουμε και άλλα ψαράκια εκτός αυτά που αναφέρατε τότε το αλάτι θα τα επηρρεάσει;;

Υπάρχουν μερικά ψάρια, τα περισσότερα από τα οποία ανήκουν σε οικογένειες tetra και γατόψαρων, που δεν αντέχουν στο πολύ αλάτι. Τα cardinals δεν αποτελούν εξαίρεση. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να βάζουμε αλάτι στο νερό τους αλλά ότι θα πρέπει να βάζουμε μικρότερη ποσότητα. Την μισή (και λιγότερο) ποσότητα που αναφέρει ο ASCCO1 είναι ΟΚ.

George-A 26-04-03 08:06

Κανονικά το αλάτι το αντέχουν χωρίς να είναι υποχρεωτικό τα livebearers όπως γκάπυ, μόλυ, πλάτυ κλπ. Τα μολυ πραπάνω. Ποτέ σε τετρα και γατόψαρα.
Κανονικά θελει λίγο στην αρχή για το στρώσιμο, αν έχεις αρκετά nitrites, αν φέρεις καινούριο ψάρι για προφύλαξη απο ich, και αν έχεις πολύ μαλακό νερό, σε άλη περίπτωση είναι περιτό.

Μια πολύ καλή ανάλυση υπάρχει εδώ: http://www.skepticalaquarist.com/salt.html

Άποψη μου, τα μόνα χημικά που χριάζεσαι είναι το αντιχλωρικό και αν έχεις φυτά κάπια λιπάσματα.
Το καλύτερο γιατρικό είναι συχνές αλλαγές νερού, όχι παρατάϊσμα, σταθερή θερμοκρασία και να προσέχεις τι ψάρι βαζεις μέσα.

georgetzes 28-04-03 00:23

Pokou μου λες να ριξω το αλατι το χοντρο που διατηρη το τυρι;
Kαι για αρχη να ριξω μια χουφτα περιπου ενα κουταλακι του γλυκου ανα 10 λιτρα δηλ. 10 κουταλακια στα 100 λιτρα και μετα σε καθε αλλαγη;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,05211 seconds with 11 queries