Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   τι κιχλιδες να βαλω.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70546)

STEFANOS PAKOU 29-03-13 14:33

τι κιχλιδες να βαλω..
 
Λοιπον αρχιζω εχω στησει ενα καινουργιο ενυδρειο (250λ) κ θελω να βαλω κιχλιδες . Αυτην τι στιγμη στην κατοχη μου εχω labidochromis yellow 16τεμ(θα κρατησω 3),acei yellow tail 3τεμ, zebres 4 τεμ, ολλα ειναι μικρα.
Με ενδιαφερει να εχω χρωμα στο ενυδρειο κ διαφορες πατσες.
Περιμενω της συμβουλες σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

lans 29-03-13 15:13

Γραψε μας διαστάσεις ενυδρείου και τι φιλτρο θα εχεις?

lingistis 29-03-13 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από STEFANOS PAKOU (Μήνυμα 750971)
Αυτην τι στιγμη στην κατοχη μου εχω labidochromis yellow 16τεμ(θα κρατησω 3), acei yellow tail 3τεμ,.

Με αυτά νομίζω πως είσαι ήδη μια χαρα.

STEFANOS PAKOU 29-03-13 17:24

διαστάσεις ενυδρείου ειναι 120Χ50Χ45 Κ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΙΝΑΙ wave monarka 700/1000
-------------------------
εγω λεω να βαλω
3τ(labidochromis yellow)
3τ(acei yellow tail )
3τ(zebres)
2τ(PLACIDOCHROMIS PHENOCHILUS WHITE LIPS MDOKA)
2τ( MELANOCHROMIS AURATUS )
2τ(PROTOMELAS TAENIOLATUS RED)
2τ(BIDOCHROMIS MBAMBA)
-------------------------
Aθτα ειχα σκεφτει να βαλω αλλα δεν ξερω εσεις τι λετε τι συνδιασμο θα μου προτιναται..

Κλεόβουλος 29-03-13 18:27

Γειά σου Στέφανε
τα λίτρα σου είναι κατά τη γνώμη μου είναι τα λιγότερα οριακά που μπορεί κάποιος να βάλει mbuna της Malawi (για Haps δεν θα το δοκίμαζα).
Για να το καταλάβουμε καλύτερα πρέπει να φανταστούμε ένα χαρέμι (αυτά τα είδη θέλουν χαρέμι 1αρσ.+2-3 θηλ.) ενήλικων ψαριών που φτάνουν τα 13-15 εκ.

Παρόλο που τελευταία (ίσως και λόγω κρίσης :() όλο και περισσότεροι θέλουν να βάλουν σε παρόμοια ή και μικρότερα ενυδρεία Mbuna,εγώ δεν θα το πρότεινα.
Για τα λίτρα σου έχω 2 πρoτάσεις:
-(η πιο σωστή) ένα είδος μόνο (πχ. Ps.saulosi για να έχεις και διχρωμία)
-ή το πολύ 2 είδη (πχ. labidochromis "yellow" που είναι απο τα πιο ήρεμα + ένα είδος που δεν μεγαλώνει πάρα πολύ, είναι συμβατό και σχετικά "ήσυχο" πχ. Iodotropheus sprengerae). Τα acei είναι ήσυχα αλλά φτάνουν γρήγορα τα 15εκ., τα Ps.zebra είναι πολύ περιοχικά/επιθετικά,τα M.auratus είναι πάρα πολύ επιθετικά.

*ελπίζω να μη σε στενοχωρώ αλλά προσπαθώ να σου προτείνω το καλύτερο για τα ψαράκια σου αλλά και για σένα που θα τα βλέπεις να μεγαλώνουν και να αναπαράγονται...;)

STEFANOS PAKOU 29-03-13 18:47

Λιγο με στεναχορισες αλλα δεν πηραζειαν τουλαχιστων θα ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι για το καλο τους ... σε ευχαριστω κ εσενα για την συμβουλει σου....

Κλεόβουλος 29-03-13 18:50

να 'σαι καλά Στέφανε
και να μας δείξεις όταν είσαι έτοιμος πως το έφτιαξες ;)

STEFANOS PAKOU 29-03-13 19:50

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=4966
-------------------------
ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΙΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=4970
-------------------------
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ :)

HLIASKR 29-03-13 20:29

Καλο ειναι αλλα θα ελεγα να βγαλεις τις μλπε πετρουλες που εχεις μπροστα και το κοχυλι που εχεις στο κεντρο.

kapngage 29-03-13 21:00

Πολη ομορφο πραγματικα αλλα...καλητερα θα ηταν να βγουν τα ψεφτηκα και να βαλεις φησηκο περιβαλων ...

Nikos3 30-03-13 01:23

Παιδιά στα ίδια περιπου λίτρα με μήκος ενυδρειου 110 cm μπορούν να μπουν τα saulosi me red zebra από ένα χαρεμάκι; Αλλιώς τι άλλος συνδυασμός είναι εφικτός για αρκετό χρώμα; saulosi me hongi;

snakepanos 30-03-13 01:40

Συγνωμη φιλε μου αλλα εμενα δεν μου αρεσει αυτο το ενυδρειο,,μου φερνη λιγο για παιδικη χαρα.
Λαθος χαλικη,,,λαθος τα φυτα [πλαστικα],,ναυάγιο,,,δεν ειναι ενυδρειο για ψαρια απο την λιμνη malawi .
Βγαλτα ολα και καντο απο την αρχη .
Αλλαξε χαλικη ,βαλε χαλαζιακο .
Βαλε πετρες ,κατα προτιμήσει ασβεστολιθηκες .
Υπαρχουν διαφορες πετρες να βαλεις ,,πχ φεγγαροπετρες,αν δεν θελεις να αγορασεις πανε σε ενα ποταμι ,,η θαλασσα και παρε απο εκει.
Φυτα βαλε αληθινά,,καμια ανουμπια ,βαλισνερια.

Συγνωμη και πάλι αλλα ετσι ειναι,για την ψαροσυνθεση στα ειπε ο Κλεοβουλος.
Διαβασε κανενα υπομνημα στην ενότητα malawi και θα μαθεις πολλα.

STEFANOS PAKOU 30-03-13 12:15

ΔΕΝ ΠΗΡΑΖΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ PANO ...ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΧΑ Κ ΕΙΠΑ ΑΠΤΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΛΕΦΤΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ . ΦΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΕΡΟΥΝ Κ ΠΕΡΤΕΣ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ GIATI TO ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΟΜΟΔΙNO...ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΩ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Κ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ

mod note: γράφε με μικρά ελληνικά

gentlem@n 06-04-13 13:03

Σε κομοδίνο? Φιλε μου προσεχε πολυ, εχεις ενα μεγαλο ενυδρειο... πιανει το κομοδινο ολη τη βαση του???

STEFANOS PAKOU 07-04-13 18:29

ναι φιλε την πιανει ολη .αλλα το τεσταρα κ τα κομοδινα αντεχουν,.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01597 seconds with 11 queries